Şoferul care a rămas blocat cu maşina pe plaja din Vama Veche este din Bucureşti şi a fost amendat cu 10.000 de lei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 mai 2018, 21:51 Actualitate | Esenţial


BMW in apa Marii Negre
Foto: Captura YouTube
Bărbatul care a intrat cu maşina pe plaja din Vama Veche şi a rămas blocat în mare are 28 de ani şi este din Bucureşti, el fiind amendat de poliţiştii constănţeni cu suma de 10.000 de lei, scrie News.ro.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Constanţa, oamenii legii au reuşit identificarea şoferului care a intrat, marţi, cu maşina pe plaja din Vama Veche şi a rămas blocat în mare, fiind vorba de un bărbat în vârstă de 28 de ani, din Bucureşti.

El a fost amendat cu 10.000 de lei, sancţiunea fiind acordată pentru încălcarea OUG 19/2006, care prevede că reprezintă contravenţie circulaţia sau staţionarea autovehiculelor pe plajă, cu excepţia celor care asigură intervenţii operative şi a utilajelor de întreţinere a plajelor.

Poliţiştii au fost sesizaţi marţi despre faptul că un şofer a intrat cu un autoturism pe plaja de la Vama Veche şi a rămas blocat în apă.

Şoferul a întâmpinat dificultăţi pentru a scoate maşina de acolo, fiind nevoie de mobilizarea mai multor persoane aflate în zonă ca să reuşească acest lucru.



Citeste mai multe despre   


















7704 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    pariu? (Marţi, 1 mai 2018, 22:16)

    srpc [utilizator]

    o va contesta si va plati ori nimic, ori o suma derizorie
    • +3 (3 voturi)    
      Si ce te mira? (Miercuri, 2 mai 2018, 14:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Legile sunt facute de hotii vostri. La fel si exemplul dat societati de aceiasi hoti: faci orice, dai banutu si scapi. Doar de-aia ii si sustineti, ca sa puteti scapa si voi de hotiile si magariile pe care le faceti.
  • +26 (28 voturi)    
    personal... (Marţi, 1 mai 2018, 23:17)

    mi_po [utilizator]

    ...nu as fi pus mana sa ajut acel idiot pana ii dezintegra apa marii toata "frumusetea" de masina si aveam epava si la Mamaia!
    Ma intreb, de ce nu a primit 20 mii lei amenda?
    • +3 (3 voturi)    
      depasea valorea junghiului intrat la apa (Miercuri, 2 mai 2018, 8:17)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      :))
    • +3 (3 voturi)    
      Nu iti fa griji. (Miercuri, 2 mai 2018, 8:19)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      Masina deja este afectata de apa de mare. Orice inundatie la baia de ulei la baia de transmisie, daca nu este drenata si uleiul schimbat cat de repede duce la avarii foarte grave pe termen lung. De rugina din rest nu mai ai ce spune. Nu ma astept sa faca ceva in legatura cu astea. O taiat 4000 euro din pretul de vanzare.
  • +15 (17 voturi)    
    Pai 10.000 de lei o fi dat pe BMW-ul ala din 2000 (Marţi, 1 mai 2018, 23:25)

    IisusVine [utilizator]

    Mai bine o lasa acolo drept poiata de gaini, ceea ce e de fapt.
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 mai 2018, 0:09)

    cartograful [utilizator]

    adica burtosu'-valorosu' n-a avut bani de o tractare profesionala? Un 300 de lei acolo?
    Eu ii mai dadeam o amenda pentru tractare neregulamentara,
    "Autoturismul ale cărui mecanism de direcţie şi sistem de frânare nu sunt defecte poate fi remorcat cu o legătură flexibilă omologată, în lungime de 3-5 m."
    Sfoara aia era omologata?
  • +12 (12 voturi)    
    :-) (Miercuri, 2 mai 2018, 0:46)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ce bizon!
  • +16 (16 voturi)    
    numai 10.000?? (Miercuri, 2 mai 2018, 3:19)

    Codruta N [utilizator]

    Trebuia sa-i dea maximum! Legea prevede pana la 20.000!!
    In afara de asta, cei care au scos masina sunt suckeri - trebuiau, in loc sa o scoata, s-o IMPINGA in apa! :P
    • -10 (10 voturi)    
      Unde mă sa prevede legea suma asta? (Miercuri, 2 mai 2018, 8:25)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Fapta e minoră, nu a produs nici o paguba și nu a pus viața nimănui în pericol. OUG, adică ordonanța de urgență a guvernului! Care era urgența? Trebuie să citim articole răsfirate din OUG? Câte din astea sunt? Și ce face statul cu banii din amendă? Cheltuiește statul un leu sa depolueze zona? Nu!
      • 0 (0 voturi)    
        Traiane, mai fa o columna ceva (Miercuri, 2 mai 2018, 22:27)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Sau fa-te judecator la CCR daca esti asa priceput la interpretat legi.
        Dupa mintea ta de legiuitor, da-le dracului de legi si de sanctiuni, hai cu BMW-ul din Delta pana in varful muntilor ca si asa statul nu cheltuie nimic si oricum nu facem nici-o paguba.
        Bai io ma intreb daca pot sa merg prin curtea ta cu BMW-ul , fara sa fac vreo paguba, asa, usor, ocolesc cotetul cainelui, ocolesc troaca porcilor, ce zici?
    • -2 (6 voturi)    
      Vax (Miercuri, 2 mai 2018, 8:27)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ce lege??? Deja ai și citit legea, și uitat sa citezi.
      • +1 (1 vot)    
        OUG 16/2006 - mentionata in articol (Miercuri, 2 mai 2018, 15:11)

        sabz [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Art. 8. alin (1) lit k)

