Florin Cîțu (PNL): Dacă guvernul naționalizează Pilonul II de pensii, voi depune plângere penală

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2018, 10:30 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
Președintele Comisiei economice, senatorul PNL Florin Cîţu, spune că, dacă Guvernul decide să naţionalizeze Pilonul II de pensii, va depune plângere penală.

"În cazul în care Liviu, Olguţa, Vasilica, Viorel şi Eugen vor naţionaliza banii din pilonul II de pensii, vă spun ce fac. Voi depune plângere penală împotriva găştii de mai sus pe care o voi semna personal şi vă aştept şi pe voi toţi să semnaţi alături de mine", a scris vicepreşedintele PNL, Florin Cîţu, pe Facebook.




Președintele Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză, Ion Ghizdeanu a declarat luni dimineața pentru HotNews.ro că se fac mai multe analize referitoare la Pilonul II de pensii, dar și că în proiectul transmis a fost o eroare materială, nefiind vorba de suspendare, ci de o perioadă în care să poți opta pentru Pilonul II.

”Avem propuneri care să îmbunătățim mecanismul și discutăm, facem analize interne, sunt mai multe. Nu există suspendare. Acolo era un cuvânt, eroare materială, era vorba de opțiuni, de perioadă de opțiune cum să facă, ce perioadă, care să intre în calcul, să vedem. Dacă era proiectul finalizat, era și notă de fundamentare. E o eroare pe care ne-o asumăm că s-a trecut un proiect intern nefinalizat în notă”, a declarat Ghizdeanu, pentru HotNews.ro.

El a precizat că a demarat o anchetă internă pentru a vedea cine a transmis acea informație.

Programul legislativ al Guvernului pe 2018 include între altele, ca „prioritate legislativă”, un „proiect de lege privind reglementarea pensiilor obligatorii administrate privat (Pilonul II)”, cu precizarea că în perioada 1 iulie - 31 decembrie contribuțiile aferente acestuia vor fi suspendate.

Potrivit documentului, contribuțiile CAS (respectiv contribuțiile de asigurări sociale aferente pensiei) „sunt încasate integral la buget”, cu „suspendarea contribuțiilor în perioada 1.07 - 31.12.2018”. În prezent, din sumele CAS pentru Pilonul I (sistemul pensiilor administrate de stat) se direcționează automat 3,7% către Pilonul II. Ultimele referiri la Pilonil II de pensii au stârnit o serie de controverse, pentru că neoficial s-a spus că acest sistem ori va fi „desființat”, ori ar urma să nu mai primească - de la Pilonul I - contribuțiile stabilite prin lege. Aceste contribuții au scăzut de la 5,1% în 2017 la 3,7% în 2018, în condițiile în care pentru 2018 erau prevăzute să crească la 6%.



















2863 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    plangaciosul (penal)... (Luni, 21 mai 2018, 10:35)

    demaGOGU [utilizator]

    ...e putin la minte: banii din Pilonul II apartin statului si sunt dati in administrare fondurilor private!

    pana la noi ordine, capisci?
    • +12 (16 voturi)    
      poate tu apartii statului (Luni, 21 mai 2018, 10:44)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Banii apartin oamenilor si sunt sifonati de stat
      • -12 (16 voturi)    
        taliban neocon tipic (Luni, 21 mai 2018, 11:00)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

        ...care vrea, in acelasi timp, contributii sociale zero si bunuri publice la nivelul celor din Occident!

        s-a terminat cu haiducia, va trebui sa iesiti din disonanta cognitiva cronica.
        • +6 (8 voturi)    
          u kinda missed the target dude (Luni, 21 mai 2018, 11:22)

          averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          contributiile mele iti platesc inclusiv simbria de postac asa ca mai incet cu pianul pe scari.
        • +8 (8 voturi)    
          unde e disonanta? (Luni, 21 mai 2018, 11:45)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          Esti confuz gogule. Comunistii tai nu sunt aici. Noi nu vrem bunuri publice, le vrem private. Doar prietenii tai din psd - ciuma rosie viseaza sa nationalizeze totul. Cum si cazul pensiilor din pilonul 2. Poate nu te-ai prins, dar contributia la pensie e din munca oamenilor. Cum sa apartina statului? Refuz sa cred ca esti chiar atat de prost incat sa crezi asta. Poate copiezi ce v-a dictat tripleta vasilica-vulguta-pandele?... pe alea le putem banui lejer de imbecilitate.
    • +5 (7 voturi)    
      Tot ce spui este (Luni, 21 mai 2018, 11:16)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      demagogie!
      Banii din pilonul II sunt banii romanilor!
    • +5 (7 voturi)    
      iarba (Luni, 21 mai 2018, 11:19)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      e buna? ce fumezi? bine ca m-am carat, singurii bani pe care ii vede dragnea de la mine sunt aia pe bere, cand vin 2 saptamani in fiecare an acasa in vacanta. Asa nu imi fac probleme nici de banii statului, sau care cui apartin. Doar imi pare rau ca am vreo 15000 de lei in pilonul 2 pe care o sa mi-i fure jigodiile astea.
      • -2 (4 voturi)    
        Foarte bine (Luni, 21 mai 2018, 12:55)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        ca ai ales sa pleci , si eu facut la fel acum vreo 10 ani .
    • +1 (1 vot)    
      avand in vedere si luand in considerare (Luni, 21 mai 2018, 12:34)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Vremea Dvs. este dusa.

      Asa ca lasati pe altii sa faca ceea ce cred ca este mai bine si va fi mai bine - trust in me!

      You can sleep,
      Safe and sound...

      https://www.youtube.com/watch?v=vDs57R6MYsY
    • +1 (1 vot)    
      Eu as depune 1000 de plangeri penale (Luni, 21 mai 2018, 21:08)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      impotriva hotilor rosii. Sunt 5000 de motive intemeiate ca sa se faca aceste plangeri penale. Daca 1% din ele se termina cu condamnarea hotilor, demersul isi atinge scopul. Hotii P$D-isti o sa se gandeasca mai mult inainte sa ne fure.
  • +7 (9 voturi)    
    un popor de idioti, nu meritam nimic (Luni, 21 mai 2018, 11:03)

    tudor.t [utilizator]

    Voi va uitati la Chizdeanu asta cat de analfabet poate sa fie ??? Ce balbaiala indescifrabila, ce intuneric si umezeaza are el in capul ala al lui ?? Nu poate lega 2 idei fara sa poceasca gramatica, logica si bunul simt.

    Asa sunt toti, marii reprezentanti ai boborului alegator de p$d.

    Daca mai umbla si la pensia mea privata, ii dau si eu in judecata si plec din tara. Nu mai accept sa dau niciun leu acestui stat mafiot.
  • +7 (9 voturi)    
    banii astia sunt ai mei ! (Luni, 21 mai 2018, 11:30)

    lp [utilizator]

    nu ai statului, sa-i dea pensionarilor de azi si sa-i pacaleasca astfel sa-i voteze in continuare. Banii astia sunt pensia mea, este exclus sa decida psd-ul ce sa faca cu banii mei
  • +7 (7 voturi)    
    PSD - ciordeala si incompetenta (Luni, 21 mai 2018, 12:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Cate luni in functie are actuala PM? Presimt o noua rotatie a cadrelor. Din pacate, resursa de hotie si de prostie pare a fi nelimitata in actualul Partid-Stat.
  • -3 (7 voturi)    
    De acord cu o conditie (Luni, 21 mai 2018, 12:19)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Sa se ancheteze cu maxima responsabilitate ce s-a intamplat cand ati participat Dvs la atacul speculativ asupra leului de ati zburat apoi de la ING. Nu cumva tot ''Holdup'' a fost si ala? Sau mai precis o incercare pe care v-a blocat-o BNR-ul.

    Nu am nimica cu plangerea penala impotriva gastii PSD, dar mai intai sa vedem cum este cu gasca din care ati facut Dvs parte.

    Ce parare aveti?
  • -2 (4 voturi)    
    Asta-i alt apucat din gasca lui Orban, mai nea, (Luni, 21 mai 2018, 15:37)

    xrogo [utilizator]

    politica se face la vot si in Parlament, nu in instante de judecata cu plangeri si denunturi penale!