O nouă gafă a Vioricăi Dăncilă / Întrebată cum suportă să fie ”ciuca bătăilor”: ”Faceți un exercițiu de imagine”

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2018, 19:16 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook
Viorica Dăncilă a făcut o nouă gafă, în timpul unei conferințe de presă la Bacău, unde, întrebată cum suportă să fie ”ciuca bătăilor în țară”, a răspuns ”Nu este ușor. Faceți un exercițiu de imagine”, expresia corectă fiind ”exercițiu de imaginație”.

”Cum suport acest lucru? Nu este ușor! Faceți un exercițiu de imagine și vă puneți puțin în locul meu, să vezi atâtea jigniri, atâtea lucruri urâte. Dar ce sa fac, sa fac un pas înapoi? Am o responsabilitate față de România și de români".




















11324 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Maciuca LND loveste mingea de Oina Docila (Luni, 21 mai 2018, 19:19)

    un domn [utilizator]

    Made in Videle cand vrea maciuca lui LND
    • +16 (16 voturi)    
      are responsabilitatea de a ne baga in groapa (Luni, 21 mai 2018, 21:56)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca popor...
    • +13 (13 voturi)    
      si ca poporul votant sa inteleaga... (Luni, 21 mai 2018, 22:01)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      faceti un exercitiu de "imagine" sa vedeti cum ar fi daca:
      ati angaja:
      cel mai prost instalator
      cel mai prost zugrav
      cel mai prost mecanic
      cel mai prost medic
      cel mai prost prim ministru... HOPA!!!!
      DESTEPTAREA !
      AVEM INSA CEL MAI MARE HOT...dRAC-NEA.!
      • +9 (11 voturi)    
        si ati angaja cel mai prost prof de romana (Luni, 21 mai 2018, 22:46)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui rov

        :))))
    • +10 (10 voturi)    
      Mai bine sa nu faca exercitii de imagine, (Luni, 21 mai 2018, 22:51)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      e obositor si daca te opresti pierzi masa musculara.
  • +32 (32 voturi)    
    ehhh (Luni, 21 mai 2018, 19:22)

    omezu [utilizator]

    Supriza o sa fie cand o sa deschida gura fara sa zica vreo tampenie, dar nu cred ca o sa vina ziua aia.
    • +23 (23 voturi)    
      E incurabila (Luni, 21 mai 2018, 23:02)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Nu mai poti recupera, prin tehnica “ingrasatul porcului” ce n-ai citit si invatat pana la 54 de ani, oricati consilieri israelieni de imagine ai avea.
      Femeia nu are vocabular. Nu stie formula o fraza in limba romana. Nu se poate exprima. Se vede ca n-a citit o carte in viata ei. Vorbeste in lozinci si fraze-speraclu, care se potrivesc la orice. Sau nu, dar ea nu se lasa, oricum. E atat de ridicola incat incepe sa intristeze. Nu poti rade la infinit de un prost. Ori ti se face mila, ori incepi sa-l injuri de mama. Si am o banuiala ambele ar lasa-o rece pe doamna.
      • 0 (10 voturi)    
        vasilica (Marţi, 22 mai 2018, 8:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

        e un caz clar de involutie umana. Cum oare o fi absolvit o facultate, chiar si pe vremea lui ceasca???
        Dupa absolvirea facultatii, cred ca era atat de catastrofala incat ca sa previna dezastre in industria de extractie petroliera, a fost trasa pe limie moarta la liceul din Videle, unde nu cred ca orele ai aveau vreo legatura cu meseria in care si obtinut diploma de inginer.
        Am senzatia ca aceasta nefericita fiinta nu are, pe bune, decat neuronii necesari functiilor fiziologice.
        • 0 (0 voturi)    
          pai... (Marţi, 22 mai 2018, 14:11)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          da, da' ca si meduzele, supravietuieste...
    • +1 (1 vot)    
      Blonda (Marţi, 22 mai 2018, 13:45)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      isi imagineaza ca o intrebare legatura cu imaginea sa are .
      Amin !
  • +26 (26 voturi)    
    Ai o responsabilitate (Luni, 21 mai 2018, 19:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa fii exemplu sa vada toti ce inseamna sa nu fii o sluga agramata si incompetenta fara educatie, demnitate si bun simt.
  • +18 (18 voturi)    
    Expresia corecta este (Luni, 21 mai 2018, 19:25)

    Ali Mentara [utilizator]

    Face-ti un armistitiu de recreatie.
  • +20 (20 voturi)    
    Sunteti misogini :-)) (Luni, 21 mai 2018, 19:26)

    IoPaNet [utilizator]

    O sa va traga de urechi madam Pandele ca va legati de VV. nu pentru ca este proasta ci pentru ca este femeie.

