VIDEO Meleșcanu spune că nu sprijină desecretizarea memorandumului privind mutarea ambasadei din Israel

de I.R., G.S.     HotNews.ro
Joi, 24 mai 2018, 11:40 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: mae.ro
Ministrul de externe, Teodor Meleșcanu, a declarat joi, după o întâlnire cu Liviu Dragnea că nu a discutat cu liderul PSD despre memorandumul privind mutarea ambasadei României din Israel, Meleșcanu adăugand că, personal, apreciază că nu se justifică desecretizarea documentului. 

Discuția dintre cei doi a avut loc în biroul lui Dragnea din Parlament și a durat aproape trei sferturi de oră . 

”A fost o idee, eu personal nu sprijin initiațiva dar este o hotărâre pe care o va lua Guvernul, doamna premier”, a spus Meleșcanu.

Ministrul de externe a adăugat că, în privința ambasadei, i-a prezentat ”stadiul în care ne aflăm pe chestiunile economice, cu toate ministerele, de la economie la agricultură, să vedem care sunt avantajele și dezavantajele”. 

El a precizat că evaluarea privind mutarea reprezentanței diplomatice la Ierusalim va fi gata în cel mult o lună.



Propunerea de descretizare a documentului a fost discutată în Biroul Permanent Naţional al PSD, potrivit news.ro.

„Am discutat, într-adevăr, în Biroul Naţional Permanent. Domnul preşedinte Dragnea a pus această problemă s-o studiem. Şi, dacă se poate face, cred că ar fi bine să ştie tot poporul ce discutăm în Guvern, că nu e nicio problemă, n-avem secrete. Vorbim de România, nu de persoane sau de grupuri politice”, a declarat vicepremierul Paul Stănescu pentru Digi24.

Întrebat dacă acest lucru s-ar putea face în şedinţa de Guvern de joi, Stănescu a răspuns: ”E posibil, nu ştiu să vă spun. Decizia va fi luată în Guvern. E o problemă a Guvernului, Guvernul va decide acest lucru, a fost o propunere.”



















2247 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    a (Joi, 24 mai 2018, 11:47)

    adrian67 [utilizator]

    Inseamna ca e ceva putred acolo.
    • +6 (10 voturi)    
      asa e in orice secretizare! (Joi, 24 mai 2018, 11:56)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Altfel, n-ar fi secret!
  • +12 (12 voturi)    
    Deci campionii desecretizarii nu mai vor (Joi, 24 mai 2018, 12:00)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    sa desecretizeze ce nu le convine. Ce purcaciuni au facut
  • +11 (11 voturi)    
    Excelent. (Joi, 24 mai 2018, 12:01)

    ouyang [utilizator]

    Deci Orban a nimerit călcâiul hoților. Bravo!
  • +12 (12 voturi)    
    Draga Mele, (Joi, 24 mai 2018, 12:10)

    Rescator [utilizator]

    Nu crezi ca ar fi cazul sa eliberezi terenul?Ai, totusi,
    78 de ani fiind cel mai batran ministru de externe de pe glob.Lasa comploturile si actele de inalta tradare .
    Du-te la Balaton la vila ginerelui Imre.
  • +9 (9 voturi)    
    Normal (Joi, 24 mai 2018, 12:11)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Desecretizam doar mizeriille facute de echipa adversa.

    Apropo: a mai gasit cineva macar mapa in care era contractul Bechtel?
  • +10 (10 voturi)    
    tucalarul lui Ceausescu o sa moara (Joi, 24 mai 2018, 12:12)

    __alex__ [utilizator]

    in functie, se potriveste cu functia ca nuca-n perete. Asta uita ce a vrut sa spuna pana termina o fraza.
  • +11 (11 voturi)    
    L-a luat gura pe dinainte (Joi, 24 mai 2018, 12:24)

    Geirge [utilizator]

    Stănescu zice: „Domnul președinte Dragnea a pus această întrebare s-o studiem...”Adică dragnea le dă indicații ce să facă. În ce calitate dă dragnea indicații, dacă nu este șeful guvernului?
  • +3 (3 voturi)    
    Dragnea iar le serveste lobotomizatilor (Joi, 24 mai 2018, 13:43)

    Susufler0 [utilizator]

    cate-o portie de //! Dar acum le-o serveste cu apa rece c-au venit caldurile ! Si bineinteles ca asteapta, ca de obicei, multumiri si laude din partea lor.

    De data asta se foloseste de mos Flatula pe care l-a pus sa spuna ca in cele 45 de minute cat a stat in biroul lui Dragnea si a discutat cu acesta "despre stadiul masurilor ce trebuiesc indeplinite de diferite ministere pt a se stabili care sunt avantajele si dezavantajele mutarii ambasadei", cei doi nu ar fi discutat nimic-nimicut despre problema desecretizarii Memorandumului si ca, desi Dragnea si-ar dori ca acest act sa fie desecretizat, el in calitate de ministru de externe are o parere contrara !

    Cunoscandu-l de-acum bine pe acest taran smecher de Teleorman, (smecher si atat) putem spune ca de fapt lucrurile au stat exact invers : Dragnea nu doreste desecretizarea, pt ca i-ar fi foarte greu sa explice cum de el cunostea continutul Memorandumului secret, inainte ca acesta sa fie discutat si aprobat in Guvern. In mod normal Orban pe asta cred ca isi si bazeaza plangerea penala ce i-a facut-o lui Dancila !

    Deci Dragnea il pune pe Melescanu sa refuze desecretizarea si astfel sa il scoata din rahatul in care a intrat Dragnea exclusiv ca urmare a
    prostiei sale, a dorintei de a arata ca el este tartorul care le stie si le
    face pe toate.

    PS. Prin urmare, lobotomizati din toate tarile uniti-va si slaviti-l pe acest siret lipsit de inteligenta !

    PPS. Cat mai aveti timp !
  • 0 (0 voturi)    
    va rog corectati (Joi, 24 mai 2018, 16:21)

    Hans Metter [utilizator]

    doamna Veorica a zis ca numele dumnealui e MelescanuL
  • +1 (1 vot)    
    Daca (Joi, 24 mai 2018, 16:44)

    andrei1232000 [utilizator]

    nu se desecretizeaza inseamna ca Dragnea a divulgat in direct informatii clasificate si de fapt Mele il infunda pe Dragnea. Dar Inalta Curte poate cere desecretizarea, CSAT poate cere descretizarea. Oricum o dai tot crapa.
    • +1 (1 vot)    
      Ba din contra ! Incearca sa-l scape ! (Vineri, 25 mai 2018, 1:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Dragnea va spune ca el nu poate sa hotarasca in aceasta chestiune pt ca nu este de competenta sa ci este de competenta guvernului iar Dancila se va baza pe opinia lui Melescanu si va refuza desecretizarea !

      Ca pana la urma se va face de catre acest guvern ori de catre altul este o alta chestiune !

      PS. Melescanu face doar ceea ce ii ordona Dragnea, nimic altceva.