VIDEO Nouă gafă a premierului Dăncilă, la întâlnirea cu Papa Francisc: ”Sfinția Voastră, I am very glad for this opportunity”

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2018, 12:32 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila si Papa Francisc
Foto: Guvern
Viorica Dăncilă i s-a adresat Papei Franscisc, la întâlnirea de vineri de la Palatulul Apostolic de la Vatican, spunându-i Suveranului Pontif: "Sfinţia Voastră, I am very glad for this opportunity", potrivit unei înregistrări video ce a fost făcută publică de presa italiană, relatează mediafax. Precizăm că și guvernul român a publicat vineri o înregistrare video, dar fără sunet. 

În clipul video se aude şi cum Dăncilă îi vorbeşte Papei Francisc despre cadourile pe care i le-a adus, de data aceasta adresându-i-se în limba română Suveranului Pontif. 

Redăm discuţia dintre Viorica Dăncilă şi Suveranul Pontif, la întrevederea de vineri: 

"Viorica Dăncilă: Sfinţia Voastră, I am very glad for this opportunity.

Viorica Dăncilă: Sămânţe de mărar, iar aici să vă bucuraţi de roadele acestui pom mulţi ani de acum încolo. 

Papa Francisc: Grazie."



Dăncilă a fost primită vineri dimineaţă în audienţă la Palatul Apostolic din Vatican de către Suveranul Pontif, Sanctitatea Sa Papa Francisc. Ulterior întrevederii, liderul de la Palatul Victoria a anunţat, la Antena 3, că Papa Francisc va veni în România la începutul lui 2019. 

Şeful Executivului a relatat că întâlnirea cu Papa Francisc a durat aproximativ 45 de minute.  

Potrivit site-ului italian asknews.it întrevederea a durat 24 de minute. "Liderul de la Palatul Victoria i-a oferit Papei Francisc seminţe din soiuri de legume şi plante româneşti şi un stilou personalizat, confecţionat, manual, din lemn, la atelierele din Suceava", anunţa Guvernul.

Suveranul Pontif i-a oferit premierului trei cărţi şi o placă sculptată în bronz exprimând un mesaj de pace.

Dăncilă a fost pusă într-o situație jenantă și pentru că informația privind vizita Papei Francisc nu a fost confirmată în comunicatul de presă al Vaticanului. 

De asemenea, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice București, Francisc Doboș, a precizat că atunci când se va stabili o astfel de vizită, anunțul ”va fi făcut simultan de cele două părți: Statul Vatican și Președinția României”.

Preşedintele Klaus Iohannis a fost întrebat, sâmbătă, la Blaj, despre anunţul premierului Viorica Dăncilă privind vizita Papei Francisc în România, el răspunzând ironic: ”Daţi-mi voie să cred că nu a înţeles doamna foarte bine despre ce s-a vorbit acolo”.



















22081 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    N-ati votat, uite ce proasta e premier (Duminică, 13 mai 2018, 12:41)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Dar nu conteaza, ca voi sunteti superiori si nevotanti.
    • +8 (8 voturi)    
      Stiti ceva? (Luni, 14 mai 2018, 1:09)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Ia nu va mai bateti joc de Duamna Vasilica ca cand incearca si ea sa spuna ceva face numai greseli si da cu oistea in gard!
      Asta nu inseamna ca nu e buna da prima ministra, ca d-aia are consilieri ca s-o invete ce sa semneze si ce sa nu semneze si mai e si Dracnea care ii spne ce are de facut.
      Asa ca nu o mai faceti proasta ca nu e chiar asa. Important e ca iubeste poporu.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine nu a votat?! (Luni, 14 mai 2018, 10:32)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Eu am votat fostul USR, altii au vota direct pe Daddy, iar multi, foarte multi l-au votat INDIRECT.
      Da, au votat cu pedesereul, fie si prin neprezentarea la urne - era evident ce o sa iasa, daca nu te duci la vot!
  • +6 (6 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 13 mai 2018, 12:44)

    vorbeste lumea [utilizator]

    pai putea sa ia textu'-n italiana in direct, de la doamna ministru al muncii, pe foaie, 'nainte sa plece de-acasa, mai repeta un pic p avion, il citea intonat frumos si iesea bine de nu se poate, de se minunau toti, mai asa de cat o fac acuma ...
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Duminică, 13 mai 2018, 12:50)

    tudorr [utilizator]

