Fetița de 4 ani intoxicată de la o prăjitură cu marijuana a fost externată

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2018, 13:31 Actualitate | Esenţial


Marijuana
Foto: pixabay.com
Fetiţa de 4 ani care a ajuns duminică la spitalul din Miercurea Ciuc cu simptome de intoxicaţie după ce a consumat o prăjitură care conţinea şi marijuana va fi externată luni, starea sa fiind bună, transmite Agerpres.

Medicul şef al Unităţii de Primiri Urgenţe - SMURD din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc, dr. Kacsó Jolán, a declarat pentru Agerpres că fetiţa nu prezintă nicio complicaţie, este stabilă şi are o stare general bună, motiv pentru care va merge acasă. 

Potrivit medicului, este important că fetiţa, diagnosticată cu 'intoxicaţie accidental cu substanţă ilicită', a fost adusă foarte repede la spital, starea ei fiind bună şi la sosirea în UPU.

"A fost adusă într-un timp util, aproape imediat după producerea incidentului, ceea ce era de mare ajutor şi probabil că nici nu a reuşit să mănânce într-o cantitate aşa de mare, care să-i fi pus viaţa în pericol sau să dezvolte simptome foarte severe, pentru că ar fi putut să fie astfel de simptome", a precizat dr. Kacsó Jolán.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Harghita, Gheorghe Filip, a declarat că Poliţia Municipiului Miercurea Ciuc a declanşat imediat o anchetă, care a stabilit că fetiţa de patru ani 'a consumat, se pare, o prăjitură pe al cărei ambalaj era menţionat, printre celelalte ingrediente, şi acest conţinut de marijuana'.

Sursa citată a arătat că una dintre priorităţile în anchetă este să se stabilească cum a intrat familia în posesia prăjiturii şi cum a ajuns fetiţa să o consume.

"Pe teritoriul ţării noastre, după cum ştiţi, consumul, dar şi deţinerea acestor substanţe fiind interzise, s-a întocmit un dosar de cercetare penală, în care cercetările sunt continuate pentru stabilirea tuturor aspectelor legate de acest caz, la finalizare urmând să fie propusă soluţie legală prin Parchetul de pe lângă Judecătoria Miercurea Ciuc, de către poliţiştii specializaţi ai structurii noastre, sub coordonarea procurorului DIICOT", a adăugat Gheorghe Filip. 

















1914 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    Fake news (Luni, 30 aprilie 2018, 13:40)

    Ragnar [utilizator]

    Nu exista nici un singur deces in toata lumea de la cannabis asa ca nu mai prostiti lumea cu toate mizeriile.
    • -10 (26 voturi)    
      Esti dealer de droguri? (Luni, 30 aprilie 2018, 13:56)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Ragnar

      Lasa povestile astea periculoase. Oamenii responsabili lupta impotriva drogurilor, nu ii incurajeaza pe drogati, cum incerci tu sa faci.
      • +2 (16 voturi)    
        Toate au o limita. Macar de varsta. (Luni, 30 aprilie 2018, 14:24)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Nu stiu daca ai copii. Daca nu, fa un exercitiu de imaginatie: om intreg la cap, responsabil fiind, daca ai avea, sa zicem, o fetita de 4 (patru) ani, i-ai da cu mana ta, sa manance prajitura cu cannabis? La 4 ani??? Probabil esti unul din cei care promoveaza consumul de 'iarba' (o fi bine, o fi rau?...), dar toate au o limita. Cel putin privind varsta consumatorului. In logica ta, de ce sa nu dai unui copil de 4 ani sa bea vodka cu bere, sa fumeze si mai stiu eu ce alte nazbatii. Nici astea nu au omorat pe nimeni, in mod direct si imediat.
        • +4 (12 voturi)    
          Ce de-a prostii, nene... (Luni, 30 aprilie 2018, 15:37)

          marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

          Nenicilor, vorbiti prostii si o faceti cu mandrie. Complicatiile posibile de la consumul de marijuana in exces nu au legatura cu starea de sanatate fizica generala, ci mai degraba cu cea psihica si cu tot ce decurge din asta, iar asta doar pe termen lung, nu de pe o zi pe alta. Cum a zis si Ragnar, este fizic si medical imposibil sa mori de la un exces de la marijuana, pentru un adult o intoxicatie posibil mortala presupune sa fumezi cateva sute de grame intr-un timp foarte scurt, o imposibilitate fizica, mai usor e sa mori intoxicandu-te cu mere (ceea ce s-a si intamplat unora). Din punctul asta de vedere, fetita a fost intr-un pericol incomparabil mai mic decat mine, care am baut doua guri sanatoase de clor in '90, confundand ca un pusti ostenit de fotbalul din fata blocului sticla de apa cu una de clor (fara eticheta). Adica ai mei parinti ar fi mult mai aproape de inchisoare (juridic vorbind si privind prin perspectiva pericolului REAL, nu propagandistic) decat parintii fetitei cu pricina.

