Cinci primari PNL din Dâmbovița trec la PSD / Orban: Vor să îi ameninţe pe toţi, să îi cumpere pe toţi, să reducă la tăcere orice voce a Opoziţiei

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 mai 2018, 13:22 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Cinci edili PNL şi un primar UNPR vor candida din partea PSD, la alegerile următoare, anunţă preşedintele PSD Dâmboviţa, Adrian Ţuţuianu, de cealaltă parte preşedintele PNL Ludovic Orban acuzând că edilii sunt atraşi cu ajutorul finanţărilor pentru programe locale, scrie Mediafax.

”Sunt cinci primari de la PNL şi unul de la UNPR care m-au întrebat dacă îi accept în PSD. Am dat un răspuns afirmativ", a declarat Adrian Ţuţuianu, preşedintele PSD Dâmboviţa.

Este vorba despre: liberalii Costin Barbu, edil din Crângurile, Valentin Mihalache, din Dărmăneşti, Florin Iordache, edil Moţăieni, Iulian Costache, primar Ulieşti, Bogdan Tiţa, din Ulmi şi primarul UNPR Florin Petre din Crevedia.

Aceştia nu vor semna acum adeziunile către PSD pentru a nu-şi pierde mandatele, dar vor candida la următoarele alegeri, în 2020, din partea partidului Social Democat. PSD Dâmboviţa are, în prezent, 76 de primari. 

Liderul PNL, Ludovic Orban, a acuzat sâmbătă, la Tulcea, tocmai metoda folosită de PSD pentru a atrage primarii care au câştigat mandate în alte partide.

"Prin intermediul OUG 55, aproape 500 de primari ai PNL, care au fost mituiţi din bani publici pentru a obţine acele finanţări, au trecut la PSD. (...) Asta este mecanismul de gândire bolnav, care e specific unei mentalităţi de tip comunist, prin care PSD vrea să se menţină la putere. Vor să îi ameninţe pe toţi, să îi cumpere pe toţi, să reducă la tăcere orice voce a Opoziţiei", a declarat Ludovic Orban, preşedintele PNL, la Tulcea.

















2094 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    uite (Sâmbătă, 5 mai 2018, 13:38)

    martel55 [utilizator]

    cine vorbeste , cei de la PNL care la alegerile locale din 01, cel putin in Dambovita, au facut blat pe fata cu PSD, intelegandu-se sa isi imparta comunele ...doar ca acum PSD , ca d eobicei le da o teapa, dar nu m-ar mira sa se impace iar pana al alegeri, oricum oADN-ul uselist a intrat in fibra PNL si e greu sa mai scape de el
    • +4 (4 voturi)    
      Orban e tare la nivel declarativ, (Sâmbătă, 5 mai 2018, 17:22)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      dar cand se opreste camera, se pupa cu PSD-ul.
      • +3 (3 voturi)    
        Corect (Duminică, 6 mai 2018, 1:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Practic i a vandu la P$D
  • +3 (11 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 5 mai 2018, 13:40)

    HChifteluta [utilizator]

    Adica, au trecut de la mini PSD la PSD. Care-i miscarea? Oricum sansa dreptei si a Romaniei de fapt nu mai este US..., pardon, PNLul, ci partidele astea noi, USR sau Miscarea Romania Impreuna. PSDul dupa ce se va scufunda..., si se va scufunda, va lasa loc unei stangi prospete, care ma mir de ce nu apare.
  • +4 (8 voturi)    
    primari din ... (Sâmbătă, 5 mai 2018, 13:40)

    nash pandelica [utilizator]

    vechiul peneleu ! :-)
    incet incet, peneleu' ramane cu ce'a adus pedeleu'.
    jenant, pt. un partid...istoric.
    vechiul penele este bolnav da usl'amism.
    urmeaza unirea prin absorbtie.... :-))
    bine ca pedelistii si'au conservat numele.
    apa trece, pietrele raman....chiar si bolovanii ...
  • -6 (10 voturi)    
    usr, (Sâmbătă, 5 mai 2018, 13:51)

    nash pandelica [utilizator]

    care vrea sa castige alegerile, cati primari are, sau a atras in dumbovitza ?! dar in teliorman, olt, vaslui, caras severin, bacau, botosani, galati, constanta, calarasi, ilfov... ?!
    iok !
  • +4 (6 voturi)    
    Ambalaj aurit, marfa de kkt. (Sâmbătă, 5 mai 2018, 14:31)

    Cataleya [utilizator]

    Acesti primari care migreaza umbla doar dupa ciolan, nicidecum dupa avantaje pt comunitatile pe care le conduc.
    PSD nu a dat fonduri niciunui primar venit de la alte partide, ci doar i-a amagit cu promisiuni.
    Exact asa se intampla si acum.
    Primarii astia "migratori" n-au primit nimic de la PSD pt comunitatile pe care le conduc si sunt constienti ca nici nu o sa primeasca.
    Dar se folosesc de expresia "pt binele comunitatii" numai ca sa-si asigure ei un nou mandat.
    Cu noile salarii si pensii fixate de PSD pt primari si consilieri, e normal ca trag toti la ciolan!
  • +8 (8 voturi)    
    hă hă hă (Sâmbătă, 5 mai 2018, 14:38)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    adica pnl e opozitie?
  • +1 (7 voturi)    
    opozitie zici.... (Sâmbătă, 5 mai 2018, 14:50)

    sareta [utilizator]

    Ce opozitie este asta cand sunteti mai dezbinati ca niciodata :ffiecare pe turta lui (PNL,USR,PMP,UDmR,etc ) ?PSD -istii uniti in gasti care stiu ce-i acela ciolan .Organizare impecabila : ei au "inventat " Constitutia si toate Legile ce apara mafiotii,ei au numit indivizi cu dosare (santajabili) in toate functiile cheie ale statului.Totu-i o mare frectie ,singura solutie este caratul afara .Punct.Nu sunteti opozitie unita , ei vor profita de asta si vor castiga mereu ciolane !
  • +3 (3 voturi)    
    Dle Orban.... (Duminică, 6 mai 2018, 10:57)

    astronaut [utilizator]

    indiferent la ce presiuni supune psd-ul cei care aleg sa plece au si alte probleme si daca PNL-ul nu-i poate apara de DNA , psd-ul le-a promis prin vocea ''HAIDUCULUI''ca el ii v-a scapa de dosare , asa ca se duc la ''mama closca protectoare'', dar sa nu va para rau ASTIA NU-S LIBERALI !
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i bai (Duminică, 6 mai 2018, 11:25)

    barny [utilizator]

    se vor simti ca in PNL.