VIDEO UPDATE Curtea Constituțională amână pentru 30 mai decizia pe tema conflictului între puteri în cazul respingerii revocării lui Kovesi

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2018, 12:22 Actualitate | Esenţial


Judecatorii de la Curtea Constitutionala
Foto: AGERPRES
Judecătorii Curţii Constituţionale a României (CCR) au rămas în pronunțare joi, într-o şedinţă în care se discută cererea de soluţionare a conflictului între autorităţi determinat de refuzul preşedintelui României de a o revoca pe Laura Codruţa Kovesi din funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

UPDATE 13.48 Dezbaterile pe tema conflictului între puteri în cazul respingerii revocării şefei DNA au fost amânate pentru 30 mai, a anunţat preşedintele CCR, Valer Dorneanu. 



UPDATE 13.20 Tudorel Toader, la ieșirea de la dezbateri: Așteptăm să se pronunțe Curtea. După ce se pronunță, normal e să așteptăm considerentele, până atunci nu veți auzi de la mine nicio declarație

UPDATE 13.08 Consilierul prezidenţial Simina Tănăsescu a afirmat, în şedinţa Curţii Constituţionale, că refuzul preşedintelui de revocare a lui Kovesi nu este cauza unui blocaj instituţional, ci reprezintă finalizarea unei proceduri şi exercitarea unei atribuţii legale a şefului statului.

CCR a fost sesizată cu cererea de soluţionare a conflictului juridic de natură constituţională între ministrul Justiţiei, pe de o parte, şi preşedintele României, pe de altă parte, în principal, şi între Guvernul României şi preşedinte, în subsidiar, determinat de refuzul lui Klaus Iohannis de a da curs cererii de revocare din funcţia de procuror-şef al DNA a Laurei Codruţa Kovesi.

Sesizarea formulată de prim-ministru, după refuzul preşedintelui Klaus Iohannis de a o revoca din funcţie pe şefa DNA, a fost depusă la CCR pe 23 aprilie.

Din partea Guvernului pledează ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, în timp ce Preşedinţia este reprezentată de consilierul prezidenţial Simina Tănăsescu.

Tudorel Toader a argumentat că această cauză este „de natură să creeze un blocaj instituțional prin blocarea finalizării procedurii de revocare, cu consecința unui conflict juridic de natură constituțională”.

Acest a susținut că „președintele nu are nicio autoritate asupra procurorilor, nu are instrumentele de evaluare, de apreciere a activității„ acestora.

„Curtea e chemată să decidă în privința refuzului președintelui și să traseze conduita de urmat”, a spus Tudorel Toader, care a adăugat că în lipsa intervenții a judecătorilor pentru eliminarea acestui blocaj ar putea acredita ideea că „oricând președintele ar putea să refuze să dea curs unei proceduri legale, blocând-o la jumătatea parcursului”.

Întrebarea este dacă președintele are un drept de veto, a mai spus acesta.


















7155 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    Va vedem ! (Joi, 10 mai 2018, 12:26)

    lp [utilizator]

    Membri psd din CCR ar trebui sa aiba mare grija. Sper ca inteleg gravitatea situatiei.
    • +24 (30 voturi)    
      Demiterea ministrului justitiei (Joi, 10 mai 2018, 12:44)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      CCR trebuia sa respinga din start aceasta cerere aberanta, ca inadmisibila.
      Si numai faptul ca accepta sa judece asa ceva este o dovada clara de depasire a atributiunilor.
      CCR trebuie sa se pronunte doar daca o lege este sau in acord cu constitutia.
      Pentru aceasta cerere aberanta, trebuie sa i se ceara imediat demisia ministrului corupt si las al justitiei si sa i se retraga toate titlurile universitare.
      Daca CCR ii da cistig de cauza ministrului corupt si las al justitiei, Presedintele trebuie sa constate ca mafia a pus stapinire pe tara si sa ia masuri exceptionale.
      Presedintele trebuie sa suspende constitutia, sa demita CCR, sa demita guvernul mafiei, sa dizolve parlamentul borfasilor, sa investeasca un guvern tehnocrat, care sa organizeze alegeri generale, la care penalii sa nu aiba dreptul sa participe.
      • -11 (15 voturi)    
        O anumita doamna, dupa unii avand (Joi, 10 mai 2018, 14:11)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        epoleti sub guler, numita Ene Dogioiu facea "misto" de Tudorel cand a facut sesizarea catre CCR spunand ca de la CCR, pe surse, a aflat ca toti judecatorii curtii au izbucnit in ras vazand motivarea sesizarii!
        Acum ori ca sursele doamnei in cauza sunt rasuflate, ori ca doamna in cauza este rasuflata, daca ar fi izbucnit in ras de ce au admis totusi sesizarea?
        Si nu numai ca au admis-o, dar se pare, pe surse, ca Tudorel are oarece avantaj asupra lui Johann!
        • +13 (15 voturi)    
          ori tu esti un postac rasuflat (Joi, 10 mai 2018, 14:20)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          In acelasi articol zice si ca unii membri ccr i-ar fi declarat lui Tudorel ca abia asteapta cererea... Si pentru orice om care gindeste liber si cu propriul cap, cererea lui Tudorel e de-a dreptul ridicola, cum a fost si motivarea in privinta demiterii, care e penibila si ca forma (nshpe greseli gramaticale elementare) si ca fond, cu fracturi logice multiple.
      • +3 (3 voturi)    
        ar fi prea de vis (Joi, 10 mai 2018, 14:12)

        Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        sa avem parte de asa ceva..
      • +5 (7 voturi)    
        gresit prietene (Joi, 10 mai 2018, 14:22)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Presedintele nu are dreptul nici sa suspende constitutia, nici sa demita CCR, nici guvernul. El are citeva atributii si cam atit. Ce trebuie sa se intimple ca sa nu mai trecem prin ce trecem azi e sa iesim la vot si sa avem grija ca specimene precum cele de azi din parlament sa nu mai ajunga acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Președintele, Conducătorul Suprem al Armatei (Joi, 10 mai 2018, 17:43)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Dacă Președintele constată încălcări grave ale Constituției de către înseși instituțiile statului menite să asigure respectarea ei, este obligația sa să declare starea de necesitate și să ordone Armatei, ultimul și cel mai important garant al statului de drept, ocuparea sediilor principalelor instituții ale statului și evacuarea forțată a acestora în vederea restabilirii ulterioare a ordinii constituționale, bineînțeles cu banarea pe viață din orice funcție publică a persoanelor/organizațiilor dovedite ca încălcând Constituția de către un tribunal militar ad-hoc.

        Dacă Președintele constată încălcări grave ale Constituției de către înseși instituțiile statului menite să asigure respectarea ei și refuză să acționeze, se face vinovat de trădare.
    • +23 (27 voturi)    
      CCR e controlata de PSD si trebuie dizolvata (Joi, 10 mai 2018, 12:45)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Tudorel nu are ce cauta acolo. CCR nu e un tribunal, e o institutie care ar trebui sa vegheze la constitutionalitatea legilor si atat.

      Numai in regimuri comuniste am vazut asemenea scene si ele ne spun un lucru foarte clar:

      CCR nu este independenta! E controlata politic!
      • -13 (15 voturi)    
        Se vede ca esti obosit, adica de ce n-are (Joi, 10 mai 2018, 14:12)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        ce cauta acolo ministrul justitiei, c-asa vrei tu?
        • +4 (6 voturi)    
          Esti postac PSD, te inchini la Dragnea (Joi, 10 mai 2018, 14:59)

          2087 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          CCR ar trebui sa se ocupe de probleme de constitutionalitate ale unor legi, atat.

          CCR nu sunt niste zei pogorati din cer, sunt niste angajati ai statului, din care cei numiti de PSD se erijeaza in dictatori.

          Mai cere o punga de faina de la Dragnea, ti s-a terminat cea de anul trecut.
    • +7 (7 voturi)    
      totusi .. (Joi, 10 mai 2018, 13:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Guvernul are dreptul de a sesiza CCR-ul si de aceea cererea lui este admisibila.

      De aceea CCR a admit cererea - dar va analiza - CCR va respinge cererea guvernului foarte usor.

      Invocarea dreptului de Veto este absurda!
      Presedintele si-ar argumentat decizia si mai mult ceea ce nu spune de fel TT este decizia CSM-ul care a analizat dpocumentatia depusa de Ministrul Justitiei, obiectiile LCK si a decis. O javra mare TT.

      Ministrul Justitiei vrea sa face el oridinea - uite ca NU SE POATE.

