Votul în cazul deciziei Curții Constituționale: 6 judecători ”pentru" și 3 ”împotrivă”. Livia Stanciu, Daniel Morar şi Ştefan Minea s-au opus deciziei 

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2018, 16:22 Actualitate | Esenţial


Judecatorii CCR Stefan Minea si Livia Stanciu
Foto: Colaj foto/ CCR.ro
Votul judecătorilor Curţii Constituţionale în cazul deciziei privind refuzul revocării şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi, a fost de 6 la 3, potrivit unor surse judiciare citate de Agerpres. S-au opus deciziei judecătorii Livia Stanciu, Daniel Morar şi Ştefan Minea.
 
Curtea Constituţională a României a constatat miercuri că există conflict între puteri în cazul respingerii revocării şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi. Preşedintele Curții, Valer Dorneanu, a anunţat că plenul Curţii, cu majoritate de voturi, a admis sesizarea premierului cu privire la acel conflict de competenţă, constatându-se conflict între ministrul Justiţiei şi preşedinte determinat de refuzul şefului statului de a da curs cererii de revocare a şefei DNA. 



















11490 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    De la rusi vine ploaia (Miercuri, 30 mai 2018, 16:35)

    Captain Obvious [utilizator]

    Si Dorneanu.
    • +6 (6 voturi)    
      Dictatura CCR (Miercuri, 30 mai 2018, 17:20)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      daca CCR e subiectiva atunci sa se faca referendum ptr alegeri ptr procurorii sefi! Asa ca in state! Asa ca presedintele!
  • +22 (26 voturi)    
    eu nu inteleg cum vine asta... (Miercuri, 30 mai 2018, 16:37)

    liviu_ [utilizator]

    daca nu exista unanimitate inseamna ca legea e interpretabia si atunci avem o problema!

    bine in cazul asta nu e interpretabilitatea legii... e pur si simplul faptul ca avem de-a face cu niste corupti pesedisti notorii la ccr
    • +3 (3 voturi)    
      Ministrul justitiei nu e subiectiv? Ca e om.. (Miercuri, 30 mai 2018, 17:17)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si uite asa am ajuns la mana unui politruc neales de nimeni si cae nu raspunde decat politic... adica cu ...NIMIC!
    • -5 (5 voturi)    
      Decizie corecta ! (Miercuri, 30 mai 2018, 17:41)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      CCR: "Preşedintele României a refuzat emiterea decretului de revocare a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie pe motive de oportunitate, şi nu de legalitate"

      IOANNIS: ”Motivele prezentate de ministrul Justiției nu m-au convins” !
  • +22 (32 voturi)    
    Catre Domnul Presedinte (Miercuri, 30 mai 2018, 16:43)

    nicTM [utilizator]

    Domnule Presedinte, va rugam respectuos sa ne scoateti din rahatul in care ne-ati bagat atunci cand "le-ati mai dat o sansa pesedistilor".
    Va multumim!
    • +3 (3 voturi)    
      nu el ne-a bagat in rahat (Miercuri, 30 mai 2018, 17:04)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      noi ne-am bagat prin votul la Parlamentare.
    • +6 (6 voturi)    
      Ce ai fi vrut sa faca (Miercuri, 30 mai 2018, 17:28)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Stii ce procente are PSD in parlament ?
      Ai fost la vot ?
      Daca da , ai incercat sa convingi pe altii sa mearga la vot ?
      Acum il inteleg pe Caragiale care a plecat la 50 de ani la Berlin. Si el se saturase.
    • +1 (1 vot)    
      hai las-o (Miercuri, 30 mai 2018, 17:31)

      Mos Andrei [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      adica Presedintele e de vina pentru ce fac astia? :))
    • +3 (3 voturi)    
      Si ce vroiai altfel? (Miercuri, 30 mai 2018, 17:40)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Sa bage armata peste ei? Ai fost la mitinguri impotriva guvernului ? Daca ai fost, ai strigat:,, Mobilizarea generala! La arme! Mobilizarea generala! La arme!" ?
      N-ai strigat ! ?. Pai atunci nu mai vorbii de optiunea gresita a lui Iohannis sa o numeasca pe Dancila prim-ministru.
      Obisnuieste-te ca in societate trebuie sa mai faci si tu ceva, nu sa stai pe margine si sa critici presedintele.
  • +18 (20 voturi)    
    asa tara, asa CCR (Miercuri, 30 mai 2018, 16:52)

