VIDEO Klaus Iohannis, întrebare pentru Guvern: Mai aveți bani pentru pensii și salarii până la sfârșitul anului?

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 17:47 Actualitate | Esenţial


Președintele Klaus Iohannis a cerut marți Guvernului și PSD să răspundă „clar și documentat” dacă mai au „bani pentru pensii și salarii până la sfârșitul anului”.

Într-o declarație de presă, șeful statului a declarat că are două întrebări pentru Guvern:
  • „Ce aveți de gând cu Pilonul II de pensii, clar și răspicat
  • Mai aveți bani pentru pensii și salarii până la sfârșitul anului?„



HotNews.ro va transmite LIVE VIDEO TEXT declarațiile șefului statului.

  • Astăzi despre două teme importante, fonduri europene și pensiile
  • Despre fonduri europene vreau să se înțeleagă că cele ce urmează reprezintă o atenționare pentru Guvern
  • Noi dispunem pentru 2014 - 2020 teoretic de fonduri de 31,3 mld euro
  • Din acești bani până acum am folosit 4,9 mld euro ceea ce reprezintă 15,8%
  • Perioadele de finanțare sunt construite pe 7 ani
  • Am trecut de jumătate și din 31 de mld nu am folosit nici măcar 5
  • Aceste date sunt date oficiale atât de pe site-ul Comisiei cât și informații oficiale de la Guvern
  • În dorința de a prezenta o informare exactă, am căutat cele mai noi date
  • Ultima informare, postare care a fost găsită pe vreun site al guvernului e din 2 februarie
  • Acum suntem aproape la jumătatea anului
  • Nu știu de ce Guvernul nu publică date la zi

  • Fondurile europene se compun din două categorii mari, de coeziune, pentru dezvoltare, fonduri pentru a cofinanța agricultura și alte câteva fonduri mai mici
  • Pentru coeziune noi putem să folosim 23 de miliarde euro
  • Circa 8 și ceva sunt bani pentru politica agricolă
  • Acești bani nu sunt bani pe care ne obligă cineva să-i folosim într-un anume fel, pot fi folosiți de exemplu pentru autostrăzi, spitale, rețele de apă etc
  • Depinde de noi, de cei care concep proiecte cum folosim acești bani
  • Din 23 de mld de euro cât putem folosi pentru dezvoltarea României, noi până acum am folosit 2,2 mld, nici măcar o zecime
  • Cineva ar putea să spună lucrăm mai intens și o să folosim banii, dar asta ar însemna să existe proiecte
  • Dar aflăm inclusiv de la guvernanți că rata de contractare, proiecte depuse, avem doar pentru 40% din acești bani, nici măcar pentru jumătate
  • E foarte târziu, aceste proiecte trebuie elaborate cu sprijinul ministerelor, agențiilor
  • Atenționarea mea vine în următorul sens: Guvernul trebuie să se preocupe mai intens de această chestiune, sunt bani de care putem beneficia, care trebuie folosiți pentru dezvoltarea României
  • Ar fi păcat să nu putem folosi acești bani
  • Pensiile
  • Se discută de câteva zile bune despre Pilonul II
  • Din păcate, până și cei de la PSD se contrazic
  • Ba se desființează, ba nu, ba se suspendă, ba nu, ba e un proiect asumat, ba nu, o harababură totală
  • Și totuși, lumea se întreabă de ce s-a creat această incertitudine, oare ce țintesc ei? Nu s-au înțeles între ei? Greu de crezut
  • Unii își pun chiar întrebarea dacă acești bani care nu vor intra la Pilonul II vor fi folosiți în altă parte
  • Guvernul și PSD trebuie să răspundă public clar, documentat, la două întrebari
  • Ce aveți de gând cu Pilonul II de pensii, clar răspicat
  • Mai aveți bani pentru pensii și salarii până la sfârșitul anului?




















