Explicațiile Poliției Rutiere: de ce a fost încătușat Ilie Năstase. Gâlceavă: A devenit agresiv, manifestând o atitudine neprincipială

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2018, 13:51 Actualitate | Esenţial


Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
​Polițiștii i-au pus cătușele lui Ilie Năstase deoarece acesta „a devenit agresiv, manifestând o atitudine neprincipială” când i s-a cerut să facă testul de alcoolemie, a declarat șeful Poliției Rutiere, Victor Gâlceavă. El a precizat, totodată că fostul tenismen a oprit inițial la semnalul agenților de poliție, pentru ca ulterior să plece fără a avea acceptul acestora. 

„Conducătorul auto a oprit inițial, după care în urma unor discuții sumare cu agentul de poliție s-a pus în mișcare fără acceptul acestuia. (...) Fiind oprit, i s-a cerut să se legitimeze și, întrucât emana vapori de alcool, i s-a cerut să se supună testului. A devenit agresiv, manifestând o atitudine neprincipială. Conform legii a fost necesară încătușarea acestuia. Întrucât a refuzat să se supună testării, a fost condus la IML unde în prezența colegilor noștri a dorit să se supună unei astfel de testări, rezultatul fiind 0,55, valoare ce conferă obligativitatea recoltării probei de sânge.”, a declarat șeful Poliției Rutiere, Victor Gâlceavă. 

El a precizat că lui Ilie Năstase i s-a întocmit dosar penal și pentru refuz de prelevare de probe. 

Tenismanul Ilie Năstase a ajuns la Poliţie după un scandal cu poliţiştii joi noapte, pe Şoseaua Nordului din Capitală, fiindu-i deschis dosar penal pentru conducere sub influenţa alcoolului. 

Ilie Năstase a fost oprit în jurul orei 4.45, pe Șoseaua Nordului, de polițiștii de la Rutieră. Acestuia i s-a cerut să fie testat cu aparatul alcooltest, moment în care a devenit recalcitrant, a adresat injurii polițiștilor, motiv pentru care a fost încătușat și dus la sediul IML pentru recoltare de mostre biologice.  

Ulterior, el a fost oprit din nou de un echipaj de poliție pentru încălcarea regulilor de circulație. 

Reprezentanţii Brigăzii Rutiere a Poliţiei au precizat, pentru agenţia de presă Mediafax, că Ilie Năstase a fost depistat în trafic, în apropierea Spitalului Floreasca, conducând un scuter pentru care legea prevede obligativitatea permisului de conducere, în condiţiile în care fostul jucător de tenis are permisul suspendat având în vedere că vineri dimineaţă a fost prins băut la volan. Prin urmare, lui Ilie Năstase îi va fi întocmit un nou dosar penal pentru conducerea unui autovehicul având dreptul de conducere suspendat. 

Fostul jucător de tenis i-a acuzat pe poliţiştii care l-au ridicat prima oară că au fost brutali, punându-i cătuşe.



















3848 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Once a COCALAR , (Vineri, 25 mai 2018, 13:55)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Allways a COCALAR .

    Si nimic mai mult .
  • +3 (17 voturi)    
    Generalul Nastase (Vineri, 25 mai 2018, 13:58)

    Frank777 [utilizator]

    supararea lui a fost ca la gradul lui numai un alt general cu grad superior lui il putea mirosii de alcool.Cum Tiriac nu era in Bucuresti ca sa-i sara in ajutor ca de ce se iau tablagii de Legenda cu s-a intamplat la incidentul FedCup-si Madrid a ramas Legenda incatusata ca ultimul borfas. Au gresit si tablagii ca puteau sa fie mai diplomati.
  • +15 (15 voturi)    
    Toma Caragiu (Vineri, 25 mai 2018, 14:01)

    vodatepes [utilizator]

    Avea un moment comic Toma Caragiu cu tenisul. Uite ca Ilie vrea sa il puna in practica. Eu afara el dupa fileu 3 ani parca asa spunea Toma, Dumnezeu sa il ierte pe Toma.
    • +4 (4 voturi)    
      Pe aproape, Tomita asa spunea (Vineri, 25 mai 2018, 16:26)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Pe urma eu aici,
      el in spatele fileului 10 ani
      Avantaj eu.
      Ca asa-i in tenis!

      Sau ai vrut sa aduci la zi:
      inainte se dadeau 10 ani, azi din 10 se executa numai 3 ca restu e cu suspendare... pentru ca...
      Asa-i in tenis!
      • 0 (0 voturi)    
        ai ce regreta ! (Sâmbătă, 26 mai 2018, 9:14)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

        lol !
  • +17 (21 voturi)    
    Un golan (Vineri, 25 mai 2018, 14:03)

    CezarN [utilizator]

    Unde am ajunge daca toti betivanii la volan ar suna ministrul de interne sa-i rezolve situatia??

