VIDEO UPDATE Nouă români au murit într-un accident de microbuz din Ungaria / Șoferul transmitea live pe Facebook în momentul accidentului

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 20:50 Actualitate | Esenţial


Locul accidentului (bihon.ro)
Foto: YouTube
Nouă români au murit într-un accident care a avut loc marți în Ungaria, după ce microbuzul în care se aflau s-a ciocnit de un camion care transporta nisip. Ministerul român de externe a confirmat, miercuri dimineață, că toți erau cetățeni români. Potrivit mai multor surse, șoferul microbuzului transmitea live pe Facebook in momentul accidentului. Din primele informaţii rezultă că victimele erau din satul Deaj, comuna Mica, judeţul Mureş, şi se întorceau acasă din Slovenia.

UPDATE 00:30 Potrivit mai multor informații, se pare că șoferul microbuzului transmitea live pe Facebook in momentul accidentului. Dejeanul.ro a postat pe Facebook un clip despre care susține că arată exact momentul impactului (vezi mai jos). Clipul ar fi fost postat de un prieten al șoferului. Nu putem aprecia însă dacă acest clip este veridic.

UPDATE 23:30 "Conform ultimelor informații obținute de echipa consulară mobilă prezentă la fața locului, în urma operațiunilor de descarcerare s-a constatat că numărul persoanelor decedate este de nouă. Până în prezent, s-a stabilit că patru persoane decedate sunt de cetățenie română, existând indicii că și restul victimelor ar fi cetățeni români, însă procedura de identificare se află încă în curs de desfășurare și se derulează cu dificultate, dată fiind gravitatea accidentului", anunță Ministerul Afacerilor Externe, printr-un comunicat de presă remis marți seară Mediafax.

UPDATE 23:00 Nouă pasageri ai unui microbuz înmatriculat în România au murit, marți, în apropierea orașului Budapesta, Ungaria, după ce mașina s-a ciocnit cu un camion, a informat Ministerul Afacerilor de Externe. MAE a activat celula de criză. Victimele sunt şapte bărbaţi şi două femei. Din primele informaţii rezultă că victimele erau din satul Deaj, comuna Mica, judeţul Mureş, şi se întorceau acasă din Slovenia, potrivit Adevarul.
Din primele informaţii rezultă că victimele erau din satul Deaj, comuna Mica, judeţul Mureş, şi se întorceau acasă din Slovenia.

Citeste mai mult: adev.ro/p959a4
Din primele informaţii rezultă că victimele erau din satul Deaj, comuna Mica, judeţul Mureş, şi se întorceau acasă din Slovenia.

Citeste mai mult: adev.ro/p959a4

”Din datele obținute de către echipa consulară mobilă rezultă că microbuzul s-ar fi angajat cu viteză excesivă într-o depășire și a intrat în coliziune frontală într-un camion care se deplasa pe contrasens. Accidentul a avut loc pe drumul național 4 din Ungaria, la aproximativ 60 km de Budapesta, pe sensul de deplasare spre România”, arată un comunicat al MAE.

Conform datelor preliminare obținute de reprezentanții misiunii diplomatice, în urma accidentului, șapte persoane, pasageri ai microbuzului, și-au pierdut viața, iar misiunea diplomatică a întreprins, în regim de urgență, demersuri pe lângă autoritățile locale, în vederea obținerii unor informații cu privire la cetățenia și identitatea victimelor.

O echipă consulară mobilă din cadrul Ambasadei României la Budapesta s-a deplasat, în regim de urgență, si se află la fața locului accidentului pentru a acorda asistență consulară.

Ministrul afacerilor externe a activat celula de criză a MAE.

Ministerul Afacerilor Externe reamintește că cetățenii români afectați pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Budapesta: 0036-384-76-89 și 0036-384-83-94 și 0043-1-230.95.10, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență sau la numărul de urgență al misiunii diplomatice: 0036-30-535-69-12.

Dejeanul.ro: Șoferul ar fi transmis live pe Facebook. Nu putem aprecia însă dacă informațiile sunt corecte




Locul accidentului- Bihon.ro




















16596 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    microbuzele groazei (Marţi, 22 mai 2018, 21:31)

