Ambasadorul Germaniei: Reforma justiției nu trebuie făcută în interes personal. Discuțiile au dus la polarizarea societății 

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 13 mai 2018, 9:52 Actualitate | Esenţial


Cord Meier-Klodt
Foto: Ambasada Germaniei la Bucuresti
Reforma justiției nu trebuie făcută în interes personal, iar decidenții ar trebui să caute acele soluții care să asigure un echilibru pentru că discuțiile interne au dus la o polarizare a societății, a declarat, la Digi 24, ambasadorul Germaniei, Cord Meier-Klodt. România a avut o evoluție extraordinară privind democrația și lupta anticorupție și trebuie să se întoarcă la direcția pozitivă pe care a avut-o în ultimii 10 ani pentru a juca rolul european de mediator în regiune. 

”Noi, Germania, şi cred că e valabil şi pentru alte ţări partenere, nu am văzut niciodată acest proces de reforme în termeni de alb şi negru. Nu sunt de o parte unii care au dreptate şi de cealalată alţii care nu au. De asemenea, înţelegem exact că lupta împotriva corupţiei nu este doar lupta împotriva corupţiei, e şi lupta împotriva cauzelor acesteia. Este vorba de buna guvernare, multe chestiuni legate de aceasta. (...) Dar mă întorc la ce am spus mai devreme, trebuie să se facă cu scopul de a schimba sistemul în interesul ţării şi nu al unui partid, al unor interese personale sau altele”, a declarat ambasadorul, într-un interviu pentru Digi24. 

Diplomatul spune că a purtat multe discuţii cu partenerii români. ”Am privit întotdeauna oportunităţile pentru România şi noi, partenerii europeni. Şi ceea ce am observat, şi am regretat într-o oarecare măsură, este că discuţiile interne despre chestiuni ca reforma justiţiei şi altele au început să polarizeze societatea, sfera politică şi societatea”, a comentat Cord Meier-Klodt. 

Referindu-se la ”discuțiile aprinse” din societatea românească, el a vorbit despre nevoia de echilibru și de identificarea unor soluții pragmatice, atrăgând atenția asupra faptului că ultimele evoluții au pus sub semnul întrebării progresele pe care le-a făcut România în ultimii ani. 

”Întotdeauna am subliniat, ca şi alţii, că pe planul reformei justiţiei, a întăririi democraţiei, a luptei împotriva corupţiei România a avut în ultimii 10 ani o evoluţie extraordinară. Mulţi mi-au spus - nu am fost aici să văd personal - că nu aţi recunoaşte România, aşa cum era acum câţiva ani. Şi mi-a plăcut foarte mult expresia pe care vicepreşedintele Comisiei Europene, Timmermans a spus-o aici, a spus: dacă participi la un maraton, şi aţi ajuns aproape de final - acestea sunt deja cuvintele mele -, nu te opri la ultima curbă. Sau şi mai rău, nu fugi înapoi. Nu este în interesul tău. Continuă. Toţi partenerii noştri internaţionali au avut multă încredere când au văzut aceste rezultate. Şi e adevărat, anul trecut, în lumina ultimelor evoluţii, au apărut mai multe întrebări, deci aş încuraja foarte mult partenerii noştri să continue sau să se întoarcă la direcţia pozitivă pe care a avut-o în anii trecuţi. Şi să pună acest lucru în beneficiul rolului pe care România trebuie să îl joace şi vrea să îl joace atât în Europa, cât şi ca mediator în chestiuni de stabilitate în regiune” , a mai afirmat oficialul german.



















1573 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    mare dreptate are (Duminică, 13 mai 2018, 10:05)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Am fugit maratonul chiar daca a fost greu ,la ultima curba in loc de finish am vazut o .... Sa te intorci inapoi inseamna sa recunosti ca ce ai facut a fost inutil , sa continui sa mergi inseamna sa...
    A, sa nu mai zic despre justitia germana. Chiar nu zic nimic,la fel de inutil.
  • +3 (5 voturi)    
    buna guvernare (Duminică, 13 mai 2018, 10:24)

    anonim3 [utilizator]

    Bietul ambasador incearca sa ne faca sa intelegem ca avem de pierdut in primul rand noi ca tara daca urmam cursul echipei Dragnea-Dancila-Iordache-Toader-Tariceanu. Este insa tare greu ca vorbele echilibrate si de bun-simt sa patrunda suficient ca sa putem opri grupul infractional.
  • +4 (6 voturi)    
    Excelență, (Duminică, 13 mai 2018, 10:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...pe borfașii și mafioții din grupările infracționale psd, alde & udmr ii doare undeva de Europa.... La fel și de Justitie. Ei vor să FURE și să distrugă țara. Atât.
  • -3 (5 voturi)    
    Ce ti-e si cu coruptia... (Duminică, 13 mai 2018, 11:32)

