FOTO Miercurea Ciuc: Monumentul din Cimitirul Eroilor a fost vandalizat

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2018, 12:04 Actualitate | Esenţial


Monument vandalizat
Foto: Facebook / Andriesei Alexandru-Florin
Poliţia municipiului Miercurea Ciuc a declanşat o anchetă, după ce monumentul din Cimitirul Eroilor din Miercurea Ciuc a fost acoperit cu însemne de culoare roşie, unele dintre ele fiind obscene, transmite Agerpres.

Imaginile au apărut pe o reţea de socializare şi au stârnit indignare, iar poliţiştii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de distrugere.

"Poliţia municipiului Miercurea Ciuc şi implicit Inspectoratul de Poliţie Judeţean Harghita s-au sesizat din oficiu cu privire la săvărşirea infracţiunii de distrugere, sub aspectul căreia desfăşurăm în continuare cercetări şi investigaţii spre a identifica şi a trage la răspundere autorii. (...) Avem date şi indicii potrivit cărora suntem îndreptăţiţi să credem că îi vom identifica şi îi vom trage la răspundere, potrivit prevederilor legale în vigoare", a declarat duminică purtătorul de cuvânt al IPJ Harghita, Gheorghe Filip.

Acesta a adăugat că autorii riscă o pedeapsă cu închisoare de la 1 la 5 ani.

După apariţia fotografiilor în spaţiul virtual, o parte din însemne au fost şterse.

Nu este pentru prima dată când monumentul din Cimitirul Eroilor din Miercurea Ciuc este vandalizat. Acest lucru s-a întâmplat şi în urmă cu doi ani, iar autorii au fost identificaţi.

Cimitirul Eroilor din Miercurea Ciuc a fost creat după Primul Război Mondial şi adăposteşte rămăşiţele pământeşti ale peste 1000 de soldaţi de diverse naţionalităţi (români, italieni, germani, maghiari, austrieci, polonezi, cehi sau ruşi).





















868 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Sa Nu Uitam de Victimele Genocidului de (Duminică, 6 mai 2018, 12:09)

    un domn [utilizator]

    La Ip si Treznea- Ziua de 15 Martie ar fi Potrivita ca Zi De Doliu National pentru Romania
  • +1 (11 voturi)    
    Un postac de serviciu !!! (Duminică, 6 mai 2018, 12:34)

    democtrates [utilizator]

    Daca nu citesti intreg articolul de ce comentezi ??
    Acolo conform articolului :
    "Cimitirul Eroilor din Miercurea Ciuc a fost creat după Primul Război Mondial şi adăposteşte rămăşiţele pământeşti ale peste 1000 de soldaţi de diverse naţionalităţi (români, italieni, germani, maghiari, austrieci, polonezi, cehi sau ruşi)." deci absolut normal maghiarii au vandalizat monumentul unde sunt si maghiari? Nu, doar suntem la Miercurea Ciuc si automat secuii sunt de vina?
    Eu cred ca sunt niste adolescenti care dupa 2 -3 beri au vrut sa se dea mari si au facut ce au facut.
    Ce rost are sa amintesti de anumite derapaje ale istoriei, si ei pot veni cu cazuri concrete. Ideea este sa vedem ce putem face impreuna in viitor nu sa tot rascolim trecutul. Daca pe tine te deranjeaza 15 Martie si ei la fel nu gasesc nici un motiv de bucurie penru 1 Decembrie. Dar cred ca tu nu intelegi nimic, esti platit sa pui postari .O zi placuta.
    • 0 (12 voturi)    
      Armata Romana a Eliberat Ungaria de Bolshevici (Duminică, 6 mai 2018, 12:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      De Doua Ori, a II a Oara in 1919, Ungaria NU a Recunoscut asta Vreodata
  • -1 (1 vot)    
    Iarasi vorbesti alaturi ! (Duminică, 6 mai 2018, 13:37)

    democtrates [utilizator]

    Iarasi rascolelsti Istoria, macar da-mi un exemplu de cum putem sa ne intelegem cu ei, in loc de retorica nationalist-sovina.
    Macar ai citit vreodata o carte- ex.cartea Istorie natiunilor? sau O carte despre Istoria sporturilor scrisa de Cristian Tpoescu ? Sau scrie-mi despre o carte pe care macar ai citit-o, spune-mi titlul si iti zic cine esti si de unde esti ? Ai curajul sa scrii adevarul ? Nu cred .
  • 0 (0 voturi)    
    ce-i care au vandalizat acu 2 ani, (Duminică, 6 mai 2018, 13:39)

    iodixit [utilizator]

    ce au patit?
    cred ca 1-2 ani de inchisoare cu suspendare si cu 5 ani de proba ar fi cel mai potrivit. daca-s niste adolescenti "rebeli" poate asta-i mai linisteste. daca-s niste tembeli, sigur nu se linistesc si o sa mai auzim de ei.
  • +1 (1 vot)    
    Nu va faceti ca nu vedeti! (Duminică, 6 mai 2018, 13:56)

    Marin Puscasu [utilizator]

    Mariti si examinati ultima poza si o sa observati alte lucruri interesante, care nu mai tin de "vandali necunoscuti", ci de atitudinea autoritatilor locale fata de monumentele care "deranjeaza". Statuia ostasului roman este tinuta inaccesibila publicului, inconjurata de niste garduri metalice mobile iar in fata ei a fost amplasat un veceu ecologic!
    Cine se face ca nu vede (prefect - daca mai exista, consilieri locali, administratie, guvern, politicieni etc.) e cel putin naiv, ca sa ma exprim delicat, daca nu chiar rau-intentionat si nociv pentru aceasta tara.
    Interesati-va de soarta monumentelor romanesti din zona, ca sa va dati seama ca nu e un caz singular si ca exista un "pattern" al nesimtirii si jignirilor de acest tip.
    • 0 (0 voturi)    
      Deoctrates e constipat rau (Duminică, 6 mai 2018, 22:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Marin Puscasu

      Probabil se va lua de tine in cautare de Laxative