Ministrul Finanțelor anunță „un concept nou” pentru Pilonul II de pensii. Teodorovici: „Spre final de iunie sau început de iulie vom ieși cu un proiect concret”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 13:59 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
​Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a anunțat, miercuri, că Guvernul va „ieși” la finalul lui iunie sau începutul lui iulie „cu un proiect concret, cu un concept nou” în cazul Pilonului II de pensii. 

„Contribuabilii trebuie să știe astăzi că nu se suspendă nimic. Va cunoaște fiecare în parte la ce concluzii s-a ajuns. Spre final de iunie sau început de iulie va fi momentul în care vom ieși cu un proiect concret, cu un concept nou”, a spus Eugen Teodorovici, potrivit Mediafax. 

Ministrul Finanțelor a menționat că „în zilele următoare sau într-o săptămână-două” va avea loc o discuție amplă pe tema Pilonului II de pensii. 

„Va fi o discuție cu toate datele pe masă, că sunt de la ALDE, de la PSD, de la nivelul Guvernului sau din administrație, partea tehnică, vom discuta cu toții la masă și vom ieși public cu o concluzie. La discuții vor lua parte și cei care sunt administratori de pensii private, vor fi toți actorii implicați”, a precizat Teodorovici. 

Intervenția oficialului a venit după ce pe site-ul Guvernului au apărut - chiar în programul legislativ pe 2018 - o serie de măsuri privind Pilonul II de pensii, printre care suspendarea contribuțiilor în perioada 1 iulie – 31 decembrie și o cotă fixă de contribuire, în urcare de la 84 la 125 de lei, pe care ar urma să o plăteasă în mod egal și angajatul, și angajatorul. Teodorovici a spus despre această publicare că a fost „o sincopă”. Anterior, și premierul Viorica Dăncilă a precizat că o analiză privind Pilonul II de pensii se face la Ministerul Muncii, dar că exclude desființarea acestuia.



















3017 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    " Toți actorii implicați ” sa aiba mare grija .... (Miercuri, 23 mai 2018, 14:02)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... Publicul nu e "decat " de 7 milioane ....
    • +2 (2 voturi)    
      E clar, fura banii. Mai intai suspenda (Miercuri, 23 mai 2018, 18:25)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      platile dupa care impune oamenilor sa opteze. Dar daca optezi pentru pilonul II, te-ai lins pe bot ce ai platit pana acum la Pilonul I, nu mai primesti pensie de loc de la pilonul unu. Cum a facut Ungaria acum vreo 2-3 ani. Daca insa optezi pentru Pilonul I, atunci toti banii cotizati pana acum la Pilonul II i-ai pierdut, ii ia Dragnea si cei 40 de hoti sa-si finanteze excursiile in Brazilia. Si BMW-ul si amanta pubera.....
  • +22 (22 voturi)    
    Nu vreau sa plătesc pensii speciale. (Miercuri, 23 mai 2018, 14:05)

    ouyang [utilizator]

    Să vi le plătiți singuri din ce produceți loazelor. ZERO băi Zeroovici.
  • +20 (20 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 23 mai 2018, 14:07)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    De parca ma pot pacali clovnii astia ticalosi.
  • +18 (18 voturi)    
    ce tare! (Miercuri, 23 mai 2018, 14:07)

    ceoteldrum [utilizator]

    orice proiect ar fi e clar ca e nevoie disperata de banutii respectivi!
  • +22 (22 voturi)    
    . (Miercuri, 23 mai 2018, 14:08)

    theo667 [utilizator]

    Exact ca la codurile penale, au fost toti ''consultati'' si iese ceva absolut penal. S-a hotarat deja, banii sunt alocati papati furati
  • +24 (24 voturi)    
    Aha (Miercuri, 23 mai 2018, 14:16)

    HP [utilizator]

    Mi se rupe ce concept nou aveti in minte, atata timp cat banii acumulati la P2 de cand cotizez - sa-mi poata fi eliberati, incat sa ii pot retrage.

    Refuz ca din banii mei, cei 3.7%, putini cum sunt, sa fie alimentat deficitul de cont, sau sa fie platite pensiile inutililor ce v-au votat.