    __alex__ [utilizator]

    .
  • -6 (18 voturi)    
    Daniel Morar???/ (Miercuri, 30 mai 2018, 16:52)

    mircea_cjn [utilizator]

    Cred că-i glumă!
    Morar a fost tot timpul mâna dreapta a lui Dorneanu.
    L-o fi apucat tocmai acum accesele..democratice?!
    • 0 (0 voturi)    
      la stiri se spune ca in realitate (Miercuri, 30 mai 2018, 19:52)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      voturile ar fi fost 8-1, dar ca doi au mimat opozitia votand la fel ca ....
    • 0 (0 voturi)    
      Gusa tocmai a spus la Realitatea ... (Miercuri, 30 mai 2018, 20:48)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      ca votul real (adica la capitolul "cu nasu' in suflet") a fost 8-1

      si ca sa nu arate cate capete are, Hidra si-a mai pus la adapost din ele - decizie pe care a luat-o dragutza de ea in urma unei intalniri conspirative a 5 capete ale sale la WC, probabil la buda baietilor, pt ca fix 5 membrii de sex masculine are CCR - a dreaqu' potriveala
  • +22 (26 voturi)    
    Compozitia si culoarea CCR (Miercuri, 30 mai 2018, 16:57)

    Razvan_M [utilizator]

    1. președinte valer dorneanu (psd), numit in 2013 pe o perioada de 9 ani cu votul psd cruce pnl.
    2. judecător varga attila (udmr), numit in 2016 pe o perioada de 9 ani cu votul psd cruce udmr.
    3. judecător mona-maria pivniceru (pnl<->psd), numita in 2013 pe o perioada de 9 ani cu votul psd cruce pnl.
    4. judecător marian enache (psd), numit in 2016 pe o perioada de 9 ani cu votul psd.
    5. judecator simona maya teodoroiu (psd) - numita in 2015 pe o perioada de 9 ani cu votul psd.

    6. judecător daniel marius morar, numit in 2013 pe o perioada de 9 ani de catre traian basescu.
    7. judecător mircea ştefan minea, numit in 2010 pe o perioada de 9 ani cu votul pdl.
    8. judecător livia doina stanciu, numita in 2016 de klaus iohannis pe o perioada de 9 ani.
    9. judecător petre lăzăroiu, numit de catre traian basescu.

    parerea mea este ca s-a votat pe linie de datorii politice, insa este mult mai clar acum ca psd detine puterea absoluta in romania anului 2018. si la fel de clar este, cred eu, ca pnl joaca in continuare in aceeasi echipa cu psd, facand opozitie doar de forma.
    • +2 (2 voturi)    
      PSD A FOST SI ESTE RAUL ABSOLUT (Miercuri, 30 mai 2018, 17:23)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      .....
    • +2 (2 voturi)    
      De apreciat la tine ca ai intocmit (Miercuri, 30 mai 2018, 17:27)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      tabelul, dar concluzia finala poate fi gresita.
      PNL de astazi nu e identic cu PNL-ul lui Tariceanu sau al lui Crin Antonescu din 2010, 2013 etc.
      Cum nici partidul actual al lui Ponta nu este identic cu partidul PSD al lui Dragnea.
      Mai bine, desi este mai greu, este de aflat ce membrii de partid au fost cei mai determinanti la numirea judecatorilor.
      • 0 (0 voturi)    
        sa analizam (Joi, 31 mai 2018, 1:18)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        La Senat avem:
        https://www.senat.ro/ComponentaGrupuri.aspx?Zi&GrupID=e8e4637d-cc73-4b6b-82c1-38007353e651
        Jumate din cei de pe lista asta au facut parte din alianta cu PSD dupa 2012. Un sfert au fost alaturi de PSD si intre 2008-2012. De mentionat ca apare pe lista si un oarecare Fenechiu.

