România va participa la ceremonia de inaugurare a ambasadei SUA la Ierusalim. Majoritatea diplomaților europeni vor boicota evenimentul 

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2018, 11:41 Actualitate | Esenţial


Ierusalim
Foto: Hotnews
România, Austria, Ungaria şi Cehia au acceptat invitaţia Ministerului israelian de Externe de a participa la ceremonia de deschidere a Ambasadei SUA din Ierusalim, care va avea loc duminică, relatează site-ul cotidianului Haaretz. Majoritatea diplomaților europeni vor boicota evenimentul. Participarea la ceremonie are loc în condițiile în care sâmbătă ministerul a confirmat că Bucureștiul s-a opus adoptării unei declarații UE prin care se dorea sancționarea deciziei SUA de a muta ambasada de la Tel Aviv la Ierusalim

UPDATE:
România ar urma să fie reprezentată la eveniment de Ovidiu Ierulescu, însărcinatul cu afaceri al ambasadei din Israel, potrivit digi24. România nu are un ambasador în Israel de mai bine de un an, în condițiile în care MAE nu a înaintat încă o propunere în acest sens.

UPDATE: Majoritatea diplomaţilor europeni vor boicota evenimentul, în schimb la Ierusalim va fi prezentă Ivanka Trump, scrie presa din Israel, potrivit news.ro. 

Delegaţia oficială a SUA - condusă de secretarul de stat adjunct John J. Sullivan - care va fi prezentă la deschiderea ambasadei americane la Ierusalim este aşteptată duminică. Din delegaţie mai fac parte fiica preşedintelui, Ivanka Trump, şi soţul ei, Jared Kushner, secretarul Trezoreriei, Steve Mnuchin, şi 12 membri ai Congresului. 

Seria de evenimente va începe duminică seară, cu o recepţie organizată de ministrul israelian de Externe, la care cei mai mulţi dintre ambasadorii statelor UE în Israel au refuzat să participe.

Luni, ceremonia va fi ţinută în Consulatul SUA din cartierul Arnona al Ierusalimului, care va deveni apoi oficial ambasada Statelor Unite.

Potrivit presei israeliene, România va fi reprezentată la recepţia din această seară de la Ierusalim organizată cu ocazia inaugurarii ambasadei americane.  

Haaretz precizează, potrivit mediafax, că România şi Austria sunt percepute ca fiind ”prietenoase” faţă de politica Guvernului Benjamin Netanyahu.  Iniţial, Bulgaria a anunţat şi ea că îşi va trimite ambasadorul la ceremonie, însă ulterior a oferit un răspuns neclar Ministerului israelian de Externe.  

În total, 30 de state din cele 86 care au misiuni diplomatice în Israel au acceptat invitaţia de a participa la inaugurarea Ambasadei SUA din Ierusalim

Germania, Polonia și Rusia au refuzat să participe la eveniment.  

Anterior, România, Cehia şi Ungaria au blocat planurile de adoptare a unei declaraţii comune a Uniunii Europene prin care se condamna mutarea Ambasadei SUA de la Tel Aviv la Ierusalim. Autoritatea Palestiniană a condamnat, sâmbătă, poziţia adoptată de cele trei state.



















3273 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Eu nu mai inteleg nimic !!!! (Duminică, 13 mai 2018, 11:56)

    polonyca [utilizator]

    Mai avem Constitutie in tara asta sau nu ???? Presupunand ca am mai avea.......Presedintele Romaniei stie , a avizat actiunea asta sau nu ??? Ca stiu ca nu prea era incantat de ideea asta......Deci , se mai respecta Constitutia in Ro sau nu ???? Asta ma intereseaza pe mine....:)
  • 0 (2 voturi)    
    Sa fim si noi primii o data, zic, nu ? (Duminică, 13 mai 2018, 12:08)

    Zummm [utilizator]

    :)))
  • -7 (13 voturi)    
    adevarul este ... (Duminică, 13 mai 2018, 12:37)

    StefanB52 [utilizator]

    ... ca UE face in acest caz o politica de curve de stanga. Capitala Israelului este Ierusalimul.
    Dar, in mod cert, PSD-ul nu de dragul de a aseza lucrurile pe un fagas normal face mizeriile astea cu initiativele privind mutarea ambasadei. Mari porci! Scuze patrupedului, mari curve penale este mai corect.
    • +3 (7 voturi)    
      Adevarul este ca nu tot Ierusalimul (Luni, 14 mai 2018, 0:06)

      petre20 [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      este al evreilor, partea de Est apartine palestinienilor si a fost ocupata ilegal de Israel.
  • +7 (11 voturi)    
    Netaniahu (Duminică, 13 mai 2018, 12:56)

    Kosmos [utilizator]

    A muncit din greu sa-i aduca la putere pe cei care ne tarasc in jocul murdar al evreilor.
    Se lucreaza la schimbarea de lideri ale altor state..
  • +1 (5 voturi)    
    Ce-i rau? Se da de mancare gratis! (Duminică, 13 mai 2018, 13:09)

    _eu_ [utilizator]

    Si unde-i mancare gratis.... invitatii apar!
  • +12 (14 voturi)    
    Am ajuns să aflăm (Duminică, 13 mai 2018, 13:46)

    trotuar [utilizator]

    politica externă a României din ziarele din Israel.