      Asadar este simplu de analizat speta.
      dar CCR-ul se va exprima - toata sustinerea lui TT cu dreptul de veto este absolut peste limita.
    • +10 (10 voturi)    
      TT-ul (Joi, 10 mai 2018, 14:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui lp

      a pus problema smechereste, denaturand articolul din Constitutie doar pt. ca acolo nu este scris explicit ca si destituirea, ca si numirea, unui procuror sef este decizia finala a presedintelui (indiferent cine este acesta).
      Binenteles ca presedintele nu va putea sa-si exprime dezacordul decat acolo unde ii este permis de Constitutie, prima lege a tarii, calcata in picioare inclusiv, dupa cum se vede, de un individ cu pretentii de cunoastere a legilor si a justitiei (si nu oricand are el chef, asa cum se exprima TT).
      Oftica lui TT si a lui dragnea este ca, in conformitate cu Constitutia, procurorii i se subordoneaza ministrului doar din pct. de vedere administrativ. O situatie similara este si in privinta afacerilor externe, acolo unde presedintele tarii are atributiile deciziilor iar ministererul de externe pe cea a executiei acestor decizii (motiv pentru care vasilica si cu dragnea ar putea oricand a fi incadrati la subminarea securitatii nationale).
      • +1 (1 vot)    
        a invocat un art. din Constitutie (Joi, 10 mai 2018, 19:07)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        care ii este lui drag la maxim.

        dar a uitat sa le coreleze cu altele - de parca aia de la CCR sunt chiar asa de prosti...

        O jigodie TT asta care a vorbit astazi la CCR petnru prosti.
  • +34 (38 voturi)    
    nu va jucati cu focul (Joi, 10 mai 2018, 12:28)

    moka [utilizator]

    si nu bagatelizati milioanele de voturi date presedintelui.
  • +22 (26 voturi)    
    si uite asa moare si lupta... (Joi, 10 mai 2018, 12:28)

    rochiri [utilizator]

    cu hotii!
    Noapte buna Romania!
    CCR-ul va reduce rolul presedintelui la unul decorativ....
    • +19 (23 voturi)    
      CCR isi incalca grav mandatul (Joi, 10 mai 2018, 12:46)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      si se crede putere executiva si judiciara.

      CCR nu e o institutie legitima.
      • +7 (7 voturi)    
        Tocmai (Joi, 10 mai 2018, 13:28)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Si cum adica "intrebarea este daca are drept de veto"??
        Intrebarea mea este ce contesta la CCR? Un refuz de-al presedintelui, care apropo, este dreptul sau? Ajungem sa traim in tara in care avem de ales, dar trebuie ales cum ni se dicteaza, altfel suntem sanctionati.

        PCR, bine ai revenit!
        30 de ani si nimic nu s-a schimbat... aceeasi securisti si comunisti sunt la putere.
        • +3 (3 voturi)    
          Daca te deranjeaza, vino la protest, (Joi, 10 mai 2018, 15:04)

          2087 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          si mai important, vino la vot in 2019 si 2020, sunt 4 alegeri care vor decide viitorul tarii, daca ramane tara de hoti, sau devine tara europeana cu adevarat.
          • +1 (1 vot)    
            Alegeri democratice (Joi, 10 mai 2018, 17:53)

            revolution2017 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

            Pentru a putea elimina PSD-ALDE prin vot cred ca este nevoie de vreo 50000 de observatori independenti la alegeri. Si asta daca nu vor schimba legea electorala.
          • +3 (3 voturi)    
            Am fost (Joi, 10 mai 2018, 21:21)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui 2087

            Si la proteste si la vot. Am votat USR si nu regret :)
  • +19 (23 voturi)    
    Si atunci de ce trebuie sa semneze Presedintele?! (Joi, 10 mai 2018, 12:40)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Daca nu are drept de veto???! Cine are drept de semnatura ,are drept si de refuzul de a semna .
    Unde este logica ba Ptudorel Ptoader ?
    • +7 (7 voturi)    
      Veto este o nada intinsa. (Joi, 10 mai 2018, 13:53)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Presedintele nu a procedat invocand un drept de VETO.

      Presedintele si-a argumentat pozitia si a fost conform procedurilor legale.

      Cel care nu vrea sa coopereze este jarteaua asta de TT. TT colaboreaza numai cu penalii - imi este greata.
  • +18 (22 voturi)    
    TT si-a sustinut prost pozitia (Joi, 10 mai 2018, 12:53)

    ..13 [utilizator]

    Si stie clar ca va pierde.

    Numai ca asteapta o chichita de la CCR de care sa se poata agate mai departe...

