Ministrul Ioan Deneş: Instituţia familiei este formată dintr-un tată-bărbat şi o mamă-femeie / E momentul ca şi noi să exportăm ceva pentru Europa

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2018, 14:15 Actualitate | Esenţial


Ioan Denes, senator PSD
Foto: cdep.ro
Ministrul Apelor şi Pădurilor, senatorul PSD Ioan Deneş, a afirmat joi, la o conferinţă organizată de Coaliţia pentru familie, că ''instituţia numită familie'' este formată ''dintr-un tată-bărbat şi o mamă-femeie'', menţionând că speră ca referendumul pentru modificarea Constituţiei să fie organizat foarte repede, scrie Agerpres. Ministrul crede că acest model ar putea fi „exportat” și în Uniunea Europeană.

"Marchez prin prezenţa mea la această conferinţă susţinerea pentru organizarea referendumului de modificare a Constituţiei şi de clarificare a noţiunii de familie în România. A fost o luptă grea, este o luptă grea, dar se apropie momentul final. (...) Noi am avut tot timpul credinţa că acest lucru se poate organiza în România, pentru că nu este voinţa a câtorva zeci prezenţi la această conferinţă, ci este voinţa a trei milioane de români care au semnat declanşarea acestui referendum şi a aproximativ 90% dintre români care au spus într-un sondaj că sunt pro familia constituită dintr-un tată-bărbat şi o mamă-femeie", a declarat Ioan Deneş la Conferinţa internaţională "Referendumul pentru căsătorie. Perspective naţionale şi internaţionale".

El a adăugat că duminica în care se va organiza acest referendum pentru modificarea Constituţiei se poate numi "duminica luminii".

"Greul nu s-a terminat, deşi avem un termen previzibil în care deja putem anticipa că se va organiza acest referendum, ştim foarte bine că, pe legislaţia în vigoare, trebuie 30% din totalul populaţiei aflate pe listele electorale permanente să participe la acest referendum, acest lucru însemnând peste şase milioane de cetăţeni cu drept de vot trebuie să participe la duminica aceea, pe care eu o numesc "duminica luminii", a spus Deneş.

Ministrul le-a transmis partenerilor europeni că pot să preia acest demers din România.

"Dacă doresc prietenii, fraţii, colegii noştri europeni să preia ceva din România - şi cred că e momentul ca şi noi să exportăm ceva pentru Europa -, este această pronunţare clară care se va face de către români că moralitatea pe care noi dorim să o avem în societate, reglementată şi prin legislaţie, să o preia şi dumnealor, pentru că nouă ne pasă ce se întâmplă cu societatea noastră, cu copiii noştri, cu nepoţii noştri. Nu că am urî pe cineva, ci dimpotrivă. Iisus ne spune că trebuie să iubim toţi oamenii, dar asta nu înseamnă că noi trebuie să iubim păcatele pe care le săvârşesc. De aceea, noi, ca şi creştini practicanţi, iubim toţi oamenii, dar adevărul trebuie să-l spunem aşa cum e: 'Da'-ul trebuie să fie 'Da' şi 'Nu'-ul nostru să fie 'Nu'. În ceea ce priveşte familia, trebuie să spunem foarte clar: 'Da'. Instituţia numită familie, cea pe care Dumnezeu a lăsat-o pe pământ, este formată dintr-un tată-bărbat şi o mamă-femeie. Aşa cum sunt scrişi în certificatul de naştere. Am speranţa că referendumul se va organiza foarte repede", a mai afirmat senatorul PSD.






















2393 vizualizari

  • +17 (33 voturi)    
    lol (Joi, 3 mai 2018, 14:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu poti exporta Evul Mediu, prietene.
    • +11 (23 voturi)    
      A (Joi, 3 mai 2018, 14:52)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Am putea exporta prostia din capul lui Denes. O dam ieftin, chiar moca. Avem cantitati industriale numai in Guvern. Daca ne iese, la cat e psd-eul de mare, ne-am scos, milionari ne facem.
      • +1 (3 voturi)    
        ca sa (Joi, 3 mai 2018, 18:19)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