8393 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    dA (Marţi, 22 mai 2018, 17:58)

    Babilou [utilizator]

    luni?
  • -26 (34 voturi)    
    moale precum untul la soare (Marţi, 22 mai 2018, 18:15)

    mnicku [utilizator]

    dar ce asteptari sa mai ai de la cel ce a dormit 3 ani si ..... iar acum parca-i aterizat de pe Marte
  • -29 (41 voturi)    
    răspund eu la întrebarea 2 (Marţi, 22 mai 2018, 18:17)

    Mazeta [utilizator]

    - Mai aveți bani pentru pensii și salarii până la sfârșitul anului?
    - Da, dacă nu iese Kovesi la pensie.
    • +7 (9 voturi)    
      corect (Miercuri, 23 mai 2018, 0:14)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      și ii bagă pe ăștia la zdup , poate mai rămân ceva bani nefurați .
  • +23 (27 voturi)    
    la intrebarea cu banii de pensii, psd are 2 (Marţi, 22 mai 2018, 18:22)

    qwerasdf [utilizator]

    raspunsuri posibile:

    1) bineinteles, sigur ca avem
    2) nu mai avem bani de pensii pentru ca soros, pentru ca ciolos, pentru ca multinationale

    cretinii astia nu vor recunoaste niciodata ca sunt incompetenti si chiar daca vor recunoaste, alegatorii lor sunt atat de spalati pe creier incat tot nu vor realiza dimensiunea dezastrului.
  • -31 (37 voturi)    
    iresponsabilitate maxima... (Marţi, 22 mai 2018, 18:23)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de la cea mai inalta tribuna a statutul pune la indoiala capacitatea acestuia de a-si onora obligatiile fin de baza, pensii si salarii

    isi doreste un scenariu tip Argentina?
    • +5 (7 voturi)    
      Era cazul (Miercuri, 23 mai 2018, 7:45)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Păi dacă p$d-ul tot nu pricepe că cheltuie de unde nu e era vremea să-i trezească cineva. Presupunând că vor fi în stare să priceapă...
      Dar după mesajul tău deduc că s-a dat ordin să îl speriați sau denigrați pe Dl Președinte. Serios? Chiar credeți că va merge? Îți spun eu de acum, cărțile sunt făcute, taberele decise... Nu se mai schimbă nimic. Dacă îl suspendați veți pierde. La fel și la următoarele alegeri prezidențiale. Cheltuiți banii de pomană.
  • -25 (35 voturi)    
    pentru salariul de presedinte sau in general? (Marţi, 22 mai 2018, 18:24)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    zic si eu...
  • +19 (21 voturi)    
    înprumuturile? (Marţi, 22 mai 2018, 18:25)

    Lake123 [utilizator]

    Și problema împrumuturilor țării, trebuie lămurită bine. Încotro mergem cu problema asta?
  • +18 (20 voturi)    
    Câţi bugetari votează cu mafia PSD? (Marţi, 22 mai 2018, 18:35)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Aş vrea să ştiu.
  • +14 (18 voturi)    
    Raspunsuri (Marţi, 22 mai 2018, 18:58)

    Rares1 [utilizator]

    la cele 2 intrebari: 1. Vor cu disperare sa puna mana (sa fure) banii din Pilonul II, dar nu au gasit inca modul in care sa o faca fara scandal. 2. Nu, nu mai au bani pentru pensii si salarii. De aceea punctul 1, cu disperarea de rigoare.
  • +7 (11 voturi)    
    PSD tinteste tinerea Romaniei in sub-dezvoltare (Marţi, 22 mai 2018, 19:15)

    Habermas [utilizator]

    plus mentinerea unei stari de haos permanent. Asa au primit directiva tovaraseasca de la Kremlinul Moscovei (Moskovskiy Kreml).

    Rusia are un plan general de semanare de haos, incertitudine si harababura in toate tarile Europei. Asa-poreclitii "lideri" ai Rusiei (de fapt niste opresori) stiu ca au pierdut trenul istoriei si al dezvoltarii, si sunt in dezavantaj. Asa ca daca nu pot ajunge din urma Europa, cauta sa saboteze Europa ca sa o aduca la nivelul ei. In plus nici nu au banii vestului. Dar, este mult mai usor si ieftin sa distrugi si sa strici decat sa construiesti. Iar javre ieftine care sa puna in aplicare planurile Rusiei se gasesc usor. Mai ales in Europa Centrala, din Polonia pana-n Romania si restul tarilor din zona.