    Nu pot dsecat sa continui sa cer demisia lui TT!
    • +9 (9 voturi)    
      perfect clar (Joi, 10 mai 2018, 14:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      dna Tanasescu a subliniat ca anumite referinte vizau texte de lege viitoare - cum este posibil???

      deci bre TT ori esti prost ori faci pe prostul???
      Cred var.2
  • +15 (19 voturi)    
    reforma (Joi, 10 mai 2018, 12:59)

    sov [utilizator]

    Dacă tot suntem într-o mare reformă a justiției poate schimbăm modul de alegere a judecătorilor din CCR, să fie propuși de mediul academic și cei din CSM. Adică oameni iimparțiali, cel puțin la nivel perceptibil și de bun simț. Cum poate fi imparțial un fost membru FSN / PSD?
    • +2 (4 voturi)    
      . (Joi, 10 mai 2018, 13:39)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui sov

      Te pricopsesti cu sotii Costiniu unul penal (uups CNCD) una corupta,cu alistar si madam garbovan cat ai zice psdplusalde...macar pivnicereasa stie drept pe paine
  • +15 (19 voturi)    
    Tudorel (Joi, 10 mai 2018, 13:01)

    Frank777 [utilizator]

    Omul cu camasa maron. Va intra in istoria politica ca un personaj sinistru.
  • +11 (15 voturi)    
    nu da-ti foc la padure (Joi, 10 mai 2018, 13:03)

    Ingwar [utilizator]

    am citit pe un site ca astazi Dragnea si Dancila s-au intilnit cu niste pensionari unde Dancila nu avea microfon, numai Dragnea.
  • +20 (26 voturi)    
    ministrul justitiei e penibil (Joi, 10 mai 2018, 13:11)

    barba-neagra [utilizator]

    Sunt trei considerente importante:
    1) Presedintele este ales prin vot direct (cel prezent are 6 milioane de voturi), asemeni partidelor politice. Prin urmare cum sa se supuna el, sa semneze ca primarul orice cere un ministru NUMIT de un premier, la randul lui numit de un partid politic?

    2)Cum poate un nesimtit de ministru numit pe criterii absolut politice in functie sa ridice problema ca un presedinte poate oricand sa faca abuz de putere, dupa cum vrea el (!!!!), si sa demita un procuror sau sa se opuna unei numiri de procuror?

    3)Cum isi permite un ministru de justitie ( e drept, pus in functie de un sef politic deja condamnat penal) sa propuna Parlamentului modificari la codurile penale, la legile justitiei CONFORM TRADITIEI SI INTERESELOR NATIONALE, in ciuda unei JUSTITII EUROPENE, in ciuda APARTENENTEI ROMANIEI LA UE?

    Unde traim, dragi romani?
    • +6 (6 voturi)    
      Traim unde nu s-a votat (Joi, 10 mai 2018, 13:19)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      Daca romanii votau cu USR-ul in 2016, astazi aveam stabilitate in tara, economica si sociala si ne-am fi continuat parcursul european, in loc sa ajungem feuda lui Dragnea.

      Dar tara contine milioane de prosti care au impresia ca pe ei nu-i afecteaza ticalosia statului. Ce inseamna sa fii prost si fudul!
    • +8 (8 voturi)    
      D E M I S I A TT! (Joi, 10 mai 2018, 13:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      Numai atat.
    • -14 (14 voturi)    
      Simplu, toate cele trei intrebari ale tale au (Joi, 10 mai 2018, 14:06)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      un raspuns simplu, asa prevede Constitutia!
      • +2 (2 voturi)    
        Constitutia ... (Joi, 10 mai 2018, 16:46)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        zice " min. justitiei propune ..." , deci e o propunere, da ? pe care la o adica o poti refuza ! Si ce a postat barba-neagra tine dee bun-simt juridic , e logic ca presedintele sa nu ia in seama tot ce vrea un politruc de ministru...
        N-ai nici o tresarire cand vezi ca ai numai minusuri ?
  • +8 (8 voturi)    
    Toader intinde coarda prea mult... (Joi, 10 mai 2018, 13:17)

    blackarrow [utilizator]

    si vrea sa demonstreze ca albul e negru. Presedintele are tot dreptul sa refuze revocarea , din moment ce min. justitiei doar "propune " .Atunci avizul CSM la ce mai e bun ?
    Daca dorneanu si gasca de obedienti fac ce nu trebuie , ar trebui "calcati in picioare " , dar cine poate lua de gat CCR ?
  • +4 (4 voturi)    
    ccr o noua putere in stat... (Joi, 10 mai 2018, 13:17)

    morometu [utilizator]

    mai avem putin si ajungem iar la...''marea adunare nationala''. Cum e posibil ca ccr sa legifereze, sa dea interpretari proprii nesustinute pe textele de lege din Constitutie? Raspuns: pentru ca pot!!! Iar noi, cativa, doar comentam in loc sa luam atitudine civica! De aceea...pot!
    • +5 (5 voturi)    
      ce-mi place de GRECO, are ceva forta (Joi, 10 mai 2018, 14:52)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      " GRECO îi răspunde lui Toader: România trebuie să se supună recomandărilor și să le implementeze "