        exporti trebuie sa ai cerere de la extern.
        Cine oare si-ar dori prostia de la noi?
    • +4 (14 voturi)    
      E sarac cu duhul (Joi, 3 mai 2018, 15:33)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu are sprijin al intelectului pe masura necesitatilor de persoana publica. O zicere mai imbecila ca asta poate gasii doar unul mai tare ca el. Izvor nesecat de imbecilitati la pesedisti astia. Exportam in EU va sa zica familia traditionala . Ca ei nu au.
      Vorbeste de moralitate... Moralitate PSD ? Nu exista. PSD este imoral fiind urmasul PCR. Exporta in EU coruptie,minciuna inselaciune,fatarnicie,imoralitate,preacurvie,frauda,delapidare,incalcarea drepturilor omului,incalcarea normelor de morala crestina, justitie corupta,legi facute pentru hoti,politicieni penali, cel mai redus nivel de bunastare ...etc etc
    • +2 (6 voturi)    
      Sa exportam familia traditionala dupa modelul (Joi, 3 mai 2018, 17:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Dragnea si Tariceanu. Primul, cu zeci de amante pe care dupa aceea le pune in functie prin ministere si Parlament-ca sa nu plateasca distractia din propriul buzunar, traieste cu actuala amanta de vreo 7 ani cand era insurat bine merci si-si facea escapadele (pe banii prostilor de romani) prin Brazilia. Celalalt e mai de caracter, isi ia amantele ca neveste. Bravo, avem si noi ce exporta, macar daca am reusi sa dam drept bonus si pe cei doi mosnegi decrepiti.
    • -2 (2 voturi)    
      breaking news (Vineri, 4 mai 2018, 12:55)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Evul Mediu a inceput deja in vestul Europei .
      Restul se apara ..inca .
  • +9 (25 voturi)    
    Asta da export! (Joi, 3 mai 2018, 14:21)

    Cataleya [utilizator]

    Pun pariu ca Olanda, Germania, Austria, Belgia, Italia, o sa se omoare intre ei ca sa ajunga sa puna mana pe acest "export romanesc"

    )))))
  • +9 (25 voturi)    
    Eu zic (Joi, 3 mai 2018, 14:28)

    mitg [utilizator]

    Sa-l exportam pe ioan denes.

    Poate va fi bine-primit in Iran, dar se stie ca persienii nu suporta prostii.
  • +9 (21 voturi)    
    Pai nu prea inteleg... (Joi, 3 mai 2018, 14:29)

    LiviuX [utilizator]

    Copiii, parintii, fratii, surorile nu mai fac parte din familie?
    • +8 (16 voturi)    
      normal ca nu (Joi, 3 mai 2018, 15:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Pe principiul "eu te-am facut, eu te omor", copiii sunt niste vietati aflate in grija si la cheremul parintilor, care au drept de viata si de moarte asupra lor (vezi cazul cu copiii din Norvegia)
  • +14 (26 voturi)    
    Familii monoparentale nu există? (Joi, 3 mai 2018, 14:29)

    asavreau [utilizator]

    Niște dobitoci ăștia de la PSD.Exclud din start tocmai familiile care din diferite cauze sunt monoparentale și sunt cele mai defavorizate.Si pretind că sunt social-democrați!KK,asta sunt.
  • +8 (22 voturi)    
    Prin ceea ce sustine va "exporta" (Joi, 3 mai 2018, 14:31)

    Bogdan_100 [utilizator]

    gandire inapoiata si comportament primitiv-rudimentar
  • +7 (21 voturi)    
    cu ura pentru iubire! (Joi, 3 mai 2018, 14:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce retardati scosi din pesteri !
  • +9 (23 voturi)    
    amanta (Joi, 3 mai 2018, 14:44)

    paniri [utilizator]

    a uitat de amanta :)
    traditionalistii au, in mod traditional, cel putin o amanta, deci, practic, familia pt ei = barbat-tata + femeie-mama + femeie-amanta(eventual si mama... pe stilul 2 in 1).
    PS: comentariul are in vedere strict perspectiva unui barbat "traditional" :)
  • +9 (23 voturi)    
    Vrea sa exporte fundamentalismul? (Joi, 3 mai 2018, 14:46)

    2087 [utilizator]

    Buna idee, n-a vazut Europa destul fundamentalism in ultima vreme.

