CSM respinge încă o cerere a Laurei Codruța Kovesi de apărare a reputației

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 23:24 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
CSM a decis, în urma plenului de marți, respingerea cererii șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, de apărare a reputației profesionale, în contextul declarațiilor și a modului în care a fost mediatizată soluționarea procesului între aceasta și jurnaliști, scrie Mediafax.

"Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât respingerea cererii de apărare a reputaţiei profesionale formulată de doamna LAURA CODRUŢA KOVESI, procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie. (majoritate: 4 BV - Admitere, 8 BV- Respingere, 3 BV- Nule)", se arată în decizia de marți a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).

Potrivit unor surse judiciare, solicitarea Laurei Codruța Kovesi vizează afirmații denigratoare lansate la adresa sa în spațiul public, după soluția pronunțată de către magistrații Curții de Apel Ploiești, în procesul cu jurnaliștii de la Antena3.

Această decizie a membrilor CSM vine după ce, inițial, și Inspecția Judiciară a decis respingerea cererii Laurei Codruța Kovesi, ce viza același subiect.

Curtea de Apel Ploieşti a decis, în luna martie, ca şefa DNA, Codruţa Kovesi, să primească 300.000 de lei daune morale,în dosarul în care a dat în judecată Antena 3 şi mai mulţi jurnalişti pentru acuzaţiile de muşamalizare a anchetei în dosarul lui Mircea Băsescu care i-au fost aduse pe post. Decizia nu e definitivă.



Citeste mai multe despre   


















1559 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Marţi, 15 mai 2018, 23:42)

    liviu_ [utilizator]

    presa poate sa spuna si sa faca orice...
    e curata ca lacrima

    bravos...
  • -7 (9 voturi)    
    Respingerea este justificata, nu mai au ce (Miercuri, 16 mai 2018, 0:09)

    xrogo [utilizator]

    apara, reputatia Codrutei este la pamant!
    • +1 (1 vot)    
      Ce spui, Franţ ! (Miercuri, 16 mai 2018, 11:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pai acum o luna CSM vota impotriva revocarii Codrutei !

      PS. Tradus, pt tolomaci, asta inseamna ca "cesemistii" ii aparau cu asupra de masura reputatia sefei DNA si i-o trageau electric lui Slugarel !
  • +5 (5 voturi)    
    Liber la terfeleala ? (Miercuri, 16 mai 2018, 1:16)

    Susufler0 [utilizator]

    Si cand o sa va vina si voua randul ?
    • -1 (3 voturi)    
      La rand stimabile, se sta la (Miercuri, 16 mai 2018, 8:31)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      rand in ordinea functiilor!
      • +1 (1 vot)    
        Deci, cu voia dvs, printre ultimii e plasat (Miercuri, 16 mai 2018, 11:09)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        si Dintidegrebla zis siOchidepestemort !

        Asta e... mai asteptam, mai avem rabdare, de vreme ce, indirect, ne-ati spus ca o sa-i vina si lui randul !

        PS. Haios e faptul ca o sa i se traga de la asta despre care spuneti voi ca i-a venit randul !
  • -1 (1 vot)    
    reputatie (Miercuri, 16 mai 2018, 11:22)

    vasilica_costica [utilizator]

    ce sa mai apere, a fost in sufragerie la oprea ? a semnat protocoale ? a adus atingere judecatorilor prin cererea dna intr-un proces civil ? a mintit ? ce sa apere, o faraoanca? curind o sa fie si demisa, sa moara de ciuda hashtag rezist, l-au schimbat pe horodniceanu de la diicot, ca innainte a facut cerere de revenire la parchetul de la iasi, dupa care s-a sucit si a mai vrut, dar nu s-a mai putut, asa ca lulutza meri napoi la medias de unde ai venit, nui bai atita ai putut.