    Pentru aia aveti P1.
    • +5 (5 voturi)    
      fara pensie de stat, numai PII (Miercuri, 23 mai 2018, 16:31)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Am înțeles ca salariatul sa facă alegerea ca pensia de stat sa fie cu sau fără PII. De ce să nu fie întâi PII cu sau fără pensia de stat, adică tot ce se dă le pensia de stat CAS să se bage la PII pentru cine nu vrea pensia de stat falimentară.
  • +19 (19 voturi)    
    Concepte noi de la PSD (Miercuri, 23 mai 2018, 14:24)

    Kevi [utilizator]

    Sa-i spuna cineva stimabilului ca ne-am cam saturat de concepte noi de la PSD.

    Multumim, dar nu. Nu dorim.
  • +16 (16 voturi)    
    Da chiar nu e nevoie de asta !!!! (Miercuri, 23 mai 2018, 14:28)

    polonyca [utilizator]

    Nu stiti cum sa mai furati.......hotilor !!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Conceptul este urmatorul (Miercuri, 23 mai 2018, 14:28)

    Frank777 [utilizator]

    Se ap[lica metoda maradona. Iti iau banii din Pilon sa vada daca nu sunt falsi si fug cu ei. Au blatul cu sectoristul care tine de 6.
    La recunoasterea in grup vin 7 ca Vasilica si nu-i mai distingi care sunt.
    Si asa se face treaba.Ca stie omul meserie. Nu degeaba a albit la cap.
    Adica metoda Caritas la Finante la 1 leu intrari platesti de 8 ori mai mult la pensii si salarii plus alte alea care se pregatesc pentru alegerile prezidentiale ca sa iasa Niculaky. Si programul oaia basca.
  • +18 (18 voturi)    
    Dati banii inapoi ING-ului si... (Miercuri, 23 mai 2018, 14:34)

    lasa [utilizator]

    ...scuze publice.
    Dupa aceea v-am ruga sa parasiti, de buna voie, Palatul Victoria si Parlamentul.
    A se lua in considerare ca nu sunteti singuri in tara asta.
    De ce ? sa-l intrebati pe presedintele de onoare , tov Iliescu , care a intinat aspiratiile revolutionare ale partidului comunist si ce s-a intamplat, de fapt, la Targoviste.
  • +14 (14 voturi)    
    cool (Miercuri, 23 mai 2018, 14:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci nu se schimba nimic, nu se nationalizeaza, doar se modifica conceptul.. Buna treaba.
  • +18 (18 voturi)    
    lasati-ne banii acolo!!! (Miercuri, 23 mai 2018, 14:39)

    MirceaIo [utilizator]

    Hotilor, NU va atingeti de banii nostri. Noi nu am muncim sa platim pensii speciale!!!! Nu va e rusine!!! la 40 pensionar cu 2500Euro/luna!!!!
  • +15 (15 voturi)    
    /// (Miercuri, 23 mai 2018, 14:48)

    ac [utilizator]

    Pilonul II e privat.

    PRIVAT. Nu al statului. Privat.

    Chiar daca nu iti intra-n capul ala distrus de bumtzi-bumtzi din cluburi, nu pesedeul, nici de-alde ailaltii, nici nimeni nu decide, ci actionarii. Statul asigura un CADRU legal de functionare, nu dicteaza ce si cum.

    Oricit de greu e de inteles pentru tractoristi din comisii pe justitie sau cusatorese priministrese (Ileana se rasuceste in mormint, nu alta), nu aveti nici un cuvint de spus. Capisci? Eu unul dau statul in judecata in secunda doi si o sa cistig. Si am sa cer, pe linga restituire, si daune de 1.000.000 RON.
  • +9 (9 voturi)    
    Noul proiect (Miercuri, 23 mai 2018, 14:53)

    Geirge [utilizator]

    Evident că noul proiect va fi proiectul vechi în care cuvintele „se suspendă” vor fi înlocuite cu cuvintele „se sistează”. Limba română este o limbă bogată se pot crea o mulțime de proiecte similare cu cuvintele: „se abrogă”, „se abrogă”, „se înlătură”, „se întrerupe” etc.
  • +8 (8 voturi)    
    stimabile (Miercuri, 23 mai 2018, 15:06)

