DNA cere pedepse cu executare pentru Liviu Dragnea: 7 ani și 6 luni pentru instigare la abuz în serviciu și 2 ani și 6 luni pentru fals

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 12:28 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
DNA a cerut, la termenul de marți, pedepse cu executare pentru Liviu Dragnea și pentru celelalte persoane cercetate în dosarul DGASPC Teleorman, anunță Mediafax. Procurorii au cerut și anularea suspendării pedepsei din dosarul Referendumului în cazul liderului PSD.

"Solicităm condamnarea acestora la pedeapsa închisorii. (..) Solicităm pedeapsa închisorii cu executare în regim privativ de liberare", a spus procurorul de ședință.

În ceea ce îi privește pe Liviu Dragnea, Floarea Alesu și un alt inculpat, DNA a cerut pedepse orientate către mediul prevăzut de lege: 7 ani și 6 luni pentru instigare la abuz în serviciu și 2 ani și 6 luni pentru fals.

Referitor la președintele PSD, procurorul a solicitat să se constate că faptele judecate sunt concurente cu cele pentur care a fost condamnat în dosarul Referendumului.

În cazul altor trei inculpați, DNA a solicitat pedepse sorientate către minimum, 3 ani pentru abuz în serviciu și 6 luni pentru fals intelectual.

Pentru toți cei vizați de dosar s-au cerut pedepse complementare.

În cazul celor care au apelat la procedura simplificată, procurorii au cerut închisoare cu executare orientate către minimum stabilit de lege, respectiv pentru Adriana Botorogeanu, Anisa Stoica și Nicușor Gheorghe.

Liviu Dragnea participă la ședința de judecată, acesta fiind ultimul termen din judecata de fond.

La sediul instanței supreme sunt mai mulți protestatari, scandările acestora fiind auzite pe parcursul ședinței de judecată.



















10845 vizualizari

  • +47 (49 voturi)    
    he he he (Marţi, 15 mai 2018, 12:31)

    costinescu [utilizator]

    LA MULTI ANI, Liviu Dragnea!!! La cat mai multi ANI!!!
    • +31 (33 voturi)    
      sa vedem (Marţi, 15 mai 2018, 13:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      daca judecatorii au oua sa-l bage la "beciul domnesc".
    • +4 (6 voturi)    
      cu executare!! (Marţi, 15 mai 2018, 21:22)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      si in regim de maxima siguranta
  • +44 (48 voturi)    
    10 ai e bine (Marţi, 15 mai 2018, 12:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru abuz + fals e corect. Pentru ca a distrus România impreuna cu gruparea infractionala psd+alde+udmr, spre sa fie judecat si condamnat la ocna pe viata!
  • +42 (44 voturi)    
    Cu executare!!! (Marţi, 15 mai 2018, 12:36)

    ABBV [utilizator]

    si cu speranta unor prieteni buni in celula, sa nu se poata dormi decat cu spatele la perete :)
    • +26 (28 voturi)    
      Cu spatele la perete (Marţi, 15 mai 2018, 13:24)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Degeaba doarme cu spatele la perete daca doarme cu gura deschisa :))
  • +29 (31 voturi)    
    cere da-i da cineva? (Marţi, 15 mai 2018, 12:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    judecatorii aia nu stiu pe unde sa se ascunda!
    • +8 (10 voturi)    
      exact (Marţi, 15 mai 2018, 15:46)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      pana atunci intra in concediu de nastere, ies la pensie, isi pun piciorul in ghips... se reia tot procesul de la cap si, pana da Dragnea ortul popii, peste vreo 30 de ani, or sa tot aiba de lucru: dau termene!
  • +26 (30 voturi)    
    daca se cer 7 ani, doamne da (Marţi, 15 mai 2018, 12:39)

    averageJoe [utilizator]

    viitorul tarii in pixul judecatorilor..
    • 0 (8 voturi)    
      Mai bine zis al DNA-ului. (Marţi, 15 mai 2018, 15:21)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      Dosarul e mult prea subțire pentru a convinge judecătorii de vinovăția lui Dragnea. După cum e făcut dosarul procurorul pare că s-a înțeles și cu Dragnea, nu numai cu Bombonica.
  • +32 (34 voturi)    
    Sa fie primit ! (Marţi, 15 mai 2018, 12:39)

    deville2010 [utilizator]

