Sondaj realizat de Dexonline pe Facebook, după una dintre gafele premierului: "Orice om îi este frică" sau "Oricărui om îi este frică"?

de CP     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2018, 17:09 Actualitate | Esenţial


Sondaj Dexonline
Foto: Facebook
Una dintre gafele premierului a devenit motiv de sondaj pe Facebook. Astfel, Dexonline întreabă care este varianta corectă "Orice om îi este frică de o plângere penală" sau "Oricărui om îi este frică de o plângere penală". Reamintim că premierul Viorica Dăncilă a declarat luni că "Orice om îi este teamă de o plângere penală".
 
Doar 1% dintre cei care au răspuns la sondaj consideră că este corectă varianta "Orice om îi este frică de o plângere penală".

Nu este singura greșeală facută luni de Dancilă. Ea a mai spus că "toată lumea trebuie să credem (sic!) în Justiție". De asemenea, când s-a referit la ministrul de externe, premierul a spus ”domnul Meleșcanul”, corectându-se imediat și spunând corect, ”domnul Meleșcanu”.

Viorica Dăncilă nu s-a oprit aici și a mai scos o perlă. "Domnul Meleșcanu a vorbit cu mine, a vorbit cu primul ministru, şi bineînţeles dacă îşi va da acordul primul ministru va merge. Eu nu pot să-mi dau acordul pentru ceva in care nu am fost întrebată”, a spus prim-ministrul Dăncilă.



Citeste mai multe despre   


















4063 vizualizari

  • -36 (38 voturi)    
    ha (Luni, 14 mai 2018, 17:16)

    Mazeta [utilizator]

    Când Iohannis a declarat "sunt un politruc", Dexonline s-a făcut că ploă... sau plouă?
    • +8 (10 voturi)    
      Cine se aseamana se aduna (Luni, 14 mai 2018, 18:02)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se pare ca si tu esti ca ea, habar n-ai de limba Romana. Ce e gresit in asta, din punct de vedere gramatical? Ca la asta se refera articolul si comentariile. Daca ne referim insa la utilizarea cuvantului "politruc" si nu la gramatica, aici mai este de discutat. Oricum, nu mai inseamna ce insemna pe vremuri, doar instructor, îndrumător politic în armata sovietică ci si-a largit aria de folosire.
    • +10 (12 voturi)    
      Chiar ca esti tolomac... (Luni, 14 mai 2018, 18:16)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .....
    • +6 (6 voturi)    
      te vrei (Luni, 14 mai 2018, 18:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      telectual dar esti muci cu apropourile astea.
    • +7 (7 voturi)    
      Una-doua ... (Luni, 14 mai 2018, 19:20)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      trebuie sa revii la atacul asupra lui Iohannis , atata stii, atata poti... de parca o poti compara pe dancila cu Iohannis .
    • +8 (8 voturi)    
      Romania e condusa de o ANALFABETA ! (Luni, 14 mai 2018, 20:33)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ba, voi realizati ca tara asta e conmdusa de o ANALFABETA ?


      cum sa mai mergi la scoala, cum sa mai ai dorinta de a face o facultate cand tara e condusa de analfabeti si de penali cu acte ?
      • +2 (2 voturi)    
        se putea si mai rau ! (Luni, 14 mai 2018, 22:13)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        putea sa spuna: "LU' orice om ii este frica ..."

        deci posibilitatile sunt uriase, pe calea abrupta de prabusire a calitatii oamenilor care reprezinta Romania, pe care a apucat-o PSDragnea
        cand a definit-o pe Vasilica_ca fiind "neconflictuala", Dragnea nu s-a referit cu siguranta la relatia ei cu limba romana !
    • +2 (2 voturi)    
      sunt un politruc... (Marţi, 15 mai 2018, 10:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asta in primul rind nu e agramatism. E o afirmatie corecta gramatical. Si poate fi tratata ori ca necunoastere a termenului, ori ca autoironie.

      Pe cind ”Orice (sic!) om îi este teamă de o plângere penală” sau "eu cred în Justiție și cred că toată lumea trebuie să credem (sic!) în Justiție. " completeaza un lung sir de agramatisme grave, care arata ca tanti viorica a studiat gramatica limbii romane la seral.
    • +1 (1 vot)    
      Dacă și tu declari.... (Marţi, 15 mai 2018, 11:23)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... adică tu, Mazeto, declari că ”ești o politroacă”, este corect și din punct de vedere factual, și logic, și gramatical. Declarația lui Johanis era o ironie.... dar tu ești un pic cam incapabil să percepi ironiile, având o pielicică groasă, de rinocer comuist....pardon, comunist....
    • +1 (1 vot)    
      Oau, ia d-aci, Mazetule: (Miercuri, 16 mai 2018, 16:05)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      https://youtu.be/PTuFhOJjsRI prima parte este dedicată prăpădului logic și gramatical comis de această prim-sinistră...
  • +10 (12 voturi)    
    Este (Luni, 14 mai 2018, 17:20)

    Iaca [utilizator]

    multe in al sau cap...
    Pai,nu ?
  • +12 (14 voturi)    
    asta e nivelul... (Luni, 14 mai 2018, 17:20)

