​SONDAJ Considerați discriminator cuvântul „penali”, folosit de președinte?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 16:04 Actualitate | Esenţial


Sondaj CNCD - Iohannis
Foto: Hotnews
Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) l-a amendat pe președintele Klaus Iohannis cu 2.000 de lei, considerând că șeful statului a folosit disciminatoriu termenul "penali". Președintele a calificat amenda drept o decizie politică, pe care o va contesta în instanță. Amenda a vizat fraza președintelui: "Niște penal fac o încercare disperată să atace și să discrediteze DNA".
  • Sondaj HotNews.ro: Considerați discriminator cuvântul „penali”, folosit de președinte?





Citeste mai multe despre   


















4896 vizualizari

  • -32 (44 voturi)    
    pina nu exista (Miercuri, 9 mai 2018, 16:08)

    victor L [utilizator]

    o hotarire definitiva si irevocabila, nu poti acuza pe cineva ca e penal.
    • +34 (36 voturi)    
      Dintzi de Grebla (Miercuri, 9 mai 2018, 16:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Este Condamnat Penal, Definitiv si Irevocabil
    • +33 (35 voturi)    
      pai (Miercuri, 9 mai 2018, 16:19)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      dragnea are sentinta definitiva si irevocabila, la fel si alti cativa din parlament. Penali e cuvantul ideal pentru descrierea lor.
    • +26 (28 voturi)    
      Hai mă lași? (Miercuri, 9 mai 2018, 16:30)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      KKT! Există o hotărâre, chiar dacă nu e definitivă! Astea-s rahaturi scornite de penali și lingăii lor. Următorul nivel va fi să spună că dacă nu l-a bătut Dumnezeu înseamnă că nu avem dreptul să îl judecăm noi... Bazaconii!
  • +21 (27 voturi)    
    ! (Miercuri, 9 mai 2018, 16:09)

    tudorr [utilizator]

    Dar cum ati vrea sa li se spuna mai frumos? Puscariasi suna si mai bine!
  • +24 (26 voturi)    
    CNCD o adunatura buna de nimic, (Miercuri, 9 mai 2018, 16:09)

    Ponta [utilizator]

    Atata vreme cat slujirea Partidului (si mama si tata) este o virtute in Romania nu ne mai mira astfel de derapaje intelectuale.
    Ce pretentii sa ai de la o adunatura buna de nimic.
  • +28 (30 voturi)    
    Iohanis amendat? (Miercuri, 9 mai 2018, 16:11)

    taro [utilizator]

    Stai asa, e presedintele Romaniei, are imunitate mai ales cand vine vorba de declaratii politice.

    Cozile de topor de la CNCD trebuie sa plece!
  • +19 (23 voturi)    
    12 Mai (Miercuri, 9 mai 2018, 16:11)

    un domn [utilizator]

    Ii includem pe CNCD in traseul Protestului?
  • +11 (13 voturi)    
    Era o vorba de "duh" admirativa a baietilor. (Miercuri, 9 mai 2018, 16:16)

    Plagarus [utilizator]

    Nimic peiorativ la adresa unor femei / fete : este penala tipa = arata " mortal " adicatelea. !!!!
  • -17 (21 voturi)    
    Clar (Miercuri, 9 mai 2018, 16:17)

    The_Dude [utilizator]

    Chiar ma gandeam cand va veni Sondajul... atatea articole azi si niciun sondaj... era timpul!
  • +18 (22 voturi)    
    Cand vine vorba de PSD (Miercuri, 9 mai 2018, 16:18)

    eleVenereCtions [utilizator]

    adevarul doare.

    Cu cat scapam mai devreme de aceasta tumoare, cu atat mai bine.
  • +2 (4 voturi)    
    cum vorbim corect de curve (Miercuri, 9 mai 2018, 17:51)

    Sasul70 [utilizator]

    avem voie acum sau nu sa le spunem penale?
  • +5 (7 voturi)    
    CuvantuL penal. . . . . (Miercuri, 9 mai 2018, 19:51)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . .definit de Dex:PENÁL, -Ă, penali, -e, adj. Referitor la infracțiuni și la urmărirea și pedepsirea infractorilor. ◊ Deci cuvantul penali poate fi folosit la adresa oricarei persoane care este intr-o faza a cursului justitiar. PSD a gasit de cuviinta sa afirme sus si tare ca penal e doar acea persoana care a fost condamnata definitiv pentru o fapta penala.Cand spui ca X e in faza de urmarire penala ce faci, cum ii spui? urmarit penal cum sa ii spui! II spui cum este. Deci, Presedintele a spus despre niste persoane ca sunt penali, pentru ca acele persoane erau si sunt in diferite faze ale procesului penal! Nu e nici o greseala de exprimare sau de jignire a persoanelor respective pentru ca ele asta erau. Niste penali!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e deiscriminare! (Miercuri, 9 mai 2018, 20:14)

    BEDE [utilizator]

    Cel mult este calomnie, dar nu este nicidecum discriminare.
    Se numeste discriminare dacă refuzi să dai acces cuiva la anumite servicii pe baza că este de o anumită etnie sau religie sau...
    Dar ceea ce a făcut Iohannis este doar că a exprimat o opinie. Cât de întemeiată este opinia exprimată de el se poate discuta.
    Cui nu îi convine poate să-l dea în judecată pentru calomnie.
    Dar CNCD se arată încă o dată - pentru a câta oară? - un instrument politic.
    Orice ar zice uni sau alții, eu sunt pentru discriminare! Da, dar pentru discriminarea făcută în mod inteligent, pentru ca nu toate lucrurile sunt la fel și nu toți oamenii sunt la fel. A nu face nici un fel de discriminare înseamnă a nu pune omul potrivit la locul potrivit și a nu alege instrumentul potrivit pentru o anumită lucrare.
    De aceea mi-e extrem de scârbă de marxismul cultural.
    Nu, în nici un caz nu aprob discriminare de genul apartheidului din Afrinca de Sud de până prin 1990 sau de genul celei din USA de până prin 1970.
    Dar a nu face nici un fel de discriminare înseamnă a fi tembel.