Ucraina și Bulgaria vor să construiască un drum prin România

de Cosmin Orasanu     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2018, 0:05 Actualitate | Esenţial


Porosenko si Borisov
Foto: Colaj foto
Ucraina și Bulgaria au convenit să grăbească construcția, prin teritoriul României, a unui coridor de transport rutier între Reni, din regiunea Odessa, și Varna, scrie The Siver Post.

"Am fost de acord să accelerăm construcția unui coridor de transport rutier între Reni, din regiunea Odessa, și Varna prin teritoriul României. Sperăm să atragem resursele materiale ale UE ", a scris pe Facebook Petro Poroșenko, Președinte Ucrainei, după discuțiile purtate sâmbătă cu Boyko Borisov, prim-ministrul Bulgariei.

"Vom face tot posibilul pentru a face din drumul dintre Odessa și Varna un drum de câteva ore", a spus Poroșenko.

După cum s-a raportat, valoarea stocurilor tranzacționate între Ucraina și Bulgaria a crescut cu 37% în primul trimestru al anului 2018, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.



















4586 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    poate ne fac astia autostrada :) (Marţi, 29 mai 2018, 0:42)

    leeloo2 [utilizator]

    ...
  • +23 (23 voturi)    
    Wow (Marţi, 29 mai 2018, 0:46)

    Tony_K [utilizator]

    Ce rusine! Ce am ajuns cu psdeaua.
  • +19 (19 voturi)    
    Daca Ucraina si Bulgaria... (Marţi, 29 mai 2018, 3:50)

    Lucky1 [utilizator]

    ...au ajuns la disperare, sa ne imaginam ce simte Uniunea Europeana ai carei membru nesimtim(!).
  • +22 (24 voturi)    
    Ce frumos ! (Marţi, 29 mai 2018, 4:58)

    Celbland [utilizator]

    NATO a anunțat că vrea să construiască drumuri în România, pentru a putea transporta tehnică de luptă.

    Acum Ucraina și Bulgaria vor să ne facă deumuri.

    Mâine va veni Republica Moldova și Serbia să ne facă niște căi ferate.

    Toată lumea a constatat incompetența și lipsa de dorință a PSD să facă drumuri. PSD se preocupă doar de binele infractorilor și de pensiile lor speciale.
    • +8 (8 voturi)    
      Mai ușor de manipulat. (Marţi, 29 mai 2018, 9:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Oamenii izolați sunt mai ușor de manipulat,iar PSD pe manipulare se bazează,ba că vin ungurii,ba că vin rușii,acum //se luptă//cu corporațiile străine!Nu fac autostrăzi,să nu vină ăia și să-i lumineze la minte pe români.Românii se uită la pericolele arătate de PSD și nu văd că pericolul este chiar PSD.Ce-i PSD?Dacă-l scuturi ca lumea nu iese nimic din el!Doar prostie,hoție,incompetență-chestii care distrug România,fac să plece oamenii de calitate.
  • -3 (7 voturi)    
    Drum pentru un cal troian? (Marţi, 29 mai 2018, 8:48)

    SHEAPA [utilizator]

    Cine a dat comanda?

    Am vaga impresie că în viitorul destul de apropiat drumul respectiv ar putea fi folosit de ruși pentru a transporta tehnică militară pe teritoriul Romaniei spre bulgari.

    Nici ucrainienii nici bulgarii nu sunt dedicați UE și NATO, relațiile dintre ei și ruși sunt foarte încurcate, ca să nu zic strânse. Când zic ucrainieni mă refer la partea pro-rusă a populației de acolo.

    Deci sincer aș da pas la inițiative de genul ăsta .....
  • +2 (2 voturi)    
    traseu autostrada (Marţi, 29 mai 2018, 14:59)

    radionet [utilizator]

    Daca drumul trebuie sa taie rezervatia Delta Dunarii (cel mai scurt drum intre Odessa si Varna trece pe coasta Marii Negre), nu prea este ok. Consultati harta ca sa vedeti ca toate variantele care sa nu deranjeaza ecosistemul, sunt mai lungi decat dorintele ucrainenilor si bulgarilor.
    • +1 (1 vot)    
      Drum de 2-3 ore! (Marţi, 29 mai 2018, 15:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui radionet

      Normal.Cu avionul.