Proteste anunțate sâmbătă față de coaliția de guvernare în București, în țară și străinătate 

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2018, 8:24 Actualitate | Esenţial


proteste 12 mai Vrem Europa nu Dictatura
Foto: captura facebook
Proteste față de coaliția de guvernare sunt programate sâmbătă, de la ora 18.00, în București, în peste 20 orașe din țară, dar și în diaspora. Oamenii acuză coaliția PSD-ALDE că nu și-a respectat promisiunile făcute în campania electorală, iar metodele și acțiunile acesteia ”au ca efect îndepărtarea României de standardele europene și democratice și aruncarea ei în liga regimurilor autocratice”. Apelul la protest a fost făcut pe Facebook pe paginile ”Vrem Europa, nu Dictatură”, de către comunitățile civice Corupția Ucide, Rezistenta, Insistăm, Reset, Inițiativa România, Acțiunea Civică Galați, Declic, Uniți Salvăm, Umbrela Anticorupție Cluj și Aradul Civic. 


În diaspora, vor avea proteste în Amsterdam (Olanda), Bilbao (Spania), Cardiff (Marea Britanie), Dublin (Irlanda),  Milano (Italia),  Munchen (Germania), Paris (Franța),  Reykjavík- (Islanda), Toronto (Canada), Viena (Austria), Würzburg (Germania).

Pe 12 mai vor avea loc și manifestații pentru strângerea de semnături pentru inițiativa cetățenească ”Fără penali în funcții publice” la Slobozia, la Berna (Elveția), Stuttgart (Germania), Zürich (Elveția)

Ce spun organizatorii:

”Vrem Europa, nu dictatură!
De la preluarea guvernării, coaliția PSD-ALDE nu și-a respectat promisiunile făcute în campania electorală, ci a avut două priorități: să își salveze de închisoare VIP-urile cu dosare penale și să instaureze în România un regim în care forța legii și democrația sunt strivite de forța instituțiilor politice. Metodele și acțiunile PSD-ALDE au ca efect îndepărtarea României de standardele europene și democratice și aruncarea ei în liga regimurilor autocratice, în care domnesc interesele și bunul-plac al celor care au acces la butoanele politice, iar societatea este lipsită de șansa de a sancționa derapajele acestora.
Suntem generația care a avut șansa să vadă cu adevărat ce înseamnă democrația și valorile europene. Suntem generația care le prețuim și nu vom renunța la ele, doar pentru că stau în calea salvării de dosare penale a unor lideri politici precum Liviu Dragnea sau Călin Popescu-Tăriceanu!
Ne vedem pe 12 mai. Tine de fiecare sa distribuim acest eveniment pentru a avea efectul dorit. Asta nu înseamnă că nu o sa ieșim mai devreme, dacă vedem ca urmează sa treacă legile justitiei, codul penal modificat în interesul infractorilor, etc
Doar că ne ajuta faptul ca lumea avem o luna jumătate în care sa informam lumea despre modificările pe care PSD ALDE le propune, sa împărțim afișe postere, etc
Acțiunile antidemocratice ale PSD-ALDE:
- Tentativele continue de resuscitare a OUG 13 prin Legile Justiției și modificarea Codului Penal și a Codului de Procedură Penală
- Încercarea de a schimba în mod nejustificat conducerea Parchetului General și pe cea a Direcției Naționale Anticorupție
- Reprimarea dreptului la protest, prin amenzi abuzive și acțiuni în forță ale Jandarmeriei
- Schimbarea legilor cu dispreț față de procedurile parlamentare firești și față de consultarea publică
- Strategia PSD de sprijinire a inițativei CpF de modificare a Constituției și restrângere a drepturilor unor minorități e o altă tentativă de a ne îndepărta de liberalism și europenism. Și de distragere a atenției de la probleme sociale serioase sau de la încercările de subordonare a instituțiilor. 
- Denigrarea instituțiilor europene, a ambasadelor străine și a reprezentanților României la Bruxelles care se opun abuzurilor PSD
- Proiecte precum Legea defăimării, menite să anuleze libertatea de exprimare
- Cauționarea televiziunilor care fac propagandă anti-justiție și calomniază pe cei care protestează împotriva abuzurilor PSD și intoxicarea cu bună știință a populației cu mesaje anti-europene
- Sabotarea surselor de finanțare a ONG-urilor prin noul Cod fiscal”.


