    Mistrelutz [utilizator]

    si romanii sunt ocupati cu gratarele..ce draq ne facem ? :))
    • +3 (5 voturi)    
      Asteptam pana la alegeri inca 2 ani jumate (Luni, 14 mai 2018, 17:40)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      ca altceva nu putem face. Ei stiu asta si isi fac de cap sau fara de cap.
  • -18 (26 voturi)    
    ia intrebati voi (Luni, 14 mai 2018, 17:22)

    Anonym [utilizator]

    la tara, la cei care nu au internet ... o sa vedeti ca e corect oricare
    • +9 (11 voturi)    
      Aici nu am replica (Luni, 14 mai 2018, 18:04)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Daca tu vrei ca aia sa te conduca, sa te reprezinte, nu mai e nimic de spus.
      • +2 (6 voturi)    
        hmm (Luni, 14 mai 2018, 19:17)

        Anonym [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        1. daca nu mai sesizati sarcasmul traiti intr-o bula de disonanta cognitiva majora.
        2. nu mai insistati ca e agramata pt ca e clar. Insistati pe discursul de retardat cu 2 clase, pe vorbele goale, pe nimicul pe care il zice.
        3. daca vreti sa scapati de PSD e nevoie de comunicare cu oamenii aia de nu au acces la internet, de cei parasiti, unii chiar parintii vostrii. Ia bifati fiecare cate 10 persoane pe care le influentati sa voteze corect si limpede la cap, sa voteze competenta.
        • +4 (6 voturi)    
          Scuzati! (Luni, 14 mai 2018, 20:13)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

          Intr-adevar nu am sesizat sarcasmul si imi cer scuze pentru afirmatie.. Aveti perfecta dreptate.
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Luni, 14 mai 2018, 18:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      :)) :))
      intrebati "... la cei care..."
      Ai bacalaureatul luat?
      • 0 (0 voturi)    
        bacalaureat (Marţi, 15 mai 2018, 12:11)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        N-are legatura cu bcalaureatul, are legatura cu prostia...
    • +3 (3 voturi)    
      asha o fi (Marţi, 15 mai 2018, 10:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Da' una e sa fii profesor de lucru manual la tara, alta e sa fii premier. Intr-o tara cit de cit meritocratica, un premier ar trebui sa aiba un nivel de cunostinte gramaticale mult peste ce are tanti viorica.
  • +8 (10 voturi)    
    Toată lumea trebuie să știm (Luni, 14 mai 2018, 17:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    că VV Drăcnilă e o agramată, sluga lui Dracnea și capul GUVERNULUI HOTIEI NATIONALE. 20-20.
  • +8 (10 voturi)    
    Mai bine faceau alt sondaj: (Luni, 14 mai 2018, 17:30)

    ady77 [utilizator]

    " Care e cel mai praf premier din ultima suta de ani?'
    Se rasucesc in mormant oameni care chiar au facut ceva pentru tara asta : Regele Ferdinand I, Maniu, Marghiloman, Regina Maria, Bratianu, si multii altii.
  • +3 (5 voturi)    
    Uite aici o intrebare mai arzatoare (Luni, 14 mai 2018, 17:45)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ? Cum e corect : prima ministră sau prim-ministra ?
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 14 mai 2018, 18:41)

      Raid [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Doamna prim-ministru
    • 0 (0 voturi)    
      prim ministru (Luni, 14 mai 2018, 19:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ca e functie.
      • +1 (1 vot)    
        prim ministru (Marţi, 15 mai 2018, 0:59)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ca e dracnea
    • +1 (1 vot)    
      Prim-sinistra (Marţi, 15 mai 2018, 11:26)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Că este o calamitate logico-gramaticalo-politică....
  • +6 (8 voturi)    
    Un cap (Luni, 14 mai 2018, 17:57)

    Iaca [utilizator]

    la putere ridicat devine patrat !
    Un cap patrat cu parul bine aranjat devine "si mai patrat ".
    A fortiori,acum !
    • +1 (1 vot)    
      Dupa cum vezi ai luat un minus (Luni, 14 mai 2018, 18:39)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Iaca

      Se pare ca pentru unii ironiile sunt prea dificile. Sau e pentru ca adevarul supara?
  • +6 (8 voturi)    
    De unde nu-i nici Dumnezeu nu cere. (Luni, 14 mai 2018, 18:07)

    DiDiRo [utilizator]

    Ori o vaka se cheama ca tot animal estem adica un urmas demn de kriminalul ilieskovich.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Luni, 14 mai 2018, 18:59)

    melcul_naravas [utilizator]

    N- avem noroc la prim-ministri! Va amintiti ca Tariceanu nu stia sa foloseasca pronumele relativ " care"? Zicea: " Hotararea care am luat-o"( Corect: pe care...)
    • +2 (2 voturi)    
      pai astia toti sunt (Luni, 14 mai 2018, 22:17)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

      sunt in categoria "care este"
      ce naiba sa astepti de la ei ?
  • +9 (9 voturi)    
    gresit. mai corect ar fi formulat... (Luni, 14 mai 2018, 19:01)

    Enofereus [utilizator]

    Orice pavian îi este frică de o plângere penală