Iohannis, despre vizita lui Dăncilă în Israel: Chiar dacă PSD-ului nu îi convine, eu sunt președintele Republicii / Cu siguranță o să o întreb cu ce ocazie a plecat, fără măcar ca din politețe să mă sune

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2018, 19:47 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis si Viorica Dancila
Foto: Presidency.ro
Klaus Iohannis a declarat joi că îi va cere explicații premierului Viorica Dăncilă despre vizita în Israel, subliniind că el este „președintele Republicii”, chiar daca PSD-ului nu îi convine, și, în această calitate, „răspunde de politica externă” a României.

„Fiți asigurați că o să o întreb pe doamna Dăncilă cu ce ocazie a plecat în Israel în vizită bilaterală, fără să spună o vorbă, fără măcar ca din politețe să mă sune sau să treacă pe la mine”, a spus Iohannis, întrebat cum comentează vizita pe care Viorica Dăncilă și Liviu Dragnea o efectuează în aceste zile în Israel.

Șeful statului a precizat că și el s-a întrebat, după ce l-a văzut pe Liviu Dragnea că „s-a lăudat la televizor că a rezolvat problema ambasadei” României în Israel, „în ce calitate a rezolvat această chestiune”.

”Chiar dacă PSD-ului nu îi convine, eu sunt președintele Republicii și eu răspund de politica externă” a României, a subliniat el.

Klaus Iohannis a acuzat faptul că Dragnea „încearcă să folosească astfel de teme false pentru a câștiga capital electoral, recunoaștere internațională”.

Întrebat de ziariști dacă la Palatul Cotroceni a ajuns o propunere de numire a unui nou ambasador în Israel, Iohannis a răspuns: „Nu am văzut așa ceva dar nici nu am verificat. O să întreb la colegi să văd dacă există așa ceva”.



















3439 vizualizari

  • -20 (36 voturi)    
    "o sa intreb la colegi"??? (Joi, 26 aprilie 2018, 19:49)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Ce colegi are un presedinte?
    • +2 (4 voturi)    
      Iti tratezi (Joi, 26 aprilie 2018, 20:05)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Subalternii cu respect, nu cu "o sa le intreb pe proastele de la departamentul relatii cu guvernul", ca nu se cade. Asa merge in afara Partidului cel Iubit.
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil ... (Joi, 26 aprilie 2018, 20:11)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      se referea la consilierii lui ,dar nu asta e asa important .
    • +6 (8 voturi)    
      Colegii de munca, stimabile (Joi, 26 aprilie 2018, 20:16)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Pentru un om cu bun simt, cei de la Administratia Prezidentiala sunt colegi de munca ai presedintelui.

      Imi dau seama ca ar fi fost mult mai bine ca la o astfel de intrebare sa auzim un sonor "Fa, Doino, au trimis boii aia ceva?" sau "O sa-mi intreb iobagii de pe mosie" dar asta e, mai rabdati-l si dvs. putin pe blegul de Iohannis, tantalaul asta care chiar crede ca buna crestere mai inseamna ceva in Romania. Mai e doar un an si jumatate si poate ne pricopsim cu un presedinte condamnat penal, asa cum inteleg ca v-ar placea si cum, la drept vorbind, chiar meritam, cei mai multi dintre noi.
    • -1 (7 voturi)    
      ce minte are un hotel? (Joi, 26 aprilie 2018, 21:45)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ce minte are un hotel?
    • -1 (3 voturi)    
      Pe mine... (Joi, 26 aprilie 2018, 21:54)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Pe mine, care l-am votat si pe consilierii/colaboratorii responsabili pentru politica externa pe care ii are orice presedinte.
    • +3 (7 voturi)    
      presedintele (Joi, 26 aprilie 2018, 22:14)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ii numeste pe consilieri si subalterni "colegi".
      aia de la PSD ii numesc "sclavi".
      tu cu cine tii?
      alta intrebare...
    • 0 (4 voturi)    
      Colegii de la Bruxelles :) (Joi, 26 aprilie 2018, 22:22)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      De data Dragnea a tras lozul cel mare, merge pe mâna americanilor, în timp ce Iohannis e cu ochii aiurea, spre Bruxelles, spre Merkel, spre Juncker ...
    • +3 (7 voturi)    
      colegii (Joi, 26 aprilie 2018, 23:48)

      meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      de la "servicii", aia cu protocoalele...
    • 0 (2 voturi)    
      pentru (Vineri, 27 aprilie 2018, 8:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      unul ca tine invatat doar cu obedienta si umilita e greu sa priceapa ca presedintele se referea la toti cei din administratia prezidentiala, atunci cand facea referire la colegi. Colegialitatea nu impiedica sub nicio forma subordonarea ierarhica.
  • +19 (21 voturi)    
    despre Constitutie! (Joi, 26 aprilie 2018, 20:03)

    ber [utilizator]

    Actuala Constitutie este facuta de psd si ulterior modificata tot de psd. Au fost doua referendumuri, dar a iesit cum a vrut psd-ul. Nu cred ca acest partid a facut o constitutie prin care Ion Iliescu sau Adrian Nastase
    sa nu aiba nici-o putere.
    Atunci de ce rastalmaceste psd-ul de azi ceea ce tot ei au facut? Cand nu ne convine, golim de continut puterile statului? Asta-i politica?
    • +3 (5 voturi)    
      Da, (Joi, 26 aprilie 2018, 20:18)

      dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui ber

      asta e politica PSD-ului. Cel votat masiv de boborul rrrroman.
  • +3 (5 voturi)    
    tara lui peste (Joi, 26 aprilie 2018, 20:05)

    traiang [utilizator]

