Primele precizări ale șefului CCR după ce a participat la o conferință la Sankt-Petersburg, la care MAE îi recomandase să nu meargă. Cele două întrebări care îi „stăruie în minte” lui Valer Dorneanu 

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 12:06 Actualitate | Esenţial


Valer Dorneanu, presedintele CCR
Foto: Agerpres
​Președintele Curții Constituționale, Valer Dorneanu, susține că nu avea nevoie de un mandat special din partea plenului Curții pentru a participa la conferința de la Sankt-Petersburg, iar din discuțiile cu ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, nu a înțeles că MAE își menține recomandarea de a nu merge la evenimentul care a fost organizat de Curtea Constituțională a Federației Ruse.  

​„Hotărârea participării mele la acest eveniment a fost luată de Plenul CCR în data de 29 martie 2018. Participarea la acest eveniment cu caracter științific nu presupune adoptarea unor poziții oficiale sau luarea unor decizii, care să impună acordarea vreunui mandat special din partea Plenului”, precizează, într-un comunicat, Dorneanu, comentând că „în legătură cu problema pretinsei încălcări a unui ”embargou” față de Federația Rusă, precizez că nu există, la nivel oficial, euro-atlantic, o interdicție de participare la manifestări științifice cu caracter profesional”.

Șeful CCR recunoaște că a primit, sub semnătura lui Teodor Meleșcanu, recomandarea MAE de a nu participa la eveniment, însă după o discuție cu ministrul nu a înțeles că aceasta este menținută. 

„Precizez că, într-adevăr, a fost primită o recomandare sub semnătura dlui Teodor Meleșcanu, ministrul afacerilor externe, prin care se aprecia ca reprezentarea CCR să nu fie la nivel de președinte, ci la nivel de judecător, deoarece la acest eveniment ar urma să participe reprezentanți ai ”Republicii Osetiei de Sud” și ai ”Republicii Abhazia”. În plus, în acest document se face referire la anexarea ilegală a Peninsulei Crimeii și la acțiunile de destabilizare din estul Ucrainei. Primind această recomandare, l-am contactat telefonic pe dl. ministru, i-am explicat scopul participării mele la această manifestare internațională, faptul că în agenda mea nu vor exista întâlniri bilaterale și nici alte luări de poziții în dezacord cu recomandarea transmisă. Din această convorbire eu nu am înțeles că interlocutorul meu și-ar fi menținut recomandarea de a nu participa”, explică Dorneanu în comunicat. 

În final, președintele Curții Constituționale precizează că, în acest context, rămâne, totuși, cu câteva întrebări. 

„Două întrebări îmi stăruie însă în minte: prima este aceea că, dacă există un gen de ”embargou” față de Federația Rusă, de ce s-a menționat în finalul recomandării MAE că se apreciază ca fiind oportună reprezentarea CCR la nivel de judecător (în mod logic, pretinsa interdicție ar fi trebuit să vizeze participarea oricărui reprezentant al Curții).. A doua întrebare vizează o situație din 2015, când Plenul CCR a solicitat MAE o opinie cu privire la o propunere de excludere a Curții Constituționale a Federației Ruse din Conferința Curților Constituționale Europene, ce urma să se discute la următoarea Conferință a organismului ce reunește curțile constituționale din Europa, la care CCR avea să participe. Ni s-a recomandat atunci că n-ar fi oportună o asemenea măsură”, afirmă Dorneanu.


Citeste mai multe despre   


















7674 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    Asta este cu adevarat ..... (Miercuri, 23 mai 2018, 12:14)

    polonyca [utilizator]

    ........... o intrebare la care acest comunist vopsit ar tre sa raspunda !!!! Scurt si clar....:) Si repede....!!!
  • +45 (49 voturi)    
    Sa înțeleg că... (Miercuri, 23 mai 2018, 12:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... individul s-a șters undeva cu recomandare lui Meleșcanu. În concluzie, pe vremea lui Ceașcă era mai mare în grad. Iar după '89 a fost mai apropiat de CRIMINALUL Iliescu decât dinozaurul comunist de la Externe.
  • +39 (43 voturi)    
    A avut convocare (Miercuri, 23 mai 2018, 12:16)

    Frank777 [utilizator]

    S-a dus omul sa isi ia o caciula de blana, televizor color Sputnik si radio cu tranzistori ca sa asculte mai bine radio Europa Libera. Si niste piese de masina ca are o Volga neagra cu numar 1-B-XXX pe care o tine ca daca se schimba regimul sa fie cum a fost.
    In plus a facut si o poza in uniforma de general sovietic. A bagat capul intr-o gaura la un desen pictat la balciul din Piata Rosie. Tabloul era ca dadea mana cu Stalin si Beria.Pe rand.
    • +11 (11 voturi)    
      S-a dus sa-si ia caciula de colonel :)) (Miercuri, 23 mai 2018, 13:45)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      O fi fost avansat la gradul de colonel si s-a dus sa-si ia caciula. :))
  • +34 (36 voturi)    
    Ce bine poate sa iasa (Miercuri, 23 mai 2018, 12:18)

