Tudorel Toader: ”Am avut o ofertă absolut insistentă de a fi primul pe listă la senatori din partea unei formaţiuni reprezentative în opoziţie”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 14:33 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader, in Senat
Foto: Captura Privesc.eu
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a afirmat, marţi, la Constanţa, că nu a dorit să intre în politică, precizând că nu este pregătit în structura sa să devină om politic, să treacă de la rigoarea dreptului penal la retorica politică, spunând că la alegerile parlamentare din 2016 a avut o ofertă de a candida ca senator pe lista unui partid politic, aflat acum în opoziţie, fără a-i da însă numele, transmite news.ro.

Tudorel Toader a fost întrebat marţi în conferinţa de presă susţinută la Constanţa dacă s-a înscris în Partidul Social Democrat, el povestind că ar fi putut ajunge în Parlament în urmă cu doi ani dacă accepta oferta făcută de un partid aflat acum în opoziţie.

“Am terminat ca judecător în iulie 2016. Din februarie 2016 am candidat şi am devenit rectorul Universităţii din Iaşi. M-am suspendat din rector ca să îmi termin mandatul de judecător, am revenit rector activ până am devenit ministru. O să se supere unii, dar vă asigur că este adevărat, când era campania pentru alegerile parlamentare, aveam o ofertă absolut insistentă de a fi primul pe listă la senatori din partea unei formaţiuni reprezentative în opoziţie astăzi”, a afirmat ministrul Justiţiei.

El a spus că a refuzat deoarece nu este pregătit în structura sa să fie om politic.

“Am spus nu, motivând că eu nu sunt pregătit în structura mea să fiu om politic. Să treci de la rigoarea dreptului penal partea specială unde e şi pedeapsa, unde trebui să ştii şi o virgulă şi o literă, e distanţă mare la o retorică politică. Nu am acceptat să devin senator sau deputat, nu m-am înscris şi nici nu sunt membrul nici unui partid”, a mai spus Tudorel Toader.


















2298 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    PRM ? (Marţi, 15 mai 2018, 14:36)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PRM ?
    • +1 (1 vot)    
      Minte ca un comunist ce e (Marţi, 15 mai 2018, 15:36)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Alta intrebare.
  • +4 (6 voturi)    
    strutctura (Marţi, 15 mai 2018, 14:37)

    loveparade [utilizator]

    presupune sa ai coloana vertebrala
  • +4 (8 voturi)    
    stim (Marţi, 15 mai 2018, 14:41)

    ion-ion-ion [utilizator]

    De la PNL i-a venit oferta, fiindca sunt zero in Iasi ca reprezentare, numai mafioti dar spre deosebire de PSD astia n-o fost alesi.

    Slugarel Toader e o nulitate, cum a ajuns si evoluat ca profesor universitar stim foarte bine, cum a ajuns rector stim la fel de bine, iar meritele din Universitatea Cuza ii sunt recunoscute. O statuie ii mai lipseste in dealul Copoului, ca in rest are de toate.

    N-a contribuit cu nimic construirii umanitatii, a fost un slugarnic toata viata, iar cei care i-au fost studenti stiu foarte bine. Un comunistoid care nu s-a adaptat vremurilor, a ramas cu aceleasi metehne de odionioara. Iar faptul ca a urcat pe scara profesionala de a ajuns inclusiv judecator constitutional dovedeste faptul ca tara asta n-o sa-si revina niciodata din prostia adanca in care este scufundata.
    • +1 (1 vot)    
      Si totusi (Marţi, 15 mai 2018, 15:31)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Profesiorimea mediocra de la Fabria de diplome Al I Cuza l-a votat, Ceea ce spune multe despre cât a decazut aceasta asa-zisa universitate si cam cine preda pe acolo. Printre altii, si progenitura lui 2Dorel, un neispravit adus de tata la catedra prin usa din dos.
  • +4 (6 voturi)    
    n'are statura de om politic (Marţi, 15 mai 2018, 14:42)

    codo [utilizator]

    a demonstrat-o cu varf si indesat.
  • +5 (7 voturi)    
    Nici usturoi n-am mancat, nici gura nu-mi pute (Marţi, 15 mai 2018, 14:43)

    marianmarian [utilizator]

    Cu maxima sila viscerala, stimabile ne-politician (dar curat politruc!), te-ai ferit (chipurile) asa de bine de mirosurile scabroase ale politicii acum 2 ani, incat acum ai ajuns sa mananci cu ambele maini din haznaua de sub tine si apoi sa zici ca-i de bine.

    Asa e, nu esti senator, esti lingau de cururi de senator. Sincer sa fiu, parca e mai bine sa fii senator decat sa fii sclavul lor bun de pus in vitrina. Si ma apuca sila pana si de mine insumi, cand ma gandesc ca acum 2 ani faceam un comentariu pe pagina Radio Iasi, dupa primul zvon ca o sa vina la MJ, in care chiar eram increzator, citindu-i CV-ul si ascultand o parte din interviu.

