SONDAJ E meritată sancțiunea aplicată de CNCD site-ului TimesNewRoman.ro?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2018, 18:19 Actualitate | Esenţial


Sondaj amenda TNR
Foto: Hotnews
Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a sancționat site-ul de satiră TimesNewRoman.ro cu 16.000 de lei pentru un articol vulgar în care se vorbea despre partenera lui Liviu Dragnea la congresul PSD. Decizia CNCD a stârnit un val de discuții în mediile online: TNR și mulți susținători au acuzat obediență politică din partea CNCD și încălcarea dreptului la liberă exprimare, în timp ce alții au susținut poziția CNCD, având în vedere formulările folosite în articol.

  • Sondaj HotNews.ro: E meritată sancțiunea aplicată de CNCD site-ului TimesNewRoman.ro?





Citeste mai multe despre   
















2977 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Votul meu este cumva eronat. (Joi, 26 aprilie 2018, 19:07)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    Adevarul este ca cei de la CNCD nu cunosc sensul cuvantului si pot fi manipulati usor:

    https://bit.ly/2HuaP8c

    din aceasta cauza:

    https://bit.ly/2HzLwBK
    • 0 (0 voturi)    
      da, dar... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 17:43)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

      Bai frate, procentul de 69% pe care-l vad eu acum, seamana izbitor cu procentul estimativ de prosti pe care-l folosesc institutiile americane pentru actiuni in diverse tari. ( daca va incalzeste cu ceva cea mai insulara tara din UE are un procent de prosti mai mare de cat tara noastra).
  • +7 (9 voturi)    
    Prin anii 80, (Joi, 26 aprilie 2018, 20:03)

    asavreau [utilizator]

    Nici bancurile cu Ceaușescu nu mai erau pedepsite.PSD-ALDE se comportă ca hitleriștii.
    • +1 (1 vot)    
      ba erau chiar incurajate, (Vineri, 27 aprilie 2018, 11:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ptr ca mai depresurizau tensiunea sociala. Se ajunsese ca Securitatea avea chiar un birou specializat pe crearea si lansarea de bancuri politice.
      Cate bancuri bune cu nea Nicu am auzit in perioada aceea, si acum ma amuz cand imi amintesc de ele.
  • -2 (4 voturi)    
    Trebuie să luptăm pentru libertatea de exprimare! (Joi, 26 aprilie 2018, 20:07)

    Nyk1 [utilizator]

    Altfel, când vine USRul la putere, dacă vom folosi termenul mai sus menționat cu referire la una dintre membrele sale, riscăm să ajungem direct la închisoare pentru sexism. Eventual și pentru rasism dacă e mai brunețică.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu siguranta... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:28)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      .. cand o sa ajunga USR-ul la putere o sa se intample o gramada de chestii nasoale. Asa ca mai bine ramanem cu pretenarii nostri de la PSD si azi, si maine si eventual pe vecie, ca ei ie de-ai nostri, baeti bazati cu care te poti intelege pentru o spaga modica...
  • +1 (1 vot)    
    De fapt, sanctiunea CNCD-ului ii scoate dintr-un (Joi, 26 aprilie 2018, 20:15)

    Susufler0 [utilizator]

    cvasianonimat, nemeritat pe baietii de la TNR, dar adevarata recunoastere, deplina recunoastere a talentului lor nu le-o vor aduce nici amenzile pe care le vor plati de-acum inainte, nici despagubirile civile la care vor fi poate obligati de catre instantele de judecata ci abia prima inculpare pt defaimarea lui Livache si a "târfuliţei", echivalenta cu subminarea puterii de stat pesediste !

    PS. Asa ca TNR, succes si ...la mai mare !
  • +1 (1 vot)    
    pai daca nu se gaseste nicaieri articolul (Joi, 26 aprilie 2018, 22:06)

    stefan2008 [utilizator]

    ...cum se poate vota in cunostinta de cauza?
    Va rog sa reproduceti articolul, eu as vrea sa cumpar acel articol emblematic pentru satira romaneasca dar nu gasesc nicio modalitate.
  • +5 (5 voturi)    
    curva (Joi, 26 aprilie 2018, 23:27)

    rdr [utilizator]

    conform dexonline, practic au spus adevarul
    curvă [At: COD. VOR. 121/14 / E: vsl кypъвa] (Pop) 1-2 sf, a (În morala creștină) (Femeie) care întreține relații sexuale în afara unei căsătorii oficiate de biserică
  • 0 (0 voturi)    
    CNCD... (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 0:31)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... n-avea nicio treaba sa se amestece in aceasta poveste.
    Nimic din acel pamflet (pe care eu, unul, il gasesc intr-adevar excesiv de vulgar, desi inteleg perfect exasperarea din care a izvorat) nu are de-a face cu discriminarea. CNCD s-a bagat unde de fapt nu-i fierbea oala si cred ca asta ar trebui sa fie prima linie de atac a TNR impotriva acestei decizii - CNCD nu avea nicio competenta in aceasta poveste.
    E ca si cum Politia Rutiera vine sa-mi dea o amenda ca mi-am construit casa fara autorizatie.