    Desi in cazul PSD, e doar o perdea de fum pentru ticalosia si hotia lor fara limite.
    • +8 (18 voturi)    
      Asa e (Joi, 3 mai 2018, 15:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Un pesedist (=un hot) vorbeste de morala creștina ! Să te spargi de râs! Dacă avea o urmă de morală nu se înhăita cu borfașii din grupul infracțional asa-numit partid din care face parte.
  • +5 (15 voturi)    
    mda... (Joi, 3 mai 2018, 14:47)

    liviu_ [utilizator]

    1 - sa-si vada de apele lui (care sunt la fel de poluate tovarase) si padurile (care se taie din ce in ce mai mult).... intai arata ca esti competenti pt meseria ta si apoi latra indicatii altora, da?!

    2 - institutia familiei este formata din aproape orice... ( da e greu sa citesti https://dexonline.ro/definitie/familie )

    3 - ignori mamele/tatii care cresc singure copilul/copii , ignori copilul de 18+ ani care are in tutela fratii si surorile mai mici dupa ce au murit parintii... si ma rog multe alte posibilitati... si asta doar ca sa ma refer la familiile "traditionale"

    chiar stau si ma intreb ... daca familia o sa fie formada (doar) dintr-un barbat si o femeie... asta inseamna ca un tata sau o mama singur(a) nu o sa mai fie familie, nu o sa primeasca ajutor de la stat, nu o sa poata adopta s.am.d. corect?!
  • +7 (15 voturi)    
    ce retardat din evul mediu .... (Joi, 3 mai 2018, 14:47)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce retardat din evul mediu ....
  • +2 (10 voturi)    
    under his eye! (Joi, 3 mai 2018, 14:49)

    clam [utilizator]

    may the lord open!
  • +7 (15 voturi)    
    hehe (Joi, 3 mai 2018, 15:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asta e deja hilar. Lasand la o parte faptul ca o familie poate fi si mono-parentala, ca urmare a decesului unuia din parinti sau a divortului, formata din parinte plus copii, cum poate crede un sfertodoct de teleorman ca Europa va prelua repejor timpenia asta pe motiv ca asha e traditia in Romania, deci asha e bine.

    Suntem noi cumva vrun exemplu absolut de moralitate, de respect pentru familie, de mod cum ne crestem copiii, ca sa ne preia lumea civilizata obiceiurile?!?
  • +7 (15 voturi)    
    Băiat cult ! (Joi, 3 mai 2018, 15:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca toti cei din GUVERNUL HOTIEI NATIONALE... Intrebare; la ce vârsta a luat bacalaureatul? 30? 35? După limbaj si
  • +8 (16 voturi)    
    ma uit la poza lui (Joi, 3 mai 2018, 15:15)

    mos ion roata [utilizator]

    zici ca este din CC al PCR,secretar cu propaganda.Poate ii aminteste cineva in ce an suntem si din ce uniune facem parte (el e din partidul lui Nastase si al altora ca el)
  • +5 (13 voturi)    
    sigur, pentru Romania a inventat familia (Joi, 3 mai 2018, 15:38)

    hartagramz [utilizator]

    produs 100% romanesc, bun de export. Se stie ca pe vremea dacilor numai ei se casatoreau heterosexual, restul tracilor, grecii, romanii, persienii, toti niste gay :)
  • +7 (15 voturi)    
    Familie (Joi, 3 mai 2018, 15:44)

    _eu_ [utilizator]

    Daca tot definim familia, sa punem in definitie si diferente de varsta, ca el 60 si ea 25 nu prea e traditionala! Si sa punem si o limita de "familii" pe care cineva le poate intemeia, ca atunci cand esti la a 5-a familie (ca de', gagica de 20 de ani cu care te-ai insurat acu 5 ani e expirata) ca sa isi poata planifica viitorul cu prudenta astia de vor traditii sanatoase!
  • +4 (12 voturi)    
    Asta-i pastor sau ministru ? (Joi, 3 mai 2018, 16:10)

    Susufler0 [utilizator]

    In ambele cazuri este depasit de realitate in ceea ce priveste exportul nostru de valori catre UE !

