Petre Daea: Tragi de ceapa de la Bruxelles de zici că-i cureaua de la pantaloni

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2018, 21:38 Actualitate | Esenţial


Petre Daea
Foto: Agerpres
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a spus joi, la o întâlnire cu producătorii din zona Titu, judeţul Dâmboviţa, că produsele româneşti agricole sunt mai bune ca cele din alte state europene, dând ca exemplu ceapa de la Bruxelles, de care "tragi de zici că-i cureaua de la pantaloni, nu poţi să o mesteci", relatează Agerpres.

"În tot ce am fost afară, m-am dus în pieţe - am fost în Franţa, m-am dus să văd piaţa din Paris, am fost în Polonia, am fost să văd piaţa, am fost la Bruxelles, am văzut piaţa din Bruxelles, am fost la Luxemburg, m-am dus la bulgari în piaţă. Nimeni nu are produsele noastre. Niciunul, reţineţi ce vă spun, nu ne ia niciunul. A, ne ia la preţuri, la două: lapte şi produsele din lapte şi la fructe. Încolo, şi cu preţurile sunt deasupra, dar cu calitatea toată-i jos", a afirmat ministrul Daea.

Acesta a exemplificat cu ceapa de la Bruxelles, care, în opina sa, nu se compară cu cea din România. Ministrul le-a recomandat producătorilor să se asocieze pentru a deveni mai puternici în piaţă.

"Păi, tată, tragi de ceapa de la Bruxelles de zici că-i cureaua de la pantaloni! Nu poţi să o mesteci. Păi, aici, când oi lua-o, ce bună e! Şi ştiu toţi, de ceea este şi o anumită rezistenţă în condiţiile în care - şi nu vreau să merg pe latura aceasta a naţionalismului productiv - dar încă o dată cu mine sau fără mine, cu ministru sau fără ministru, nu mergem înainte dacă nu ne organizăm", a precizat ministrul Agriculturii, Petre Daea.


Citeste mai multe despre   
















2005 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ! (Joi, 10 mai 2018, 21:52)

    chiuaua [utilizator]

    Da' cu usturoiu cum e nea' Daia ?
    Ne ia si la usturoi ?
    Ne ia, ca noi d'ala n-avem ... ca Daea luam de la galbejitzi .
    Deh... se cultiva in vale si e greu sa te apleci sa-l culegi.
  • +15 (15 voturi)    
    Auzi la el ... (Joi, 10 mai 2018, 22:01)

    Dorin443 [utilizator]

    In ce piata ai fost tu la noi de le da clasa ? Am fost chiar acum 3 ore, sa cumpar niste fructe ... Turcia, Grecia, Africa de Sud ... ba baiatule, dar nici merele nu erau de la noi! Mi sa acrit, n-am cumparat nimic.

    Vorbim de legume ? Pai in afara de Olanda, Spania, Italia, Grecia n-am vazut ... era o babuta in colt de vindea leustean crescut la noi, am pus si la congelator ca cine stie cand mai prind.

    Mereti la piata oameni buni, ca la noi la nimeni, cel mai bun, dam clasa la toata europa ... futu-**-* gura de *****
    • +1 (1 vot)    
      Mafia leușteanului (Vineri, 11 mai 2018, 11:00)

      osica [utilizator] i-a raspuns lui Dorin443

      Lasă, că pe băbuța cu leușteanul probabil au prins-o jandarmii și i-au dat amendă și i-au confiscat cele 2 legături
  • +10 (10 voturi)    
    D-aia traim mai mult si mai bine! (Joi, 10 mai 2018, 22:04)

    levierul [utilizator]

    Ce tampiti sunt astia care sustin ca la noi e mai bine, iar la ei e nasol. E atat de nasol sa lucrezi mai putin pe bani mai multi. E foarte nasol ca speranta de viata sa fie mai mare cu mult decat cea de la noi. E foarte nasol.
  • +10 (10 voturi)    
    O idee (Joi, 10 mai 2018, 22:31)

    Radu I [utilizator]

