Dragoș Pătraru va fi audiat săptămâna viitoare în comisia de cultură pe tema înregistrărilor de la TVR

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2018, 14:52 Actualitate | Esenţial


Dragos Patraru
Foto: Captura TVR1
Realizatorul Dragoş Pătraru va fi audiat de comisia de cultură a Camerei Deputaților pe tema înregistrărilor în care preşedintele-director general al Societăţii Române de Televiziune (SRTv), Doina Gradea, jigneşte un jurnalist al SRTv.

"Informez publicul (...) că săptămâna viitoare îl vom avea invitat în cadrul dezbaterilor Comisiei pentru cultură pe cel care a fost artizanul acestor înregistrări, pe dl. Dragoş Pătraru, iar săptămâna cealaltă vom avea invitat pe directorul de programe al Televiziunii Române, care în acele înregistrări a spus că de 28 de ani se fură în acea instituţie. Vrem să ştim cine a furat, cine fură şi ce măsuri s-au luat pentru această stare de fapt", a spus președintele comisiei, deputatul PNL Gigel Ştirbu, citat de Agerpres.

El a criticat faptul că la propunerea PSD s-a decis ca Doina Gradea să-şi spună punctul de vedere marţi în Comisia de cultură fără a răspunde la întrebări şi a susţinut, alături de reprezentanţii Opoziţiei, că se impune demisia acesteia din funcţie.

"Aşa cum se desfăşoară toate audierile, doamna Doina Gradea trebuia să-şi spună punctul de vedere, iar colegii noştri din comisie ar fi trebuit să-i adreseze întrebări. (...) Astăzi, PSD şi reprezentanţii acestui partid în Comisia pentru cultură au decis că doamna Doina Gradea nu trebuie să răspundă la întrebările pe care colegii din Comisia pentru cultură ar dori să le adreseze. O manieră de lucru incalificabilă, stalinistă, fără precedent în Camera Deputaţilor, se vede clar că colegii noştri de la PSD încearcă să aducă în cadrul Comisiei de cultură maniera prin care Liviu Dragnea conduce PSD şi România. (...) Domniile lor nu au făcut decât să arate încă o dată umbrela politică de care beneficiază directorul general al Televiziunii Publice", a arătat liberalul.

El a subliniat că se impune demisia Doinei Gradea.

Doina Gradea s-a prezentat marți la comisie, însă deputații PSD au tergiversat cu chestiuni procedurale începerea ședinței, iar apoi au votat ca Gradea să își citească punctul de vedere și sa nu primească întrebări. Deputații opoziției - PNL, USR și PMP au acuzat o atitudine "bolșevică" și au părăsit ședința. Gradea a declarat că se simte "crucificată" și că realizatorul Dragoș Pătraru a șantajat-o să îi prelungească contractul.

















1354 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ::::))))))))))))))))))) (Marţi, 8 mai 2018, 15:01)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Sau un titlu mai bun,

    " Cum sa iti bagi singur mortul in casa ! "

    Sa vezi acuma show , nenica ! De-abia astept !

    Zi - le , Patrare !!!!!!

    Ia si-un cap de porc intr-o sulita cu tine !!!!!

    Arde-i pentru noi toti !!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Si ce vor face? (Marţi, 8 mai 2018, 15:23)

    Cataleya [utilizator]

    Astazi, cand au audiat-o (vorba vine) pe Gardea, PSD-ALDE a interzis din start Comisiei sa-i puna intrebari.

    Pun pariu ca, la audierea lui Patraru, PSD-ALDE vor pune cel putin 100 de intrebari, care mai de care mai manipulatoare si mai abjecte.

    Opozitie de rahat!
  • +2 (2 voturi)    
    Apai sa vezi atunci, potop de intrebari din partea (Marţi, 8 mai 2018, 15:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Comisiei pt Patraru ! O sa-si aduca pesedistii si soacrele ca sa-l ia la "trei pazesti" pe al de a "santajat-o" pe tovarasa Gradea !

    O tempora ! Cand era Patraru la Romania TV si tragea in Basescu si cu motiv dar mai mult fara motiv iar de pesedei uita instant, ce mult le placea social-democratilor !

    PS. Iata, ca acum a venit si momentul ca dupa ce v-ati infruptat atata cu"ochisori, pana vi s-a aplecat", sa fiti nevoiti sa mai mancati si "bataturici", vorba bancului !

    PPS. Pofta buna, pesedaci !
    • +2 (2 voturi)    
      Ce bataturici? (Marţi, 8 mai 2018, 16:56)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Niste alintaturi asa,blande,de gen''draga Livache'',''saru-mana doamna Olgutza''.In schimb cand e vorba de opozitie,zici ca i-au furat portofelul,de Klaus nu mai zic-din robot si etern in vacanta nu-l scoate!USR e tot ce e mai rau in tara asta,in mintea lui musiu Patraru si Ciolos,un nepregatit,european cu papion,vb unuia de trista amintire.Cam asa e lupta cu puterea a domnului Patraru.
      • +2 (2 voturi)    
        "Bataturicile" or sa le consume pesedeii (Marţi, 8 mai 2018, 19:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vio7

        din Comisie cand or sa-l audieze pe Patraru in "dosarul Gradea" !

        Razbelul lui Patraru - iti dau dreptate - nu este cu PSD-ul ci cu
        Sefa TVR !

        Pe un alt forum userii s-au lasat deja pacaliti de asa zisa "verticalitate" a lui Patraru, uitand de perioada lui de la Romania TV, in care primea ordine pe cine sa atace si pe cine nu !

        PS. Noi suntem rautaciosi pt ca ne prefacem ca am uitat ce a zis Dragos la plecarea de la Digi 24, si anume ca trebuie sa aiba grija ca toti cei care lucreaza cu el, echipa lui ( care spunea ca e formata din vreo 10-12 oameni), sa aiba ce pune pe masa copiilor !

        PPS. Pai si atunci, cand colaborezi cu Romania TV si cu TVR 1, cum sa dai in putere altfel decat cu "Draga Livache" si "saru mana d-na Olgutza" ?
  • 0 (0 voturi)    
    Pai ce !!! (Marţi, 8 mai 2018, 15:48)

    sipu [utilizator]

    asta nu o avea treaba , i-as lasa sa ma cheme de vreo 5 ori si a sase-a oara m-as duce si i-as lua la misto ...................
  • +2 (2 voturi)    
    Si va fi tras la raspundere (Marţi, 8 mai 2018, 16:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa se face. Cum a fost cazul feteleor care au filmat "profesorul" de religie care se "scarpina".

    Tipic comunist.
  • +1 (1 vot)    
    cred ca stiti ce urmeaza pt. dl. dragos (Marţi, 8 mai 2018, 16:17)

    revo [utilizator]

    capul, securea, tipsia...