        ... amendă cuprinsă între 10.000 lei (RON) și 20.000 lei (RON) ....

        https://lege5.ro/Gratuit/ha2denbu/ordonanta-de-urgenta-nr-19-2006-privind-utilizarea-plajei-marii-negre-si-controlul-activitatilor-desfasurate-pe-plaja
  • +14 (14 voturi)    
    Interesant! (Miercuri, 2 mai 2018, 6:46)

    Cetateanu [utilizator]

    In Vama nu exista politie? Ce fac cei de la judet cu "bizonii" locali, care se fac ca nu vad ce se intampla?
    • +13 (13 voturi)    
      Le iau spaga, cum ce fac? Unde te crezi? (Miercuri, 2 mai 2018, 8:05)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Asta e Romania, spaga face legea.
  • +5 (5 voturi)    
    Cam mica amenda (Miercuri, 2 mai 2018, 8:16)

    cearly [utilizator]

    Un ghertoi, nimic mai mult....
  • +3 (9 voturi)    
    Imi pare rau... (Miercuri, 2 mai 2018, 9:13)

    TheBlizzard [utilizator]

    ...Stiu ca o sa-mi sara la beregata jumatate de Moldova... Dar un brailean domicilat in Bucuresti nu este... bucurestean. Parerea mea.
    • +1 (7 voturi)    
      Putina scoala (istorie + geografie) (Miercuri, 2 mai 2018, 10:20)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      Jumatate din Moldova i-ti sare la gat pentru ca n-ai dat pe la scoala.. acolo aflai ca pe considerentul Milcovului, Galatiul e in Moldova si Braila e in Muntenia. E mai mult o conventie e adevarat, nu e o delimitare stricta, dar repet, aflai asta de la scoala.
      • +2 (4 voturi)    
        Geniala asta cu trimiterea la scoala... (Miercuri, 2 mai 2018, 13:18)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Si ziceti asa, i-i sare jumatate din Moldova la gat...
        Iar Milcovul - care nu ajunge nici in judetul Galati si nici in Braila, ba mai si curge la nord si vest de ambele orase - n-are cum sa pozitioneze unul din orase in Moldova si pe celalalt in Muntenia.
        • +1 (1 vot)    
          ai dreptate, rectific: ii sar la gat cei cu carte (Miercuri, 2 mai 2018, 18:28)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Asa sa-ti ramana porecla... In afara de istorie si geografie la tine lipseste si stiinta citirii: AM SCRIS ca e o conventie, asa spun invatatorii, profesorii... in timpul orelor de curs ( nu discut despre categoria de educatori care vorbesc doar despre facebook si cluburi, de care se pare ca ai avut parte). Totodata am iterat ca nu e o delimitare stricta, e una formala, conventionala; daca tu vrei sa o dam in geografie, desi constat ca nici nu te-ai uitat pe vreo harta, Milcovul izvoraste din munti, de pe langa granita judetelor Vrancea-Buzau, trece la sud de Focsani si se varsa in Putna, care se varsa in Siret; Concluzii: nord de Siret- Galati; sud- Braila si Buzau( ca si aici bajbaie multi); dar argumentul esential e faptul ca la Milcov a fost granita,cu vama cu tot pina la Unire in 1859. si asta se invata la scoala, indiferent de "parerea mea", sau "geniala".
    • +5 (5 voturi)    
      Ba e :) (Miercuri, 2 mai 2018, 10:28)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      Orice moldovean, oltean, ardelean, etc mutat la bucuresti e bucurestean, pt ca asa vrea el si se comporta ca atare. :)
    • +2 (2 voturi)    
      Mereu se goleste Bucurestiul (Miercuri, 2 mai 2018, 10:31)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      de Bucuresteni
    • +2 (2 voturi)    
      Asta este impresia lor,, e bucureșteni,, (Miercuri, 2 mai 2018, 11:53)

      fly your dream [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      Asta este impresia lor,, e bucureșteni,,
  • +3 (7 voturi)    
    de ce doar 10000? (Miercuri, 2 mai 2018, 9:49)

    iodixit [utilizator]

    n-avea bani sa plateasca 20000, sau a dat spaga 1000 ca sa-i fie redusa ameda, ca raminea fara bani de cocaina?
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 2 mai 2018, 14:07)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      am primit doua voturi negative. probabil ca am dreptate si cineva s-a simtit cu musca pe caciula.