    Pai cam asa vorbesti iengleza cand ai folosit cartea de engleza pe port de hartie igienica!
  • +6 (8 voturi)    
    A primit 3 cărti? (Duminică, 13 mai 2018, 12:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Waw! În ce limbă? Drăncilă are probleme doar cu lb. rom., dar dacă sunt în bruxelleză le va citi. 20-20.
    • +3 (3 voturi)    
      Poate (Luni, 14 mai 2018, 9:55)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Poate invata sa citeasca, cine stie. Se cultiva ca rosia in solar :)
  • +12 (12 voturi)    
    Sfantul Parinte (Duminică, 13 mai 2018, 13:07)

    trandafil [utilizator]

    i-a daruit trei carti, crezand ca are de-a face cu o intelectuala ca el, iar vasilica i-a daruit seminte de marar si de castraveti, crezand ca si Papa e un taran ca ea (respect taranii, dar nu si pe cei de teapa asta!).
  • +9 (9 voturi)    
    Nu "a fost pusa in situatie jenanta" (Duminică, 13 mai 2018, 13:10)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ci "s-a pus in situatie jenanta".
  • +6 (6 voturi)    
    Bai ăștia cu studii și creier (Duminică, 13 mai 2018, 13:12)

    IisusVine [utilizator]

    Daca nu avem șanse să ajungem la conducerea acestei țări, poate avem șanse mai mari sa lucrăm împotriva ei. Legal. Prindeți-ne dacă puteți.
  • +11 (11 voturi)    
    Buahahahaha (Duminică, 13 mai 2018, 13:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Potrivit site-ului italian asknews.it întrevederea a durat 24 de minute."
    Atat i-a luat Papei sa se lamureasca ca nu are ce sa discute cu ea. O fi fost el mai dragut, pentru ca altii se prind dupa 3 vorbe...

    Comentariul HN este genial: "Precizăm că și guvernul român a publicat vineri o înregistrare video, dar fără sunet." Oare de ce o fi fost fata sunet?

    Imi place moaca ei in clip. Se uita asa in zare, in gol, cu o privire de caprioara spre farurile unei masini ce se apropie, pierduta in spatiu, ca nuca in perete, neavand ce cauta acolo. Si mai rau este ca ea stie asta.

    Mda. Asta s-a votat! Acestia sunt cei ce ne reprezinta in afara si ne conduc tara. Bucurati-va!!
  • +8 (8 voturi)    
    As spune ca e jenant (Duminică, 13 mai 2018, 13:17)

    Krausser [utilizator]

    Dar ar fi prea putin....
  • +8 (8 voturi)    
    ocazie (Duminică, 13 mai 2018, 13:18)

    Ilidia [utilizator]

    Madam' n-a pierdut ocazia sa se mai faca de kko inca o data...
  • +9 (9 voturi)    
    dancila (Duminică, 13 mai 2018, 13:29)

    dum_i [utilizator]

    monument al prostiei .
  • +8 (8 voturi)    
    O proasta (Duminică, 13 mai 2018, 14:21)

    cartofil [utilizator]

    Din orice stire si inregistrare razbate prostia acestei femei: o Suzana Gadea, sau Lina Ciobanu. Numai ca nu mai are coc, ci mai interesanta i se pare coafura tip Pavian (CTP-ul a spus-o, nu eu). Cat de nesimtita trebuie sa fie femeia asta ca sa nu-si deas seama de ridiculul situatiei in care se afla !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e vorba numai de nesimtire... (Luni, 14 mai 2018, 9:36)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Prostul, nu-și dă seama că e prost
  • +9 (9 voturi)    
    "he, he,...I am very glad to be stupid "= v docila (Duminică, 13 mai 2018, 14:24)

    mnicku [utilizator]

    de si-ar tine gura inchisa, cel putin nu ar confirma ca-i proasta de bubuie

    ia zi fa viorico , mararul este pom , asa-i ?....... proasta satului
  • +2 (4 voturi)    
    Vai, Chirițo! (Duminică, 13 mai 2018, 14:28)

    Gulita [utilizator]

    Chirita: Da ian sa-i fac eu un examen... Gulita, spune nineacai, cum se cheama frantuzeste furculita?

    Gugulita: FurculisIon.

    Chirita: Frumos... dar friptura?