        La Camera Deputatilor lucrurile sunt ceva mai putin clare pt. ca nu sunt specificate perioadele cand au fost parlamentari, ci doar inceputul ultimului mandat:
        http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura2015.mp?idm=39&cam=2&leg=2016
        Aici ar fi interesanta o analiza mai extinsa a *intregii* activitati a respectivilor parlamentari.

        Asadar imi mentin afirmatia de blat cu PSD-ul. Sa nu uitam ca PNL a fost cel care a oferit pe tava Primaria Capitalei PSD-ului - Firea, facand opozitie candidatului USB.
        Si, ca o chestiune de informatie dinspre membri PNL (neverificabila insa), inteleg ca in teritoriu colaborarea PNL cu PSD merge bine mersi.
    • -7 (7 voturi)    
      Fara comentarii (Miercuri, 30 mai 2018, 17:45)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      CCR: "Preşedintele României a refuzat emiterea decretului de revocare a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie pe motive de oportunitate, şi nu de legalitate"

      IOANNIS: ”Motivele prezentate de ministrul Justiției nu m-au convins” !
      • 0 (0 voturi)    
        din pacate... (Miercuri, 30 mai 2018, 18:33)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui relu59

        pt multi din romania, cei ca tine sunt majoritari in rom...si atunci cind mizeria umana domina e greu sa mai "iesi la lumina"....
        • +2 (2 voturi)    
          Frans Timmermans (Miercuri, 30 mai 2018, 23:00)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Prim-vicepresedintele Comisiei Europene spune ca a identificat adevarata problema pentru care Romania face pasi inapoi atat in domeniul justitiei, cat si in toate celelalte domenii:
          „Problema Romaniei este una tipica pentru tarile din Lumea a Treia, adica pentru acele tari din Africa si Asia care, desi sunt pline de resurse naturale, se zbat in cea mai crunta saracie din cauza prostiei si a hotiei care colcaie in acele tari.
          Desi parea ca mergeti pe drumul cel bun, in ultimul an ati regresat enorm din cauza resursei umane de proasta calitate care a ajuns in fruntea tarii.
          Aceasta resursa umana e de o calitate atat de jalnica incat reprezentantii ei, dupa ce ca sunt hoti, sunt atat de prosti incat isi inchipuie ca pot pacali pe toata lumea, desi ei nu sunt capabili sa comunice nici macar in limba materna.
          Mai elegant de atat, nu stiu cum sa o spun, dar totusi o voi face:
          Problema Romaniei e ca unul din trei pesedisti e la fel de corupt ca ceilalti doi!
          Daca nici acum nu pricepeti, inseamna ca nu mai e nimic de facut, va salut si n-am cuvinte! Nimeni nu va poate face binele cu forta…”
    • +2 (2 voturi)    
      corect, cateva detalii suplimentare (Miercuri, 30 mai 2018, 17:47)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      pe Dorneanu (PCR/Iliescu/PSD) si pe Varga (UDMR) nu ii mai mentionez, e clar de unde isi iau ordinele.

      Mona Pivniceru - filiera "liberala" de la Iasi (Vlasov/Fenechiu) din care face parte si Azorel Toader, zona Tariceanu

      Marian Enache - Iliescu/Voiculescu/G Oprea/ nu poate ramane fara tatic

      Simona Teodoroiu - pesedista, numita in vremea lui Ponta, trebuie sa se gudure la noul Daddy