    Domnule Daia calatoriti in tarile din vest. Ati vazut cum arata campurile incepand de la granite noastra vestica pana la Atlantic ? Totul parca este o gradina. Am intalnit in vest si fermieri cu suprafete foarte mici, dar care duc un trai decent fata de taranii nostrii, care au suprafete de teren mai mari, dar o duc foarte prost.Micul fermier vestic are toate conditiile pentru a cultiva terenul,intretine culturile si a le valorifica.De ce nu incercati sa faceti un schimb de experienta cu acestia ?
  • -10 (14 voturi)    
    Daea are dreptate (Joi, 10 mai 2018, 22:46)

    Nyk1 [utilizator]

    Toate legumele noastre cultivate de micii țărani și agricultori au gust bun, nu de plastic ca cele de import din măreața Uniune Europeană.
  • +8 (10 voturi)    
    Piata romaneasca e o bomba pentru sanatate (Joi, 10 mai 2018, 22:50)

    neagoe [utilizator]

    Toti pietarii cumpara de la en-gros. Rosii din Turcia, cartofi din Egipt etc. Si le garanteaza "Made in Romania"!
    Sambata si duminica apar agricultorii romani pusi pe japca. Umfla rosiile cu pesticide si alte prostii de toate sunt tuguiate. Si iti spun ca asa e soiul. Rahat!

    Macar la supermarket nu e marfa de contrabanda (e fiscalizata), iti scriu pe eticheta tara de origine si in primul rand nu sunt legumele deformate. Legume care cu siguranta au toate prostiile in ele, dar in cantitati care nu le-au transformat in mutanti.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa e (Joi, 10 mai 2018, 23:09)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Romania > UE. Pai vai, in curand Romania va fi "capitala" ueului. Poate chiar vor face si legi dupa chipul si asemanarea noastra.

    Sa ma anunte cineva cand dinozaurul asta ajunge in 2018. Se pare ca ramas in 1968 cand eram in Epoca de Aur...
  • +7 (7 voturi)    
    bietu' om...! :( (Vineri, 11 mai 2018, 1:37)

    Codruta N [utilizator]

    La cat de senile par chestiile pe care le scoate pe gura, ma gandesc ca, saracu', chiar si-o fi MANCAT cureaua! >:)
  • +3 (3 voturi)    
    Daea tunde / frezeaza oaia si berbecul mioritic ? (Vineri, 11 mai 2018, 6:09)

    Plagarus [utilizator]

    Ar trebui să devenim mai competitivi, dar şi mai corecţi,fara evaziune fiscală en-gros şi produse proaste.
    Exportam grau si rapitza,in rest traiasca importurile,tot proaste calitativ dar mult mai ieftine.
  • +4 (4 voturi)    
    Ministrul Agriculturii din guvernul Retarzilor (Vineri, 11 mai 2018, 9:29)

    4clase [utilizator]

    Bre nea Daia ce-ti mai place cu avionul la supermarket si la piata... Pe camp cand va vedem? Va aduc la cunostinta ca acum o saptamana in Dobrogea si Baragan nu incoltise porumbul si floarea soarelui. Stiati? Nu e apa... Nu ploua. Nu sunt irigatii. Nu va fi papica. Vom importa tot ce am exportat anul trecut, dar la pret dublu decat am vandut...
    Iar cu banca de gene lasati-o mai moale ca nu sustineti deloc cercetarea. Habar n-aveti cu ce se mananca. Unde sa se faca cercetare, daca terenul a fost luat de catre primarie si acum vrea si biserica... Va explica prietenul dumneavoastra de gratar domnu Toma primarele de Buzau, cum sta treaba cu cercetarea la prima paranghelie... Chiar? Ati terminat babicul de data trecuta, Carnatii de Plescoi? Pastrama? Oaia? Vinutu de Blajani? Ala luat pe bani...cum ziceai matale, bre....
  • +3 (3 voturi)    
    iotee..... (Vineri, 11 mai 2018, 10:48)

    viziru [utilizator]

    chiar asa nu stiu ce naiba cauta 5 milioane de romani in vestul Europei sa manance asaceva ........ cata neglijenta din partea lor......
  • +2 (2 voturi)    
    ceapa, ca ceapa (Vineri, 11 mai 2018, 12:04)

    varsator [utilizator]

    dar de varza de la Bruxelles nu zice nimic? ca-i cat nuca, iti trebuie o suta sa faci o varza calita ... de sarmale nici vorba, ca nu suntem chinezi