    Dar daca si de adevaratul premier va legati nu pentru ca este infractor ci pentru ca este barbat? Hmm.. se complica, mai bine taceam ca ma amendeaza CNCD-ul... :-))
    • 0 (0 voturi)    
      Madam Pandele tot blonda este (Marţi, 22 mai 2018, 14:00)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Va puneti cu blondele ?
      Un epsilon ,mic,la putere ridicat devine patrat.
      Adicatelea (vorba lui nenea Iancu)mai mic decat a fost dat .
  • +21 (21 voturi)    
    Si totusi are bacalaureatul! (Luni, 21 mai 2018, 19:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ba chiar a absolvit si o fabrica de diplome petrol & gaze. Nu i-a prea folosit la nimic. Ca sluga a hotilor, nu are nevoie de bac & facultate. Ajunge sa fie o sluga obedienta si sa aiba tupeu! VV Drancila e o adevarat insulta la adreasa poporului român.
  • +13 (13 voturi)    
    Poate ca nu a gresit exprimarea (Luni, 21 mai 2018, 19:30)

    CatalinGhe [utilizator]

    Nu cred ca a o noua gafa, chiar asta a dorit sa spuna - e un Exercițiu de imagine orice spune dansa !
  • -27 (27 voturi)    
    mai domnilor... (Luni, 21 mai 2018, 19:34)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    aveam oarecare satisfactie sa trolez p'aci dar va duceti intr-un hău de profesionalism civilizat care ma va face sa reconsider utilizarea timpului ...pe bune faceti un check
    • +15 (15 voturi)    
      Inteleg ca adevarul doare .. (Luni, 21 mai 2018, 20:59)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      ... si prezentarea unei realitati (recte, cel mai agramat si incompetent PM al Romaniei de la 1990 incoace) te deranjeaza.

      Pai atunci nu te retine nimeni. Fugi mataluta si stai langa hotii tai si mergi si troll-eaza pe la latrine, acolo este locul unde voi va simtiti ca acasa.
      • -16 (16 voturi)    
        bullcrap (Luni, 21 mai 2018, 23:33)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        cei 83% votanti ai lui "za dax coms from za trax "au brusc subit si dintr-odata accese de limba. Deodorantul peste jeg se simte si mai abitir.
        • +6 (6 voturi)    
          recificare necesara! (Marţi, 22 mai 2018, 10:01)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Ion ilici a spus, citez:
          "the Ducks came from the Trucks!"
        • +1 (1 vot)    
          paica ziceai ceva (Marţi, 22 mai 2018, 16:17)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          de trolat si de pierdut timpu...
          pai daca pierzi timpul d c mai latrii mai pe aici?! plimba ursul!
    • +1 (1 vot)    
      mai omule... (Marţi, 22 mai 2018, 16:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      1 - nu poti spune ca trolezi si apoi ca pierzi timpul... daca trolezi pierzi timpul... verifica logica, pentru ca la tine e stricata
      2 - nu poti arunca vina pe altul pentur ceva ce faci tu (vezi concluzia de la punctul 1)
      3 - cruduta de la kapatos sau pe unde naiba mai e ... pare mai inteligenta decat PMu nostru... chiar nu vezi nici o problema in asta?!
  • +18 (18 voturi)    
    Nu fiți răi (Luni, 21 mai 2018, 19:41)

    florinos [utilizator]

    Nu fiți răi, după atâția ani de vegetat în hotelul de la Bruxelles când nu a vorbit cu nimeni, decât un Hehe ici și colo, este normal sa nu fie coerentă. Credeți că Becali sau Eba erau mai coerenți în anii petrecuți la UE ?

    Plus ca ce pretenții sa ai de la o fosta profesoară de Mașini și utilaje la Liceul Industrial Videle ?