      Petre Lazaroiu - pixul lui Basescu
      • +1 (1 vot)    
        cumva astea sunt detalii (Miercuri, 30 mai 2018, 21:01)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        ce au in comun toti acesti "oameni" este ca sunt ridicol de mici - si pentru asta au si fost "alesi" de niste perversi nenorociti care au condus jocul

        daca era cineva cu o minima constiinta nu se mai raporta la cine l-a numit ci la cine il plateste, si se gandea intai la toti "prostii" aia care muncesc pe salariul minim din Romania (peste 40% din cei ce iau salariu)
    • 0 (0 voturi)    
      pune comentariul hotnews (Joi, 31 mai 2018, 10:46)

      vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      livia stanciu care este cu nasul in suflet, adica cu basescu, e aia care a venit in timpul procesului si a sustinut ca i s-a cerut spaga de catre secretara sotului cind de fapt a fost salariul neachitat ca urmare a decesului sotului, fapt care este ilegal, dar daca a fost protocolista si cu nasu in suflet a functionat, si femeia aia a stat in puscarie nevinovata 6 luni.
  • +2 (2 voturi)    
    Marele conflict (Miercuri, 30 mai 2018, 17:01)

    Cindrel [utilizator]

    Marele conflict intre Puterile Statului este incalecarea Constitutiei de catre o putere ( Parlamentul), dar si de lipsa de o atitudine hotarata a celorlalte puteri (Justitia si Executivul).
    Spun asta avand in vedere ca nicaieri in Constitutie nu scrie ca o putere (Parlamentul) poate fi mai presus de celelalte doua.
    Dar la noi, ca la nimeni, Parlamentul, 1/3 din Puterea Statului, alege, controleaza si coordoneaza Guvernul ( parte din puterea Executiva), numeste 6 judecatori la CCR, luiand partea de 1/3 a Puterii Judiciare, care dovedeste ca nu a scapat de obedienta din perioada trecuta, numeste in totalitate conducerile agentiilor, institutiilor, etc.
    Nu stiu unde sunt Oamenii cu sange in vine care sa puna capat acestor incalcari ale Constitutiei.
    Trebuie schimbata Constitutia de urgenta. Trebuie desfiintata actualul CCR si alcatuit altul dupa criterii corecte. Trebuie refacute multeagentii si institutii dupa o gandire echilibrata si temeinic controlate de cele trei Puteri ale statului, in mod egal.
    • +1 (1 vot)    
      Faci mari greseli in aprecieri. (Miercuri, 30 mai 2018, 22:10)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Cindrel

      Nu te lua dupa Iliescu din 1991 cand s-a facut Constitutia si cand ,,dadea pe gusa" principii idealiste de genul ,,se face separatia puterilor in stat".
      Iliescu, in siretenia lui, stia ca va conduce Romania prin intermediul partidului propriu, asa ca el avea nevoie de un post presidential lipsit de puteri reale.
      Asa ca, din Constitutie, pe timp de pace puterile reale sunt: Parlament -Coalitia de Guvernare 90%, Presidentie 5%, CCR datorita existentei judecatorilor mai vechi in post, din precedenta legislatura-5%.
      Puterea Executiva - Guvernul- putere egala cu 0 %, pentru ca guvernul este complet controlat de coalitia de guvernare.
      Deci sa fie clar pentru toata lumea, dupa viziunea
      (vizuina) lui Iliescu exista 3 puteri separate in stat:
      Coalitie de Guvernare- Parlament: 90% din putere;
      Executiva: Presidentie 5% +Guvern 0%; Justitie 5%.
  • +4 (4 voturi)    
    ...bai hotnews... (Miercuri, 30 mai 2018, 17:40)

    mitocanu [utilizator]

    ...asa cum ai publicat fotografiile celor 3 judecatori care s-au opus deciziei, vrem sa publici si fotografiile celor care au votat decizia....ca sa-i cunoasca poporul roman si sa ia aminte de ei....
  • +5 (5 voturi)    
    Nu o mai scaldati! (Miercuri, 30 mai 2018, 18:28)

    Tony_K [utilizator]

    Democratia s-a incheiat in Romania. Punct.
  • -1 (5 voturi)    
    livia (Miercuri, 30 mai 2018, 18:49)

    nash pandelica [utilizator]

    scrofuloasa la datorie, pan' la capat.
    cum spunea, solidaritatea.
    mai ales ca, conf. proverbului, o mana spala pe alta, iar amandoua baga rahatu' sub presh.
    de, n'a fost usor cu rarinca, s'a dat greu....

    numai in mintea ei, de braila, judecotorul fraternizeaza cu acuzatorul.