Iohannis, obligat să o revoce pe Kovesi ca urmare a deciziei Curții Constituționale (surse)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2018, 15:11 Actualitate | Esenţial


Judecatorii de la Curtea Constitutionala
Foto: AGERPRES
Judecătorii Curții Constituționale au stabilit, în dispozitivul deciziei prin care au constatat conflict între puteri, că preşedintele urmează să emită decretul de revocare a şefei DNA, au precizat miercuri, pentru Agerpres, surse judiciare.

Potrivit acestora, calea de urmat pentru ieşirea din conflict este emiterea decretului de către şeful statului. 

Anterior, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a scris miercuri pe contul său de Facebook că decizia Curții Constituționale potrivit căreia există conflict juridic de natură constituțională între Președinție și Guvern în cazul respingerii revocării şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi, „valorifică principiul constituţional potrivit căruia procurorii îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea ministrului justiţiei”. „Preşedintele României nu are nici o abilitare legală pentru evaluarea competenţelor profesionale sau manageriale ale procurorilor de rang înalt, spre deosebire de ministrul justiţiei care are astfel de competenţe, stabilite atât la nivel constituţional cât şi la nivel infraconstituţional”, a comentat Tudorel Toader.



















16842 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    LOL ! (Miercuri, 30 mai 2018, 15:15)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Cum il obliga ciumatii ? ...
    pe el si pe cele 6 milioane care l-au votat ? ...


    ... Iar le arde de proteste masive ...

    #_rezist_!
    • -9 (13 voturi)    
      Si ce mai astepti? (Miercuri, 30 mai 2018, 16:45)

      Fadds [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Scoate pancarta din dulap si mars la protest :))
      • +2 (2 voturi)    
        in haita voastra asa se vorbeste? marsh (Miercuri, 30 mai 2018, 17:12)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

        ??
    • -4 (4 voturi)    
      La ultimul protest cati ati iesit? (Miercuri, 30 mai 2018, 17:02)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Batea vantul prin piata.
      Acum fluieram a paguba.
    • +3 (3 voturi)    
      Referendum ptr alegeri ale procurorilor sefi! (Miercuri, 30 mai 2018, 17:14)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      AVEM O NOUA PUTERE IN STAT?!

      Ar trebui sa facem alegeri ptr procurorul sef al DNA sau procurorul general... asa ca in SUA! ca sa nu mai vina partidele sa faca ce vor!
  • +11 (13 voturi)    
    E clar! (Miercuri, 30 mai 2018, 15:16)

    vio7 [utilizator]

    Klaus a devenit un fel de Siri sau Alexa!Cred ca si ele au mai multa putere de decizie,la Presedinte e pe sistemul taci si...semneaza!
  • +9 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 30 mai 2018, 15:17)

    SoulSearcher [utilizator]

    RIP Romania...

    dragnea pune mana si pe DNA... cam game over de acum... nu mai are cine sa-i streseze in furtul national
  • +10 (14 voturi)    
    Si daca nu semneaza (Miercuri, 30 mai 2018, 15:18)

    DrPepper [utilizator]

    Ce il suspenda? Abia astept.
    /// lor de bolsevici si in gura la aia care au stat acasa cand au fost alegeri.
    Ne meritam soarta. Trist dar adevarat
  • +8 (16 voturi)    
    deci MJ (si CCR) (Miercuri, 30 mai 2018, 15:20)

    liviu_ [utilizator]

    demit dupa bunul plac seful DNA (INDIFERENT de avizul CSM si al presedintelui)....
    tocmai am incalcat legile ue.... tocmai ne-am // pe MCV,.,,..
    sunt tare curios ce sanctiuni o sa ne dea UE, pentru ca e clar ca nu pot sta cu mainile in san!
  • +8 (14 voturi)    
    si iata cum castiga penalii pana la urma, (Miercuri, 30 mai 2018, 15:20)

    pepper89 [utilizator]

    adio romania tara democrata.
    revolutie sau dictatura comunista!
  • +12 (18 voturi)    
    sper sa refuze.... (Miercuri, 30 mai 2018, 15:21)

    TDragos [utilizator]

