Iohannis, despre condiționarea fondurilor europene de respectarea statului de drept: Nu cred ca România va fi afectată / Sper să nu se ajungă acolo, ar fi o catastrofă

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2018, 18:05 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis nu crede că România ar putea fi afectată de o eventuală condiționare a alocării fondurilor europene de respectarea statului de drept, o inițiativă pe care o consideră însă „un pas important” care „trebuie făcut”.

„Eu nu cred că România va fi afectată de această condiționare, nu am motive să cred așa ceva”, a declarat vineri, la Ruse, Klaus Iohannis.

Acesta a arătat că, deși „în politica internă apar contradicții, chiar și acuzații între actorii politici” și foarte multă lume, printre care și el, este „nemulțumită de cum s-a lucrat”, „în ansamblu nu cred că cineva pune la modul serios sub semnul întrebării existența statului de drept în România”.

„Sper să nu se ajungă acolo, ar fi o catastrofă”, a avertizat însă șeful statului.



















1333 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    E inceputul sfarsitului democratiei in Romania, (Vineri, 4 mai 2018, 18:50)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    si inceputul dictaturii hotilor.

    E rezultatul logic al absentei romanilor de la vot, care puteau alege USR in 2016 si declinul Romaniei putea fi evitat, de fapt lucrurile ar fi mers tot mai bine.

    USR nu au fost suficient de buni pentru voi, voi care vroiati candidati perfecti!

    Ati strambat din nas la USR, acum hotii, talharii, criminalii, violatorii vor fi scosi de PSD din inchisori sa va viziteze pe acasa, prostilor.

    Cine are urechi sa auda: cand oamenii nu voteaza, castiga ticalosii.

    Si nu va mai infoiati in pene ca n-ati votat, tot ce ati reusit a fost sa daramati Romania democrata.
    • -4 (14 voturi)    
      xzxzxzx (Vineri, 4 mai 2018, 22:34)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Multicoloratul si intra certarețul USR nu are prestatia de partid cu stofa ! Credibiliatea lui e zero ! Mai are multe de invatat !
      • +3 (9 voturi)    
        Ce? Vrei ca USR sa inceapa sa fure? (Sâmbătă, 5 mai 2018, 1:56)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui solar

        Asta vrei? Inca un partid de hoti ca sa-ti iei doua pungi de faina in loc de una singura?

        Ce "stofa" e aia? Stofa de securist specializat in furt din bani publici?

        USR are dezbateri interne pentru a gasi cele mai bune solutii, iar in PSD domneste linistea fiindca cine scapa ticalosii din administratie de inchisoare este rege si asta e tot ce conteaza in PSD - furtul fara consecinte.
      • +2 (4 voturi)    
        Bine ca... (Sâmbătă, 5 mai 2018, 10:41)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui solar

        are psd credibilitate maxima ! "Certaretul " USR nu poate avea uneori alte manifestari ,in conditiile in care psd-alde sfideaza orice norma democratica in parlament , cu ticalosii trebuie sa fii uneori ticalos, altfel te indoaie . In mod sigur nu cunoasteti cam ce face USR , ce contributie are si de la cine sa invete , de la psd ???
  • +8 (14 voturi)    
    Eu as zice ... (Vineri, 4 mai 2018, 22:47)

    blackarrow [utilizator]

    ca dl Iohannis e putin cam prea ...optimist . Pai tocmai psd-imea cu functii ar cam pune-o de un stat "nedrept" , dar nu o pot striga in gura mare , ca nu da bine .
    Asta acum , dar ei vor s-o faca usor-usor , sa nu se agite broscuta prea tare ( se stie poanta cu broscuta in apa incalzita treptat ) , iar cand raul va fi atat de mare incat va deveni ireversibil , ne putem lua adio si de la pareri libere , probabil .
    Deci sa nu ne facem iluzii , aliatii lui Scaraotchi in tara asta se numesc psd-alde .
  • +3 (7 voturi)    
    Lol. Speră. (Sâmbătă, 5 mai 2018, 2:12)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    Am decis (Sâmbătă, 5 mai 2018, 9:11)

    rubberdick [utilizator]

    Sa mai ofer o sansa UE
  • -1 (3 voturi)    
    adevarat, poate ca TU nu ai motive (Sâmbătă, 5 mai 2018, 13:42)

    revo [utilizator]

    Pur si simplu nu mai pot! Sau este de-o imbecilitate crasa si fara de speranta sau un mincinos si un nenorocit mai mare decat Dragnea-PSD.

    Bai carnat sasesc, de un an jumate suntem terorizati pe toate canalele cu atacul asupra justitiei, cu nenorocirea prefigurata de schimbarea legislatiei.

    Acu, din doua, una: 1) ori nu e nimic adevarat, legile sunt bune, dar TU, nemernicule, ne-ai mintit pe fata, creand o stare de neincredere, neliniste si disperare; 2) ori situatia este cu adevarat grava si TU, figurantule, minti fara rusine, atat in tara, cat si in strainatate, pt. ca TU, momaie, esti doar un angajat al crimei organizate, aripa Varanu.

    Ma miram de ce n-ai vrut initial sa ceri ajutorul Comisiei de la Venetia - pentru ca nu era cazul! Ai facut-o doar sa-l enervezi pe Dragnea, pt. ca te-a ignorat in niste privinte. Si de fiecare data cand mergeai la Bruxelles scoteai din tine doar tampenii linistitoare, ca e totul in ordine, vor iesi niste legi super trasnet. Iar azi, magarule, dupa ce ai subminat si ai distrus institutia prezidentiala, pas cu pas, dar pentru totdeauna, iesi cu un "tovarasi, stati linistiti la locurile voastre"!

    Tot ce-ti mai ramane de facut este sa te duci seara, la o ora de maxina audienta, la Haznaua 3, sa reciti alene textele primite de la Mafie, sa stie si bouleanul care a iesit sa te voteze, si prostovanul care a inghetat in zapada in februarie, si naivii care inca mai ies in fata guvernului cum sta treaba! Hai, draga, indrazneste sa rupi odata lantul minciunii, scuipa-ne in fata! JAVRA ORDINARA!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pareri... (Duminică, 6 mai 2018, 1:06)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui revo

      @revo,
      e dreptul lu mataluta (vorba lui nenea Iancu ) sa-ti dai cu parerea dar nu sa aduci insulte ordinare Presedintelui acestei tari (se poate spune ,juridic-sunt aproape de penal...).
      In subsidiar aruncati vina pe Presedinte ci nu pe cei care distrug tara.Arma PSI(psihotronica ) o manuiti bine !
      Presedintele are logica fizicianului (de select intelect) deoarece fizician este.
      Apara,in exterior.imaginea Romaniei desi e lovit,permanent,in interior !
      "Rufele murdare se spala in familie"-vorba inteleptului din popor .
      S-avem rezon !
      Pardon !