      TREBUIE - adica nu exista alternative

      doreleeee !!!!!!!!!! se aude mah????? sau trebuie sa-ti desenam

      https://www.euractiv.ro/justitie/greco-ii-raspunde-lui-toader-romania-trebuie-sa-se-supuna-recomandarilor-si-sa-le-implementeze-10724?cfcc
  • +5 (5 voturi)    
    Interesant este ce ar fi facut Slugarel, Dragnea (Joi, 10 mai 2018, 13:28)

    Susufler0 [utilizator]

    si Tariceanu in ipoteza in care Klaus Iohannis aprecia ca motivele invocate de ministrul Justitiei in cererea de revocare sunt intemeiate si in consecinta dadea un decret de revocare din functie a Procurorului sef al DNA, adica le facea pe plac puscariabililor din conducerea PSD si a ALDE ?

    Acceptau si dpdv formal decizia lui Werner de a hotari el intr-o problema in care, acum, in fata Curtii se sustine ca Presedintele Romaniei nu este competent functional sa se pronunte ?

    Sau atacau hotararea in temeiul crearii de catre Presedinte a unui conflict constitutional interinstitutional ?

    PS. Pe pariu ca Dragnea i-ar fi spus lui Slugarel sa-si vada de
    treaba, cu tot cu necajala acestuia, vis a vis de faptul ca i-a fost "substituita" o competenta !
  • +4 (4 voturi)    
    Gargamel (Joi, 10 mai 2018, 13:29)

    Hababaeba [utilizator]

    Stie cineva, i-a crescut astuia vreo casa sau vreun cont in ultima vreme? Tre sa fie chiar tantalau sa se compromita in halul asta fara ceva gras. Bine dupa moaca chiar pare asa, dar ma gandesc ca aia 100 de rectori care l-au sustinut nu il stiau de tantalau. Sau...?
  • +4 (4 voturi)    
    Gresit ! (Joi, 10 mai 2018, 13:36)

    strelka [utilizator]

    Intrebarea e ce trebuie sa facem noi ca cetateni atunci cand majoritatea parlamentarilor se constituie in grupuri infractionale organizate . La tepe cu voi, penalilor !
  • +7 (7 voturi)    
    iesean catre tudorel (Joi, 10 mai 2018, 13:45)

    programatoru [utilizator]

    orice ai spune ca nu ajuti infractorii e doar (ca sa il citez pe acest "cult al personalitatii lui") "contra evidentei"

    te rugam, din suflet, sa nu apari la noi in oras, sa-l murdaresti cu prezenta ta, este in teleorman, o ferma mare de porci, acolo e locul tau, acolo vei fi venerat ca un "zeu" al justitiei mondiale, un "expert suprem" al legilor si "dreptatii pentru infractori", neinteles de nimeni, pentru ca esti mult prea "inteligent" pentru oricine e impotriva ta
  • +6 (6 voturi)    
    abuzul de putere (Joi, 10 mai 2018, 13:51)

    ..13 [utilizator]

    Se intampla acum in Parlament si o foloseste acum Ministrului Justitiei.

    Cum TT a invocat cai aiurea - nu a spus nici o data ca cererea lui a fost respinsa, a spus ca Presedintele putea sa invoce ilegalitatea procedurii - ceea ce nu era cazul - si tot ce face aduce atinge apararii statului de drept.

    O mare porcarie se intampla!
  • +7 (7 voturi)    
    Amanare 30 de zile (Joi, 10 mai 2018, 13:57)

    Martinezu [utilizator]

    Decizie grea, judecatorii trebuie sa se consulte cu omologii din Korea de Nord, si posta se misca greu ca trece via Moscova.
    La ce va asteptati? Romania e in vrie.
  • +4 (4 voturi)    
    foarte buna sustinerea dnei Tanasescu (Joi, 10 mai 2018, 13:58)

    ..13 [utilizator]

    Felicitari dnei Consilier prezidenţial Simina Tănăsescu!