    Sincer sper ca Iohannis va refuza sa semneze...sa-l suspende si sa se trezeasca din adormire romanii.
    S-ar putea sa fiu prea optimist...
    • +8 (12 voturi)    
      Johanis putea fi cu un pas in fata (Miercuri, 30 mai 2018, 16:39)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      si se evita acesta situatie daca refuza numirea docilei.
      impresia este ca pnl continua blatul, usl traieste in timp ce dorneanu si restul curtii au votat conform instructiunilor de la Moscova.
  • +12 (24 voturi)    
    Se confirma faptul ca aceasta.... (Miercuri, 30 mai 2018, 15:23)

    gigiN [utilizator]

    ...Curte Constitutionala nu este deloc a Romaniei,ci a psd-ului ! O mai ramane vreo institutie a statului neconfiscata de catre psd ???!!! Ma indoiesc.
  • +8 (16 voturi)    
    Ce mizerie! (Miercuri, 30 mai 2018, 15:25)

    trem [utilizator]

    Era de asteptat o astfel de decizie...Dorneanu da dovada zelului suprem fatza de Partid. Intregul episod e jenant si arunca Romania cu zeci de ani in urma.

    Singura solutie...un bilet dus catre o tzara normala. Deja RO e pierduta si se duce in viteza catre groapa de gunoi a Estului Europei. Ce rusine!!!!!!!!!!!!!
  • +12 (18 voturi)    
    eeee (Miercuri, 30 mai 2018, 15:29)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cand judecatori ai CCR se plimba prin Rusia sa adune invataminte, aveati alte asteptari de la CCR ?

    eu zic ca sunteti slabi sa credeti ca judecatorii pusi de PSD sunt altceva decat marionete, tradatori de tara ...
  • +13 (17 voturi)    
    Au "lucrat" bine strategii (Miercuri, 30 mai 2018, 15:32)

    stirilibere [utilizator]

    de la Moscova. Acum au toate butoanele telecomenzii.
  • +10 (18 voturi)    
    Ofensiva totala... (Miercuri, 30 mai 2018, 15:37)

    Adri70 [utilizator]

    Ofensiva totala a gruparii infractionale PSD. Coordonare perfecta intre hotii din parlament, gunoiul Tudorel si nemernicii din CCR.
  • +10 (14 voturi)    
    KGB scarba!!!!!! (Miercuri, 30 mai 2018, 15:43)

    MirceaIo [utilizator]

    Asta e puterea lui Dragnea!!! Vrea sa nu intre la puscarie. Acum vor spune ca Presedintele a incalcat constitutia si il vor suspenda. Acesta e statul de drept din Romania. Au murit degeaba oameni la Revolutie!!!! Rusine lichelelor stalinisto KG-iste!!!!!!
  • -15 (23 voturi)    
    ESTE (Miercuri, 30 mai 2018, 15:46)

    jidanul [utilizator]

    Era si este evident ca L.C. Kovesi este compromisa total pentru functia de sefa la DNA. Nu mai K Werner Iohannis o mai sustine pe LCK. si el trebuie sa taie coada la pisica si s-o revoce. Insasi DNA este o institutie inutila la ora actuala. Prerogativele DNA trebuie preluate de o directie din cadrul DIICOT ori de Politia Romana, cum este si in alte tari deoarece, coruptia este un delict, o actiune ilegala ca orice fapta ilegala. Dar, cea mai importanta problema este cine o va inlocui LCK la conducerea institutiei pentru ca daca va veni o persoana tot cu stilul LCK atunci nu s-a schimbat nimic si lupta anticoruptie din penibilul in care se afla va devenii ceva jenant si ridicol.
    • +14 (22 voturi)    
      hehe (Miercuri, 30 mai 2018, 16:33)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      ... iar PSD trebuie scos IN AFARA LEGII si DESFIINTAT!
    • +2 (2 voturi)    
      clar... (Miercuri, 30 mai 2018, 17:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      si petnru ca e comprimisa total au chemat-o aia sa vorbescca la ONU....

      tu esti ma jenant... dar na ce sa ceri unei slugi pesediste
  • +9 (15 voturi)    
    Superb!!! (Miercuri, 30 mai 2018, 15:47)

    human_nature [utilizator]

    CCR transeaza problemele pe repede-inainte in timp ce instantele de judecata amana condamnarea infractorilor de la o luna la alta. Ce sustinere mai vreti de la public, magistrati de 2 lei?
  • +5 (9 voturi)    
    Gata, Slugarel ! (Miercuri, 30 mai 2018, 15:52)

    Ozmo [utilizator]

