Femeie din Focşani, excomunicată din Biserica Ortodoxă şi reclamată de Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, condamnată la închisoare cu suspendare şi plata a 10.000 de lei daune

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2018, 14:52 Actualitate | Esenţial


Nela Panaite
Foto: Captura YouTube
O femeie din Focşani, excomunicată din Biserica Ortodoxă în anul 2015 alături de alte două persoane, a fost condamnată la plata sumei de 10.000 de lei daune morale Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, care a reclamat-o pentru pentru mărturie mincinoasă. Instanţa a găsit-o vinovată şi a condamnat-o pe femeie la 6 luni de închisoare cu suspendare dar şi la plata daunelor morale către Arhiepiscopie. Totul s-a întamplat după ce Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei a făcut o plângere penală pe numele focşănencei ca urmare a unei serii de acuzaţii la adresa feţelor bisericesti. Printre altele, femeia a lansat acuzaţii precum luare de mită, la scurt timp după ce ea, alături de alte persoane, au fost excomunicate din Biserica Ortodoxă Română, relatează News.ro.

Reprezentanţii BOR i-au dat  un termen de căinţă şi îndreptare femeii însă pentru că aceasta nu şi a schimbat atitudinea faţă de Biserică, Arhiepiscopia a reclamat-o, la Parchet, ea fiind ulterior trimisă în judecată de către procurori.

Acum, focşăneanca Nela Panaite a fost condamnată de instanţă pentru mărturie mincinoasă la şase luni de închisoare cu suspendare şi la plata a 10.000 de lei către Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, reprezentînd daune morale. De asemenea, va trebui să presteze muncă în folosul comunităţii.

”Condamnă pe inculpata PANAITE NELA la pedeapsa de 6 luni inchisoare pentru săvârşirea infracţiunii de mărturie mincinoasă.(...) . obligă inculpata să presteze 70 zile muncă neremunerată, in cadrul Primariei localităţii Focşani sau la AJOFM Focsani, judetul Vrancea. Impune inculpatei ca pe durata termenului de supraveghere să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu institutii din comunitate.(.) admite in parte acţiunea civilă intentată de partea civilă ARHIEPISCOPIA BUZAULUI SI VRANCEI şi obligă inculpata către aceasta la plata sumei de 10.000 lei reprezentând daune morale.”, se arată în soluţia instanţei.

Decizia nu este definitivă, putând fi atacată cu apel in termen de 10 zile de la comunicare.

În mai 2015, trei enoriaşi au fost excluşi din BOR de către Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, după ce în parohia Bisericii "Sfântul Apostol Andrei" din Focşani au izbucnit tensiuni ca urmare a pedepsirii preotului Giorgică Vatră, oprit ulterior de la slujire. Motivul excomunicării a fost acela că enoriaşii ar reprezenta “o reală ameninţare pentru unitatea Bisericii”.

Între timp, Nela Panaite, una dintre persoanele excluse, a înfiinţat Asociaţia Creştinilor Ortodocşi ai parohiei Sfântul Andrei şi Sfântul Nectarie şi a amenajat un lăcaş de cult la parterul unui bloc din Focşani. Biserica a fost sfinţită de către preotul Vatră, lăcaşul întinzându-se pe o suprafaţă de circa 150 de metri pătraţi, şi fiind împodobit cu icoane, asemenea unei biserici recunoscute de BOR.




















3283 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Ah, BOR (Vineri, 11 mai 2018, 15:00)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Alta tumoare care trebuie extirpata impreuna cu ciuma rosie.
    • +4 (4 voturi)    
      dar ce .. am devenit stat teocrat???? (Vineri, 11 mai 2018, 21:22)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Biata femeie!! Si cum o scoatem din belea??? Nu sunt avocati din oficiu care sa o ajute???
      • +2 (2 voturi)    
        In coreea de est Vrancea? (Vineri, 11 mai 2018, 22:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        Acolo unde s au mutat atacurile de la Sinesti? Acolo Infractorii sunt Eroi!
  • +10 (12 voturi)    
    Ce proasta! (Vineri, 11 mai 2018, 15:03)

    dandra [utilizator]

    Mai bine fura 35 milioane euro si 650 de mii de hectare de paduresi primea mai putin.
    Daca era in PSD iesea mai ieftin, va spun eu.
    • -1 (1 vot)    
      Kim Jong Oprishan e Multumit (Vineri, 11 mai 2018, 22:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Ordinea Traditionala se Impune! Nu se agreeaza, sa vedem si evolutia dosarului sau pe 17.05.2018 pentru radar 17744/231/2017, pe acest fost muncitor, nu il excomunica cineva din Viata Judetului Vrancea? Atacuri ca la Sinesti...dream land P$D
  • +6 (8 voturi)    
    ,,, (Vineri, 11 mai 2018, 15:47)

    erevan [utilizator]

    pentru asta nu se da cu suspendare????
    nu, doar a jignit mafia...
    • +3 (3 voturi)    
      BOR S.A. (Vineri, 11 mai 2018, 22:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui erevan

      Unde S. este Sufletul, iar A. Este Argintzilor
  • +2 (10 voturi)    
    Sa zica mersi (Vineri, 11 mai 2018, 16:32)

    holinessdani [utilizator]

    Acum 100 de ani o acuzau de vrajitorie si-o ardeau pe rug.
    • -2 (2 voturi)    
      Fake News (Vineri, 11 mai 2018, 18:10)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Incredibil, dar trebuie sa apelez la un articol din VICE Romania pentru a-ti demonta afirmatiile. Acest caz a fost primul caz de excomunicare din istoria bisericii ortodoxe romane.

      https://www.vice.com/ro/article/8xdmjg/singura-femeie-excomunicata-din-romania
    • +4 (4 voturi)    
      Asta asa e (Vineri, 11 mai 2018, 21:39)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Problema e ca multi sunt inca la nivelul de atunci!
  • +2 (2 voturi)    
    astia de la Discriminare dorm deja? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 0:08)

    MoemBius [utilizator]

    sa intelegem ca mai nou BOR isi poate alege cine anume poate folosi "serviciile" prestate de BOR si cine nu?
    Interesant
    habar nu am cine e tanti cu pricina
    dar daca BOR poate sa-si aleaga clientela e complicat rau.
    si ce nu am mai priceput e cum vine aia cu perioada pentru cainta
    Ce anume trebuia sa faca .....matanii?
    venea tovarashu clericu si numara mataniile?
    sau trimiteau ei o babutza la fata locului in scopul numaratorii?
    trebuia sa plateasca si ceva ....acatiste...lumanari ...d-astea?
    Fratilor daca biserica face asta e complicat rau de tot.
    Repet habar nu am ce a facut tanti aia.
    Poate a gresit
    Poate nu
    dar ma intreb cine anume e BOR sa ia decizii dastea
    sint stat in stat?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce servicii? (Sâmbătă, 12 mai 2018, 7:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Doar pentru Viatza Eterna 2metriisubpamant, in rest sunt apa de ploaie