VIDEO Protest în Piața Victoriei din Capitală. Peste 400 de persoane au cerut demisia premierului Dăncilă: „Vasilica nu uita, România nu-i a ta”

de N.O., V. Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2018, 19:20 Actualitate | Esenţial


Protest antiguvernamental
Foto: Hotnews
Aproximativ 450 de persoane au cerut, vineri, în Piața Victoriei din București, demisia premierului României, după ce șeful Guvernului a refuzat să se prezinte la o întâlnire cu președintele Klaus Iohannis la Cotroceni, iar șeful statului a anunțat că a își retrage votul de încredere acordat Vioricăi Dăncilă. Oamenii au scandat ”Demisia”, ”Vasilica nu uita, România nu-i a ta" și "Go, go, go, Dragnea la bulău!". 

Apogeul protestului a fost reprezentat de momentul în care premierul Viorica Dăncilă a declarat la România TV că nu are niciun motiv să își dea demisia, mesaj care a fost redat în Piață prin intermediului unei portavoci, iar toți cei prezenți în fața Guvernului au huiduit timp de mai multe minute.

Președintele Klaus Iohannis i-a cerut, vineri, demisia Vioricăi Dăncilă, argumentând că aceasta nu a înțeles obligațiile ce îi revin conform jurământului depus la învestirea în funcție și nu face altceva decât să execute ordinele de partid.

Protestul a avut loc în urma unui apel făcut pe Facebook de comunitățile Reușim şi Rezistenții din Piața Victoriei în cadrul evenimentului intitulat "Cerem demisia incompetentei VV Dăncilă!".

Protestul transmis LIVE TEXT:

21.00: Oamenii au început să plece

20:20. De la o portavoce cineva a anunțat declarația premierului Viorica Dăncila cum că nu demisionează, iar mulțimea a huiduit timp de mai multe minute

20.08 Aproximativ 450 de persoane sunt acum în Piață.

19.49: Sunt circa 350 de persoane acum. Se scandează "Nu vrem să fim conduși de hoți" și "Justiție, nu corupție!"

 

 

19.40: Oamenii au ridicat în mâini o pancartă cu mesajul ”Ministerul Apărării Infractorilor” ca reacție la apariția jandarmilor

 

19.35: Jandarmii au ajuns și ei în Piața și au montat garduri în jurul zonei unde s-a adunat mulțimea

19:30 Circa 250 de persoane sunt acum în Piață, potrivit numărătorii reporterului Hotnews.ro aflat la fata locului. Oamenii scandează : "Vasilica nu uita, România nu-i a ta" și "Go, go, go, Dragnea la bulau!"

19.15 Aproximativ 150 de oameni erau adunați în Piața Victoriei și scandau "Demisia!", "DNA sa vina sa va ia!", "Ieși afară, javra ordinară!", "Ieșiți cu noi, vă fură și pe voi!"


Ce scriu inițiatorii pe pagina de Facebook a evenimentului:

"Presedintele Klaus Iohannis i-a cerut, vineri, demisia premierului Viorica Dancila, pentru ca nu face fata pozitiei de prim-ministru. Mai mult, seful statului a afirmat ca ii retrage increderea premierului.
Dupa ce Viorica Dancila a refuzat sa se prezinte la intalnirea stabilita la ora 11:00, la Palatul Cotroceni, cu presedintele Klaus Iohannis, seful statului a sustinut o declaratie de presa in care a spus ca premierul nu si-a respectat juramantul depus la preluarea mandatului.
Potrivit sefului statului, Viorica Dancila a preferat sa execute ordinele venite de la partid, transformand Guvernul intr-o vulnerabilitate.

"In luna ianuarie, doamna Dancila spunea asa: Jur sa-mi daruiesc toata puterea si priceperea pentru propasirea spirituala si materiala a poporului roman, sa respect Constitutia si legile tarii, sa apar democratia, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritoriala a Romaniei. Este juramantul pe care il depunem noi.

Asta inseamna si ca se respecta principiul colaborarii loiale. Doamna Dancila a preferat sa execute ordinele venite de la partid.
Avand in vedere acestea, eu retrag increderea acordata doamnei Dancila. Pot sa trag o concluzie, doamna Dancila nu face fata pozitiei de prim ministru a Romaniei si transforma Guvernul intr-o vulnerabilitate. Solicit demisia doamnei Dancila din functia de prim-ministru al Romaniei", a declarat seful statului."