2808 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Revolutia de Catifea 2018 (Sâmbătă, 12 mai 2018, 8:29)

    un domn [utilizator]

    1.Alegeri Anticipate
    2 Legea Lustratiei si proclamatia de la Timisoara in Constitutie
    3 legat de punctul 1 : P$D, alde,pemepe,penele NU ii mai vrem in Parlament - dizolvarea lor sau schimbare conducerii partidelor cu Alti Oameni, nu infractori sau cercetati penal sau fosti FSN, demiterea actualelor conduceri!
    4 recuperarea banilor Crescent
    5 recuperarea banilor Bancorex
    • -18 (26 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 12 mai 2018, 9:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      vreti un palavrament format din usr, partid uniq.
      mai draga, e pe votul multimii.
      castigati 99% din voturi si aveti palavramentu' vostru.
      vetzi fi unici in ioropa si in lume.
      mi'ar place sa vad asta si sa vad si cum guvernati voi.
      dar trebuie sa abrogati si constitutia.
      cat despre recuperari, va doresc succes.
      s'auzim de bine.

      ps. ma pregateam sa ies si io la meting, dar voi vreti numai usereu...:-))
      • +9 (9 voturi)    
        PSD a luat 18% din voturi, tu vb. de 99%? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 10:52)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        PSD a ajuns la putere accidental, din dezinteresul votantilor.

        60% n-au votat deloc, economia mergea acceptabil, iar oamenii nu s-au mai obosit sa mearga la urne.

        USR cu siguranta ar guverna, spre deosebire de PSD care doar fura si condamna tara la subdezvoltare.

        Tu vorbesti de Constitutie, cand PSD foloseste CCR numai ca sa scape infractori de inchisoare?

        Tu nici nu intelegi ce ar trebui sa fie o Constitutie, pentru ca vremea cand erai tu activist de partid, Constitutia era ce zicea Ceausescu ca este.
        • -7 (9 voturi)    
          da, dar psd (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:04)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          nu e singur in palavrament.
          usr vrea singur, conf. postarii de mai sus.
          adica vrea desfiintarea tuturor celorlalte partide.
          asa bazneste un...domn.
          vise de partid uniq. :-))
        • -5 (5 voturi)    
          pai (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:12)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          daca nu va convine, schimbati'o.
          nici mie nu'mi convine, io as dori'o repusa pe cea care n'a fost niciodata abrogata, ce dinainte de 1948.
          io am fost totdeauna pt. o constitutie buna, nu cea iorgovana cu franjuri bombonelesti.
          voi, se pare ca nu va impiedicati de fleacuri, constitutia nu conteaza, can' ai kotruta si secoritate...

          doriti o multime cat mai mare la demonstratie, dar indepartati orice aliati. iar, numai voi, nu sunteti de ajuns. nu sunteti nici sfertul pesedistilor.
      • +2 (2 voturi)    
        Erata (Sâmbătă, 12 mai 2018, 10:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Era corect sa citesti TOATE comentariile mele cu adresabilitate usere
        • -4 (4 voturi)    
          stii (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:36)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          proverbu' ala vechi ?!
          cine sapa groapa altuia...
          aveti grija ca vin voturile, politica se face la urne, nu in piatza...
          v'o faceti cu mana voastra, alungati aliatii, sau pe oricine care vede lucurile diferit, dar in aceiasi directie.
          nu stiu daca toate organizatiile alea anuntate ca mobilizatoare sunt useriste convinse.
          vorbeai de revolutie, au mai confiscat'o unii pe cea din decembrie. care e deosebirea cu voi ?!
          • +3 (3 voturi)    
            P$D si a dovedit "competentza" (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:51)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Minim 40 miliarde euro din datoria Romaniei este in Buzunarele Lor, nu a membrilor de partid, ci a Capilor La Famiglia
            • -3 (3 voturi)    
              las' bre (Sâmbătă, 12 mai 2018, 18:21)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              ca intelegi, dar te faci ca nu.
              nu de dracnea si psd vorbeam ca'i indepartati, vorbema de penele, de pemepe si care'or mai fi p'acolo. aia de ziceati ca tre' sa piara.
              oare, votantii pmp sau pnl vor vota usr ?
              ca de aia ai psd sunt sigur. de fapt, sunt sigur ca nici suporterii pnl sau pmp nu vor trece la usr. ei sunt in ioropa, parte a unui partid ioropean, au un cuvant la bruksal.

