UPDATE: Judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție au respins solicitarea de a pune sechestru pe averea lui Ion Iliescu

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 17 mai 2018, 9:41 Actualitate | Esenţial


Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție au respins joi solicitarea Asociației 21 Decembrie de a pune sechestru pe averea lui Ion Iliescu în Dosarul Mineriadei. Fostul președinte este judecat pentru infracțiuni contra umanității.

UPDATE:
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţiei a respins definitiv, joi, cererea Asociaţiei 21 Decembrie 1918 de instituire a sechestrului pe averile persoanelor judecate în dosarul "Mineriada din 13-15 iunie 1990", în care fostul preşedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman şi fostul director al SRI Virgil Măgureanu sunt acuzaţi de infracţiuni contra umanităţii, scrie Agerpres.

Pe 13 iunie 2017, Parchetul Militar i-a trimis în judecată pe: Ion Iliescu, la data faptelor preşedinte al Consiliului Provizoriu de Uniune Naţională (CPUN) şi preşedinte al României; Petre Roman, fost prim-ministru; Gelu Voican Voiculescu, fost viceprim-ministru; Virgil Măgureanu, fost director al Serviciului Român de Informaţii, general (rez.) Mugurel Cristian Florescu, adjunct al procurorului general şi şef al Direcţiei Procuraturilor Militare.


















2681 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Catushele Marca Secerea si Ciocanul (Joi, 17 mai 2018, 9:49)

    un domn [utilizator]

    Cand?
  • +3 (3 voturi)    
    vax albina (Joi, 17 mai 2018, 9:54)

    Point [utilizator]

    oare nu stiu ca ilici e sarac si cinstit?
    pe ce sa-i puna poprire,pe pensia pcurss?

    hai mai repede fratilor ca moare asta neimpartasit si nepedepsit
  • +3 (5 voturi)    
    pardesiu de scanduri (Joi, 17 mai 2018, 9:55)

    dan_costea [utilizator]

    Nu mai vreau nici un proces si nici o judecata. Il vreau in pardesiu de scanduri, plecat pe vecie.
  • 0 (0 voturi)    
    ...diferențe... (Joi, 17 mai 2018, 10:09)

    baligosul [utilizator]

    Fostul președinte al României, Ion Iliescu, un ,,internaționalist comunist pravoslavnic" a fost, că acum nu mai poate, fizic să fie, nici nu l-ar mai lăsa actualii de la conducerea PSD, scriu că a fost un iubitor al puterii, dar nu și al bunurilor materiale, deține un apartament cu 3 camere, undeva prin cartierul Primăverii, nu a cerut o vilă ca reședință, la care ar fi avut dreptul și ca președinte,și ca fost președinte, el a iubit doar puterea, funcția.
    Oare ceilalți doi foști președinți cum se găsesc azi?
    Constantinescu, un neajutorat, ne pregătea fără să știe pentru prim ministeriatul madamei Dăncilă, și-a vîndut apartamentul din cartierul unde locuise, în Pajura, și acum ocupă o vilă prin Dorobanți.
    Băsescu, vă amintiți că făcuse aranjamente ca reședința prezidențială să fie transformată în vila pe care urma să o ocupe noul fost președinte Băsescu, chiar dacă avea cel puțin o proprietate în București, un etaj din vila, reședință a fostului social democrat, devenit comunist, Stefan Voitec, și el fost președinte al Marii Adunări Naționale, cum se numea Parlamentul pe vremuri...Și cum o fi evoluat averea lui Băsescu? Parcă cu plus, că așa e la mulți bugetari.
  • +5 (5 voturi)    
    Si care ar fi motivatia deciziei? (Joi, 17 mai 2018, 10:15)

    taro [utilizator]

    nu are pe ce sa-i puna sechestru pentru ca e sarac dar cinstit?
    • 0 (0 voturi)    
      Presedinte de onoare al PSD (Joi, 17 mai 2018, 18:47)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Ion Iliescu este Președinte de onoare al PSD, adică al partidului la guvernare.
  • +4 (4 voturi)    
    a (Joi, 17 mai 2018, 10:24)

    adrian67 [utilizator]

    Nenorocitul asta de bolsevic a distrus Romania. Iliescu trebuie inchis in aceleasi conditii ca toti infractorii periculosi cat mai repede.
  • +3 (3 voturi)    
    Sarac si "cinstit " cu tovarasii sai "capitalisti" (Joi, 17 mai 2018, 10:39)

    Plagarus [utilizator]

    .....pe stil nou,de liber schimbisti
  • +4 (4 voturi)    
    Justitie de cacao (Joi, 17 mai 2018, 11:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acest CRIMINAL si complicii lui este inca liber. Justitia in România e primul apărător al statului mafiot instaurat prin CRIMELE din 89.
  • +2 (2 voturi)    
    Macar o zii (Joi, 17 mai 2018, 11:20)

    ABBV [utilizator]

    macar o zi oameni buni pt tot raul facut acestei tari!!!! macar o zi la racoare!!! Cum poate fii asa de intangibil acest monstru!!! Nu se poate!!!
  • +1 (1 vot)    
    mda.. (Joi, 17 mai 2018, 11:41)

    liviu_ [utilizator]

    nu stiu daca au reusit deja sa distruga legile,
    sau daca legile erau deja de cacau
    sau daca justitia e de kkt

    cert e ca niste oameni au ordonat distrugerea viitorului tarii , ranirea si omorarea a unor oameni... si nu o sa pateasca mai nimic...

    si asa ne-au trebuit 27 de ani ca sa incepem procesul... o sa mai dureze inca 5 minim pana se termina (asta daca o sa mai fie genocidul si crima interzise pana atunci)... si chiar daca-l condamna.... o sa fie doar de principiu... ca mai mult de 2 sapt nu sta la racoare... garantat o sa se imbolnaveasca brusc
    • +2 (2 voturi)    
      Cine-s facatorii legilor ? (Joi, 17 mai 2018, 14:55)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      S-a uitat deja ,Constitutia si legile-s facute sub pretioasa conducere a Iliescului ?Alta intrebare .....
  • 0 (0 voturi)    
    netrebnicului asta, (Joi, 17 mai 2018, 22:35)

    iodixit [utilizator]

    nici nu ia trebuit avere, el fiind insetat de putere. avere au vrut cei din esaloanele inferioare care l-au sustinut si carora, el le-a dat mina libera la furtul tarii.