Bulgaria construiește autostrăzi de două ori mai ieftine decât România, susține ministrul bulgar al Dezvoltării

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2018, 17:50 Actualitate | Esenţial


Blocaj pe Autostrada Soarelui
Foto: Facebook/ MariLena Lefter
Bulgaria construiește cele mai ieftine autostrăzi din Europa, a spus ministrul bulgar al Dezvoltării Regionale. Nikolay Nankov a precizat însă că, în pofida costurilor reduse, calitatea autostrăzilor din țara vecină este una bună, relatează novinite.com. Potrivit cifrelor, bulgarii plătesc de două ori mai puțin decât România pentru un kilometru de autostradă, respectiv 3.1 milioane de euro față de 6.3 milioane.

În cadrul unei audieri în parlament, ministrul a prezentat mai multe date potrivit cărora costurile părții bulgare sunt mult reduse față de alte state din regiune.

Astfel, în Serbia costurile pe kilometru se ridică la 5.5 milioane, iar în Grecia depășesc 10 milioane de euro. 

Ministrul Nankov a mai spus că finalizarea autostrăzii Hemus până în 2024 este realistă.



















1303 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 11 mai 2018, 18:18)

    NME [utilizator]

    „Bulgaria construiește autostrăzi” este de ajuns.
  • 0 (0 voturi)    
    De unde stie el (Vineri, 11 mai 2018, 18:25)

    Gojifruit [utilizator]

    Cu cat s-ar contrui km de autostrada in Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    He he... (Vineri, 11 mai 2018, 18:33)

    Nyk1 [utilizator]

    Se dovedește că e mai bine să ai ceafa groasă decât capul complet gol.
  • 0 (0 voturi)    
    Bulgaria construiește autostrăzi (Vineri, 11 mai 2018, 18:50)

    Captain Obvious [utilizator]

    Atat
  • +1 (1 vot)    
    Vecinii bulgari (Vineri, 11 mai 2018, 20:56)

    Alfabetix [utilizator]

    ne-au luat-o inainte demult la infrastructura - autostrazile se construiesc pe repede inainte, noile tunele rutiere sapate in munti arata ca in Austria, metroul si acesta nou, face legatura intre aeroport, centru orasului Sofia si ...muntele Vitosa.
    Basca toate la pret mai bun!
    Asa ca sa nu ne mai dam asa mari si destepti ca nu suntem deloc, doar smecheri si lacomi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai da!! (Vineri, 11 mai 2018, 21:09)

    Inna100 [utilizator]

    Ca nu fura asa de mult!!
  • 0 (0 voturi)    
    Grecii au demult autostrazi si... (Vineri, 11 mai 2018, 21:33)

    mcris [utilizator]

    ...le-au construit cu fonduri UE. La noi care e situatia?