    Aerolaur [utilizator]

    https://www.wall-street.ro/articol/Auto/231090/un-nou-scandal-diesel-oficialii-germani-investigheaza-audi.html
    • +2 (2 voturi)    
      asha si? (Luni, 14 mai 2018, 10:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Aerolaur

      O firma privata a banuita ca umbla cu matrapazlicuri si autoritatile statului demareaza o investigatie. Asha sunt tratati inculpatii in lumea civilizata. Si asta vrem si la noi.
  • +3 (5 voturi)    
    Mda (Duminică, 13 mai 2018, 12:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Am ajuns oaia neagra...
  • -5 (5 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 13 mai 2018, 12:29)

    vorbeste lumea [utilizator]

    ei ... polarizare ... polenizare ... totusi, se pare ca pe-acolo chiar nu simt diferenta ...
  • +3 (5 voturi)    
    "Reforma justitiei nu trebuie facuta in interes (Duminică, 13 mai 2018, 12:57)

    Susufler0 [utilizator]

    personal" !

    Ce elegant este limbajul diplomatic !

    Traducerea in limba dambovitzeana "Reforma justitiei nu trebuie facuta pe persoana fizica" este de preferat insa, fiind inteleasa mult mai bine de "intelectualitatea" pesedista !
  • +5 (5 voturi)    
    Cine polarizează România? (Duminică, 13 mai 2018, 13:15)

    Spiky [utilizator]

    Cine are interesul ca românii să fie divizați în asistați social, ignoranți și needucați pe de o parte, și cei care nu doresc să rămână ca primii pe de cealaltă parte. Încă de acum mulți ani, premierul Adi Minune, zis și Șase Case, Număra-mi-ați ouăle, remarca cele două Românii, una rurală, dependentă de mila și puterea primarului, care decide voturile, și cealată preponderent urbană, educată și care iese în stradă imediat ce vede o mișculație dubioasă a celor de la putere.
  • -4 (8 voturi)    
    Volkswagen a pacalit milioane de consumatori. (Duminică, 13 mai 2018, 14:09)

    adrianhn [utilizator]

    Si au primit o palmuta peste manuta de la guvernul german. Acum ne explica ce e interesul public...
  • +3 (9 voturi)    
    a inteles gresit domne... (Duminică, 13 mai 2018, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    sorosist imputit care nu vrea ca tara asta minunata sa se ridice peste germania si sa conduca Europa, cum ar trebui...
  • -6 (12 voturi)    
    Am expresia ca aveti destula (Duminică, 13 mai 2018, 16:27)

    asistat [utilizator]

    treaba cu corupți voștri din germania, ne lasati, domnu Klod?!
    • +4 (6 voturi)    
      Expresie... (Duminică, 13 mai 2018, 21:43)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ... sau mai degraba impresie? Klod sau Klodt?
      OK, nu va bateti capul cu subtilitati de-astea, la PSD merge oricum, dupa cum ne demonstreaza zi de zi d-na premier (si nu numai).
      Sper totusi ca domnul Klodt si altii sa nu ne lase - sa ne lase pe mainile cui? Pe mainile dibace ale domnilor Dragnea, Iordache, Serban Nicolae si ale angelilor lor radiosi din categoria Dancila, Firea, Vasilescu?
    • +2 (2 voturi)    
      romanistan (Luni, 14 mai 2018, 10:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Lasam la o parte agramatismele, ca ne-am obisnuit deja cu ele. Cu coruptii din Germania se ocupa justita germana, care spre deosebire de aia romana, e independenta politic. De aia si au nemtii o tara atit de bine pusa la punct. Si ne indeamna si pe noi sa avem o justite independenta ca sa prindem si noi hotii si sa descurajam furtul.

      Doar ca in timp ce nemtii sunt un popor care apreciaza meritocratia, noi avem ca valori morale descurcareala, pilelel, cunostintele si relatiile, formele fara fond, etc, etc.

      Un exemplu simplu:
      ministrul german al apararii, acuzat de plagiat, e tinut in brate de Merkel, pe motiv ca totul s-a intimplat demult, ca el e un ministru bun, etc. In 3 luni, partidul doamnei Merkel pierde 10-15% in sondaje, iar Merkel se vede obligata sa-l demisioneze pe respectivul.

      Sopre comparatie, premierul romaniei e prins cu teza de doctorat copiata grobian, in proportie de 70%, inclusiv cu greselile gramaticale din textul plagiat. Rezultatul? Ia 45% la prezindentiale.