Acțiune de amploare a DIICOT: Peste 230 de percheziţii în Capitală şi în 28 de judeţe, peste 600 de polițiști implicați / Horodniceanu: Putem da o lovitură de forță grupărilor de crimă organizată

de A.L.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 8:04 Actualitate | Esenţial


Mascati DIICOT
Foto: DIICOT
Poliţiştii Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate şi procurorii DIICOT fac, miercuri dimineaţă, 238 de percheziţii în Bucureşti şi în 28 de judeţe, în cadrul a cincisprezece dosare penale de criminalitate organizată. Daniel Horodniceanu, care își încheie mandatul în fruntea DIICOT, a precizat că este vorba despre o acțiune de amploare care este pregătită de mai bine de un an și că procurorii DIICOT arată astfel că pot da ”o lovitură de forță” grupărilor de crimă organizată.

UPDATE: Daniel Horodniceanu, care își încheie mandatul la șefia DIICOT, a precizat că este vorba despre o acțiune de amploare care este pregătită de un an și în care sunt implicați peste 600 de polițiști, precum și toate serviciile teritoriale ale DIICOT. ”Am arătat că putem da o lovitură de forță acestor grupări de crimă organizată”, a spus el, la Digi24.

Conform unor surse judiciare citate de news.ro, 47 de percheziţii au loc la Timişoara, majoritatea în Complexul Studenţesc, într-un dosar de trafic de droguri în care sunt vizaţi mai mulţi studenţi de la Facultăţile de Medicină şi Drept. Surse din rândul anchetatorilor spun că este vorba despre două reţele de trafic şi consum de stupefiante, care funcţionau din 2016 şi care se aprovizionau reciproc. Majoritatea membrilor celor două grupări sunt studenţi care vindeau şi consumau cu precădere marijuana şi pastile Ecstasy.

În urma percheziţiilor de la Timişoara, anchetatorii ar urma să ducă la audieri la sediul DIICOT aproape 50 de persoane suspectate de trafic de droguri de risc şi mare risc, dar şi de trafic internaţional de droguri.

De asemenea, este vizat de percheziţii şi Florin Pârjol, zis Ghenosu, cunoscut în lumea interopă din Târgovişte. El a fost arestat în trecut inclusiv în Franţa, pentru proxenetism, dar şi într-un dosar de fraude informatice şi santaj, gruparea coordonată de el fiind implicată şi în infracţiuni cu violenţă.

Potrivit Poliţiei Române, sunt puse în executare 238 de mandate de percheziţie în Bucureşti şi în 28 de judeţe - Botoşani, Suceava, Iaşi, Neamţ, Vaslui, Galaţi, Brăila, Vrancea, Covasna, Braşov, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Constanţa, Ialomiţa, Călăraşi, Ilfov, Teleorman, Dolj, Gorj, Caraş, Hunedoara, Timiş, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj şi Bistriţa-Năsăud, urmând să fie audiate peste 290 de persoane.  

Dosarele în cadrul cărora sunt efectuate percheziţiile vizează infracţiunile de constituire a unui grup infracţional organizat, fals în înscrisuri sub semnătură privată, evaziune fiscală şi spălare de bani.  

În alte dosare se fac cercetări pentru efectuarea fără drept de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos, acces ilegal la un sistem informatic şi operaţiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice.

De asemenea, se fac cercetări pentru evaziune fiscală, falsificare de instrumente electronice de plată, punere în circulaţie de instrumente electronice de plată contrafăcute, deţinere de instrumente electronice de plată contrafăcute, fals material în înscrisuri oficiale şi fals informatic. 

Totodată, au loc percheziţii în dosare penale în care sunt cercetate fapte de trafic de minori, trafic de persoane, proxenetism şi mărturie mincinoasă.  

La operaţiuni participă peste 600 de poliţişti din cadrul structurilor de combatere a criminalităţii organizate, inspectoratelor de poliţie judeţene şi luptători ai structurilor de intervenţii şi acţiuni speciale ale Poliţiei Române, precum şi jandarmi, poliţişti din cadrul I.G.P.F. şi specialişti ai D.G.A.



















