Avioanele de vânătoare Typhoon ale Forțelor Aeriene Britanice de la baza Mihail Kogalniceanu au interceptat un avion militar rusesc deasupra Mării Negre

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2018, 17:48 Actualitate | Esenţial


Avioane RAF Typhoons i RoAF MiG 21 executand o interceptare aeriana
Foto: Hotnews
Avioanele de vânătoare Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Regale Britanice (RAF) staționate la baza aeriană de la Mihail Kogălniceanu, au decolat și au interceptat vineri un avion militar ruses IL-20 deasupra Mării Negre, aproape de spațiul aerian NATO. Avioanele RAF Eurofighter Typhoon abia ce și-au început misiunea NATO de poliție aeriană  întărită, alături de MiG-urile 21 ale Forțelor Aeriene Române.



Forțele Aeriene Regale din Marea Britanie informează că avioanele de vânătoare Eurofighter Typhoon au decolat de la baza aeriană de la Mihail Kogălniceanu și au interceptat un avion militar rusesc de tipul IL-20 deasupra Mării Negre, în timp ce se îndrepta spre vest, în apropierea spațiului aerian NATO.

Patru avioane de vânătoare Eurofitgher Typhoon și 160 de militari din Royal Air Force și-au început oficial de o săptămână misiunea de patru luni de la baza aeriană Mihail Kogălniceanu din Constanța.

Britanicii se antrenează cu piloții români de MiG-21 LanceR și execută misiuni de poliție aeriană. E a doua oară în ultimul an când Forțele Aeriene Britanice vin în România în cadrul unei misiuni NATO de poliție aeriană întărită în zona Mării Negre.

Vezi un videoreportaj realizat de HotNews.ro cu avioanele de vânătoare britanice și MiG-urile românești în timp ce execută o interceptare aeriană:



Citeste mai multe despre   


















7065 vizualizari

  • +1 (37 voturi)    
    adevaratii nostri aliati (Vineri, 4 mai 2018, 17:59)

    nash pandelica [utilizator]

    well done, lads !
      #showComment
  • -8 (14 voturi)    
    asa-asa (Vineri, 4 mai 2018, 18:03)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Continuati psihoza neatacarusii cebinecaneaparanato .
    Faza cu interceptatul "in apropiere" imi scapa ,cred ca e ceva civilizat ...
  • +10 (16 voturi)    
    Cat mai multe suhoaie ale URSS fumegand (Vineri, 4 mai 2018, 18:03)

    un domn [utilizator]

    Cu atat mai Bine, evident similar cu suhoiul fumegand din turcia
  • -40 (52 voturi)    
    nimic de văzut (Vineri, 4 mai 2018, 18:10)

    Mazeta [utilizator]

    Avionul rusesc nu a ajuns nici măcar în raza vizuala a britanicilor. Intercepslabă, nu interceptare.
      #showComment
  • +19 (27 voturi)    
    Sunteti siguri ca e IL-20? (Vineri, 4 mai 2018, 18:13)

    IisusVine [utilizator]

    Ala nu prinde nici pelicani adormiti si nu intotdeauna ajunge acasa intreg.
      #showComment
  • +16 (22 voturi)    
    Davai ceas (Vineri, 4 mai 2018, 19:04)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Cred ca doar s-a ratacit, prea multa votca la bord.
      #showComment
  • +8 (12 voturi)    
    . (Vineri, 4 mai 2018, 19:30)

    Ingwar [utilizator]

    ieri in Syria s-a prabusit un avion Su-30 rusesc chiar linga malul marii Mediterane, ambii piloti au murit. oficial rusii au anuntat ca cica o pasare a nimerit in unul din cele 2 motoare dar noi stim ca deja este o traditie ca hirburile ruginite facute inca pe timpul lui Brejnev au obiceiul de a se autodistruge ca nu vor sa slujeasca cracanatului.
      #showComment
  • +12 (16 voturi)    
    Incorecta informatia! (Vineri, 4 mai 2018, 20:08)

    Emiliom [utilizator]

    In realitate erau doua avioane rusesti. IL-20 remorca un Su-57 ramas in pana prostului.
  • -7 (17 voturi)    
    noi tot cu mig uri... (Vineri, 4 mai 2018, 20:34)

    themihai [utilizator]

    parca luasem si noi niste F16 la mana a 2 a din '75
      #showComment
  • +4 (8 voturi)    
    aproape bine (Vineri, 4 mai 2018, 20:57)

    vagabond [utilizator]

    - IL 20 e de fapt IL18
    - ati mancat o litera "avion militar ruses"

    Cu placere.
  • 0 (4 voturi)    
    this video is restricted (Vineri, 4 mai 2018, 21:10)

    stefan2008 [utilizator]

    try signing in with a Google Apps account
  • +3 (5 voturi)    
    Mulțumesc! (Vineri, 4 mai 2018, 21:31)

    oigen [utilizator]

    Thank you!
  • 0 (4 voturi)    
    jos cu el! (Sâmbătă, 5 mai 2018, 11:49)

    N.S. [utilizator]

    asa cum a facut turcul! apoi te gandesti sa ii faci un pret corect pentru survolarea spatiului aerian!