    Gugulita: FripturisIon.

    Chirita: Prea frumos... dar invartita?

    Gugulita: invartisIon.

    Chirita: Bravo... Gulita... bravo, Gulita...
  • +6 (6 voturi)    
    Io zic asa: (Duminică, 13 mai 2018, 14:30)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Ia nu va mai dati toti curajosi, ca orice gospodina cu 7 clase si liceul facut la seral ca sa-si ia calificarea cu diploma de coafeza, s-ar fi fastacit in fata lu' Papa!!!
    Ba, a avut o prestatie extraordinara, in conditiile date.
    Si sunt convins ca chiar i s-a parut ca a durat doua ceasuri (n-a putut sa iasa sa faca pipi ca-i venea, de emotie si nu mai stia in ce limba vorbeste) nu douazeci de minute, dar i-o fi zis careva ca nu a fost nicio ora.
    Oricum o sa aiba ce povesti o viata, cu vecinele de bloc, la cafea, sau pe bancuta in fata blocului, cum a fost ea la zidu plangerii, cum a dat mana cu sfintia sa "naistumitiu" si ce-o mai veni, ca inca nu (se) stie ce vizita mai are programata maine sau poimaine. Aia e: te sui in avion si mergi unde zice sefu'!
    Vina nu este a ei. Este a natiei care n-a reusit sa gaseasca un reprezentant mai bun, sa ne arate lumii mai destepti, mai bravi...
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate (Luni, 14 mai 2018, 10:02)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      Din pacate, mentalitatea comunista e foarte prezenta in bobor. Cei mai multi din noi asteapta sa vina statul sa le rezolve broblemele. Atat il duce mintea pe reprezentantul statului, pana la coltul copacului.:D
  • +42 (46 voturi)    
    Fraza completă (Duminică, 13 mai 2018, 14:30)

    silviust [utilizator]

    Sfinţia Voastră, I am very glad for this opportunity, mânca-ți-aș.
    • +6 (6 voturi)    
      Daddy Lache e fericit (Duminică, 13 mai 2018, 17:52)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      Distrugerea țării continuă conform planului. Vom fi curând un mare Teleorman, iar imnul național o manea despre mici și bere.
    • +8 (8 voturi)    
      ...comparații nevinovate... (Duminică, 13 mai 2018, 19:40)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      Oare madam Vasilescu, Olguța țățuța, aia prostuța( diminutiv nejustificat, departe de realitate) și care se visează candidat la președenție, o fi mai neajutorată ca madam Dăncilă, cea fără lumină? Sau e invers?
      Vasileasca e conflictuală și îngrămădită, cealaltă e neconflictuală și neajutorată...

      Parcă suntem blestemați.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Duminică, 13 mai 2018, 20:24)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      He ...He.... he...heeee
  • +49 (53 voturi)    
    Atata poate... (Duminică, 13 mai 2018, 14:39)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Trist e ca fiinta asta reprezinta din 2009 Romania in Parlamentul European...
    • -10 (46 voturi)    
      EBA (Duminică, 13 mai 2018, 16:07)

      sov [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Dacă balul a fost deschis de fata lui tata merge și o profă de lucru manual în PE, doar se câștigă bani frumoși acolo și nu-ți cere nimeni socoteală pt asta.
      Oricum, văd că a uitat să spună HeHe la întâlnirea cu Papa. Sau a învățat repede lecția de la consilierii israelieni?
      • +7 (7 voturi)    
        Parca erati ... (Duminică, 13 mai 2018, 18:51)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui sov

        ..oripilati de situatia "eba" si ati votat ca asa ceva sa nu se mai intample. Ca Basescu fura ca etc..

        Inteleg ca va place hotia, prostia, magaria, marlania, dar sa fie numai de la PSD, de-ai vostri.
      • +1 (1 vot)    
        Eden (Duminică, 13 mai 2018, 19:10)

        sov [utilizator] i-a raspuns lui sov

        Consilierii israelieni reprezintă șarpele, Dăncilă este EVA și astfel s-a ajuns la un episod biblic atunci când i-a dus Papei un măr. A mușcat sau nu Sfinția Sa?
      • +6 (6 voturi)    
        ...împreună... (Duminică, 13 mai 2018, 19:45)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui sov