    Rusia este o inchisoare a popoarelor (inclusiv a poporului rus). Nu stie decat sa jefuiasca si sa strice. Ah, si sa se laude cu imaginatele lor ispravi civilizationale, in arta, etc in realitate doar strigate de disperare a unor oameni care s-au manifestat si ei cum au putut, fiecare cu talentul pe care l-a avut. Rusia nu ajunge nici la calcaiul calcaiului Europei.

    PS. Pt informare, kremlin inseamna citadela in limba Rusa, pe scurt, fortificatiile din centrul istoric al unor orase foste centre locale de putere medievala. Exista kremlinuri si in alte orase rusesti (Novgorod, Smolensk, Kazan, etc), dar numai cel din Moscova este cunoscut in lume si zis pe scurt numai Kremlin, si unde se afla si resedinta oficiala a Presedintelui Federatiei Ruse.
    • +2 (4 voturi)    
      corect, dar mai pragmatic! (Miercuri, 23 mai 2018, 8:38)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      "PSD tinteste tinerea Romaniei in sub-dezvoltare" - perfect adevarat, nu este vorba DOAR de incompetenta si prostie, ci de o actiune deliberata, pedesereul VREA ca Romania sa fie subdezvoltatata!

      Insa nu este vrorba atat de ordinele de la Maskwa sau Pekin, cat de propriile interese: in calitate de urmas al comunistilor, Partidul lui Ilici stie foarte bine sa gestioneze saracia, nu belsugul!
      O economie dezvoltata ar insemna sfarsitul pedesereului, oamenii edcati si cu nivel de trai acceptabil nu mai pot fi pacaliti cu celabra sacosa electorala rosie ...
  • +1 (3 voturi)    
    aoleo... (Marţi, 22 mai 2018, 19:28)

    mihai2-0 [utilizator]

    .. pai io am pensie ....
  • +3 (5 voturi)    
    bine spus... (Marţi, 22 mai 2018, 19:32)

    liviu_ [utilizator]

    bine punctat...
    dar nu are cine sa inteleafa

    latrinele si psd o sa aiba grija sa distorsioneze si sa acuze cat mai mult... eventual chiar o suspendare... nu m-0ar mira... singurul lucru care-I opreste e ca stiu ca nu le este de folos...

    si noi o sa stam ca boii linistiti pana cand o sa fie prea tarziu
  • -6 (8 voturi)    
    mai exista purtatoare de cuvant a Presedentiei? (Marţi, 22 mai 2018, 19:45)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Daca da, ia si salariu?
    Daca ia salariu, pentru ce il ia?

    Daca nu, felicitari Presedentiei pentru economia facuta pri reducerea de personal inuti;.
    • +6 (10 voturi)    
      dar chiar, buna idee :) (Marţi, 22 mai 2018, 23:13)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      de aplicat la prim-ministru
      da' urgent si obligatoriu !!! -in speranta ca stie sa citeasca corect de pe foaie...
    • +2 (4 voturi)    
      Slab (Miercuri, 23 mai 2018, 7:46)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Chiar slab comentariul tău, nu ți-a venit fițuica? Sau ai pierdut-o...
    • +3 (5 voturi)    
      adevarul (Miercuri, 23 mai 2018, 8:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      e ca purtatorul de cuvant al guvernului vasilicai, aka pablito dragnea, e foarte bine platit. Uite ce ranch are in Alexandria.
    • +2 (4 voturi)    
      Președenției?! (Miercuri, 23 mai 2018, 8:23)