              usr, in afara de panacarte pe piept la palavramentu' romanesc, nimic remarcabil.
              cateva mii in piata. e tot ce poate usr.
              pana nu se implica in teritoriu, cu oameni care sa comunice cu boboru, veti ramane la niscai tineri progresisti, la cativa profesori si moashe nemultumite, la cativa stropolitori pe la multinationale, cam atat.
      • +5 (5 voturi)    
        care e diferenta (Sâmbătă, 12 mai 2018, 12:59)

        Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        dintre toate partidele din 89 si pana acum (cu exceptia USR-ului)?

        Iti spun o asemanare intre ele. Toti membrii partidelor politice au facut parte din PCR.
    • +2 (6 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti (Sâmbătă, 12 mai 2018, 11:22)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu este suficient.
      Se impune, demiterea si arestarea judecatorilor corupti de la CCR, ICCJ, CSM.
      Demiterea si arestarea membrilor CNA, CNCD, aflati in slujba mafiei psd si alde.
      Demiterea Avocatului Poporului.
      Din cauza judecatorilor aflati in slujba mafiei, marii corupti si marii infractori, care au devalizat tara sunt liberi si cu averile intacte.
      Daca justitia si-ar fi facut datoria si i-ar fi arestat pe banditii, care au devalizat tara si le-ar fi confiscat integral averile, nu ar mai fi avut cine finanta si organiza indobitocirea alegatorilor, nu ar mai fi avut cine organiza si finanta fraudarea alegerilor
      • +1 (1 vot)    
        cine sa'i aresteze ? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 15:14)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        arestarile sunt hotarate numai de judecatori.
        precurosecureii nu pot decat retine pe 24 de ore...
  • +7 (11 voturi)    
    chiar asa putini... (Sâmbătă, 12 mai 2018, 9:02)

    sareta [utilizator]

    Fara 3 (TREI) milioane PSD-istii se prapadesc de ras ,o zis Olgutza .....Fatuca asta stie cati fraieri are tara .
    • +13 (15 voturi)    
      Haha, Dragnea nu strange nici 1000 de slugi (Sâmbătă, 12 mai 2018, 9:58)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      sa defileze pentru el.

      Au cerut PSDistii 12000 de slugi de la fiecare primar de sector sa defileze, dar n-au strans pe nimeni.

      De-aia au anulat marsul PSDistii, pentru ca nimanui nu-i place de Dragnea, toata lumea il uraste, chiar si partidul lui si ar fi aratat ridicol in comparatie cu cati protestatari anti-PSD vor fi azi.

      Tu esti printre putinii fraieri care il sustin pe Dragnea.
      • -3 (5 voturi)    
        sa raman eu fraierul ... (Sâmbătă, 12 mai 2018, 13:07)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        ..dar ia sa iasa 3 milioane pe strazi si sa vezi cum vor plange Dragnea si gasca de "doctori si plagiatori" si sa raman eu fraierul .Dar cu viziune ca cea pe care o ai ,nicio speranta !
    • +5 (5 voturi)    
      Cu ce te ocupi atunci cind nu votezi? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 10:54)