        Madamele Dăncilă V.V. și Băsescu Elena au fost colege un mandat.
    • +8 (8 voturi)    
      ...pe bani mulți... (Duminică, 13 mai 2018, 19:42)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Dacă socotelile mele sunt bune, însumat, a primit între 500.000 și 700.000 euro pentru cei 9 ani de euro-deputăție.
  • +4 (4 voturi)    
    cica fost parlamentar european (Duminică, 13 mai 2018, 14:45)

    Adrian_. [utilizator]

    ne lasam condusi de hoti, mincinosi si nulitati.
  • +29 (33 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 13 mai 2018, 14:45)

    vorbeste lumea [utilizator]

    ehei ... cum ziceau inaintasii sugubeti: poza-i moft, s-o vezi natur ... mai lipseau carnatii de porc la garnitza ...
  • +6 (6 voturi)    
    Unde e supriza? (Duminică, 13 mai 2018, 14:46)

    omezu [utilizator]

    Nici macar nu ne mai mira ca se/ne face de ras. Vasilica s-a comportat exact cum ne asteptam. In momentul de fata P$D-ul ofera doar saracie, impostura si nulitati in posturi de conducere. Dar macar nu discrimineaza...atat femeile cat si barbatii pusi sa conduca tara sunt la fel de incompetenti si de...penali!
  • +4 (4 voturi)    
    iti vine sa-i spui vreo doua : ))) (Duminică, 13 mai 2018, 15:03)

    Lukian [utilizator]

    stiam deja ca oamenii incompetenti se supraevalueaza intr-un CV sau intr-o descriere personala dar asta le intrece pe toate, pe cat este de proasta pe atat mai mult ii place sa se dea in stamba
  • +5 (5 voturi)    
    Presupun ca a crezut ca sta.... (Duminică, 13 mai 2018, 15:05)

    gigiN [utilizator]

    ...de vorba cu dragnea!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Uraaaa!!!! (Duminică, 13 mai 2018, 15:38)

    ber [utilizator]

    Pluralul de la sama^nta este sama^nte! Traiasca
    gramatica Limbii romane. (Scuzati lipsa diacriticelor, dar se intelege!)
  • +7 (7 voturi)    
    Glorie eterna (Duminică, 13 mai 2018, 15:39)

    fat.cat [utilizator]

    Daca Ridicolul ar fi un pom de marar , cu seminte numai bune de dat, numele lui ar fi Viorica, pentru multi ani de acum inainte. Desfid Partidul sa produca un specimen mai bun decat ea.
    As vrea sa fiu un microfon in camera unde-si bea Papa cafeaua cu apropiatii si fac review-ul acestei intalniri epocale. Aud hohotele de aici.
    P. S. Oroarea de Valcov, cu outfiturile lui de fante bulevardier si cu burta revarsata peste curea n-a scos niciun tablou din caciulita?Inadmisibil!
  • +18 (22 voturi)    
    Bai (Duminică, 13 mai 2018, 15:53)

    coor [utilizator]

    ce catzo meu! Degradarea neamului asta nu se mai termina odata ? Doamne cu ce Ti-am gresit ?
    • +7 (7 voturi)    
      N-a fost lumea la vot (Duminică, 13 mai 2018, 18:27)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui coor

      Erau ocupati cu gratarele, ceva mult mai important decat alunecarea in dictatura, nu-i asa?

      Romanii sunt prosti ca nu voteaza, nu voteaza pentru ca sunt prosti.
  • +19 (21 voturi)    
    oleaca de romglish (Duminică, 13 mai 2018, 16:14)

    nash pandelica [utilizator]

    si, carei problema ?!
    asa se vorbeste la bruksal. twenty twenty.
    half half, cum zice printzu' paol de alicsandria.
    • +5 (5 voturi)    
      Bruksal ca Bruksal (Duminică, 13 mai 2018, 18:45)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Dar pentru Veorica Vaselica, pluralul de la samanta este samante! Ca la Videle. Corect: seminte!
      • 0 (0 voturi)    
        poate fi un regionalism (Luni, 14 mai 2018, 13:01)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ber

        regionalismele sunt admise si chiar incurajate si prin alte locuri, inclusiv america sau italia.
        care'i treaba de zici barabule si nu cartofi. sau le mai zice si cartoafe, prin diferite locuri. :-)
        oricum, preasfantu' nu pricepe romaneste. :-)
  • +6 (6 voturi)    
    CINSTE PSD-ului (Duminică, 13 mai 2018, 16:44)

    programatoru [utilizator]

    atat poate cel mai mare partid din Romania, asta e cinstea si onoarea PSD-ului , asta e nivelul de educatie si inteligenta al celui mai mare partid din Romania, hotie, prostie, incompetenta
  • +18 (20 voturi)    
    Asa se vorbeste (Duminică, 13 mai 2018, 16:46)

    gigiduru_ [utilizator]