    La mai mare daddy!
  • +25 (27 voturi)    
    e intangibil ilici no. 2.. (Marţi, 15 mai 2018, 12:42)

    qwerasdf [utilizator]

    are prea multe slugi in justitie si apoi tot ei se plang ca soros, ca iohanis, ca kovesi... ca sri au manipulat justitia impotriva lor, iar ei sunt nevinovati saracii...
  • +37 (39 voturi)    
    bine domnule, (Marţi, 15 mai 2018, 12:42)

    2304 [utilizator]

    La multi ani cu executare... Asta e o sansa extraordinara sa scapam de acest cancer al Romaniei
  • -36 (44 voturi)    
    7 ani jum? (Marţi, 15 mai 2018, 12:45)

    sorinnc [utilizator]

    pentru ca a pus o pila sa fie angajate 2 persoane pe salariu de 12-15 mil lei pe luna pare cam mult 7 ani puscarie cu executare pe acel cap de acuzare.
    E un prejudiciu de 10.000 euro pe an presupunand ca e adevarata acuzatia.
    • -26 (32 voturi)    
      acuzație la mișto (Marţi, 15 mai 2018, 13:31)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      ca ăia care nu pot cu una, dar visează să o facă cu șapte.
      • +7 (15 voturi)    
        Mars fa! (Marţi, 15 mai 2018, 14:08)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Psd trebuie destructurat prin orice mijloace legale/ilegale!
        • +1 (3 voturi)    
          si kgb-ul... (Miercuri, 16 mai 2018, 5:03)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          iar viermi ca mate fripte asta bagati cu drac.nea la racoare.
      • 0 (2 voturi)    
        nebunaticule, (Miercuri, 16 mai 2018, 8:08)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        scrii despre pablito dar te gandesti la tradiceanu, care, ma rog, zice si el ca e potent si d-aia e la a sasea nevasta acum. Nu ca de fapt nu-l mai ajuta nici pastilele albastre si saracele de ele erau obligate sa-si caute consolarea pe te miri unde.
    • +30 (32 voturi)    
      se vede (Marţi, 15 mai 2018, 13:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      ca habar nu ai speta procesului.
      In esenta, dragnea a dat dispozitie (si nu a pus o pila) ca doua femei sa fie angajate la directia de asistenta sociala, de unde au si primit leafa. Problema e ca nu au prestat nici macar o ora de munca acolo. Toata activitatea a fost la sediul psd din Alexandria, sub directa obladuire si aripa ocrotitoare a mirobolantului dragnea. Cu alte cuvinte, au muncit la particular si au fost platite de la buget. E hotie curata.
      • -8 (10 voturi)    
        dovezi (Marţi, 15 mai 2018, 15:52)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Dar exista dovezi ca a dat dispozitie? Ce fel de dispozitie, scrisa, verbala, e inregistrata undeva? Abuzul in serviciu nu mai exista.
        Vor fi condamnate persoanele care le-au incadrat si platit ilegal, dar familia Dragnea - NICIODATA!
        Nu va mai faceti iluzii.
        Cel mai rau si trist este ca nici macar Dumnezeu din ceruri nu exista! Exista doar o societate de tip mafiot, una dintre putinele in care MAFIA este instalata legal la conducere statului. Pentru totdeauna.
        • 0 (2 voturi)    
          dovezile (Miercuri, 16 mai 2018, 8:12)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui revo

