Zegrean: Solicitarea președintelui de demisie nu poate avea niciun efect. Premierul a declanșat însă un conflict constituțional

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2018, 15:06 Actualitate | Esenţial


Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean a declarat pentru TVR că există un conflict constituțional între președinte și guvern, declanșat însă de Viorica Dăncilă care a încălcat atribuțiile exclusive de politică externă ce revin șefului statului. Pe de altă parte, el a explicat că, potrivit Legii fundamentale, Klaus Iohannis nu poate revoca premierul, iar solicitarea de demisie este lipsită de efect juridic.

În opinia lui Zegrean, ar fi mai indicat să se revină la perioada de dinainte de guvernarea Radu Vasile, când textul fundamental al ţării permitea revocarea premierului de către șeful statului.

"Nu poate să existe un efect practic, pentru că la Constituție scrie că Președintele numește Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament. Numai Parlamentul poate să revoce Guvernul", a subliniat Zegrean.

"Aici suntem în prezența unui conflict juridic de natură constituțională. Problemele de politică externă sunt, uitați-vă în Constituție, exclusiv ale președintelui. El conduce politica externă a României , el stabilește înființarea de misiuni diplomatice", arată fostul președinte al CCR.

"În perioada guvernării CDR, în 1996-2000, a fost problema. Atunci președintele putea revoca primul-ministru pentru că așa scria în Constituție sau, mă rog, nu exista interdicția de a-l revoca. Și-atuncea s-a introdus în Constituție textul ăsta, în revizuirea din 2003 s-a introdus textul, potrivit căruia primul ministru nu poate fi revocat de președinte. Era probabil mai bine ca președintele să poată să-l revoce, pentru că și acum, ca și atunci, președintele era omul cu cea mai înaltă autorizare electorală", a conchis Zegrean.



















8803 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Dizolvarea parlamentului (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:19)

    FA [utilizator]

    Dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate, momentan majoritatea parlamentara lucreaza impotriva intereselor Romaniei, si nu respecta constitutia tarii, partidele implicate ar trebui sa fie dizolvate automat, daca Romania ar fi stat de drept, doar ca nu e, e un stat mafiot.
    • +14 (18 voturi)    
      300 (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:37)

      tufa_de_venexia [utilizator] i-a raspuns lui FA

      eu propun adunare tuturor parlamentarilor(465) si o baterie de tunuri care sa nu taca inaite ca numarul parlamentarilor sa fie mai mic de 300 (cu cat mai mic cu atat mai bine)
  • +27 (33 voturi)    
    da domne... (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:20)

    liviu_ [utilizator]

    toti stim ca nu poate avea mare efect... mai ales cu comunistii din psd...

    dar ar trebui sa toti sa laudam psd pt ca nu putem sa-i dam joc pana in 2020?!

    adevaru e ca, desi nu recunoaste nimeni... parlamentul are MULT mrea multe drepturi si nu sunt forme legale de a fi oprit daca derapeaza....

    in romanica e f usor sa istaurezi o dictatura parlamentara... cam ceea ce face acum psd
    • +5 (7 voturi)    
      Si, mai rau decat atat, (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:55)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Orice modificare a Constitutiei se finalizeaza in Parlament.
      Adica forma "noua" a Constitutiei care ar fi redactata si supusa unui referendum va fi rezultata din dezbaterea in parlament unde psd are majoritate suficienta ca sa nu lase sa intre in Constitutie vreun paragraf care i-ar dezavantaja.
      D-aia asteptam ca prostii si o sa asteptam mult si bine sa se introduca aia cu 300 de parlamentari... Efectiv, nu exista o cale legala de a forta sa fie introdusa in textul final al Constitutiei pentru ca EI NU VOR.
      • +3 (3 voturi)    
        Cu alte cuvinte.. (Vineri, 27 aprilie 2018, 21:16)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        ... Acest cuib de mafioti, ajutati de masina de propaganda media , mintind cu buna stiinta, batrani si o turma de spalati pe creier, au transformat pretioasa democratie intr-o dictatura parlamentara?? Romania, desi este o tara europeana, este intr-o capcana atat de distrugatoare, si noi nu gasim solutii???? Sau suntem niste amortiti, si ne complacem... fara sa ne pese de repercursiunile devastatoare si pe termen lung..
        Dizolvarea parlamentului, intentarea unui proces de anvergura pentru subminare a economiei si securitatii nationale si ..alegeri responsabile
        • +1 (1 vot)    
          alegeri responsabile? (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 21:22)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