    Martinezu [utilizator]

    cand tara este condusa de dinozauri precum cel din imagine, infractori precum Dragnea si Vlasov, si analfabeti precum Dancila?
    Ah , era sa uit : si interlopi precum consilierul ministrului sporturilor!
  • +31 (33 voturi)    
    Pai daca atata lucru (Miercuri, 23 mai 2018, 12:20)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    nu a inteles, ce cauta in functia aia, care presupune sa intelegi chestii mult mai complicate?
  • +41 (41 voturi)    
    din curiozitate, (Miercuri, 23 mai 2018, 12:31)

    nahir [utilizator]

    cate tari din UE au mai fost reprezentate la congresul stiintific tinut de CC a Rusiei, cu exceptia Romaniei?
    • +11 (11 voturi)    
      . (Miercuri, 23 mai 2018, 12:35)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      individul nu stie ce inseamna stiinta
    • +3 (3 voturi)    
      Asta-i intrebarea.... (Miercuri, 23 mai 2018, 15:22)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      la care ar trebui sa raspunda!
  • +12 (14 voturi)    
    Chiar el e profund ilogic (Miercuri, 23 mai 2018, 12:34)

    Radu10 [utilizator]

    Daca dl Dorneanu nu înțelege diferența pe care diplomația românească o face între a trimite un judecător al CCR și a trimite președintele CCR, înseamnă că nu înțelege chiar diferența dintre un judecător al CCR și președintele acesteia.

    Ceea ce înseamnă că nu e calificat a conduce Curtea Constituțională a României. Punct.
  • -11 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 23 mai 2018, 12:50)

    nash pandelica [utilizator]

    mae incearca sa subordoneze ccr ?!
    mai vad ca o pleiada de tablagii tzin partea sectiei secu, numita mae si a colonelului melescoiu.
    mie imi suna ca a fost o adunatura de juristi, iar dupa cum stim, justitia, chiar constitutionala, n'are aface cu politica.
    iar rusia este un vecin cu care avem relatii diplomatice si economice. deci nu un stat inamic.
    ba, mai mult, baietii p'acilea sar la lupta, ca rusia nu este pericol, can' se discuta inarmarea tzarii.
    daca nu ne temem de rusi, dece ne'am teme ca o intalnire cu oameni ai legii, din rusia, este periculoasa ?
    o fi mai periculoasa decat o deplasare a vasilicai si a colonelului, la ierusalem ?!
    hm, sa'i faca lui dorneanu o plangere pt. tradarea natziei !
    hai sa nu politizam justitia !
    hahaha, recomandarea lui melescoiu, devenit, dintr'o data, anti rus. hai bre, chiar asa !
  • +11 (11 voturi)    
    pe (Miercuri, 23 mai 2018, 12:54)

    lula [utilizator]

    principiul: Ce caut eu in viata mea?
  • -14 (20 voturi)    
    Ce a cautat Merkel la Moscova sapt trecuta ? (Miercuri, 23 mai 2018, 12:57)

    365 [utilizator]

    Intreb pentru o vecina .
  • +10 (10 voturi)    
    două întrebări care îi „stăruie în minte” (Miercuri, 23 mai 2018, 13:10)

    a.nonim [utilizator]

    Ii staruie, sau ii bubuie?
  • +10 (10 voturi)    
    e un caraghios (Miercuri, 23 mai 2018, 13:12)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    De care rade Duma de se cracaneaza ! O sa pateasca la fel ca Patrascanu ! Problema este ca ne compromite tara si pe noi !
  • +12 (14 voturi)    
    Presedintele Curtii Constitutionale (Miercuri, 23 mai 2018, 13:18)

    taro [utilizator]

    merge acum in excursii platite de Rusia. Ma intreb ce puteau sa discute la conferinta. Despre cum vede Putin democratia?

    Rapid demisia...
  • +11 (11 voturi)    
    Din discutia (telefonica) Valerica nu a inteles (Miercuri, 23 mai 2018, 13:21)

    Susufler0 [utilizator]

    ca recomandarea MAE semnata de 'nea Mele, zis si Mos Flatula, de a nu participa la Conferinta de la Sankt-Petersburg mai este mentinuta !

    Ha-ha-ha ! Tipic pesedistic ! O recomandare oficiala facuta si transmisa institutional, prin intermediul unui act ministerial, este data de o parte, este ignorata ca urmare a faptului ca unul (cel caruia i se recomanda sa nu faca ceva) nu "intelege" !

    PS. In conditiile in care din aparitiile televizate ale lui Dorneanu s-a observat ca insul nu prea stie ce spune iar de inteles nici atat, in vreme ce old Theo este evident ca inca nu a rezolvat dilema "e mai bine sa mananci doar pensia sau mai fain este sa o combini cu salariul", e de presupus ca cei doi pot sa se inteleaga doar ca flatulatori !
  • +12 (12 voturi)    
    ,,, (Miercuri, 23 mai 2018, 13:50)

    erevan [utilizator]

    de fapt tu esti adevaratul dusman al tarii, nu dragnea,,,
    de te-ar lua Domnul mai repede la el ,,,
  • +11 (11 voturi)    
    din pacate suntem condusi de stalinisti (Miercuri, 23 mai 2018, 13:54)

    MirceaIo [utilizator]

    Comunistii, stalinistii nu au plecat din Romania. dovada: Melescanu, Dorneanu, Toader, Biserica intregiri Neamului. In Romania se continua cu 'privilegilismul" stalinisto-communist!!! Politaiul mergea cu masina beat dar era deasupra legii! Judecatorul lua prin spate careen de la alimentara, copii nomenclaturistilor "traiau mai bine ca americanii". Asta e Romania! Jos dictatura securisto- stalinista!!!