    Enofereus [utilizator]

    nu e nici un control vav de cate ore pe zi lucreaza soferii. Am folosit un astfel de microbuz in urma nu cu mult timp pentru o calatorie noaptea de la Budapesta in Romania. De multe ori soferul dadea senzatia ca atipea la volan si sucea de el in ultimul moment.
    • +16 (16 voturi)    
      dA (Miercuri, 23 mai 2018, 1:45)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      In cazul meu chiar a adormit si i-am pus mana pe volan....Ne-am oprit si a dormit o jumatate de ora....Si alta familie a patit la fel pe acelasi traseu. Acum venim din Canada direct la Cluj cu avionul (prin Germania).
    • 0 (2 voturi)    
      in afara soferii isi depasesc limitele (Miercuri, 23 mai 2018, 10:17)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      In Ro este la fel
  • +27 (27 voturi)    
    De investigat (Marţi, 22 mai 2018, 21:35)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Sunt foarte multe microbuze care transporta romani catre locurile de munca din strainatate (Austria, Italia, Germania, Olanda, Franta etc.), si ii lasa la adresele exacte - fiecare unde are nevoie sa ajunga. Suna frumos, insa soferii ajung sa nu doarma deloc timp de 48 ore si risca sa moara la fiecare cursa...ca de, asa vrea patronul. De ex. un sofer pleaca intr-o cursa spre Olanda, intre timp lasa pe traseu totii pasagerii (fiecare unde are nevoie). Dupa ce ajunge la destinatie, nu sta sa se odihneasca, ci pleaca imediat inapoi catre Romania , din nou oprindu-se in tot felul de locatii de unde ia alti romani pe care sa ii aduca in tara. Foarte posibil ca acest accident sa fie exact o astfel de cursa nebuna.
    • +19 (19 voturi)    
      o cunostinta povestea ingrozita cum (Marţi, 22 mai 2018, 22:46)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      soferul atipise de doua ori la reintoarcerea din Austria spre Romania, insusi soferul recunoscuse ca dormise doar doua ore de la plecarea din Romania.
      • +17 (17 voturi)    
        de data asta pare doar inconstienta (Miercuri, 23 mai 2018, 9:45)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Soferul nu a atipit, ci s-a bagat intr-o depasire periculoasa in timp ce transmitea live pe fb. E doar inconstienta in forma pura.
  • +15 (35 voturi)    
    a câta oară se întâmplă ? (Marţi, 22 mai 2018, 21:38)

    Captain Obvious [utilizator]

    Au murit mai multi români in accidente rutiere în Ungaria decât în 1919 când au ocupat Budapesta.
    • -19 (35 voturi)    
      ! (Marţi, 22 mai 2018, 23:23)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Pai atunci fugeau, acum ataca frontal pe autostrada!
    • +8 (10 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 23 mai 2018, 9:57)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Traiesc in Budapesta de aproape 20 de ani. Cu ani in urma, foloseam si eu microbuzele astea ca sa merg acasa in Romania.
      De nenumarate ori mi-a fost frica, pentru ca soferii erau evident obositi, aproape de a atipi. Intr-un caz, soferul a facut o criza psihotica de nervi in ultiimele zeci de kilometri inainte de a ajunge acasa, urla, injura, nu ne puteam intelege cu el. De la o vreme, am preferat sa merg cu trenul, pentru ca mi se parea mult mai sigur, chiar daca mai scump.
      M-am bucurat cind am trecut de la stilul de viata studentesc la cel de om adult, si am putut sa imi permit prima masina, sa nu mai depind de ei.
      Insa, nu mi se pare ca am scapat de pericol: de cite ori merg acasa si inapoi, ma tem de microbuzele si TIRurile inmatriculate in Romania intilnite pe drumurile si autostrazile maghiare.
      Deja in opinia publica maghiara e de notorietate ca accidentele cu multe victime de pe autostrazile maghiare au cel putin un vehicul romanesc.
      Nu sirbesc, nu ucrainean, nu slovac - ca doar si tarile astea sint vecine cu Ungaria, si si acolo or fi fiind muncitori sau turisti de transportat. Nu. Mereu autovehiculele romanesti dau cu oistea in gard - la propriu.
      Nu stiu cite asememea accidente mai trebuie sa se produca pentru ca "cineva" sa inceapa sa verifica programul de munca si tahometrele firmelor de transport. Dar fiind vorba de Romania, unde totul "merge si asa", tare ma tem ca aceste probleme cronice nu se vor regla niciodata. Sint convinsa si ca firma de transport sufera mai mult pentru microbuz si pentru faptul ca ii va fi greu sa gaseasca un sofer inlocuitor decit pentru victimele "colaterale". Dar probabil pentru salariul "bun" vor gasi curind un alt manelist inconstient care se va filma pe Facebook in timp ce conduce si/sau danseaza (il tineti minte pe TIRIstul "Elvis" de acum citiva ani? Personajul ala ar fi trebuit dat afara imediat de firma la care lucra cind a devenit celebru cu filmarile lui -dar ma tem ca nu a fost deloc asa)
  • +21 (21 voturi)    
    microbuz de la aeroport? (Miercuri, 23 mai 2018, 0:27)

    mars10 [utilizator]

    a fost cumva o cursa care venea de la aeroport?
    mi pare rau ca au murit oameni nevinovati din cauza inconstientei unui sofer...
    ultima data cand am aterizat la Budapesta am venit cu o cursa d'asta de transport microbuz spre Romania. Firma din TM. A fost cosmar.
    Soferul textuia si vorbea pe celular in timp ce mergea cu vreo 140 km/h. Depasea...i se rupea fix undeva ca transporta alti pasageri.
    i
  • +14 (14 voturi)    
    Daca nu se iau (Miercuri, 23 mai 2018, 3:31)