4530 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    pe final de mandat (Miercuri, 16 mai 2018, 9:42)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si cand urmaeza sa fie inlocuit......ce coincidenta!
    • +4 (4 voturi)    
      Ești praf. (Miercuri, 16 mai 2018, 10:06)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Poate ție îți e greu să înțelegi, dar chestiile astea nu se fac când vrea mușchii cuiva, e nevoie de parcurgerea unor etape legale. Omul de fapt își face datoria chiar dacă mandatul i se încheie, deci exact pe dos față de cum gândești tu.
      Tu ești genul care după ce a decis că pleacă de la locul de muncă (sau probabil în cazul tău e dat afară) nu mai muncește nimic, nu?
  • +15 (15 voturi)    
    Asta asa, cadou de despartire (Miercuri, 16 mai 2018, 9:48)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Nu stiu de ce am impresia, dar actiuni din astea nu cred ca vom mai avea de la DIICOT.
    • +2 (2 voturi)    
      Acum avem tara de hoti, gratie PSD (Miercuri, 16 mai 2018, 10:07)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      unde hotii vor fi rasa superioara, iar noi cei care chiar muncim vom pleca incet-incet care incotro.

      La ce sa ramai, cand justitia e inexistenta? Ultimii ani au fost o licarire, un accident, iar ticalosia romaneasca i-a pus capat.

      Nici CSM, nici CCR, nici ICCJ, nicio institutie nu este deasupra ticalosiei romanesti, toti sunt controlabili, mituibili, corupti, toti se inchina la oricine daca pretul este corect.
    • +1 (1 vot)    
      pacat ca numerele de la 6 din 49 (Miercuri, 16 mai 2018, 10:07)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      nu sunt atat de evidente precum aceste 'impresii'

      slugarel toader si psd transforma totul intr-o certitudine..
  • +19 (21 voturi)    
    se desfiinteaza PSD? (Miercuri, 16 mai 2018, 9:52)

    ouyang [utilizator]

    de ce nu incepeti cu cea mai mare organizatie mafiota? sunteti degeaba.
    • -3 (3 voturi)    
      sa-l vad pe Base arestat.... (Miercuri, 16 mai 2018, 10:16)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      .
    • +2 (2 voturi)    
      D'aia ... (Miercuri, 16 mai 2018, 10:24)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Au inceput mai demult cu gruparile infractionale organizate si acum au incheiat actiunea cu ele...Mata vrei sa intre si astia in somaj? Oricum sa faca si ei ceva pana vor afla ca "pestele dela cap se-mpute" !
    • +4 (4 voturi)    
      Looool (Miercuri, 16 mai 2018, 10:29)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Citesc titlul si ma gandesc "poate cine stie ce mafioti aresteaza". Capusele companiilor de stat, milioane luate direct din buget si ajunse la baronii locali, ar fi fost treaba de facut.

      In articol: maretul raid e contra unor studenti care fumeaza marijuana si baga ceva pastile de simtit bine la party-uri.

      Ce urmeaza, sa ma ridice de pe strada ca nu am solicitat bonul fiscal intr-o covrigarie?
  • +1 (3 voturi)    
    Un alt fas, ca si altele (Miercuri, 16 mai 2018, 10:07)

    Je__ [utilizator]

    spectacole pentru populime, ca nici la anterioarele descinderi n-am mai auzit nimic dupa

    Vedeti dosarul Shanhai, dezvaluit de Tolontan, unde procurori, politisti, ofiteri SRI, mafioti babardeau minore sechestrate, apoi nu s-a ales nimic din dosar.

    Mai bine s-ar duce la mici, ar fi mai ieftina operatiunea!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 mai 2018, 10:26)

    SoulSearcher [utilizator]

    la ce rost... ca dupa noul cod penal.. le da drumul imediat.. ba chiar tudorel vrea sa-i plateasca extra pentru faptul ca au ajuns in parnaie...
  • +3 (3 voturi)    
    Complicitatea politistilor (Miercuri, 16 mai 2018, 10:29)

    Frank777 [utilizator]

    Gruparile de crima organizata nu ar exista fara complicitatea politistilor. De la politistii de proximitate la sefi de birou si sefi de directii toti au legaturi si sunt corupti cu bani,bunuri,mese la restaurant,bunuri furate,servicii de prostituate. Foarte multi prea multi politisti vin la servici cu gandul la jmekeria zilei ca sa scoata de o friptura ca sa nu fie fraier. Asa au informatori grupurile infractionale intre politisti si au protectie.Zice ca este informator si se leaga relatia dar functioneaza invers.Asa s-au ridicat clanurile , cu comisarii Șoric care dadea si el bani cu camata ca si procurorii ca ce zicea el direct in conferinta de presa ? nu e voie sa dai bani cu camata ? Omul era chiar sef de inspectorat !!!!