    Liber frate la furat !!! Da-o incolo de enomonie, luam tot ce putem spun acum PSD-putorile slogilor dracnea ! Super !!!
  • +16 (20 voturi)    
    Iata ce a facut Dorneanu in Rusia (Miercuri, 30 mai 2018, 15:52)

    CezarN [utilizator]

    A primit instructiuni clare ca, impreuna cu ceilalti agenti rusi din CCR, sa rescrie, practic, Constitutia.
    Astfel, Constitutia Romaniei a ajuns doar un pretext pentru ca niste agenti rusi sa faca legea in tara noastra.
  • +5 (11 voturi)    
    . (Miercuri, 30 mai 2018, 15:54)

    Ingwar [utilizator]

    e clar ca mafiotii interpreteaza constitutia dupa placul lor, Valera doar nu degeaba sa intilnit cu kgb'istii in Rusia.
    si e clar ca vor sa o demita pe Kovesi pentru ca DNA isi face munca cinstit si intradevar lupta cu coruptia.
  • +9 (13 voturi)    
    sa nu faca nimic Klaus (Miercuri, 30 mai 2018, 15:56)

    sim12345 [utilizator]

    sa vedem ce-o iesi

    // dragnea
  • +8 (10 voturi)    
    Conflict de interese (Miercuri, 30 mai 2018, 15:58)

    Captain Obvious [utilizator]

    Atundi ce de se sa cedeze Johanis ?
  • +17 (21 voturi)    
    Presedintele a cerut demisia guvernului (Miercuri, 30 mai 2018, 16:12)

    GeorgeOrwell [utilizator]

    Presedintele a facut deja pasii pentru rezolvarea conflictului intre institutii. A cerut deja demisia guvernului.
    Trebuie sustinut de catre popor.
  • +14 (18 voturi)    
    NU SEMNA! (Miercuri, 30 mai 2018, 16:23)

    Sani [utilizator]

    GREVA PREZIDENTIALA ca si Regele Mihai!

    NU mai semna nici un act!

    II BLOCAM!
  • +12 (20 voturi)    
    Care judecatori ? (Miercuri, 30 mai 2018, 16:28)

    kent8 [utilizator]

    Sunt niste slugi.
    • +5 (11 voturi)    
      exact..... (Miercuri, 30 mai 2018, 16:38)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui kent8

      dorneanu, pivniceru, varga, enache, simona teodorescu ..... slugi obediente, slujesc doar PSD-ul, poporul roman sa se descurce cum poate.... ni se cam termina rabdarea slugoilor....
  • -4 (12 voturi)    
    oricum pozitia ei devenise simbolica (Miercuri, 30 mai 2018, 16:33)

    Andrei453530 [utilizator]

    se achita pe banda rulanta..
  • +11 (15 voturi)    
    Mr. President (Miercuri, 30 mai 2018, 16:37)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Domnule Presedinte,
    Aveti un referendum la indemana. Cereti poporului alegeri anticipate. Altfel intr-o saptamana astia va suspenda cu referendumul pe piept!
    Asta daca vreti neaparat democratie. Si daca iese tot PSD ul - nu-i bai, dar macar sa stim toti sa ne kkm pe ele reguli si legi, sa nu mai speram la normalitate in zadar.

    Tot democratic, dar fara sa jucam dupa regulile penalilor ar fi si alegerile anticipate declanșate de o ieșire masiva in strada, urmate de o mica modificare a legii electorale, care sa duca spre parlamemt unicameral, cu 300 indivizi alesi uninominal si care macar o data la 3 luni sa viba in fata alegatorilor pentru a da raportul de activitate si cheltuieli!
    Asa cum ar fi trebuit sa fie de 29 de ani incoace!!!
  • +2 (2 voturi)    
    DREPTATE? (Miercuri, 30 mai 2018, 16:57)

    ic.ram1945 [utilizator]

    e foarte trist, ca niste functionari(procurori,judecatori,politisti,parlamentari etc....) numiti( in majoritatea cazurilor si cei alesi, in esenta sunt numiti) pe criterii pur politice, platiti foarte bine, neducand lipsa de carne, unt , cafea, citrice etc.atat in timpul lui Ceausescu cat si prezent, avand pensii si pensii speciale determinate fara nici-o logica, nu reprezinta marea masa a alegatorului ci interesele unui mic grup, in care , din pacate, intra si judecatorii curtii constitionale( cu litere mici!) a Romaniei, tradatorul natiunii/populatiei!