    Kepler [utilizator]

    masuri f serioase fata de aceste firme de microbuze, romanii vor continua sa moara in numar mare in astfel de accidente stupide.
    De exemplu, soferii ar trebui sa fie evaluatzi de catre pasageri in privintza securitatii de transport oferite.
    Aceste evaluari ar trebui sa fie in evidentza politiei.
  • +20 (22 voturi)    
    Errata (Miercuri, 23 mai 2018, 7:49)

    rubberdick [utilizator]

    Nu a transmis live pe Feisbuc ci dead pe Feisbuc.
  • -20 (28 voturi)    
    dar.. (Miercuri, 23 mai 2018, 8:01)

    Dodel540 [utilizator]

    declaratia oficiala a MAE de pe alt site :
    "Potrivit purtătorului de cuvânt al MAE, Paul Ciocoiu, microbuzul înmatriculat în județul Mureș, care se întoarcea în țară s-a angajat într-o depășire periculoasă și s-a ciocnit cu un tir. "

    Eu nu vad nici o depasire periculoasa aici. Erau pe autostrada iar pe banda 2 se trezeste brusc cu un colos de TIR stationat, fara triunghi reflectorizant pus, fara alte avertismente prealabile. Sincer i se putea intampla oricui.
    • +13 (13 voturi)    
      Oricarui sofer orb (Miercuri, 23 mai 2018, 8:48)

      rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Eu vad in stanga imaginii un contrasens iar demarcatia e o linie alba continua. Nu te stresez cu explicarea lor intrucat ori o stii ori nu o vezi. Dar da, i se poate intampla oricarui sofer care scrie pe FB cand conduce.
    • +11 (11 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 23 mai 2018, 8:54)

      citizen_of_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Drumul national 4 nu este autostrada, ci drum cu circulatie pe ambele sensuri
      TIR-ul de fapt a fost un camion care transporta nisip, si nu stationa, ci se deplasa regulamentar pe banda lui.
      In rest, e corect.

      Condoleante familiilor!
      • +2 (2 voturi)    
        mda (Miercuri, 23 mai 2018, 10:14)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui citizen_of_the_world

        si ca sa continuam totusi... prima reactie e normala a celui de mai sus...

        pt ca acel drum se modernizeaza.. ungurii lucreaza sa faca inca 2 randuri de sosea care sa se foloseasca ulterior ca si drum expres/autostrada cu 2 benzi intre vama Bors si Albertirsa unde se intra pe autostrada M5

        ca lucreaza de ceva timp si in continuare e cate o banda pe sens.. asta este adevarat :)
    • +8 (10 voturi)    
      serios? (Miercuri, 23 mai 2018, 8:58)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Ai carnet? Ar trebui sa o predai de bunăvoie urgent.
      • +4 (4 voturi)    
        O (Miercuri, 23 mai 2018, 10:45)

        rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Se refera bineinteles la bunavoie, nu de alta dar este singurul substantiv feminin din text.
    • +10 (10 voturi)    
      esti orb nene dorel (Miercuri, 23 mai 2018, 9:15)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Ai vazut filmarea ? Ce autostrada mai ? Ca se circula pe ambele benzi. Era in depasire si idiotul de sofer era atent la telefon nu la ce ii vine din fata !!!!
    • +13 (13 voturi)    
      cred ca (Miercuri, 23 mai 2018, 9:16)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      nu ai vazut inregistrarea corecta, daca exista asa ceva. Ce ai vazut tu este un alt film, preluat de pe you toube. Nu era pe autostrada ci pe un drum national cu o singura banda pe sens. Soferii sunt obligati de patroni sa circule pe drumuri laturalnice pentru a evita taxa de autostrada. Cocalarul era atent la telefon.
    • +8 (8 voturi)    
      Parapetul (Miercuri, 23 mai 2018, 9:19)

      Vizitatoru [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Existența parapetul nu înseamnă automat autostradă.
      Drumul unde s-a întâmplat nenorocirea este drumul european E60.
    • +7 (7 voturi)    
      Serios?! (Miercuri, 23 mai 2018, 9:23)