    Ma intreb in ce fel de tara traim daca seful guvernului ,seful camerei deputatilor pot lua hotarari care antreneaza o tara din moment ce nu au mers in vizita privata si nu au atributii in acest sens Nu este o lege a raspunderii ministeriale sau pentru deputati? Nu vreau sa speculez ca orice cretinoid te poate pune in stare de razboi cu nu stiu ce tara Dincolo de toate ''zicerile'' nu sunt niste legi dupa care te conduci Iar despre ambasada la Ierusalim si fel de fel de pozitii pro sau contra nu se zice esentialul Si Trump muta ambasada dar dupa o lege data in Congresul USA din 1995 care a tot fost amanata
  • -1 (5 voturi)    
    lol ..mr pres (Joi, 26 aprilie 2018, 20:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    iti amintesc ca madam analfabeta a ajuns PM unei tari la nominalizarea unui profesor. emilica, joha....tara asta nu are nevoie de profesori pe post de presedinte decit daca ne educa si ridica neamul bre. in cazul de fata ce ar fi sa va luati plasutele si sa ne lasati? ms
    • -1 (1 vot)    
      mai coclino, (Vineri, 27 aprilie 2018, 8:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      tu esti indragostita de jigodia alfa, dragnea.
  • -1 (5 voturi)    
    Si tocmai Iohannis s-a trezit (Joi, 26 aprilie 2018, 20:39)

    Lovercraft [utilizator]

    despre care tot romanul afla ca e plecat prin Tenerife sau naiba mai stie pe unde, fara sa anunte pe nimeni.
    • -1 (1 vot)    
      aaa, (Vineri, 27 aprilie 2018, 8:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ne-am prins.
      vasilica si pablito sint in concediu in Israel. Bai ce chestie.
  • +2 (4 voturi)    
    Asta cu "sunt presedintele republicii" (Joi, 26 aprilie 2018, 20:47)

    Ord [utilizator]

    si cu ce se ocupa presedintele este relativa domnule presedinte. PSD-ul o sa va lase cu atributii de ficus pana terminati mandatul. Este bine ca le-ati mai acordat inca o sansa, a 3-a!
  • +3 (5 voturi)    
    Guaranteed nu pavieni (Joi, 26 aprilie 2018, 21:13)

    Wanheda [utilizator]

    Daca e sa carai ceva, spune-i lui Johannis ca nu se cere politete de la o pavianca.
  • 0 (2 voturi)    
    Dragnea si Dancila s-au intalnit cu Soroș ?! (Joi, 26 aprilie 2018, 21:26)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Parca Soros era inamicul public , acum de ce se intalnesc cu el ?
  • 0 (6 voturi)    
    Constituția!! (Joi, 26 aprilie 2018, 21:27)

    CalinMircea [utilizator]

    Chiar nimeni nu mai știe să citească? E atât de simplu. În constituție scrie foarte clar că politica externă a țării este realizată de guvern. Președintele nu are nici o atribuție în acest domeniu. La art. 91 sunt singurele 3 atribuții ale președintelui pe politică externă : semnează tratate negociate de Guvern, numește ambasadorii la propunerea guvernului și primește acreditările ambasadorilor străini. Atât. Adică nimic practic. Restul e doar poezie.
  • +1 (5 voturi)    
    Politica externa (Joi, 26 aprilie 2018, 22:59)

    adrian_83 [utilizator]

    Nu scrie nicaieri in Constitutie ca presedintele Romaniei raspunde de politica externa, din contra politica externa este in principal responsabilitatea Guvernului, presedintele avand insa si el atributiuni importante in aceste domeniu.

    "ARTICOLUL 102
    (1) Guvernul, potrivit programului său de guvernare acceptat de Parlament, asigură realizarea politicii interne şi externe a ţării şi exercită conducerea generală a administraţiei publice."

    Deci Guvernul asigura realizarea politicii externe a statului si nu face acest lucru in baza directivelor presedintelui ci in baza propriului program de guvernare acceptat de Parlament.

    Nici atributiunile de politica externa ale Presedintelui nu sunt de ignorat insa atunci cand premierul sau ministrul de externe se duce undeva in vizita oficiala el reprezinta Romania si nu Guvernul Romaniei, ma rog cand reprezinti Guvernul unei tari in alta tara in mod implicit reprezinti tara.
  • +1 (5 voturi)    
    Constituția (Joi, 26 aprilie 2018, 23:24)

    Lake123 [utilizator]

    Trebuie neapărat schimbată constituția PSD cu alta, românească, altfel n-o sămai ieșim la mal, din mocirla în care ne aflăm acum.
    • +1 (3 voturi)    
      bipolaritate in politica externa, inacceptabil (Vineri, 27 aprilie 2018, 1:00)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      Evident ca tara e neguvernabila si acesti pesedei ..
      oare Klaus va declansa dizolvarea ecestei slehte de golani?...