    Pe de alta parte, daca domnul Nastase a avut un comportament "neprincipial" fata de politisti, unde este acuzatia de ULTRAJ? Sau politistii au lasat-o mai moale la interventia superiorilor?
    • +1 (1 vot)    
      am (Vineri, 25 mai 2018, 21:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ajunge in republica teleormanistan, ca numai acolo un sofer prins baut la volan isi permite sa ameninte cu telefoane direct la ministrul de interne sau, ulterior, cu CEDO, doar pentru ca afost un bun sportiv.
  • +15 (17 voturi)    
    altu (Vineri, 25 mai 2018, 14:04)

    zicsieu [utilizator]

    care face pe semizeul.
  • -11 (13 voturi)    
    exprimare (Vineri, 25 mai 2018, 14:23)

    martel55 [utilizator]

    ca la sedintele de partid a sefului politie, numai acolo mai erau unii care manifestau atitudini meprincipiale
    • +6 (8 voturi)    
      hai steaua... (Vineri, 25 mai 2018, 15:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      esti fericit acum, nu?!
    • 0 (0 voturi)    
      mai trage (Vineri, 25 mai 2018, 21:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      o gura de cognac (bun Martell-ul, nu?) si suie-te la volanul masinii si ia-o la plimbare prin Bucuresti. Te risti?
  • +11 (11 voturi)    
    Echitate (Vineri, 25 mai 2018, 14:41)

    mondrian [utilizator]

    Daca toata lumea iti recunoaste meritele, de ce nu iti recunosti si tu erorile? Nu de alta, dar crezandu-te ce nu esti, cam cazi in derizoriu si ....simpatia s-a dus.
  • -12 (18 voturi)    
    dar, dece l'a oprit (Vineri, 25 mai 2018, 14:44)

    nash pandelica [utilizator]

    ce inclcare a regulilor facuse ?!
    mergea in zig zag, n'a oprit la trecerea de pietoni, a trecut pe rosu, pe sens interzis ?
    sau politzaiului i'a venit asa, din plictiseala, sa opreasca o masina.
    sau, poate dorea un autograf...
    caci, am inteles ca politia nu te mai poate opri fara motiv, doar sa te vada la fata si la acte...
    nu mai e militie, aaa ?!
    • +5 (7 voturi)    
      d'aia (Vineri, 25 mai 2018, 15:17)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Stiau ca a fost in carciuma unde a stat mai multe ore. Probabil cineva l-a vazut pe marele Cocalar de mai multe ori consumand alcool in acel local si apoi plecand la volan asa ca acuma le-a dat un pont politistilor.
    • +9 (9 voturi)    
      Nas pandelica (Vineri, 25 mai 2018, 15:24)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Suca asta al tau e beat.Deci iata si motivul opririi.
    • +9 (11 voturi)    
      sper din tot sufletul... (Vineri, 25 mai 2018, 15:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ca nu ai carnet de conducere!
      si sa nu ai vreodata...

      cunosti legea rutiera la fel de bine cum stiu eu chineza...

      politia e poate opri si pentur control... pe langa asta la cat de beat era , probabil nu mergea chiar corect...
      sau stii tu?!

      btw... i s-a suspendat permisul, iar la 6 ore a mai comis-o o data...
      ce naiba mai vrei?!

      nastase e un jeg si atat! si tu esti un prost pt ca-l aperi!
      • -1 (3 voturi)    
        pe voi va poate opri (Vineri, 25 mai 2018, 17:23)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        poate face politzaiu ce vrea cu voi.
        dar, conf. directivei ioropene, tre' sa aiba un motiv, nu te poate pescui fara motiv.
        iar daca e cum spui, ca mergea in zig zag, sau c'a scuipat pe geam, trebuiau sa spuna, sa fi fost in articol, bazat pe info de la polittie.
        l'au oprit ca era nastase si sperau la un ciubuc substantial.

        cat de permise, am doua, luate in doua tzari diferite, prin examinare.
        si am condus pe doua continente.
        pe mine nu m'au oprit niciodata fara motiv. nicaieri in lume.
        si am avut amenzi, fi pe viteza, fie ca nu'mi merge un semnaliztor. sau alte motive. odata m'au oprit ca n'aveam faza mica aprinsa, ziua, pe durm iroopean. deci pe motive.
        asta se ducea acasa, stiau cine este.
        probabil au primit un pont, ca si in cazul lui boureanu, de la vreun chelner. ma mir ca n'a fost si televiziunea de fatza...
    • +1 (1 vot)    
      iti (Vineri, 25 mai 2018, 21:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      inchipui cumva ca la 4 dimineata stia politistul ca aia e masina condusa de maretul ilie nastase? Sau ai fost cu el la baute pana atunci si d-aia ii iei apararea?
  • +6 (8 voturi)    
    Pana la Roland Garos (Vineri, 25 mai 2018, 16:27)

    Robin_W [utilizator]

    nu se stie daca Serena poate slabi, dar cu siguranta nici Nasty nu se trezeste din mahmureala...
    • -2 (2 voturi)    
      diferenta (Vineri, 25 mai 2018, 17:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      el imbatraneste, si il lasa toate, inclusiv femeile.
      d'aia si mai spritzuieste, sa'si inece amaru'.
      dar ea, ea nu recunoaste ca e grasa si imbatraneste.
      nasty s'a retras in glorie, ea, can' i'o cadea racheta din mana...:-)