UPDATE Viorel Hrebenciuc, condamnat la 2 ani de închisoare cu executare. Decizia nu este definitivă

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 13:18 Actualitate | Esenţial


Viorel Hrebenciuc (imagine arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul deputat Viorel Hrebenciuc a fost condamnat miercuri de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) la 2 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri, fiind acuzat de săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de influenţă şi spălare a banilor, relatează Agerpres. Decizia nu e definitivă.

În acelaşi dosar, fostul deputat Ioan Adam a primit 2 ani de închisoare cu executare, pentru cumpărare de influenţă, iar Andrei Hrebenciuc, fiul lui Viorel Hrebenciuc, - 2 ani cu suspendare, pentru complicitate la trafic de influenţă.

În acest dosar, ÎCCJ a mai decis şi condamnarea Ancăi Roxana Adam (soţia deputatului Ioan Adam, judecătoare la Tribunalul Braşov) la 2 ani de închisoare cu suspendare, pentru complicitate la cumpărare de influenţă.

Fostul ministru Tudor Chiuariu şi Adam Crăciunescu (directorul general Romsilva), inculpaţi în dosar, au fost achitaţi.

Totodată, Lorand Andras Ordog, judecător în cadrul Tribunalului Covasna, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu executare, pentru luare de mită, iar Paltin Gheorghe Sturdza (beneficiarul retrocedării) - tot la 3 ani de închisoare cu executare, pentru cumpărare de influenţă. Gabriela Sturdza a primit 2 ani cu suspendare, pentru complicitate la cumpărare de influenţă.
Constantin Bengescu a primit 2 ani şi 6 luni cu executare, pentru trafic de influenţă, Iosif Kadas - 2 ani şi 6 luni cu executare, pentru cumpărare de influenţă, iar Sorin Iacob şi Ioan Mătăşel - aceeaşi pedeapsă, tot pentru cumpărare de influenţă.

Alţi inculpaţi din dosar - Gheorghe Varga, Daniel Constantin Călugăr, Iulian Burlan - au fost achitaţi.

Decizia nu e definitivă.

Dosarul retrocedărilor a fost trimis în instanţă în ianuarie 2015, procesul având peste 60 de termene de judecată. În octombrie 2015, Viorel şi Andrei Hrebenciuc, dar şi fostul deputat Ioan Adam şi-au recunoscut vinovăţia, solicitând să fie judecaţi prin procedura simplificată.

Astfel, Viorel Hrebenciuc şi-a recunoscut faptele în faţa judecătorilor şi a spus că a acceptat să intervină pe lângă funcţionarii unor instituţii din Bacău pentru ca Paltin Gheorghe Sturdza să intre în posesia a 43.000 de hectare de pădure. În schimbul intervenţiei, Hrebenciuc urma să primească 12.000 de hectare, prin încheierea unui act adiţional pe numele fiului său.

Acuzaţiile din dosar se referă la retrocedarea ilegală a 43.227 hectare de teren forestier în judeţul Bacău în favoarea lui Paltin Sturdza şi în defavoarea Romsilva. Prejudiciul calculat de DNA în acest caz se ridică la 1.421.800.870 lei (echivalentul a 303.888.615 euro), reprezentând contravaloarea terenului. 



















4031 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Atat? (Miercuri, 9 mai 2018, 13:22)

    abisala [utilizator]

    waw...
    • +10 (10 voturi)    
      nuuuu da de unde.....vor rezolva "baietii" la apel (Miercuri, 9 mai 2018, 13:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      si va primi 7 ani.......cu suspendare

      asa ca mai usor cu bucuria pe scari,....asta-i justitia oarba si chioara
    • +5 (5 voturi)    
      Deci concluzia e: (Miercuri, 9 mai 2018, 16:16)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Romani, furati furati si iar furati ! Merita 100k euro pt doi ani, mai scrii un eseu, iesi in 3 saptamani si ramai cu banii! Pont de pont! Asta cand aveti timp si nu sunteti la gratare :) Somn usor natiune!
  • +18 (18 voturi)    
    a (Miercuri, 9 mai 2018, 13:28)

    adrian67 [utilizator]

    Jenant. Deci incerci sa furi 300 mil. euro si iei 2 ani?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu, .. (Miercuri, 9 mai 2018, 15:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      ...nu incerci, ci furi 300. El nu a fost prins cand incerca, ci dupa ce a furat. Adica are banii deja, ca sa zic asa.
  • +15 (15 voturi)    
    Si au avut grija judecatorii... (Miercuri, 9 mai 2018, 13:31)