    Asadar, cu tot respectul cuvenit functie pe care te-ai desartat ca intr-o latrina, nu-ti pot spune decat ca te-ai ferit de lac si-ai ajuns in putul puturilor. Sictir!
  • +3 (5 voturi)    
    a (Marţi, 15 mai 2018, 14:46)

    adrian67 [utilizator]

    Ia intreaba-i acum.
  • +2 (4 voturi)    
    chiar rigoare ? (Marţi, 15 mai 2018, 14:47)

    IOSCA [utilizator]

    Neinscrierea in ALDE nu l-a impiedecat sa faca politica impusa de PSD. Nu cred ca ,daca ar mai avea un dram de constiinta profesionala, s-ar putea uita cu seninatate in oglinda. Ceea ce face ' stimabilul ' la minister nici macar nu este scris in programul de guvernare a comunistilor lui dragnea.
  • +7 (9 voturi)    
    In 2016 nimeni nu stia ce iti poate pielea (Marţi, 15 mai 2018, 14:50)

    CezarN [utilizator]

    In 2016 inca nu iti daduse seama de ce om de nimc esti.
    Este exact pe INVERS decat spui tu: ca ministru, nu ca om politic te-ai compromis, ci exact ca profesionist. Ai compromis rigoarea dreptului penal pana cand nimeni nu mai are incredere in justitie.
    Ai compromis si onoarea, si demnitatea de rector si de profesor universitar caci ai ajuns sa te fluiere studentii pe strada in loc sa le servesti o lectie despre cum se aplica practic ceea ce tu ii inveti
    Singura lectie pe care le-ai dat-o studentilor tai, celor care iinteleg, este cat de jos poti ajunge daca, intr-un moment de orbire, lacomie sau slabiciune, semnezi un pact cu diavolul.
  • +3 (3 voturi)    
    hai nu zau, chiar esti amuzant (Marţi, 15 mai 2018, 14:58)

    programatoru [utilizator]

    dar acum ce faci? esti corect? esti incoruptibil? nu faci ce ti se canta? nu esti ala de canta in struna PSD? nu esti si tu in albia de porci a politicii si nu vrei sa pleci? nu esti ala care te contrazici tu singur prin decizii si care faci ca un politician de la PSD orice sa mai faci niste legi sa ajute infractorii? nu esti ala de minte ? nu esti ala de te duci la CCR si ti se citeste din decizii ale tale de cand erai pe alta frecventa?
    =
    esti la fel de politician si hot ca iordache si psd
  • +2 (2 voturi)    
    ai avut o oferta irezistibila de la Securitate (Marţi, 15 mai 2018, 15:54)

    revo [utilizator]

    cu multi ani in urma, cand erai doar un cacatel cu ochi. Acum esti ditamai rahatul de dinozaur PSD-ist!
    • 0 (0 voturi)    
      Cu stagiu. (Marţi, 15 mai 2018, 17:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui revo

      De la procuror ceausist si sluga la Secu, a avut un stagiu de sluga la bosfasii ulsași din Iasi - Fenechiu & Co . Atunci a laut-o doctoranda si pe Gorghiu, cea care facea lobby pentru ca Regisrul Com sa ajunga pe mâinile lui Vlasov (din aceeasi gasca de infractori ieseni) Asa ca la psd , TT se simte printre hotii lui. A fost vreo secatura mai scârboasa ca asta ministru la Justitie? Nu cred.
  • 0 (0 voturi)    
    tudorel (Marţi, 15 mai 2018, 16:28)

    costelm [utilizator]

    ce au pierdut un mare om
    uite de aia e bine la noi pozitie/opozitie tot e o varza criteriile de selectie sunt aceleasi se aleg loazele intre ele
    si noi care asteptam un ,,viitor,, mai bun cu opozitia
    poate pe lumea aialalta
  • +2 (2 voturi)    
    Tudorel Toader ori e idiot (Marţi, 15 mai 2018, 18:09)

    Rahan5 [utilizator]

    ori se preface: Zice ca nu e membru de partid, adica nu face politica ! Minte de ingheata apele !
    Pentru a face politica nu e nevoie sa fii membru de partid. Este suficient sa accepti posturile oferite de concatorii statului si sa actionezi cum doresc acesti coducatori.
    Dupa mintea idioata a lui Tudorel Toder inseamna ca si
    Carol al ll - lea n-a facut politica, chiar si cand a dat Lovitura de Stat cu care a desfintat democratia din Romania in 1938.
    Nici Carol al ll- lea n-a fost membru de partid.

    Nici Antonescu n-a facut politica pentru ca n-a fost membru de partid.
    Nici Napoleon n-a facut politica. Si el n-a fost membru de partid, chiar si cand a devenit Prim-Consul si de facto dictator al Frantei.
    Nici Brucan n-a facut politica, pentru ca poate nu s-a inscris in Frontul Salvarii Nationale.
    Nici Generalul Nicolae Militaru n-a facut politica s.a.m.d.
    Toate astea arata nemernicia, cinismul si incultura lui Tudorel Toader.