Citeste mai multe despre   


















4583 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Începutul sfârșitului (Vineri, 27 aprilie 2018, 19:39)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Daca Dancila pica, se duce cu psd cu tot dupa ea.
    In nici un caz viitorul premier nu va mai fi din barca psdului, iar dragnea & co stiu asta.
    • -4 (10 voturi)    
      Reducerea salariilor nesimțite ale doctorilor! (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:28)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Salariile doctorilor romani sunt mai mari decât în Occident ca valoare absoluta. Daca protestatarii din Piata Victoriei ar cere reducerea acestor venituri total nejustificate ale medicilor m-as alătura și eu lor. Vad totuși ca ei nu sufla o vorba despre aceasta lege a salarizării care condamna la sărăcie majoritatea bugetarilor și ii face bogați pe doctori.

      ln Germania un medic câștigă în medie 49 000 Euro pe an. Un apartament de 52 m2 în München este 340 000 mii Euro.

      Un doctor în Romania are peste 2000 Euro net/luna (24 000 Euro/an) de la întâi martie 2018 (putini câștiga sub, vezi:
      http://www.sjuvaslui.ro/images/SALARII_NETE_MARTIE__2018.pdf ). Un apartament tot de 52 m2, la București, este 60 000 Euro.

      Medicul german din Munchen își ia apartament în 340 000 E/49 000 E/luna = 7 ani iar cel din Romania în 60 000 E / 24 000 E/an = 2 ani și jumătate.

      Mai sunt și chirii de plătit plus bani pentru mâncare, întreținere etc. Medicul din Romania, realist vorbind, își cumpăra apartamentul în 3 ani și jumătate iar cel din Germania în vreo 9.

      Deci salariul real al doctorului roman este de vreo 2.5 ori mai mare ca al celui german!
      • -2 (10 voturi)    
        daca mai dau si meditatii (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:12)

        kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        isi iau 6 apartamente!
    • -1 (7 voturi)    
      incepe cu 450 de oameni... (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:11)

      kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      clar e sfarsitul!
  • +6 (8 voturi)    
    Daca nici acum (Vineri, 27 aprilie 2018, 19:42)

    RaduConstantin [utilizator]

    cand niste nemernici calca in piciore constitutia, ne sfideaza presedintele si ne umilieste pe noi, cele peste sase milioane de romani din spatele presedintelul, nu iesim in strada, ce pretentii mai putem avea la o viata libera, democratica; la un viitor civilizat? Suntem o natie de moluste, de finite gelatinoase, fara structura osoasa de care isi bat joc toti derbedeii, toii incompetentii, toti analfabetii! Astia suntem si asa vom ramane in veci: niste rame!
    • -4 (8 voturi)    
      E revoltător. Med. Rezident an I câștigă 900 Euro! (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:47)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

      In timp ce majoritatea romanilor angajați în tara trăiesc din salariul minim pe economie care este 250 Euro net. (vezi: http://www.calculatorsalariu.ro/?action=calcs2&suma=1900) un simplu medic rezident de anul întâi (vârstă 25 ani) câștigă peste 900 Euro iar unul de anul V, 1200 Euro. Pana la terminarea rezidentului, adică la vârsta de 30 ani, un asemenea doctor, cheltuind 400 Euro pe luna ceea ce este suficient, pune deoparte 40 000 Euro, bani cu care își ia apartament în Craiova (vezi lista salarii de mai jos).

      Dupa ce termina și devine medic plin strânge bani de un apartament la fiecare 2 ani.

      Creșterea salariilor doctorilor este o bătaie de joc la adresa majorității romanilor.

      Pentru detalii, vezi lista salariilor de la SJU Craiova:
      http://www.scjuc.ro/Interne/Salarii.html
      • -1 (5 voturi)    
        250 euro net pt necalificati (Vineri, 27 aprilie 2018, 23:40)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        e diferenta intre medici si muncitori necalificati
    • 0 (0 voturi)    
      RaduConstantin.... (Duminică, 29 aprilie 2018, 1:02)