    Eu nu înțeleg un lucru, de ce iese asa mult în față ? Carmen Dan, după ce a gafat de câteva ori se abține la a vorbi live, doar declarații în presa și pe facebook.
  • +18 (18 voturi)    
    citat din clasi: " poza-i moft, s-o vezi natur " (Luni, 21 mai 2018, 20:10)

    mnicku [utilizator]

    noi nu mai trebuie sa ne imaginam, tu emani prostie prin toti porii ...
  • +22 (22 voturi)    
    Sesizare la ITM (Luni, 21 mai 2018, 20:11)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Am mai zis ca trebuie sa se sesizeze CNCD contra lui Dragnea pentru ca exploateaza persoane cu dizabilitati mentale.
    Dar cred ca mai intai ar trebui sa se sesizeze Inspectia Teritoriala de Munca: a verificat un medic calificat in medicina muncii, daca persoana are aptitudinile necesare pentru functia in care a fost angajata? Chiar si cand se angajeaza un portar sau femeie de servici este obligatoriu sa treaca pe la un cabinet de medicina muncii care sa declare ca are un minim de aptitudini; altfel isi da cu ciocanu peste degete iar patronul e bun de plata.
    Sau mai rau, da foc la fabrica si sute de oameni isi pierd locul de munca. Dragnea, in calitate de angajator, esti gata sa raspunzi penal pentru pagube?
    Plangerea penala a lui Orban este o prostie - aici sunt de acord cu livache. Pana la aia mai sunt alte cateva mai evidente.
    • -9 (17 voturi)    
      sezizare la DEX (Luni, 21 mai 2018, 21:29)

      tnuocca.tset [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      Acuma mă bag și io în samă, nu de alta, dar dacă tot ne dăm rotunzi într-ale limbii române, măcar să o facem totuși corect:
      - dizabilitate mintală (și nu mentală)

      în rest sunt de acord că "duamna" și-a depășit demult nivelul de incompetență (vezi legile lui Murphy)

      Și apropo: când o să catadicsiți și voi să folosiți diacriticele? (Nu de alta dar scuza că "nu am fontul / tastatura potrivită" nu mai ține; și asta de cel puțin 10 ani încoace)

      Vă doresc o zi bună "la tutulor".
      • -7 (7 voturi)    
        sesizare la sezizare (Luni, 21 mai 2018, 22:44)

        tnuocca.tset [utilizator] i-a raspuns lui tnuocca.tset

        Am uitat să pun "sezizare" între ghilimele. Eh, scuze. O fac acuma.
      • +7 (7 voturi)    
        Kneset ul (Luni, 21 mai 2018, 22:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tnuocca.tset

        Te lasa sa graeshti asa?
      • +3 (3 voturi)    
        numai pedeseristii folosesc diacriticile! (Marţi, 22 mai 2018, 10:04)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui tnuocca.tset

        Noi, cei ce suntem cu Lumea Libera, folosim setul de caractere ASCII, cel original, din 1963.
        Este codificat pe 7 biti, si desigur NU contine diacritice, le inlocuim cu "sh" sau "tz"!
  • +13 (13 voturi)    
    Nu o mai deranjati pe D-na Dancila! (Luni, 21 mai 2018, 20:11)

    remicristian [utilizator]

    Doamna Dancila si-a atins maximul de competenta atunci cind preda" Lucrul manual" la Videle. Ce a urmat de atunci se datoreaza cotizatiei generoase la PSD sotului sef pe la Petrom si a prieteniei cu Dragnea.
    Lucrul manual nu presupune aptitudini de comunicare ci doar indeminarea sa faci repetitiv ceva prestabilit si invatat de cele mai multe ori, in concordanta cu sloganul "Noi muncim nu gindim!" marca inregistrata PDSR si apoi PSD.
    Daca vreti sa aflati ceva intrebati pe cel care stie tot programul de guvernare chiar si pe cel negindit inca!
    Sanatate mintala!
  • +12 (12 voturi)    
    Doamna (Luni, 21 mai 2018, 20:13)

    bogdan. [utilizator]

    ca sa va fie mai usor pe mine prin politicile actuale, nu ma reprezentati.

    Deci va este mai usor, avand o grija in minus.

    Pun pariu ca mai sunt si altii.
  • +15 (15 voturi)    
    Deh, daca a venit la oras ... (Luni, 21 mai 2018, 20:20)

    KTerinca [utilizator]

    Nu putea sa ramana acolo, la tara, in Teleormanul natal ?
    Sefu de tarla, Dragnea, s-a emancipat.
    Si-a lasat Bombonica si si-a tras gagica cu 30 de ani mai tanara.
    Da' cica tipu' poarta si acu' sandale cu sosete flausate ....
    • +6 (6 voturi)    
      sosete flausate (Luni, 21 mai 2018, 20:45)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      poate are picioarele reci. sau buzele, cum era?
  • -15 (19 voturi)    
    care-i problema ? (Luni, 21 mai 2018, 20:39)

    sareta [utilizator]