          sunt in dosarul judecat acuma, ala in care, cu exceptia lui, ceilalti "actori" si-au recunoscut vina, inclusiv Bombonica prin plata prejudiciului.
          pablito al vostru insa, o tot da inainte cu dosar politic, cu marturii mincinoase si cu acuze la mfortele statului paralel care vrea cu orice pret sa-l impiedice sa-si duca la implinire programul minune de guvernare. Paranoic, cel putin.
          • -1 (1 vot)    
            exact (Miercuri, 16 mai 2018, 11:42)

            revo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Ceilalti si-au recunoscut vina, pt. ca ea exista inregistrata legal, pe hartie, la serviciul personal (contractele de munca, pontajele nesemnate), ITM si ANAF.
            In ceea ce-l priveste pe Dragnea, astfel de dovezi nu exista, deci totul o sa fie interpretat asa cum ai scris tu.
            Il Capo dei tutti cappi sta linistit. Ramane scoaterea bazma curata a slugilor Mafiei; de asta a avut grija CSM-ul, ieri, prin amendamentul propus de sefa institutiei. Pun pariu ca, pana sapamana viitoare, acel amendament va fi adoptat de linia I-a a frontului mafiot, Parlamentul.
            Daca coroboram cazurile Ponta-Sova si Dragnea, miscarea aiuritoare si aberanta a CSM-ului nu mai este niciun mister: trebuie garantata protectia de la bun inceput a slugilor Mafiei, pt. ca altfel nu ar mai raspunde la comenzi. Pe directorul de la Rovinari nu l-au putut salva, e singurul condamnat, pt. ca lipsea acel amendament.
      • +3 (3 voturi)    
        totusi e hotie mica (Miercuri, 16 mai 2018, 10:32)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        fata de ce se intampla in alte institutii. dar trebuie pedepsita si asta.
        • 0 (0 voturi)    
          nu cantitatea (Joi, 17 mai 2018, 9:36)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          conteaza ci principiul. Doar pedeapsa se da in raport cu cantitatea.
    • +3 (5 voturi)    
      S-au instituit circumstante agravante, (Marţi, 15 mai 2018, 20:56)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      deoarece a incercat in mod premeditat sa-si bata joc de o tara intreaga si pentru rele tratamente aplicate animalelor, in mod special hamsterilor si pavianilor cu mantie...
  • +18 (20 voturi)    
    My spidey senses are tingling (Marţi, 15 mai 2018, 12:45)

    MinDepous [utilizator]

    Hai cu executarea...
  • +28 (30 voturi)    
    Asa sa si primeasca! (Marţi, 15 mai 2018, 12:46)

    Martinezu [utilizator]

    Poate mai dau si judecatorii ceva de la ei ....sa zicem 10 ani cu totul ...
    Ce bine ar prinde acestei tari...
    Va dati seama ce ar ajunge dna Viorica cu CV ul ei?
    Casiera la cinema-ul din satul natal.
  • +29 (31 voturi)    
    Pe cand TELDRUM? (Marţi, 15 mai 2018, 12:52)

    FA [utilizator]

    Asteptam cu interesul dosarul TELDRUM
  • +18 (20 voturi)    
    "niste penali" (Marţi, 15 mai 2018, 12:55)

    clencix [utilizator]

    penál, -ă adj. (lat. poenalis, d. poena, pedeapsă. V. punibil). Care te supune pedepsei: fapt, proces penal. În penal, în materie penală. Codul penal, codul care tratează despre pedepsele delincvenților și criminalilor. Adv. În materie penală; din punct de vedere penal.
  • +20 (22 voturi)    
    gata. la puscarie! (Marţi, 15 mai 2018, 12:55)

    ouyang [utilizator]

    .
  • -23 (29 voturi)    
    :) (Marţi, 15 mai 2018, 12:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce de ani ... poate ia cu achitare ...
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 15 mai 2018, 13:20)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      mai are o condamnare...
    • +17 (19 voturi)    
      a (Marţi, 15 mai 2018, 13:30)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ti-e frica sa nu ramai neplatit pentru postari?
    • +6 (8 voturi)    
      cred (Marţi, 15 mai 2018, 13:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca nici dorneanu si cu tudorel daca erau in completul de judecata si nu puteau sa intoarca faptele astfel incat sa-ti scape imparatul de beciul domnesc. Dar,... traim in Romania
  • +30 (32 voturi)    
    as fi vrut o imagine cu moaca lui Dragnea (Marţi, 15 mai 2018, 12:59)