    La noi in Bruxelles
  • +19 (27 voturi)    
    vai (Duminică, 13 mai 2018, 16:58)

    Ramires [utilizator]

    Vai de capul ei.Asta pe vremea lui ceașcă era maxim secretară la poștă.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu cred (Duminică, 13 mai 2018, 18:09)

      Rtchj [utilizator] i-a raspuns lui Ramires

      Asta nu mergea nici la posta
    • +4 (4 voturi)    
      wrong (Duminică, 13 mai 2018, 19:12)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Ramires

      Dimpotriva, pe vremea lui ceasca putea fi orice, inclusiv academician doctor inginer. In vremea aia minunata au fost distruse elitele si toate scursorile au fost aduse la suprafata, plantate in posturi cheie. Ce se intampla acum e doar continuarea naturala.
    • +3 (3 voturi)    
      acestia sint oamenii promovati de psd (Duminică, 13 mai 2018, 19:29)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Ramires

      si daca la cel mai inalt nivel au astfel de specimene realizati de ce secretarele sint ministri sau fufele parlamentari iar unii pun laba lor cea murdara pe avutia si resursele tarii. asa au guvernat comunistii, ...numai ca avind granitele inchise, oamenii valorosi au trebuit sa se integreze cumva in sistem, acum au fugit. sa nu uitam de pres, si el are vina lui ..si e semnificativa.
    • +9 (9 voturi)    
      ...pauză meritată... (Duminică, 13 mai 2018, 19:51)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Ramires

      După ce a absolvit la ,,Petrol și Gaze" a luat o pauză bine meritată de 10 ani, așa scrie într-un CV, cît să uite tot, dar cum o fi absolvit?

      Poate se înscrie și ea în # me too, și ne va povesti ce a fost oblligată să facă și cui pentru a fi promovată.
    • +7 (7 voturi)    
      Sigur (Duminică, 13 mai 2018, 20:13)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ramires

      Suzana Gadea si Coana Leana fiind un monument de cultura?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu mergea... (Duminică, 13 mai 2018, 20:55)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ramires

      la posta!
  • +5 (5 voturi)    
    uitandu-ne la poze (Duminică, 13 mai 2018, 17:08)

    thebblack [utilizator]

    pavian cu mantie?
  • +6 (6 voturi)    
    Meditatii cu Olguta (Duminică, 13 mai 2018, 18:35)

    mircea112 [utilizator]

    Cel mai probabil tzatza Dancila a luat meditatii cu tzatza Olgutza, sa invete sa vorbeasca englezeste cu papa. Parol de nu o fi asa.
  • +6 (6 voturi)    
    A confundat masa,punandu-si poseta pe " dansa " (Duminică, 13 mai 2018, 19:23)

    Plagarus [utilizator]

    Ce " reprezentanta " trista pt. RO.
  • +4 (4 voturi)    
    Proasta traditionala. (Duminică, 13 mai 2018, 19:27)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +6 (6 voturi)    
    Vioriţa Danţila (Duminică, 13 mai 2018, 19:31)

    stefan2008 [utilizator]

    să-i rămână numele. Amin.
  • +3 (3 voturi)    
    Doliu! (Duminică, 13 mai 2018, 22:47)

    surena [utilizator]

    Blackadder strikes again!
    Sanctitatea Sa a pus sa se arza tamaie dupa ce a trecut "ffinta" prin Vatican!
  • +4 (4 voturi)    
    din ciclul maimuta sta pe tanc (Luni, 14 mai 2018, 0:49)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Spre comparație (Luni, 14 mai 2018, 9:44)

    Tescovin [utilizator]

    Ponta, Grindeanu și Tudose erau monumente de erudiție și competență.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 14 mai 2018, 10:29)

    neo13 [utilizator]

    A dus cu ea un copacel al prostiei si "samanta" de scandal din romania
  • +1 (1 vot)