    Tati, uita-te si tu in jur si vezi cine catre cine exporta si mai ales ce !

    PS. Pe fruntea noastra scrie "IMPORTATORI" !
  • +3 (5 voturi)    
    Exportati-l pe Dragnea (Joi, 3 mai 2018, 20:34)

    tordz [utilizator]

    cel mai cinstit dac traditional ortodox.
  • +2 (4 voturi)    
    da, sa exportam (Joi, 3 mai 2018, 22:53)

    Filbert [utilizator]

    pesedismu' merita sa devine valoare europeana. Barbatului-tata sa-i zicem, mai pe scurt, Liviu iar femeii-mama sa-i zicem Irina. Puteam sa-i spunem Bombonica, sau Carmen, sau Viorica-Vasilica da' nu mai e de actualitate...
  • -4 (6 voturi)    
    vestul (Vineri, 4 mai 2018, 10:13)

    an_drei [utilizator]

    Oameni buni, lasati ura PSD deoparte pentru un moment. Nu imi place de ei si sunt sigur ca acum profita electoral de acest referndum.

    Dar: nu tot ce ofera vestul e de luat.
    Unul dintre putinele avantaje care le avem pentru ca stuntem in urma lor e faptul ca putem analiza cum ajung lucrurile dupa aplicarea anumitor politici de orice fel or fii ele.

    Am preluat multe lucruri care ne-au ajutat sa ne dezvoltam dar in ce priveste politicile legate de familii, avort, identitate de gen si corectitudinea politica mie personal nu mi se pare ca au ajuns foarte rau si prin urmare nu mi le doresc nici la noi.

    Si da, stiu ca sunt singurul probabil din aceasta lista de comenturi care sustin acest demers pentru referendum, dar opriti-va din a stigmatiza oamenii cu pareri diferite. Fiecare are dreptul la opinea lui si va fii, sper, foarte bine si democratic exprimata prin vot.

    Daca nu ne place de PSD haideti la urmatoarele alegeri parlamentare, unde nu vine lumea ca si la prezidentiale, sa mergem mai multi. Pe degeaba ii insultam acum.
    • +2 (4 voturi)    
      sefule, baga de seama aici: (Vineri, 4 mai 2018, 11:34)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

      distrugerea PSD este principalul obiectiv pe termen scurt si foarte scurt ca sa scoatem tara asta din rahatul in care sta de 70 de ani (47-2017). Dupa care, avem ff multa treaba in toata directiile. Enorm de multa si cu enorm de multe sacrificii. Momentan tara asta merge inapoi.
      psd-ul trebuie stigmatizat, trebuie distrus, ars si arat.
      Subiectul referendumului este frunza putreda din varful unui copac cu radacina plina de cancer. Nu trebuie sa dea nimeni 2 bani pe frunza aia. COPACUL este cel care cade, se usuca.
      Inca o chestie, pe care majoritatea cretinilor postaci nu o inteleg sau nu vor sa o accepte: democratia nu inseamna doar prezenta la vot ca apoi 4 sau 5 ani sa stai in genunchi. democratia inseamna suveranitatea natiunii, a poporului exprimata prin orice mijloace in cadrul legal si prin respectarea unui set de valori. Cel mai important este libertatea.
      Stigmatizarea acestui imbecil de Ioan Denes nu vine din subiectul referendumului ci din faptul ca este un psd-ist adica un participant la distrugerea Romaniei. NIMIC bun nu vine din aceasta cloaca, ei sunt reprezentarea non-valorii, servilismului si a infractionalitatii, toti adunati intr-o gasca nenorocita.
    • +3 (3 voturi)    
      ma... (Vineri, 4 mai 2018, 12:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

      ce te doare pe tine cine cu cine si in ce gauri si-o trag?!

      sunt 2 adulti care au consimtit liber un act sexual ?! de aici e problema lor, nu problema celorlalti!


      pe langa asta, doar scopul de a face psd referendumu pentru a-si arata muschii, pt a cersi ajutorul bisericii si pt a canaliza ura romanilor spre alte lucruri decat distrugerea tarii, este suficient sa am o MARE problema cu acest referendum