    __alex__ [utilizator]

    la iesirea din Tribunal.
  • +30 (32 voturi)    
    liviule______________ (Marţi, 15 mai 2018, 13:00)

    Stapanu [utilizator]

    se pare k-ai belit-o
    • +23 (25 voturi)    
      se pare ca asa este (Marţi, 15 mai 2018, 13:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      Oricum, are o singura sansa: sa faca tot ce poate ca justitia sa il scoata nevinovat.
      Daca va fi gasit vinovat, chiar si ptr cea mai mica fapta, va merge la puscarie. De ce? pentru ca este deja cu cazier din dosarul referendumului si, a doua oara, nu mai poate primi cu suspendare, ba face si anii de puscarie din primul dosar.
      Asa ca , Livule, sau iesi bazma curata, sau mergi la puscarie. Zona gri nu mai exista in acest dosar.
  • +25 (27 voturi)    
    Se amana (Marţi, 15 mai 2018, 13:16)

    CipCC [utilizator]

    Se amana, pana cand ii cumpara pe toti
    Dragnea va risca totul pentru a nu intra la puscarie. Totul insemnand chiar si apartenenta la UE
  • +26 (28 voturi)    
    7 ANI CU EXECUTARE (Marţi, 15 mai 2018, 13:17)

    vidra [utilizator]

    Avem nevoie de un judecator corect.

    E incredibil ce se intampla in Romania, un proces dureaza ani si ani, apeluri peste apeluri, e aproape imposibil sa ajungi la puscarie daca esti in partidul care trebuie. Nici nu pricep de ce se agita atat limbricii din parlament, acum daca fura ii judeca dupa cativa ani, procesul se lungeste la infinit si la final primesc cu suspendare sau in weekend....ce nu le convine de se dau de ceasul mortii cu legile justitiei? Nici macar sa nu ii mai ancheteze, mama lor de PENALI!
  • +30 (32 voturi)    
    Puțin... (Marţi, 15 mai 2018, 13:18)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Ar trebui sa fie pedepsele direct proporționale cu "vizibilitatea" si influenta persoanei condamnate.

    Cu cat e o persoana intr-o functie mai inalta, cu atat ar trebui sa fie mai responsabila! Exemplu pozitiv in societate, nu asa!
    • +21 (23 voturi)    
      a (Marţi, 15 mai 2018, 13:32)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Corect, avand in vedere ca e autorul programului ( mai corect pogrom )de guvernare, 21 de ani ar fi ok.
  • +19 (21 voturi)    
    Tare incet merge justitia asta .... (Marţi, 15 mai 2018, 13:20)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Am si eu o intrebare: o justitie dupa 10 ani mai este justitie?
    Sa zicem ca cineva iti omoara copilul ca a vrut sa vada cum este sa omori un copil. Este judecat 20 de ani si condamnat la 5 ani.
    Pentru tine ca parinte mai este dreptate dreptatea asta dupa 20 de ani?
    N-ar trebui si procesele astea sa dureze maxim un an sau maxim 6 luni sau maxim 3 luni?
    Nu este anarhie si lipsa de dreptate pentru ca dreptatea sa aplica dupa zeci de ani?
  • +17 (19 voturi)    
    ...nu mă bucur prematur... (Marţi, 15 mai 2018, 13:28)

    baligosul [utilizator]

