Proiect de lege adoptat de Senat: Terenurile agricole extravilane se pot vinde după 15 ani de la data cumpărării

de R.M., I.R.     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 18:44 Actualitate | Esenţial


agricultura
Foto: Wikimedia Commons
Plenul Senatului a adoptat marți un proiect de lege inițiat de PSD și ALDE care prevede că „terenurile agricole situate în extravilan se pot înstrăina prin vânzare după o perioadă de 15 ani de la data cumpărării”.

Proiectul de lege în forma aprobată de Senat poate fi citit aici.

„Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr.17/2014 privind unele măsuri de reglementare a vânzării terenurilor agricole situate în extravilan şi de modificare a Legii nr.268/2001 privind privatizarea societăţilor comerciale ce deţin în administrare terenuri proprietate publică şi privată a statului cu destinaţie agricolă şi înfiinţarea Agenţiei Domeniilor Statului” a fost votată cu 89 de voturi pentru, 11 împotrivă și 5 abțineri.

Cum arată Art 4 al 1 al proiectului:
  • „Terenurile agricole situate în extravilan se pot înstrăina prin vânzare, după o perioadă de 15 ani de la data cumpărării, în baza prevederilor prezentei legi”.
Proiectul mai conține și următoarea prevedere, la aliniatul 2:

  • „Transferul dreptului de proprietate prin vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan, ulterior vânzării prevăzută la aliniatul (1)”
Deputatul USR Silviu Dehelean a comentat, pe site-ul său, că acest paragraf înseamnă de fapt că „după 15 ani, terenurile agricole extravilane vor mai putea fi vândute doar Statului prin Agenția Domeniilor Statului”, ceea ce înseamnă o „expropiere săvârșita pe piața liberă, la un preț pe care îl vor stabili funcționari publici”.

Potrivit proiectului adoptat de Senat, prima cameră sesizată, proprietarii terenurilor agricole situate în extravilan au obligația să le utilizeze direct sau indirect pentru activități agricole „de la data cumpărării.

Proiectul impune o serie de condiționalități, legate de drepturi de preempțiune. Una dintre acestea prevede că „în cazul în care titularii dreptului de preempțiune nu își manifestă intenția de a cumpăra terenul, înstrăinarea, prin vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan se poate face către persoanele fizice care au domiciliu/reședința în raza unității administrativ-teritoriale unde este amplasat terenul ce face obiectul ofertei de vânzare, stabilit pe o perioadă de cel puțin trei ani, anterior înregistrării ofertei de vânzare”.



















2883 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Inca o lege cu dedicatie de la mafia PSD (Marţi, 22 mai 2018, 18:49)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    care face manarii cu terenuri si foloseste statul ca intermediar in folosul propriu.

    Ce mai e nou? E Romania, tara hotilor.
    • +2 (2 voturi)    
      se viseaza dragnea boier (Marţi, 22 mai 2018, 19:52)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      stapan peste toata romania , ca in final si daca e a unui singur roman e tot a romanilor nu a strainilor, avem ce am votat !
  • +1 (1 vot)    
    moaaamaaa...!!! ce tampenieee...!!! (Marţi, 22 mai 2018, 19:58)

    Codruta N [utilizator]

    Adica io, daca n-am bani (nici macar cat sa platesc impozitul pe terenul acela) sunt blestemata sa il tin "al meu" in timp ce mor de foame?? :O
    Si: chestia asta ii obliga pe proprietarii din strainatate (care detin vreo 40% din suprafata agricola a tzarii) sa stea cu terenurile pe cap? Deci daca ei ar vrea sa vanda, un roman care ar avea bani n-ar putea sa cumpere?
    Oau...!! >:
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt multe de criticat la chestia asta. (Marţi, 22 mai 2018, 20:12)

    Rahan5 [utilizator]