    Intr-o tara cu 30 % din tineri analfabeti sadea care ar fi problema ? In mod normal aceasta doamna trebuie sa fie Presedinte de tara ,deja are merite .Eu sunt pentru ,ma reprezinta .
    • +1 (1 vot)    
      problema este (Marţi, 22 mai 2018, 14:24)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      ceilalti 70% care va detesta.
    • 0 (0 voturi)    
      inteleg ironia... (Marţi, 22 mai 2018, 16:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      spre deosebire de cei ce au aruncat cu minusuri...
      dar chiar si asa... 30% nu e o majoritate...
  • +9 (9 voturi)    
    ? (Luni, 21 mai 2018, 20:50)

    Calin123 [utilizator]

    Ceav-eti oameni buni cu ea? A incercat s-a vorbeste eloborat motostivuitorul.
    Orice om ii este dor din cand in cand sasi exprime adevarata personalitate.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu va mai bateti joc (Luni, 21 mai 2018, 20:56)

    Ali Mentara [utilizator]

    De un om bolnav. Doamna Dancila sufera de oboseala cronica din cauza faptului ca - pentru prima data in viata - in calitatea (sau defectul - nu sunt eu sa judec) de premier al Romaniei, se afla sub presiunea de a gandi macar partial ceea ce vorbeste.

    La Bruxelles nu era o problema. Majoritatea timpului statea ascunsa intr-o pititoare iar atunci cand era fortata sa iasa sa spuna ceva vorbea intr-o limba sparga pe care nimeni probabil ca nu o intelegea. Greul pica astfel pe traducatori. Acum insa lumea ii vorbeste limba si greul de a se face inteleasa pica pe domnia sa. Si este obosita, ce e asa de greu de inteles. Merita o vacanta si cred ca cel mai bun lucru este sa i se ofere una.
  • +6 (8 voturi)    
    Mie incepe sa mi se faca mila .... (Luni, 21 mai 2018, 20:58)

    Costello [utilizator]

    ... de aceasta femeie, pe bune. Seful PSD este foarte cinic cu dansa. Pacat!
  • +15 (15 voturi)    
    Recomandare doamnei Dancila (Luni, 21 mai 2018, 21:04)

    Ali Mentara [utilizator]

    Stimata doamna, pentru ca actul unei conversatii sa fie mai relaxat si presa sa nu mai stea claie peste gramada, adica pe dumneavoastra, va recomand sa scoateti din fraze: declinarile substantivelor si adjectivelor, conjugarile verbelor, prepozitiile si conjunctiile. Lasati doar nominativul si infinitivul. In plus, ca in latina, puneti verbul la final. In felul acesta atingeti trei scopuri: vorbiti mai putin, spuneti si mai putin si ii lasati pe ziaristi 3-4 zile dupa un interviu sa tot incerce sa proceseze cuvintele. Pana sa le inteleaga sensul se vor lasa pagubasi.

    De exemplu, pentru acest blestemat de toiag 2 al pensiilor puteati sa dati urmatorul comunicat: "Eu, pilon, doi, comisie, prognoza, agrea, bani, suspendare, contributie, desfiintat." Vedeti ca nu e greu?

    In problema cu declaratiile domnului presedinte dati declaratia: "Eu, paralel, stat, banca, raspundere, competenta, guvern, a arde."
    • +2 (2 voturi)    
      ati propus un exercitiu de... (Marţi, 22 mai 2018, 9:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

      "imagine" - perfect -
      Dar este pentru un nivel superior dansei - regrete.

      Pentru aplecarea catre cauza va multumesc!
  • +7 (7 voturi)    
    urate, urate (Luni, 21 mai 2018, 21:17)

    strelka [utilizator]

    dar foarte adevarate.....
  • +8 (8 voturi)    
    La prasit sfecla te potrivestisi o sa primesti (Luni, 21 mai 2018, 21:57)

    Wanheda [utilizator]

    Si aplauze....sa la mancat samburi!!!
  • +6 (6 voturi)    
    xxxxl (Luni, 21 mai 2018, 23:25)

    vorbeste lumea [utilizator]

    ce tulbure trebuie ca e limba romaneasca asta, vorbita de doamna prim ministru ... ii scapa sensurile ... se refera la altceva ... incordare ... da' bine ca nu e conflictuala ...am ajuns rau - rau ...
  • +2 (2 voturi)    
    dansa este un exemplu perfect (Marţi, 22 mai 2018, 9:43)

    ..13 [utilizator]

    a ceea ce inseamna sa ai imagine si sa nu ai continut.

    Imagine 100% - continut 0%
    felicitari!

    Ca dansa mai rar!

    este goala, neocupata si de aceea este non-conflictuala - ca nu are cu ce sarmana redusa - nici o agitatie in cutia craniana.