    CVL [utilizator]

    nu aveti nimic nou a ne oferi. Incredere in Olguta , Dragnea, Dancila, Teodorovici, Tudose, Grindeanu, Nicolae, Radulescu, Firea, Tariceanu, Melescanu, Valcov si cum v-oti mai numi voi, nu avem. Drept urmare, noi stim ca:
    - ati preluat cand ati venit la guvernare o tara stabila, cu un curs stabil
    -ati indus haos prin mutarea contributiilor si acum, pentru ca nu va ajung banii, va ganditi la alte suprataxari
    -ati reintrodus acciza pe carburanti
    -ati dat pomeni primarilor permitandu-le sa isi fixeze cat vor ei salariile, ca apoi voi sa acoperiti de la buget
    -ati dus la cresterea ROBOR (nu BNR-ul a facut-o, ci Valcov-Dragnea)
    - vreti cu orice chip sa puneti mana pe niste bani care sunt privati.
    Drept urmare, va rugam sa va limitati la ce ati stricat pana acum, ca banii pe care vreti sa puneti mana tot nu va ajuta pe termen lung. Oricum, voi ati reusit performanta sa subtilizati o parte din pilonul II oricum diminuand procentul. Nu sunt dispusa sa va dau voua, incompetentilor pe mana aceste sume sa le gestionati.
  • +6 (6 voturi)    
    a (Miercuri, 23 mai 2018, 15:07)

    adrian67 [utilizator]

    Canta bai Teodorovici la alta masa, ca noi ne-am saturat.
  • +8 (8 voturi)    
    mai dandy (Miercuri, 23 mai 2018, 15:17)

    nahir [utilizator]

    de Rahova, nu mai bine lasati voi Pilonul II in pace?
    Ce-ar fi sa ganditi intradevar o schema de finantare si dezvoltare a economiei, ceea ce ar aduce si banii aia dupa care alearga jupanul dragnea paturica?
    Aaaaaa, lui ii trebuie instant. De ce oare?
  • +10 (10 voturi)    
    Strategia psd (Miercuri, 23 mai 2018, 15:23)

    Dandarila [utilizator]

    Pasul 1: Apar zvonuri despre nationalizare lansate tot de ei. Ies la rampa: nu-i adevarat, e o prostie, cei care au scornit asta vor sa destabilizeze, etc. Sunt atat de cinici ca dau si o amenda istorica celor care ne avertizeaza ca am putea suferi din cauza unor modificari.
    Pasul 2: Apar informatii oficiale despre proiectele lor marsave dar se dezic : nu noi, alta comisie, cineva de la guvern, dar nu noi
    Pasul 3: Lucram la un proiect bomba, o sa vedeti, pentru voi facem toate astea si o sa aveti o pensie atat de marita de o sa scada.
    Pasul 4: Trec la fapte.

    Iar noi ne uitam uimiti cum de s-a ajuns acolo si cum de n-a ripostat nimeni sau doar 2-3 voci.
    Mie imi vine sa urlu dar ma simt neputincios. CE putem face ?
    • +1 (1 vot)    
      Putem sa le facem 7 mil. de plangeri (Miercuri, 23 mai 2018, 22:27)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Dandarila

      penale pentru FURT CALIFICAT.Banii din pilonul II sunt banii nostri , sunt pe CNP-ul fiecaruia , e ca si cum ai avea banii respectivi in banca si vine statul si ii ia.Pai asta nu e furt calificat?
  • +6 (6 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 23 mai 2018, 15:54)

    micul_licurici [utilizator]

    De ce domnule Teodorovici e nevoie de "un concept nou " Care este problema ACUM ?

    De ce incercati sa reparati ceva ce functioneaza ?

    Este cinve nemultumit de pilonul II ? Eu unu nu am auzit pe nimeni sa fie nemultumit. Vreau sa stiu si eu care sunt motivele pentru care este necesara o schimbare a pilonului II asa cum este acum.

    Jos mana de pe banii nostrii, hotilor!
  • +3 (3 voturi)    
    ,,, (Miercuri, 23 mai 2018, 17:19)

    erevan [utilizator]

    alt blond,,,,