Mihai Chirica spune că va urma un val de demisii din PSD: „Decât să ne pierdem vremea cu Dragnea, mai bine îi luăm bilet spre Costa Rica”

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 mai 2018, 17:14 Actualitate | Esenţial


Mihai Chirica, in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Mihai Chirica, primarul Iaşiului, consideră că PSD se va confrunta cu un val de plecări ale nemulţumiţilor, fapt care va distruge supremația lui Liviu Dragnea. 

"Era prognozabilă o astfel de mişcare pentru că de câteva luni încoace, mai ales după eşecul şi al guvernării Tudose, tot mai mulţi colegi, foşti colegi din PSD, îşi pronunţau indignarea, cu teamă, în spaţii rezervate, faţă de posibilitatea părăsirii formaţiunii politice imediat ce domnul Ponta îşi rezolvă problemele de justiţie. Acest lucru s-a întâmplat. Dumnealui are achitare pe acea speţă, iar colegii de partid s-au aliat împreună cu dumnealui în conturarea unei alte formaţiuni politice, care va deveni un centru de putere. În câtva timp va reuşi să balanseze formaţiuni precum ALDE, respectiv PMP şi, sigur că da, va distruge supremaţia lui Dragnea, pentru că Dragnea fără Parlament e ca roata fără spiţă, nu contează", a declarat Chirica pentru Agerpres.

Fostul lider social-democrat a afirmat că nu a fost surprins de demisia lui Nicolae Bănicioiu și a criticat şi reacţia celor de la PSD Iaşi, care au spus, printr-un comunicat de presă, că plecarea acestuia din filială şi din partid nu reprezintă o mare pierdere.  

"Nu e mare pierdere că de la 48% au ajuns în jur de 20 şi ceva. Nu e mare pierdere că pleacă oamenii valoroşi din partid, nu e mare pierdere că îşi dau afară primari reşedinţă de judeţ, primari din oraşe din Moldova care au zeci de ani şi stagii vechi în acest Partid Social Democrat. Nimic nu e mare pierdere. (...) Asistăm în fiecare zi la cea mai gravă criză morală în care a fost această naţiune dintotdeauna de când s-a creat statul român. Nu e nimic grav în toate astea. E foarte grav că Belina persistă. Nu pot să fac decât o singură urare, la care ţin foarte mult: decât să ne pierdem vremea cu Dragnea, mai bine îi luăm bilet spre Costa Rica şi ne vedem de treabă în România", a conchis primarul Mihai Chirica.

















6637 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Alti ani pierduti, alte zeci de mii de emigranti (Sâmbătă, 26 mai 2018, 17:27)

    2087 [utilizator]

    In timp ce se cearta ticalosii intre ei, tara se sufoca si devine un loc din ce in ce mai anormal, in care a fi un om cinstit e fie un act de curaj, fie de nebunie.

    Nu-i pasa nimanui, romanii tot la socri sau la iarba verde se vor duce in ziua votului, pentru ca viitorul nu exista.
  • +2 (2 voturi)    
    Doar Ilici Iliescu sa nu plece din PSD, (Sâmbătă, 26 mai 2018, 18:14)

    scaraotchi [utilizator]

    macar pana condamnarea sa definitiva, pentru ca am fi foarte debusolati...! Ce organizatie terorista e aceea, care sa nu aiba printre membrii de frunte ''Teroristul Primordial''...!?
  • +4 (4 voturi)    
    NU va dezbinați, (Sâmbătă, 26 mai 2018, 18:17)

    falcoind [utilizator]

    merita sa va scufundați cu toții.
  • 0 (4 voturi)    
    bre chirica (Sâmbătă, 26 mai 2018, 18:26)

    nash pandelica [utilizator]

    ai vostri merg in mozambiq.
    sa nu amestecam borcanele.
  • +11 (11 voturi)    
    Bine , ma ! (Sâmbătă, 26 mai 2018, 18:33)

    Ozmo [utilizator]

    Platesc si eu la biletul doar dus spre Costa Rica al lui LD ! Sa se duca pe apa Ricai, sa il manance crocodilii !!!
  • +13 (13 voturi)    
    Poate preferă Madagascar! (Sâmbătă, 26 mai 2018, 19:10)

    asavreau [utilizator]

    La recomandarea lui Sevil.
    • +2 (2 voturi)    
      .... mai bine .... (Duminică, 27 mai 2018, 7:55)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Mai bine in Madagascar, mai schimba o vorba cu Mazare (cu Udrea nu cred sa aiba subiecte comune dar ce stiu eu ?).
    • +2 (2 voturi)    
      E greu: (Duminică, 27 mai 2018, 13:36)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Madagascareza e o limba dificila devreme ce si Mazare face inca febra musculara la maini din cauza unor simple conversatii..
  • +3 (15 voturi)    
    Demagogie ieftină... (Sâmbătă, 26 mai 2018, 20:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E bine ca Ciocoiul sa isi ia bilet spre Costa Rica. In rest... Chirica s-a trezit dupa ce ani in șir a fost complice la toate golăniile Ciumei Rosii si colab apropiat al altui mafiot P$D - carieristul penal Nichita. Mintea românului de pe urnă?
    • +2 (2 voturi)    
      O vorba veche spune: (Duminică, 27 mai 2018, 13:33)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu voiesc moartea pacatosului ci indreptarea lui. Iata ca Chirica(da, Doamne, mintea romanului cea de pe urma) s-a desteptat. Si nu e singurul..
  • +17 (17 voturi)    
    Nu nu nu, la Jilava nu la plaja (Sâmbătă, 26 mai 2018, 22:11)

    Dalinar [utilizator]

    Cu toate onorurile parnaiei!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Un bilet (Sâmbătă, 26 mai 2018, 22:56)

    adrian88000 [utilizator]

    catre Jilava mai bine. Si mai corect !
  • +2 (2 voturi)    
    oamenii valorosi... (Duminică, 27 mai 2018, 3:02)

    Coco Whistle [utilizator]

    unde au plecat si cum ati masurat performanta? comunistii nu isi urmaresc decit propriile scopuri de grup, in defavoarea populatiei pe care ar trebui sa o slujeasca. infractiunea merge pina la legiferare iar victoras al vostru face parte din structurile kgbiste, mafiote care au pus cizma pe Romania; a scapat dupa modelul 'nu imi baga sula in coasta'. va amintiti cum isi rotea ochii peste cap la intrebari simple in timpul guvernarii de trista amintire? sint curios care sint criteriile de etica ale noului partid/membrilor noului partid si daca cineva le monitorizeaza? f bine ar putea sa se numeasca partidul infractorilor ptr ca se gasesc 3M de simpatizanti care sint educati in acest spirit.
  • +2 (2 voturi)    
    Bănicioiu este fostul ministru al sănătății (Duminică, 27 mai 2018, 19:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    din timpul întâmplărilor de la Colectiv, deci locul lui este, dacă nu la pușcărie pentru omor calificat (să le refuzi oamenilor posibilitatea de a beneficia imediat de tratamentul care le poate salva viețile reprezintă, din punctul de vedere al oricărui OM, crime împotriva umanității), măcar departe de orice funcție publică.