      fagus [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Radu Tudor Antena 3 acum vreo 2 zile: “In 2016 PSD a cistigat alegerile cu cel mai mare scor din istorie: 45%!”
      Asa sa fie? Este si asta un fel de a trata istoria!
      Din datele Biroului Electoral Central pentru alegerile din 2016, (valori rotunjite):
      Pe liste au fost 18,26 milioane alegatori. Au votat: 7,32 milioane si vreo 11 milioane au stat acasa.
      Din cei 7.32 milioane care s-au dus la vot 3.34 milioane au votat cu PSD (cele 45% ale Dlui Radu Tudor) adica mai putin de jumatata din toti cei care au votat.
      Deci din 18.26 milioane doar 3.34 au votat cu PSD. Altfel socotit putem spune si ca din 10 oameni aproape 2 au votat cu PSD (mai precis 1,8 oameni din 10) . Restul au votat cu alte partide si cei mai multi au stat pe linga casa.
      Si mai usor de inteles: din 10 oameni vreo 4 s-au dus la vot, iar 6 au ramas pe linga casa iar din cei 4 care s-au dus la vot mai putin de jumatate adica vroe 1,8 oameni au votat cu PSD-ul.
      Dar ca PSD sa ajunga la putere trebuia ca din 4 votanti sa tina cu ei nitel mai mult de jumatate, adica nitel peste 2. De aia PSD s-a aliat cu ALDE. cu care votasera, una peste alta, vreo 0,24 oameni. Si asa, adunind 0.24 cu 1.8 s-au facut peste 2 oameni si alianta PSD-ALDE a cistigat alegerile (cu 2 si ceva din 4 oameni) si a preluat puterea. In final: din 10 oameni 2 au “cistigat” alegerile si au adus PSD la putere alaturi de micutul partid ALDE. Restul de 8 din 10 , din comoditate, de lene, de necaz pe clasa politica nu s-au dus la alegeri, iar acuma nu mai au ce face decit sa se supun vointei alesilor celor 2. De mirare, nu? - dar asa e democratia!
      Asta nu e tot! Cei 2 oameni care au cistigat alegerile vor sa faca un miting de milioane, ca sa-i uimeasca pe cei 8 care vor sta pe margine. Ma rog, una e matematica si alta politica, dar s-o vedem si pe asta!
      Unii zic: pensionarii sunt de vina! O fi adevarat, numai ca sunt vreo 5 milioane iar cu PSD au votat doar 3.34 milioane din care 1 milion a
      • +3 (3 voturi)    
        Problema e cum ii trezim pe absenti? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 13:13)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui fagus

        Poate daca se inrautateste suficient viata, vor iesi la vot?

        Nu stiu, dar atunci va fi prea tarziu, PSD deja are un proiect la Senat (B216) cu care vor sa fraudeze alegerile in 2019 si 2020.
        • -3 (3 voturi)    
          voi nu treziti (Sâmbătă, 12 mai 2018, 17:37)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          voi exlcludeti pe toti care nu sunt cu voi, conf. spuselor lui volodiea ylici ulianov, aka lenin: >cine nu'i cu noi, e impotriva noastra.<

          voi vreti sa desfiintate celorlalte partide.
          asa credeti voi ca veti lua voturi ?!

          fara convingerea maselor...
          vor fi si mai multi care nu vor iesi, vor fi dezamagitii de voi, de penelea, de psd care n'a dat conf. programului, etc.

          o sa trebuiasca ca nicu dracnea sa dea desteptarea prin tzintirirmuri :-))
          • 0 (0 voturi)    
            O noapte de cristal (Duminică, 13 mai 2018, 14:05)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Va veni si la ciuma Roshie
  • -6 (14 voturi)    
    In timp ce politicienii sunt cazati la 5 stele (Sâmbătă, 12 mai 2018, 9:56)

    Frankie [utilizator]

    In timp ce politicienii sunt cazati la 5 stele pe la munte/mare etc... Nu stiu daca e cel mai indicat sa faci proteste ca sa te auda cine? Portarul de la gurvern ?

    Protestele se fac in cursul saptamanii, banuiesc ca nu munceste toata lumea 18 ore pe zi ... cat timp este lumina afara.
    • +3 (5 voturi)    
      Incerci sa demoralizezi protestatarii, (Sâmbătă, 12 mai 2018, 10:47)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      dar ei sunt oameni liberi care nu sunt chiar asa usor de manipulat.

      Tu crezi ca vorbesti cu PSDisti aici.
      • -5 (7 voturi)    
        Se vede cat de liberi sunt protestatarii !! (Sâmbătă, 12 mai 2018, 13:22)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Nu pot sa vina decat Sambata si Duminica la proteste :))))