          Cine? alege responsabil
          Si partea cea mai trista: aceia care ar avea capacitatea sa conduca natiunea spre ceva mai bun, stau si comenteaza. Ei sunt doar vocea societatii civile, vezi doamne, nu se amesteca in mizeria politica.
          Atunci cand Romania s-a trezit "din somnul cel de veacuri" intelectualii romani scoliti pe la Paris / Viena / Berlin s-au implicat in politica nu au stat pe margine, sa discute despre sexul ingerilor ca acum...
  • -20 (26 voturi)    
    Habar n-are (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:31)

    holinessdani [utilizator]

    Mutarea nu-i acelas lucru cu "infiintarea" misiunii diplomatice.
    Inca un exemplu de incompententa pe care Ro a trebuit sa o suporte in trecut.
    Si cat are pensie acesr domn?
    • +3 (5 voturi)    
      Tu stii ce presupune mutarea? (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:08)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Ai idee ce inseamna o ambasada? de ce e considerat teritoriu national cel de sub ambasada respectiva? Sau de ce Israel ofera mari facilitati primelor 10 tari care-si muta ambasada?
      Asa e usor sa dam din gura...sa scuipam cu pietre.
    • +1 (9 voturi)    
      Zegrean e plin de glume,,,, (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      cand se faceau motiuni contra presedintelui de atunci (intamplator era Basescu, dar putea fi orisicine), totul era constitutional cu Zegrean la carma CCR. ,,Nu vad care e problema'' zicea Zegrean (uitand ca are o miopie -12 la ochelari).
      acum, cand motiunea este contra guvernului, atat de simpatizat de domnul Zegrean, solicitatea de demisie devine dintr-o data neconstitutionala.
      Eu i-as raspunde scurt : ,,Nu vad care e problema'', vorba domnului Zegrean
    • +2 (4 voturi)    
      mai citeste odata (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:20)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Ai probleme de intelegere la citirea textului. Pune osul pe carte. Educatia nu strica, e buna pentru tine.
    • +3 (5 voturi)    
      Care e diferenta (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:37)

      Ali Mentara [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Dintre a muta un birou de la A la B si de a inchide biroul in A pentru a deschide unul in B?
    • +3 (7 voturi)    
      !!!!! (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:57)

      dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Doamne, da' ce destept sunteti, Domnule ! uite ca nu ne-a trecut prin cap, idioti ce suntem ! "Infiintarea" misiunii diplomatice tine de politica externa, dar daca e "mutare", indiferent ca-i mutare de ambasada sau de chiosc in Cismigiu, devine o chestie de politica interna !
    • +3 (5 voturi)    
      Vai doamne (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:05)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Ce bine era dacă cine vă dă textele vă dădea și creierul aferent...
      Avem misiune la Ierusalim? Nu. Deci, se va crea o msiune--> Atribut prezidențial.
      Oricum, veorica nu are atribuții de politică externă decât sub conducerea presedintelui, nici măcar de mutarea a unei ambasade... Deci, ciocul mic.
      • -1 (1 vot)    
        Si totusi DEX ... exista! (Vineri, 27 aprilie 2018, 20:38)

        holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        Si asta e valabil pentru 5 dintre cei 6 care au raspuns la comentariul meu.
        Iar sa-ti expui ignoranta cu atata dezinvoltura doar incepand cu base am mai vazut.
        Daca asa incercati sa luptati impotriva psd, atunci puteti sta linistiti acasa, lupta e deja pierduta!
  • +19 (21 voturi)    
    GUVERNUL trebuie dat jos (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E GUVERNUL HOTIEI NATIONALE si deja stim brea bine de ce este (in)capabil O adunatura de incompetenti care reprezinta interesele turmei de borfasi psd+alde (udmr inclus). E timpul sa plece sau sa fie alungat cu pietre!
    • +6 (6 voturi)    
      daca... (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:06)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      conationalii nostri care prin nepasarea si indolenta lor au adus aceasta catastrofa in parlament si la guvern ar fi catadicsit sa iasa la vot... atunci sigur psd + alde nu ar fi avut majoritate, iar udmr probabil nici nu ar mai fi intrat in parlament, nu ajungeau la pragul de 5%. Din pacate oamenii seriosi si corecti sunt persecutati de cei nepasatori si incapabili sa inteleaga ca inactiunea e mai rea decat orice actiune...
      • +1 (1 vot)    
        Exact, prostii nu voteaza (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:22)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

        si astfel dinamiteaza intreaga tara.

        Cand nu votezi, castiga PSD, fiindca PSD comite fraude electorale, cum a facut si Dragnea insusi.
  • +4 (4 voturi)    
    incalcarea constitutiei (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    poporul e suveran si un referendum valid a decis ca nr parlamentarilor sa fie 300. imbecilitatea infractorilor face ca drepturile romanilor sa fie incalcate grosolan in conditiile in care insitutiile statului, acaparate politic si mafiot nu numai ca nu respecta legile dar le si modifica astfel incit infractorii sa nu mai fie pedepsiti.
  • -1 (7 voturi)    
    reguli ad-hoc, ca la noi (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:54)

    Razvan_M [utilizator]

    In urma cu vreo 200 de ani, un grup de oameni cu cap din Statele Unite au creat o Constitutie. De-a lungul timpului au aparut o serie de amendamente, care de obicei au adaugat explicit la drepturile cetatenilor sau au impus limite mandatelor politicienilor.

    La noi, avantajul in 1990 a fost ca am avut de unde alege si ne puteam baza si pe experienta altora. Din pacate, dupa prima Constitutie au aparut niste modificari masive (pe care si eu le-am votat, insa fara a intelege implicatiile). Din ce tin minte, un motiv pt. modificarile constitutionale a fost posibilitatea de a urmari penal un parlamentar.
    A mai fost apoi acel vestit Referendum pentru parlament unicameral si maxim 300 de purcelusi. Si ale carui rezultate au fost ignorate cu rea-vointa de TOTI parlamentarii (asta ca sa intelegem ce fel de democratie avem noi). Si care rezultat a continuat sa fie batjocorit de cei din PNL/PSD care i s-au opus (asta ca sa ne dam seama in ce fel inteleg romanii democratia).

    Eu cred ca frenezia asta de a face si desface Legea Fundamentala este o eroare. Suntem 18 milioane de oameni, iar schimbarile in legea fundamentala au consecinte si implicatii in multe directii.

    Eu l-as intreba pe onor judecatorul Zegrean de ce nu s-a introdus la prima modificare constitutionala dreptul Presedintelui de a demite Guvernul? Adica in 2003, oamenii care au lucrat la acele modificari, erau mai prosti decat sunt cei de acuma? Sau pur si simplu vrem sa facem ceva pt. ca pare cea mai simpla solutie?

    PS. Sunt votant "de dreapta", desi nu recunosc acum niciun partid ca fiind de dreapta sau de stanga la noi. Nici macar de centru - doar niste adunaturi fara directie politica coerenta. Din punctul meu de vedere, PSD-ul are 50% din Parlament si o multime de romani care i-au dat votul in spate. Sa-i lasam in pana mea sa guverneze. Eu am incredere ca romanii care au votat PSD-ul pt. stabilitatea promisa (si pt. alte promisiuni) vor avea capacitatea de a evalua activitatea acestui partid....
  • +2 (2 voturi)    
    3 zile in strada (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:27)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ca la " colectiv" si nu mai ramane picior de psd-ist in guvern. Ca sobolanii se raspandesc !!!
  • +3 (3 voturi)    
    toti debilii... (Vineri, 27 aprilie 2018, 17:50)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    au modificat Constitutia incat sa dea mai multa putere cretinilor din Parlament. Culmea e ca-si fac de cap desi au mai putina autoritate decat Presedintele daca e sa luam nr de voturi.