      OrodiFerro [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Chiar nu vezi ca este un drum national cu o singura banda pe sens? Nu exista nicio banda de urgenta in imagini, camionul este orientat cu faruri spre sensul de mers...
    • +7 (7 voturi)    
      uitate mai bine ! (Miercuri, 23 mai 2018, 9:29)

      kata1977 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      nu vezi bine - nu e nici o autostrada - este o sosea nationala (dn 4) cu 2 benzi cate una pe sens - care te scoate la un moment dat in M5 (autostrada).
      Iar daca depasesti un vehicul te mai si retragi....nu depasesti de parca tot drumul este al tau....dupa cum ai vazut accidentul s a intamplat dupa ce deja depasise un automobil...si trecea si de o duba..
      daca era atent chiar si in acel moment putea sa puna frana si sa revina pe banda lui......
    • +13 (13 voturi)    
      nu pare (Miercuri, 23 mai 2018, 9:32)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      autostrada, ci drum cu 2 sensuri.
      camionul nu era stationat ci se deplasa, era cu fata catre camera.
      problema e ca omul era ocupat cu liveul pe telefon nu cu sofatul.
      in clip se vede camionul venind din cealalta parte cu vreo 4-5 secunde inainte ca telefonistul sa reactioneze.
      titlul corect "un sofer si-a omorat pasagerii"
    • +5 (5 voturi)    
      Nu cred ca era pe autostrada. (Miercuri, 23 mai 2018, 9:41)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Era un drum cu o banda pe sens.
    • +6 (6 voturi)    
      pune-ti ochelari... (Miercuri, 23 mai 2018, 9:44)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      unde vezi tu ca e autostrada? E un drum simplu cu o banda pe sens.
    • +7 (7 voturi)    
      uita-te la clipul video de la inceput (Miercuri, 23 mai 2018, 9:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Nu e nici o autostrada. In primele secunde din video se vad clar 4-5 masini venind de pe contrasens.

      Baiatu' facea depasire periculoasa in timp ce tranmitea live. Nimic mai mult.
  • +13 (13 voturi)    
    Fara telefoane la volan (Miercuri, 23 mai 2018, 9:24)

    Ciobanasul_Mioritic [utilizator]

    Sper sa se interzica prin lege utilizarea telefonului mobil la volan. In Bucuresti vad zilnic o multime de soferi neatenti care stau cu ochii in telefon. Le trebuie doar 1-2 secunde de neatentie ca sa secere un pieton pe trecere sau sa taie calea altora. Franta deja a adoptat aceasta lege.
    Inconstientii nu au ce cauta la volan!
    • +5 (5 voturi)    
      Este deja interzis. (Miercuri, 23 mai 2018, 9:50)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

      Dar vad ca nu stie nimeni de lege.
    • +6 (6 voturi)    
      Legea trebuie doar aplicata (Miercuri, 23 mai 2018, 10:27)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

      E interzisa prin lege utilizarea telefonului la volan, fara handsfree, de foarte multi ani.
    • +5 (5 voturi)    
      Stai linistit (Miercuri, 23 mai 2018, 10:50)

      rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

      Ca daca se vor interzice se va gasi alt mod de a-ti distrage atentia: un smartwatch, un GPS, de ce nu si un televizor. Legal nu ai folosit telefonul.

      Cand e vorba de viata nu legea este cea care trebuie aplicata ci trebuie sa incepi cu propria constiinta, cu propriile limite, cu propriul sistem de valori si propria intelegere. Daca nu le ai, nu le ai, oricat s-ar stradui o lege sa ti le creeze. Deci: sa mai spunem o data - omul scria pe FB la volan in timp ce conducea sia cum e mort si a mai omorat si pe altii. Nu ti se face pielea de gaina si nu te ia cu frisoane?!? Legile nu te fac sa ai frisoane.
  • +2 (4 voturi)    
    Ruralii la volan (Miercuri, 23 mai 2018, 10:08)

    Robert M [utilizator]

    Ardelenii din sate si comune conduc foarte imprudent si au senzatia ca se descurca in traficul din occident.
    Feriti-va de ei.
    • +2 (6 voturi)    
      Oltenii, regatenii, moldovenii (Miercuri, 23 mai 2018, 11:47)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Hai, lasati-ma! Stiti dumneavoastra ca restul regiunilor au oameni genetic programati sa conduca mai bine?
      Or fi mai putine accidente la mia de locuitori in Oltenia, Moldova, Regat?
  • +7 (7 voturi)    
    Darwin Awards (Miercuri, 23 mai 2018, 11:13)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    ... sau cum sa stai cu ochii beliti in telefon, entuziasmat ca ai descoperit si tu ce e aia facebook, in timp ce esti intr-o depasire.