      Johan6Case [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

      Lasa ma POPORUL in pace ca nu stii tu ce-i aia...., pune drk' osul la treaba..., esti liber, produce, casiga..., pe de alta parte, NU-TI ESTE RUSINE SA FII ASA PROST???.... Daca ai unde sa locuiesti, daca-ti vine curentul electric in casa(sa stai pe net...), daca ai restul utilitatilor in tara(exceptand restul, pe care le-a praduit SEKURITATEA si continua si-n ziua de astazi, si cu care tu nu vrei sa te lupti..., tu o aperi !!!!....), deci daca inca mai beneficiezi de tot ce mai are tara asta..., apai sa stii ca pe acestea LE-A PRODUS CINEVA... mai bade, si anume POPORUL ala pe care-i sphurcai tu peste tot pe unde casti gura ma loaza !!!!!...
  • -7 (19 voturi)    
    de ce se cere dimisia premierului? (Vineri, 27 aprilie 2018, 19:54)

    premierul grivco [utilizator]

    ca n-am priceput
    • +11 (13 voturi)    
      Nici nu trebuie (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:37)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      ... nu e pentru cei din grupul tau sa pricepeti. Voi multe nu pricepeti. Voi nu intelegeti care e problema daca IJ inspecteaza DNA, nu intelegeti ce e anormal in controalele la HN si Rise, voi nu intelegeti de ce trebuie sa raspunda la telefon PM mereu can suna Presedintele tarii, nu intelegeti de ce mediul privat se plange de legile proaste, de ce luema se teme de exodul "inchisoristilor", de ce birocratia ne termine, nu intelegeti care e problema cu spitalele, nu intelegeti ce zero barat a facut Firea in 2 ani... lista continua.

      Este ok. Nu-i bai. Vezi ca incepe Gadea, sa nu-l pierzi. Deschide TV-ul repede. Te ajuta el sa intelegi tot. Nu te teme.
  • -7 (19 voturi)    
    Rezistentii au iesit la mici gratis oferiti de PNL (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:12)

    adrianhn [utilizator]

    Penibil, ar trebui sa se duca la munca nu sa cerseasca mancare gratis in strada ...

    #rezistentii au devenit #mocangii
    • +7 (11 voturi)    
      La munca? (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Au iesit la 19. Adica dupa munca. Dar este greu sa stii programul cand nu muncesti. In al doilea rand stai tu calm ca ei muncesc, spre deosebire de alti pomanagii sau pierde-vara. In al treilea rand chiar DACA prin absurd ieseau al 10... sa stii ca exista un lucru numit "concediu" pe care oricine are dreptul sa si-l ia (daca munceai stiai asta). In al patrulea rand, ei iti platesc pomenile.

      In al cincilea rand iti multumesc ca ma amuzi in fiecare zi. Dupa 12h de munca e bine sa mai citesc bancuri printre comentarii.
    • +5 (7 voturi)    
      Tu cum rezisti la foame??? (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:38)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Ca asta e miscarea Psd, statz in casa la helena3 si rabdatz de foame.
  • 0 (8 voturi)    
    vai , 400!!!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:57)

    exilatul [utilizator]

    astia sunt adevaratii "revolutionari"...un popor cu 75% de penali si imbecili ( prin fapte sau mentalitate ) nu merita altceva mai bun...sper sa va "calareasca" mizeriile umane de la putere pina o sa va iese pe ...nas...rahatul pe care v il da sa l "inghititi" ( pacat pt restul de 25% , oameni cinstiti , muncitori si cu bun simt )...
    • +2 (6 voturi)    
      nici revolutia nu a existat (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:27)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      noi sintem prosti, lipsiti de lideri....va recomand sa mergeti pe munte sa vedeti ce se intimpla cu oile care ramin fata berbec, jupin si catei....unele behaie...pina se satura si apoi pa...le maninca lupul.
    • +5 (7 voturi)    
      Alt pacat (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:21)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Pacat ca iti da lumea minus pentru ca adevarul doare. Desi este admirabil ca se protesteaza, de multe ori si eu ma intreb de ce nu au venit la vot. Am observat ca si aici, oricat de iubit (??) as fi de cativa (sper), tot imi iau minusuri nenumarate cand critic miscarea anti-vot. Adevarul doare.

      Dar acum realist: asta s-a votat, asta avem. Eu am votat USR si nu regret nici macar o clipa. Cei ce nu au venit la vot regreta ceva?
  • -6 (6 voturi)    
    Impresie (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 2:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Am impresia ca Iohannis i-a luat prin surprindere pe #rezistenti cu acest conflict artificial.

    Asta e ...
  • 0 (0 voturi)    
    stie, stie (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 9:28)

    revo [utilizator]

    Romania e a lui Dragnea. Ea e doar fata in casa, stie care-i e locul.