    Cine știe cîți angajați la stat taie fruze la cîini pe unde nici cu gîndul nu gîndim. Și pe la privat se întîmplă din astea...
    Mă bucur că procurorul a solicitat 7 ani și șase luni pentru Daddy, dar judecătorii ce vor zice? Că ,,ie și iei oameni". Se mai îmbolnăvesc, se mai pensionează, mai demisionează...S-au convingerile politice poate nu le permit să văduvească electoratul PSD de un vizionar, poate doi, precum Dragnea sau Vîlcov.
    • +5 (5 voturi)    
      judecatorii nu au voie sa fie angajati politic (Marţi, 15 mai 2018, 15:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      altfel cum ar putea un membru PSD, spre exemplu, sa judece pe Victor Orban, spre exemplu.
  • +16 (18 voturi)    
    Fortaleza,salt inainte cu "ambasada"matale,bey DLN (Marţi, 15 mai 2018, 13:28)

    Plagarus [utilizator]

    Decat la dusurile indigene,mai bine pe plaja in Brazilia.
    Antemergatorii puscariabili,au exersat deja metoda.
  • +8 (10 voturi)    
    prea putin (Marţi, 15 mai 2018, 13:41)

    Ingwar [utilizator]

    dar nu e cam putin pentru un criminal de asa calibru ?, pai acest individ a furat milioane timp de 30 de ani
    adica cineva face un simplu furt si primeste aceeasi pedeapsa ca unul care a furat de mii de ori mai mult, unde e dreptatea ?
  • +6 (10 voturi)    
    Pariu ca va fi achitat (Marţi, 15 mai 2018, 14:37)

    avint [utilizator]

    Eu spun ca va fi achitat conform trendului.
  • +8 (10 voturi)    
    dosarul revolutiei (Marţi, 15 mai 2018, 15:16)

    Kosmos [utilizator]

    Acolo sunt creierele de bolsevici care trebuiesc inchise
  • +1 (3 voturi)    
    ahh, hahahaha! De ziua copiilor o bucurie! (Marţi, 15 mai 2018, 18:30)

    baimarean [utilizator]

    Acesta e motivul pentru care l/am vayut atat de "negru" si furios cand comenta impotriva Presedintelui..
    Mi-a placut - semn ca are mult de lucru ca sa-si scape pielea...
    Hai ca se poate -- Sa slujeasca tara la munca zilnica...(apropo de afirmaia ca el a prestat munca in folosul tarii vreme de 20 ani ---ceea ce se si vede, nu?)

    Asta daca nu se da "bolnav subit"
  • -1 (3 voturi)    
    Are arma de foc fara permis (Marţi, 15 mai 2018, 22:06)

    Lucian Ilea [utilizator]

    o pusca de vanatoare cu 30 de gloante
    e f periculos ,poate omora 30 de oameni intr-o ora
    solicit arestarea sa imediata
  • 0 (2 voturi)    
    After (Miercuri, 16 mai 2018, 7:07)

    Cetateanu [utilizator]

    Daca aveam vreo indoiala, dupa retragerea judecatorilor din comisia cIordache, sunt sigur ca dracnea o ia. Ca vorba-ia: prostul nu-I prost destul...
  • +2 (4 voturi)    
    ce pedeapsa ... (Miercuri, 16 mai 2018, 7:53)

    sareta [utilizator]

    Pedeapsa ca lui Ceausescu ,amandoi au mai dat 1oo de lei la popor si mii de lei la politruci !
  • 0 (0 voturi)    
    condamnare (Miercuri, 16 mai 2018, 11:03)

    vasilica_costica [utilizator]

    sa vezi ca judecatorii ii dau cu fapta nu exista, sau nu sunt constituite elementele pentru fapta, si in consecinta il elibereaza, sa moara hashtag-istii de ciuda ca iubirea vietii lor dragnea nu intra la puscarie, si mai rau, se rejudeca si procesul alalalt si ii da tot cu eliberare, deh e cu protocoale dna-sri si sunt ilegale si etc, si uite asa s-a fisiit lupta contra coruptiei din romania pe mina lu coldea si a lu lulutza-faraoanca, care nici csm nu o mai apara cu integritatea ei de procuroare sefa , deci lupta de clasa se reia de unde a ramas.