    Bravo!!!!!
  • -10 (10 voturi)    
    ccr (Joi, 10 mai 2018, 14:00)

    vasilica_costica [utilizator]

    hai tudorele, ca poate iese si o schimbam pe lulutza, cu toate protocoalele ei, intrebare - are protocol semnat intre sri iohani si dna ? ca in rest sri si dna are cu toti, o fi avind si cu #rezist ? vine vreme frumoasa si e loc in piata victoriei .
  • +3 (3 voturi)    
    exista undeva sesizarea gvernului (Joi, 10 mai 2018, 14:00)

    ..13 [utilizator]

    in forma electronica???

    M-ar interesa cum a justificat cererea guvernul.
    multumesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Nici măcar (Joi, 10 mai 2018, 14:19)

    batmanss [utilizator]

    nu-l pot asculta , are o voce de speriat , zbiară ca un disperat. Parca îl strânge cineva de “oo”.
  • +7 (7 voturi)    
    magar pana la sfarsit TT (Joi, 10 mai 2018, 14:22)

    ..13 [utilizator]

    nici la sfarsit TT nu face nici o referire la CSM.

    Bre, dar TT nu a inteles ca revocarea este data de CSM???

    Cum TT nu a inteles unde poate contesta decizia CSM???
    Scrie in constitutie - art. 134
    (3) Hotărârile Consiliului Superior al Magistraturii în materie disciplinară pot fi atacate la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

    Deci TT nu a corelat art. 123 cu art.133,134 - un borfas care stie prea bine ca acolo este cuiul lui pepelea.

    dna tanasescu a subliniat perfect ca este o procedura care a fost respectata de fiecare parte fara sa existe nici un conflict.

    Nu pot sa inteleg daca TT a inteles vreodata cum este cu separarea puterilor in stat - a lipsit la aceasta lectie.
    • +4 (4 voturi)    
      Toader nu stie ce-aia separarea puterilor, (Joi, 10 mai 2018, 15:06)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      el crede ca toata puterea este in mana dictatorului, cum era cand si-a inceput cariera.
      • 0 (0 voturi)    
        perfect (Joi, 10 mai 2018, 19:16)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Corespunde cu celelalte marionete non-conflictuale.

        Dar qare romanii asta vor???
  • +1 (3 voturi)    
    E si tare greu de judecat... (Joi, 10 mai 2018, 14:35)

    tontu [utilizator]

    Sa o amane pana expira mandatul LCK
  • +3 (3 voturi)    
    Amanari (Joi, 10 mai 2018, 15:07)

    Koczka [utilizator]

    Tot asa ar trebui sa li se amane si ziua de plata pentru acesti lefegii pe luna viitoare si tot asa pana la sfarsitul mandatului si dupa aia sa astepte solutionarea in instantele civile a incasarii platilor restante ... in vecii vecilor .. si a urmasilor urmasilor urmasilor lor ...
  • +1 (1 vot)    
    decizie inainte de vacanta de 1 iunie? (Joi, 10 mai 2018, 16:07)

    programatoru [utilizator]

    astia vor sa dea o decizie in perioada in care multa lume e plecata datorita zilelor libere din acea perioada? sa ne pregatim la ce e mai rau?
  • 0 (0 voturi)    
    mare atentie (Joi, 10 mai 2018, 16:30)

    ovidd [utilizator]

    interesanta alegere a datei de solutionare.. oare are legatura faptul ca in saptamana aia e si lunea libera si vinerea?(tare imi e ca astia se bazeaza pe faptul ca oamenii vor fi plecati prin concedii, ca sa dea verdictul dorit de PSD)
  • 0 (0 voturi)    
    Premise gresite (Joi, 10 mai 2018, 18:12)

    revolution2017 [utilizator]

    A considera CCR in actuala componenta ca avand vreo legatura cu dreptul constitutional sau cu Constitutia e total gresit. Acei judecatori sunt o anexa politica, iar Dragnea/Basescu/Tariceanu/Iordache/Toader s-au folosit din plin de acest lucru. Daca cineva mai avea vreo asteptare de la acei indivizi, dupa ce si-au dat superimunitate nu mai exista speranta din acea directie. Ei au ales calea razboiului, cu toate consecintele care vor veni pentru Romania. Se tem de 2 lucruri : strada si UE. Daca nici strada, nici UE (prin MCV / Comisia de la Venetia) nu actioneaza decisiv CCR ingroapa pas cu pas Romania.