Șeful CJ Bistrița-Năsăud spune că este ”foarte nervos” pe Comisia Europeană: Nu sunt, din păcate, parteneri oneşti

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2018, 12:56 Actualitate | Esenţial


Radu Moldovan
Foto: Agerpres
Preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, Radu Moldovan, a declarat joi, în cadrul unei conferinţe unde s-au prezentat obiectivele celei de-a doua etape a Master-planului de apă şi canalizare judeţean, că este "foarte nervos" pe cei de la Comisia Europeană, pe care nu îi consideră parteneri oneşti, transmite Agerpres.

"Sunt foarte nervos pe cei de la Comisia Europeană, care una ne spun şi alta fac, din păcate, şi eu fac parte din categoria celor care nu ştiu să tacă. Asta e viaţa, îmi asum toate lucrurile, dar nu poţi să ieşi să ne spui frumos la televizor cât eşti de frumos şi cât de interesat eşti de România şi, de fapt, când trebuie să dai nişte drepturi României, cauţi 7.000 de motive ca să nu le mai dai", a spus Moldovan.

Preşedintele CJ Bistriţa-Năsăud a dat ca exemplu discuţiile din ultimii patru ani purtate pe marginea proiectului de protejare a principalei resurse de apă a judeţului, şi anume lacul de acumulare de la Colibiţa, unde Comisia Europeană ar fi refuzat finanţarea pe motiv că nu este întrunit numărul minim de 2.000 de locuitori echivalenţi, având în vedere că multe dintre imobilele din zonă sunt construite în scop turistic şi sunt locuite doar temporar.

Radu Moldovan consideră că cei de la Comisia Europeană "nu sunt parteneri oneşti" şi speră ca preşedintele României să fie mai vocal în ce priveşte drepturile de care ar trebui să se bucure românii în cadrul Uniunii Europene.

"Nu sunt, din păcate, parteneri oneşti şi nu am nicio rezervă să o spun. Nu sunt. Una spun, alta fac în mod concret. Dar, sigur, eu încă trăiesc cu speranţa că România va avea vreun preşedinte vreodată care să poată să se ridice în picioare şi să ceară drepturile în mod concret celor cu care suntem în parteneriat. Încă mai sper. Sper să se şi întâmple şi, atunci când se desfăşoară un Consiliu European, unde şefii de state şi de guverne iau decizii, al nostru să mai măcăne şi el câte ceva pe acolo şi să spună că, dacă avem un parteneriat, să fie respectat, şi ţăranul român să fie tratat ca ţăranul francez sau spaniol sau german, nu ca unul de mâna a patra", a afirmat Moldovan.

Preşedintele CJ Bistriţa-Năsăud a adăugat că ar fi dispus să apeleze la instanţele europene în legătură cu condiţiile impuse pentru accesarea finanţărilor europene.



















2243 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Bine (Joi, 10 mai 2018, 13:02)

    mitg [utilizator]

    Eu zic sa faca un Bistrita Nasaudexit si sa se alature minunatei comunitati internationale care primeste ajutoare alimentare ca sa nu moara de foame.
  • +14 (14 voturi)    
    tupeu de borfas (Joi, 10 mai 2018, 13:03)

    mihaela.b [utilizator]

    Europenii au pretentia sa stie pe ce se duc banii. Nu prea poti fura lejer din fonduri europene si asta e marea jale a mafiotilor locali.
    • +7 (7 voturi)    
      Adica tupeu de psd-ist (Joi, 10 mai 2018, 14:14)

      vioridix [utilizator] i-a raspuns lui mihaela.b

      Tupeu de psd-ist menit sa ameteasca prostimea.Declaratiile lui sunt in linia celor facute de Dragnea si de clica lui.Nu ne lasa strainii, Soros etc. sa facem o tara minunata.
      • +2 (2 voturi)    
        Corecție: (Joi, 10 mai 2018, 19:01)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

        Nu ne lasă străinii să ne facem o țară minunată, PE BANII LOR!!!
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 10 mai 2018, 13:18)

    gogu_milogu [utilizator]

    si uite asa se duce dreaq inca o data mitul taranului roman molcom si intelept.... cu papagali ca acest coate goale care se crede greuceanu....
  • +8 (8 voturi)    
    tipic PSD (Joi, 10 mai 2018, 13:28)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai in ce fel nu sunt parteneri onesti, daca tu insusi spui ca nu e respectata o regula? Criteriile de acordare a fondurilor europene nu sunt facultative, nu se midifica pe baza de pile la centru, nu se "rezolva" cu o atentie, sau alte "onestitati" din astea balcanice.
  • +4 (4 voturi)    
    e un plan general (Joi, 10 mai 2018, 13:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    cu latraii din teritoriu "nemultumiti' ca nu pot fura banu european , e un cantac de sirena pentru prostii care-i voteaza si atat, UE are aceleasi conditii si in franta si in romania de acordare a banilor pentru proiecte , doar ca la noi nu are cine sau " de ce " sa le faca !Polonia cum a luat banii , si ei sunt tot din grupul estic nemultumit ( din alte motive ce-i drept) ?
  • +6 (6 voturi)    
    Cum se face (Joi, 10 mai 2018, 13:36)

    sipu [utilizator]

    ca altii absorb aproape 100% , nu vi se pare ciudat !!!? nu cumva este lipsa de interes !!!! eu propun ca UE sa lase romania sa FURE 20% ........................... PARIU ca anul viitor absotia va fii de 200%.
  • +4 (4 voturi)    
    Corect (Joi, 10 mai 2018, 13:36)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Parteneri seriosi sunt romanii, nu exploatatorii aia de la Comisia Europeana.
  • +6 (6 voturi)    
    oh la la! (Joi, 10 mai 2018, 14:02)

    lula [utilizator]

    deci, da! sa ni se dea drepturile!!!!!!

    despre ce drepturi vorbesti, maestre? cumva despre fonduri primite de pomana? ce parteneriate si avioane visezi tu?

    inteleg, nu ti-ai terminat viloiul si astepti niste fonduri de unde sa furi un pic.

    niste rai si niste nesimtiti!

    zi-le, Moldovane!!!
  • +8 (8 voturi)    
    minus si nu minus fac plus (Joi, 10 mai 2018, 14:13)

    programatoru [utilizator]

    deci e suparat pe "Comisia europeana", vrea "să apeleze la instanţele europene", ca sa obtina bani europeni, pentru ca nu se incadreaza conforma normelor europene ...

    adica eu fac niste reguli sa-ti dau bani si pe urma ma da in judecata ca nu ii dau banii conform conditiilor mele
  • +4 (4 voturi)    
    Bistrita Nasaud (Joi, 10 mai 2018, 14:58)

    TheBlizzard [utilizator]

    Dintotdeauna un judet PSD de bugetari-shpagari. Si stiu foarte bine despre ce vorbesc. In Bistrita "la privat" lucreaza doar fraierii. In rest este o increngatura de pile, nepotisme care seaca bugetul fara sa produca absolut nimic. De furat nu mai spun... ca daca aflati cat a costat in realitate reabilitarea Parcului Municipal... sau amenajarea unei partii de schi pe care nu s-a schiat si nici nu se va schia vreodata va luati cu mainile de cap. Dar sa furi din fonduri europene este cam greu. Nashpa!