Liviu Pop, fost ministru al Educației: Statul, noi, am preferat să blocăm anumite reforme pentru că ne era mai comod

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 10:09 Actualitate | Esenţial


Liviu Pop
Foto: Agerpres
Fostul ministrul al Educaţiei Liviu Pop, preşedinte al Comisiei pentru învăţământ din Senat, a declarat miercuri că statul, „noi”, a preferat să blocheze anumite reforme „pentru că era mai comod”. El a adăugat că în următorii trei ani va fi finalizată structura şcolară.

”Din punct de vedere legislativ, zilele trecute, în Parlamentul României, am dat startul. Legislativ, începând cu anul 2020, grupa mare şi învăţământul liceal vor face parte din învăţământul obligatoriu. Începând din 2023, şi grupa mijlocie devine învăţământ obligatoriu, iar începând cu 2030, şi grupa mică”, a spus el în cadrul unei conferinţe UNICEF pe tema educaţiei, relatează news.ro.

El şi-a exprimat încrederea că Ministerul Educaţiei „e capabil să facă o reformă sănătoasă”, nu înainte de a mărturisi: „Statul, noi, am preferat să blocăm anumite reforme pentru că ne era mai comod”.

La conferinţa „Primele 1000 de zile din următorii 100 de ani. Educaţia timpurie, o şansă pentru competitivitatea României”, care are loc miercuri, la Banca Naţională a României, participă politicieni, psihologi şi profesori, invitaţi speciali fiind Mark Alter, de la New York University, şi Paula Hunt, expert internaţional, consultant UNICEF.



















3072 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    toti (Miercuri, 16 mai 2018, 10:19)

    loveparade [utilizator]

    slugoii imbecili si analfabeti devin presedinti de comisii de specialitate dupa ce isi indeplinesc rolul de hartie igienica in guvern?
  • +11 (11 voturi)    
    Cine este STATUL? (Miercuri, 16 mai 2018, 10:28)

    marcus61 [utilizator]

    Sa-i dea cineva definitia Statului acestui individ si gastii lui de mafioti care cred ca reprezinta tot.
    • +1 (1 vot)    
      Din ciclul(sau circul).... (Joi, 17 mai 2018, 0:04)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      .... Statul suntem NOI, care vă furăm pe VOI!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Corect (Miercuri, 16 mai 2018, 10:32)

    Celbland [utilizator]

    PSD a blocat foarte multe reforme pentru dezvoltarea țării și îmbunătățirea vieții românilor, ca să le fie lor mai comod.

    Vezi educația, autostrăzile, spitalele, industria, economia, ...
  • +12 (12 voturi)    
    S-a ingrasat (Miercuri, 16 mai 2018, 10:34)

    Frank777 [utilizator]

    Ministrul Pop. Cel care desfinta comisii de verificat doctoratul lui Ponta. Ca el ca ministru avea voie. Mai manca si el o friptura. S-a ingrasat. A mers bine cat a mers la Ministerul Invatamantului. A mancat si el o paine. Ce a facut ma a dat in cap ?. Nu ,a blocat si el niste reforme. Ca sa nu se scoale de la masa. Ca nu se terminase mizilicu si anuntase sarmalele ca-i plac foarte mult.Cu șoric.Si atunci a lasat-o mai moale cu reformele ca se racea friptura.
  • +14 (14 voturi)    
    PSD a blocat reforme timp de 21 de ani, (Miercuri, 16 mai 2018, 10:34)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    fara a lua in considerare cat le-a blocat in perioada cand se numea PCR.

    Asta face PSD, blocheaza reforme si stoarce bani de la stat, pentru vile, amante, smartphone-uri etc.

    PSD sunt niste paraziti, dar romanii sunt prea prosti sa-si dea seama si sa actioneze in consecinta.
    • +7 (7 voturi)    
      Doar parazit? (Miercuri, 16 mai 2018, 10:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Nu, Si hoti, si mafioti, pentru ca PSD=FSN=PCR, o gasca de infractori care si-au anexat tara doar ca sa o jefuiasca. Un om onest nu pote fi complice cu ticalosiile lor, doar scursurile si carieristii polititruci
  • +6 (6 voturi)    
    popica, tie nu ti-a fost mai comod (Miercuri, 16 mai 2018, 10:47)

    qwerasdf [utilizator]

    sa chiulesti de la ore?
  • +6 (6 voturi)    
    Un troglodit (Miercuri, 16 mai 2018, 10:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nul jalnic. Repeta ca un papagal ce i se spune, a fost ineficient si incompetent. Politruc de mâna a doua. De câte ori il vad la tv imi vine sa vomit.
  • +8 (8 voturi)    
    timpul reformelor (Miercuri, 16 mai 2018, 11:29)

    tiana [utilizator]

    Stagnarea nu e că stai pe loc, stagnarea e că rămâi în urmă.

    De multe ori dacă nu faci reformele la timpul lor ajungi să nu mai ai cu cine ...sau pentru cine şi uite aşa începutul anului universitar aduce aglomeraţie pe aeroporturi, se pleacă afară la studii!
  • +6 (6 voturi)    
    bine punctat (Miercuri, 16 mai 2018, 11:32)

    mmmircea [utilizator]

    sa devina obligatorie nu numai grupa mica, ci sa se inventeze si o grupa post-natala care sa includa bebelusii noi nascuti, ba chiar si una pre-natala daca se poate. Dupa ce "statul" a pus pe butuci sistemul de educatie, observ de vreo 10-15 ani o incercare sistematica de cosmetizare, in popor se spune "spalatul mortului". E fix asta se intampla, ca sa ascundem evidenta, aceea care iese la iveala in fiecare an odata cu testele Pisa, inventam tot felul de forme fara fond si de restrictii si obligatii suplimentare pentru elevi si parinti.
  • +1 (1 vot)    
    reforma adevarata presupune disparitia psd (Miercuri, 16 mai 2018, 18:12)

    yellowdog [utilizator]

    de asta va e comod fara, sa puteti fura, ucide viata de zi cu zi a romanilor