    Olyx [utilizator]

    sa ii dea doi ani din care inculpatul va efectua 8 luni de zile arest la domicilu...Cu prejudiciu de 300 de milioane euro !!! Halal Justitie ! Pai voi ii incurajati pe infractori sa faca alte si alte infractiuni, NU II DESCURAJATI !!!! Individul asta lua in SUA de la 50 de ani in sus... Asa, Romania e pe cale sa ajunga RAIUL INFRACTORILOR !...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e pe care, este deja (Miercuri, 9 mai 2018, 19:22)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      raiul infractorilor.
  • +13 (13 voturi)    
    300 000 000 = 2 (Miercuri, 9 mai 2018, 13:32)

    ember [utilizator]

    de unde sa fur si eu 300 de milioane ca sa stau 7 luni la inchisoare dupa care sa fiu eliberat conditionat si sa nu inapoiez nici un ban? cea mai buna afacere.
  • +11 (11 voturi)    
    Bun, mah ! (Miercuri, 9 mai 2018, 13:35)

    lp [utilizator]

    hrebenciuc, penalule ! O s-o patiti toti, penali ordinari ce sunteti.
    • +3 (3 voturi)    
      Poftim? (Miercuri, 9 mai 2018, 16:20)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Termina, e vremea gratarelor, shh ca nu se aude maneaua. Romanul asteapta sa ii curete altcineva in ograda lui, il doare in cooor de viitorul lui si al copiilor lui.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 9 mai 2018, 13:37)

    theo667 [utilizator]

    2ani cu executare (practic vreo 6 luni datorita celor 60 de ani si 2,3 carti scrise in puscarie) pentru paguba de 300 milioane. va dati seama ca asta are minim 100 milioane in conturi pe afara de care nu se poate atinge nimeni?!!
  • +14 (14 voturi)    
    Abjectie totala. (Miercuri, 9 mai 2018, 13:38)

    Cataleya [utilizator]

    De la 12 ani cat au cerut procurorii, Hrebe a primit 2 ani cu executare.
    Avand in vedere ca are peste 60 de ani, automat beneficiaza de reducerea pedepsei la 1/3 din sentinta.
    Adica va face doar 8 luni de puscarie.
    Dar cum a stat deja cateva luni in arest preventiv, Hrebe n-o sa faca nici macar o zi de puscarie!

    Bataie de joc.
    • +9 (9 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 9 mai 2018, 14:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      JUSTITA e stâlpul statului securisto-mafiot.
  • +14 (14 voturi)    
    2 ani???? (Miercuri, 9 mai 2018, 13:42)

    arkhadyan [utilizator]

    dar oare ce a facut saracul?..o fi furat doar o gaina ..ca sa aiba de mancare pentru copii
  • +9 (9 voturi)    
    la noi (Miercuri, 9 mai 2018, 14:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    JUSTITIA e de partea hotilor. Putina puscarie si toti ramân cu averile intregi. România e stat mafiot, nu stat de drept
    • +2 (2 voturi)    
      Asta deoarece ar cam trebui (Miercuri, 9 mai 2018, 19:26)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      facut intii curatenia chiar in curtea justitiei. Nu cred ca doreste nimeni sa afle cam ce averi au judecatorii. S-ar lua cu miinile de cap.
  • +7 (7 voturi)    
    :))) Fugiti fratilor! (Miercuri, 9 mai 2018, 14:09)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Astia parca furasera 2 judete din cate imi amintesc... Wtf 2 ani?
  • +8 (8 voturi)    
    Joc de glezne... (Miercuri, 9 mai 2018, 14:14)

    Adri70 [utilizator]

    ...facut de coruptii din justitie!
  • +11 (11 voturi)    
    astia sunt judecatori (Miercuri, 9 mai 2018, 14:17)

    ...!?! [utilizator]

    scoliti de tuDorel !?
  • +2 (2 voturi)    
    Oameni obisnuiti vs oameni politici (Miercuri, 9 mai 2018, 16:45)

    quietguy58 [utilizator]

    In Romania, un om obisnuit care fura o gaina ia si pana la 5 ani de inchisoare.

    In Romania, "Profesionistul" Hrebenciuc a furat mai mult de o gaina, a pus la cale sa fure o tzara intreaga si ia 2 ani de inchisoare.

    Ce este mai grav este ca pedeapsa nu este DEFINITIVA, adica se poate negocia sa o execute la domiciliu sau la sfarsit de saptamana.
  • +1 (1 vot)    
    O veste buna, in sfarsit! (Miercuri, 9 mai 2018, 16:50)

    skanda7 [utilizator]

    Poate e mult prea putin dar macar nu continua cosmarul achitarilor pe banda rulanta din ultima vreme. E mai rau ca pe vremea lui Nastase.
  • +1 (1 vot)    
    2 ani (Miercuri, 9 mai 2018, 21:06)

    Kosmos [utilizator]

    Super tare..furati dragi romani!!