VIDEO Iohannis: Sunt anumite persoane în România care încearcă să inducă ideea că trebuie să alegem între SUA și UE. Este o idee profund toxică

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 17 mai 2018, 9:17 Actualitate | Esenţial


Președintele Klaus Iohannis a criticat dur actuala coaliție de guvernare în ceea ce privește politica externă, afirmând că sunt unii care vor să inducă ideea că trebuie să alegem între UE și SUA, aceasta fiind o idee profund toxică. Iohannis a mai spus că pilonii politicii externe rămân parteneriatul cu SUA și UE. Referitor la discuțiile de la summit-ul informal al UE în care au fost lansate atacuri la adresa administrației Trump, șeful statului a susținut că așa cum într-o familie există neînțelegeri apar sincope și într-un parteneriat strategic. Iohannis a mai precizat că la summit nu a fost abordată problema relocării ambasadei din Israel.

Principalele declarații ale președintelui:


  • Noi facem parte cu adevarat din UE, că reușim să gafăm din când în când este adevărat
  • Nu am discutat despre ambasada din Israel, nu au fost discuții pe această temă nici măcar în particular
  • Am regretat cu toții că au fost atâtea victime la granița cu Fâșia Gaza dar nu s-a discutat aseară
  • Despre acordul cu Iranul s-a discutat și se va merge pe tema păstrării acordului nuclear
  • Comisia Europeană ne-a prezentat o analiză, se va continua discuția cu SUA și se va căuta o soluție, fără a fi o presiune
  • Vrem să negociem în așa fel încât să existe un acord
  • În chestiunea politicii externe, colaborarea nu este opțională
  • România va fi puternică doar în măsura în care va vorbi pe o singură voce și acest lucru a fost înțeles de toată lumea (despre discuțiile cu guvernul) 
  • Avem nerealizări majore la capitolul fonduri europene și voi face următoarele zile o declarație
  • Îmi doresc ca România să atragă fonduri europene pentru că aceste lucru este important pentru dezvoltare
  • Ultimul cuvânt în privința ambasadei îl voi avea eu. Nu am decis niciodată fără să fiu informat. Un decident care se trezește să vorbească într-o țară străină greșește profund
  • Dacă celor de la PSD și din guvern nu le place să le arate cineva oglinda, atunci nu au decât să lucreze mai cu spor
  • Referitor la solicitarea de demisie a premierului, Iohannis a spus că ”Nu-mi permit să ameninț pe nimeni, ar fi o atitudine primitivă. Dacă cineva se uită prea des la filme cu mafioți este problema sa”
  • Politica externă a României se bazează pe trei piloni, parteneriatul strategic cu SUA, apartenența la NATO și apartenența la UE. În acest context, am subliniat că relația bună transatlantică e vitală
  • Am fost mulțumit, ca să nu zic bucuros, aseară, când am constatat că majoritatea liderilor europeni așa văd lucrurile
  • Nu intrăm într-o logică de adversitate cu SUA, sunt un partener extrem de important pentru noi. Așa cum într-o familie mai apar neînțelegeri, așa și între parteneri se întâmplă să apară sincope.Asta nu înseamnă că renunțăm la relația de parteneriat cu SUA sau că renunță cineva la UE. O astfel de abordare ar fi fundamental greșită.
  • Îmi displace profund că sunt anumite persoane în România care încearcă să inducă ideea că trebuie să alegem între SUA și UE. Nimic mai fals. Este o idee profund toxică și contraporductivă
  • Noi am ales și SUA si UE. Nu ne-a obligat nimeni la aceste lucruri. De câte ori va fi nevoie, voi sublinia importanța ambelor relații pentru România și importanța relației transatlantice.





















6176 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Demisia Lu Dorneanus Sovieticus (Joi, 17 mai 2018, 9:21)

    un domn [utilizator]

    Este Obligatorie!
    • -12 (20 voturi)    
      O dușcă înainte de 10 și (Joi, 17 mai 2018, 11:10)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ai salvat ziua!
    • +4 (8 voturi)    
      Ramane de vazut ce mai inseamna "SUA" (Joi, 17 mai 2018, 11:27)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pentru ca, cu marioneta lui Putin la conducere, sigur nu avem de-a face cu directiile lor. Urmeaza probabil acolo o curatare profunda de mafie sovietica, ce probabil va avea niste repercursiuni cu pierderi de vieti (impropriu zis omenesti) in Nord-Estul Europei si o readucere a Mordorului in epoca de piatra, acolo unde apartin. Dupa ce Armageddon se va termina, acolo va fi rezervatie naturala ca la Cernobal si in lume pace.
      • -2 (4 voturi)    
        Marioneta lui Putin (Joi, 17 mai 2018, 14:37)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        Marioneta lui Putin in sus, in jos, la stanga, la dreapta...
        Voi nu ati obosit sa tot spuneti prostii?
        Daca era 1% adevarat, pana acum era destituit si bagat la inchisoare.
        • 0 (2 voturi)    
          Vezi rezultatele anuntate de Mueller (Joi, 17 mai 2018, 16:18)

          IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          Care a zis ca EL nu il poate infunda legal pe Donnie. Probabil insa se pregateste altceva. Cel mai frumos mat la rege se da dupa ce dai la o parte toate celelalte piese de pe tabla. Asa curat, frumos, in vederea reflectoarelor.
          Doamne ajuta sa curatam lumea de mafia sovietica. De peste 150 ani isi baga coada peste tot in lumea asta.
          • 0 (0 voturi)    
            Mueller a pus sub acuzare (Vineri, 18 mai 2018, 8:42)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

            un hotdog.
            Sau nici macar asta.
            Iar chestia cu "se pregateste altceva" e cam ca la Radio Erevan. Da, se pregateste dar nu pentru Trump ci pentru democrati.
    • -6 (8 voturi)    
      Dragnea e acum cu SUA, deci noi trebuie cu Rusia (Joi, 17 mai 2018, 12:12)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dragnea s-a sucit si acum face tot ce spune USA. Noi trebuie sa fim anti-dragnea, anti-psd, deci trebuie sa fim de partea Rusiei acum ca sa oprim psd-ciuma rosie!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu e cu SUA ci cu Trump (Joi, 17 mai 2018, 16:18)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Care nu e cu SUA.
  • -12 (20 voturi)    
    mai nou (Joi, 17 mai 2018, 10:14)

    revo [utilizator]

    toti catelandrii dau o fuga in Bulgaria si latra de acolo catre sultanatul lui Dragnea: Isarescu, Iohannis...
  • +3 (11 voturi)    
    toate tarile din UE, in frunte cu (Joi, 17 mai 2018, 10:19)

    bancher [utilizator]

    Franta si Germania, ar alege pateneriatul cu SUA, daca ar putea. Nu prea vrea Donald Trump, asta e problema.
    • +1 (1 vot)    
      Poate ca asa se vede din Romania (Joi, 17 mai 2018, 12:01)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Poate ca asa se vede din Romania
  • +8 (10 voturi)    
    prieteni din interes (Joi, 17 mai 2018, 10:48)

    cugetatorul [utilizator]

    A zis bine, presedintele, nu trebuie sa mergem spre alegere intre SUA si UE. Pe de alta parte, cred ca relatia SUA-UE seamana cu prietenie din interes in era Trump,
    ca urmare UE nu ar trebui sa cedeze prea mult in relatia economica cu SUA.
  • +8 (12 voturi)    
    Da' de unde! (Joi, 17 mai 2018, 10:52)

    complet_retard [utilizator]

    Poate ca unii nu stiu ce sa alega, intre UE si SUA, dar cu siguranta Maria Sa Poporul a ales deja, in decembrie 2016!
    L-a votat pe Daddy, deci a alse "a treia cale", Uniunea Asiatica a lui Putin!
  • +3 (5 voturi)    
    intr-adevar (Joi, 17 mai 2018, 10:55)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    problema artificiala este toboganul despartirii de UE !
  • +9 (11 voturi)    
    Urechisti (Joi, 17 mai 2018, 11:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La politica externa, Mele e un dinosaur comunist cu preferinte moscovite dubioase, iar restul pesedeilor au competente doar la furat. O gasca dw infractori, condusa de sluga unui condamnat penal face politica externa a Romaniei? Trist, foarte trist,
  • +4 (8 voturi)    
    si cu agentii (Joi, 17 mai 2018, 11:33)

    tenere [utilizator]

    kgb care nici macar nu se mai ascund cum faci johane?

    de ce nu intrebati serviciile despre cine si cu ce frecventa merge la moscova dintre capeteniile p$d (macar)?

    de-acolo isi iau ghidajul, de-acolo vine sprijinul, cand o sa taiati legaturile cu sovieticii vom fi si noi liberi
  • -3 (11 voturi)    
    UE+SUA (Joi, 17 mai 2018, 11:45)

    karla2019 [utilizator]

    Un presedinte jalnic. Neutru. Nu ne-a comunicat nimic prin aceasta declaratie. Dansul doar constata ca tara arde iar babele se piaptana. Totul este bine tovarasi, doar niste victime la Fasia Gaza care ne intristeaza putin, insa totul este la fel de bine ca inainte, iar tara duduie.
  • +1 (3 voturi)    
    Daca (Joi, 17 mai 2018, 13:27)

    tony-s [utilizator]

    iohanis n-a auzit nu inseamna ca de cateva luni bune a inceput un razboi comercial si diplomatic intre USA si ue.
    • 0 (0 voturi)    
      pe bune? (Vineri, 18 mai 2018, 8:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Razboi comercial?
      Folositi cuvinte carora nu le stiti definitia. Cam ca Dancila.
  • +1 (1 vot)    
    daca totusi ar fi pe alese (Joi, 17 mai 2018, 17:11)

    aresul [utilizator]

    intre SUA si UE, fara ezitare as alege Japonia! In locul banilor, as imprumuta seriozitate.
  • 0 (2 voturi)    
    E drept (Joi, 17 mai 2018, 17:43)

    Setalcott [utilizator]

    Nu trebuie sa alegem intre Europa si America, trebuie sa alegem intre America si America; intre America patrioata si America anti-americana, intre America increzatoare si America impovarata de vini imaginare ale trecutului.