      Robotel [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Să-nțeleg că în spatele contului se află primă-cititoarea de pe hârtii a Guvernului?
      Cât despre întrebările puse de cel care a fost ales de mai mult de șase milioane de români, de ce vă deranjează să dați un răspuns? Dacă totul merge ca pe roate, ar trebui să vă bucurați că vă ridică mingea la fileu. În schimb, vă cam tremură lenjeria pe care o schimbați la fiecare șase luni. Că tot veni vorba, cam începe să miroasă. Poate este cazul să mai faceți o debarcare de la Victoria.
    • 0 (2 voturi)    
      am zis, n-am dat cu parul! (Miercuri, 23 mai 2018, 11:20)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      dar la ce "drama" am starnit, pare-se ca am atins un punct sensibil....
  • +3 (5 voturi)    
    Tiparnita de bani. (Marţi, 22 mai 2018, 20:02)

    Cucumiau [utilizator]

    Cum sa nu aiba bani.Dai ordin si se pune Banca Nationala pe tiparit.
    • +3 (5 voturi)    
      pai nu chiar... (Marţi, 22 mai 2018, 23:14)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Cucumiau

      ca vezi, ca pana acum, nu numai Soros si multinationalele, dar si BNR...
  • -2 (8 voturi)    
    nu știu alții cum sunt.. (Marţi, 22 mai 2018, 20:24)

    OnePiece [utilizator]

    dar eu când mă gândesc la 2020-2014=7, mă doare :(
    • +1 (3 voturi)    
      HM (Miercuri, 23 mai 2018, 7:49)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui OnePiece

      Din 01 Ian 2014 până în 31 Dec 2020 sunt cam 7 ani.

      1-2014
      2-2015
      3-2016
      4-2017
      5-2018
      6-2019
      7-2020
      • +1 (3 voturi)    
        Dar de la (Miercuri, 23 mai 2018, 8:56)

        rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        31 dec 2014 la 1 ian 2020 sunt doar 5.
    • +1 (3 voturi)    
      sa te doara (Miercuri, 23 mai 2018, 8:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui OnePiece

      ia numara anii incepand cu 2014 si terminand cu 2020. Foloseste-ti degetele de la maini.
  • +6 (8 voturi)    
    Tristii postaci psd (Marţi, 22 mai 2018, 21:31)

    Wanheda [utilizator]

    Tristi ca de la Ilici n-au mai avut un presedinte, au iesit la improscat cu excremente. Tot excremental striga ca sunt bani....in Pilonul 2!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Au bani (Marţi, 22 mai 2018, 21:49)

    ady77 [utilizator]

    Daca se mai mprumuta, si vor platii si copiii nostri.
    • 0 (2 voturi)    
      admir optimismul! (Miercuri, 23 mai 2018, 8:40)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Dar este excesiv: sumele imprumutate sunt mari, iar conditiile, defavorabile, asa ca vor plati si NEPOTII!
  • -2 (8 voturi)    
    Nea prezidentu, matale ar trebui sa iei (Miercuri, 23 mai 2018, 8:29)

    xrogo [utilizator]

    oarece lecitina sa-ti intareasca memoria, multele vacante se pare ca au slabit-o!
    Spun asta pentru ca matale cu manuta matele ai semnat bugetul pe anul in curs, buget in care au fost prinse toate maririle de salarii si pensii si acolo poate ai citit ca banii ajung, sau ai semnat si promulgat acel buget ca primarii, cu ochii inchisi?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu pricepi (Vineri, 25 mai 2018, 15:42)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Tu chiar nu pricepi cum funcționează toată povestea asta cu bugetul, nu?
      Vrei un desen?
  • 0 (8 voturi)    
    Domnule presedinte (Miercuri, 23 mai 2018, 8:54)

    rubberdick [utilizator]

    Cand ati acceptat-o pe Dancila am inteles ca doreati sa mai dati o sansa PSDului. Va rog sa imi spuneti daca pana la finele acestui an veti lua in calcul sa dati o sansa si poporului roman. Va multumesc anticipat pt raspuns.
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 23 mai 2018, 16:23)

      costelm [utilizator] i-a raspuns lui rubberdick

      poporul roman mai merita o sansa
      oile nu
  • 0 (0 voturi)