    Dar ceva iese in evidenta mai mult.
    Daca cineva locuieste intr- un mic oras sau comuna vecina cu comuna unde vrea sa cumpere un teren, de ce sa fie nevoit sa aiba domiciliul obligatoriu in comuna unde este localizat terenul ?
    Sa ne imaginam ca persoana mai are un teren exact invecinat cu terenul pe care vrea sa-l cumpere, iar granita dintre cele doua comune trece exact intre cele doua terenuri. E clar ca Legea duce la o idiotenie de situatie, care se opune de fapt comasarii terenurilor agricole. Adica interzice personelor domiciliate intr-o localitate sa cumpere teren in localitatea/ comuna invecinata.
    Ar trebuii in cazul asta sa fie o limitare de distanta intre domicilu si pozitia terenului. Sa zicem cativa kilometrii. Altfel o sa fim in situatia hilara, cand o persoana care are domiciliu intr-o comuna, dar se afla localizat cu domicilul in interiorul comunei la marginea opusa locului terenului, sa poata cumpara terenul, dar alta persona dintr- o comuna invecinata sa nu poata cumpara, desi are de mers o distanta mult mai mica de la domiciliul lui pana la locul terenului.
  • +1 (1 vot)    
    Dar cu realitatea economica cum se impaca? (Miercuri, 23 mai 2018, 7:47)

    BEDE [utilizator]

    Sa zicem ca cineva s-a gandit sa faca ceva cu un teren agricol si l-a cumparat, iar apoi, dupa 2-3 ani, vede ca nu-I iese afacerea si nu mai are bani si nu prea mai are nici cu ce plati impozitul pe teren. Atunci, d.p.d.v. economic, nu e normal sa-l vanda?
    Sigur, cei care au initiat legea vor spune ca este pentru ca sa nu se faca afaceri speculative cu terenuri, cum ar fi sa cumperi azi cu 1000RON 1ha, apoi sa vinzi peste 2 ani cu 10.000 EUR.
    Totusi, ce face omul care a ajuns sa constate ca, dupa ce a cumparat un teren, constata ca nu este in stare sa faca din el o afacere care sa-i aduca oarece profit, ci are numai pierderi?
    • +2 (2 voturi)    
      Il doneaza Statului pe gratis. (Miercuri, 23 mai 2018, 16:21)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Asta este si ideea Legii.
      Mai grav, poate nici sa nu poate dona Statului timp de 15 ani.
      Atunci va platii impozit obligatoriu 15 ani, si dupa care il va putea dona Statului.
      La cat va oferii Statul dupa 15 ani, donatie sau vanzare este cam acelasi lucru.
  • +1 (1 vot)    
    o prostie (Miercuri, 23 mai 2018, 12:51)

    Fermieras [utilizator]

    Totusi nu pot sa inteleg de ce sa nu am voie sa vand decat dupa 15 ani si doar STATULUI?Ce cauta statul aici?De ce sa nu il vand la liber dupa 3 ani unui prieten/partener de business din alt judet,dar care stiu ca il lucreaza in continuare?
    Pana la urma pamantul nu il ia nimeni afara,ci ramane aici.De ce nu se pomeneste nimic despre strainii care au investit si angajat oameni?
    Poate totusi nu va fi aprobat asa ceva si se vor aduce modificari,de genul vecini,arendasi sau vandut la liber oricui din orice judet.Totusi ca si limitare,as propune ca o parte din amrfa sa fie valorificata aici,iar cel care cumpara sa aiba ceva studii in domeniu sau sa demonstreze ca stie ce inseamna agricultura.
    • +1 (1 vot)    
      ,,Statul" inseamna PSD + ALDE. (Miercuri, 23 mai 2018, 16:33)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Fermieras

      Iar indivizii astia imorali au nevoie de bani.
      Statul dupa 15 ani o sa creasca impozitele pamanturilor ca sa te silleasca sa vinzi Statului
      pamantul tau, dupa care , aceste pamanturi comasate o sa fe inchiriate cu dedicatie la clienti politim gen Culita Tarata, Ioan Niculae etc. si care contribue la ,,partid".