    Felicitări Dragnea&Co.
  • +12 (14 voturi)    
    psd-alde vor sa ne scoata din Europa! (Duminică, 13 mai 2018, 14:37)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    E simplu. Vor sa fure fara sa-i intrebe nimeni nimic si sa conduca o tara saraca, gata sa voteze pentru un mic de la ferma de porci a fiului lui Dragnea, care s-a dezvoltat cu bani de la Uniunea Europeana...
  • +12 (14 voturi)    
    !!!! (Duminică, 13 mai 2018, 14:40)

    nlln [utilizator]

    Nu Romania a acceptat invitatia, nu Romania va participa.

    Participa persoane private care se folosesc de fapt de pozitia oficiala .

    Ce sa inteleaga Dragnea , Dancila din politica? Nimic.
    Diplomatie ? Nici atat.

    Se comporta asemeni propriilor alegatori.Simt ca pot avea un cat de mic avantaj personal ..drept inainte.Restul nu conteaza.
    Tara? Romania?
    Romania exista sa ii serveasca pe ei.
    Totul se invarte in jurul propriilor interese.

    Sper totusi ca cineva sa le mai taie avantul.
  • +8 (10 voturi)    
    conbtinuam sa... (Duminică, 13 mai 2018, 15:03)

    liviu_ [utilizator]

    facem prostii...
    intr-un final o sa ne luam una in bot...
    Nu inteleg ce castiga Romania din toate astea?! adica d c merita acest risc? singura chestie la care ma gandesc e ca e in interes personal al condamnatului dragnea...
  • +19 (27 voturi)    
    O noua sfidare. (Duminică, 13 mai 2018, 15:03)

    Isobar [utilizator]

    Constitutia Romaniei este pentru actualii guvernanti
    maculatura.
    Orbiti de putere ,promovand o politica de dezbinare vor
    culege pana la urma ceea ce merita.
  • -23 (39 voturi)    
    Felicitari Romaniei si in primul rand (Duminică, 13 mai 2018, 16:24)

    asistat [utilizator]

    domnului Dragnea pentru spalarea imaginii tarisoarei asteia!
  • +9 (11 voturi)    
    Carnatul Dragnea face politica externa (Duminică, 13 mai 2018, 16:35)

    seby19 [utilizator]

    in interes propriu: Steinmetz, Black Cube, consilieri evrei, acum se p..a contra vantului ca sa-i faca pe plac penalului Netanyahu.
  • +9 (11 voturi)    
    Beton (Duminică, 13 mai 2018, 16:44)

    ac [utilizator]

    Oficial sintem fara nici o directie, condusi de niste dobitoci, si cu o populatie lasa si pentru care gratarul si multilateral dezvoltarea sint mai importante decit un vot la patru ani si citeva iesiri in piata centrala 1-2 ore pe luna. Acum ne auto-excludem si din singura entitate care ne mai tinea cit de cit pe linie.
  • -8 (8 voturi)    
    Ro a jucat mereu politico-militar cu US... (Duminică, 13 mai 2018, 17:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...si economic cu EU, nimic nou sub soare.

    la momentul Trump, US a intrat in coliziune cu ambitiile neo-imperiale ale binomului FR-DE care doreste sa se aseze la masa celor 2-3 jucatori cu greutate globala.

    de aici, aparenta dilema a politicii externe Ro care se poate vedea rapid nevoita sa transeze intre doi hegemoni: US+UK+vasali vs. FR+DE+vasali.
  • +10 (12 voturi)    
    Romania? (Duminică, 13 mai 2018, 17:54)

    revo [utilizator]

    Nu zau, Romania participa? Cred ca vreti sa ziceti: cativa penali din Romania se duc sa sustina cateva grupari de alti penali, ca a lui Bibi, a lui Trump, a aluia din Cehia, nu mai zic de gasca cu mustele pe caciula lui Orban.

    Penali din toate tarile, uniti-va! Noua lozinca mobilizatoare a noii (dez)ordini mondiale promovate de jidanimea cu bani si scarpinata in coarne de penalul Trump.
  • +6 (8 voturi)    
    Dragnea ar trebui judecat (Luni, 14 mai 2018, 0:31)

    tordz [utilizator]

    pentru subminarea puterii de stat.