          Va agitati de ca si cum parintii i-ar fi dat-o intentionat sau de parca era vorba de o seringa cu 10 grame de coca, nu de o negresa cu cine stie ce fractie de iarba in ea. Dar deh, asta face lipsa de informatie din oameni - judecatori de scara de bloc, exprimand sentinte pe baza de cunostinte babesti (in cel mai fericit caz).
          • +1 (1 vot)    
            Judecator de scara de bloc.... (Luni, 30 aprilie 2018, 16:55)

            XtrO [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

            Nenicule, te bagi si mataluta ca musca. Acolo. Ce am scris era o replica la afirmatia ca marijuana, pana la urma, nu e periculoasa. Asa o fi, nu ma pricep, spre diferenta de dumneata, dar nu in cazul copiilor precum fetita in discutie. N-am afirmat nicaieri ca parintii i-au dat-o intentionat, Dar, iata ca se pot intampla accidente. Daca nu interveneau la timp cei de la urgenta, oare ce se putea intampla? Despre asta era vorba, nu despre cei care folosesc respectiva iarba in scopuri recreationale, n-am treaba eu cu ei.
        • -1 (5 voturi)    
          citat din articol (Luni, 30 aprilie 2018, 16:22)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

          ...starea ei fiind bună şi la sosirea în UPU.
          ........................................
          zise dom' doctor, de la upu.
          probabil si bine dispusa.
          sa fim seriosi, prea multa dramatizare.
          • 0 (4 voturi)    
            Neseriosi. Si dramatici! (Luni, 30 aprilie 2018, 17:30)

            XtrO [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            "A fost adusă într-un timp util, aproape imediat după producerea incidentului, ceea ce era de mare ajutor şi probabil că nici nu a reuşit să mănânce într-o cantitate aşa de mare, care să-i fi pus viaţa în pericol sau să dezvolte simptome foarte severe, pentru că ar fi putut să fie astfel de simptome", a precizat dr. Kacsó Jolán.
            Intreb si eu, ca vajnic judecator de scara de bloc (vezi comentariul anterior):
            Daca fetita manca toata prajitura si/sau daca nu apucau parintii sa o duca in timp util la urgenta si se intampla o nenorocire (vezi declaratia medicului), cei care isi pun intrebari erau la fel de neseriosi si dramatici?
      • +2 (4 voturi)    
        hahaha (Luni, 30 aprilie 2018, 17:15)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        alcoolul e un drog , tutunul e un drog.

        Iar Ragnar nu incurajeaza pe nimeni sa se drogheze in cometariul lui de 2 randuri...
        ce spune el e doar un fapt usor de dovedit daca da i n search pe google
    • +4 (10 voturi)    
      In mod direct nu. (Luni, 30 aprilie 2018, 14:19)

      Alovi [utilizator] i-a raspuns lui Ragnar

      Nu vorbesc despre fetita high din articol, dar se poate muri daca intervin complicatii cu alte boli (mintale sau nu), daca se combina cu alcool (sau alte droguri/medicamente) sau se pot produce decese in mod indirect (accidente de masina ca te-a luat somnul, d-astea).
      Dar asa e, noi suntem ca hoardele de mongoli cand e vorba de a trata planta ca un medicament, nu ca un drog.
      N-ai cu cine.
  • -5 (17 voturi)    
    ragnar dragule, (Luni, 30 aprilie 2018, 14:01)

    iodixit [utilizator]

    in afara faptului ca momentan marihuana e interzisa prin lege (ma intreb ce alte ilegalitati sustii tu!), si capsuni daca-ti baga cineva pe git vreo 20 de kile, tot mori.
  • +3 (5 voturi)    
    hai sa nu divagam ca fata mare (Luni, 30 aprilie 2018, 15:39)

    nihilism [utilizator]

    1. Nu se moare de la supradoza de iarba. Voi si doctorul ar trebui sa va documentati intai 2. intr-adevar, discutia devine sensibila pentru ca este vorba de un copil de 4 ani. Lafel cum nu ti-ai lasa tigarile si vodka la indemana unui copil de 4 ani, lafel nu ti-ai lasa niste prajiturile cu marijuana (nu marihuana) daca esti un parinte responsabil.
    Si inainte sa va dati cu parerea, da stiu ce spun si locuiesc in olanda de multi ani.
    Nu drogul este o problema ci oamenii ignoranti si needucati. Eg: nu sexul este o problema, ci lipsa educatiei sexuale. :)
  • -3 (3 voturi)    
    sa'mi dea si mie adresa (Luni, 30 aprilie 2018, 16:09)

    nash pandelica [utilizator]

    cofetariei de unde luat'o sau a importatorului.
    in jamaica creste spontan si liber, iar localnicii o folosesc sa faca ceaiuri cand au probleme de sanatate...
    in olanda e probabil o delicatesa la mare cautare :-)

    apropo de cercetari, sa nu cumva ca sekoii sa dea vina pe romanii rai, care vor sa'i extermine :-))
    asteptam pozitia udmr.