Tolo.ro: O notă a SRI arată cum politicieni și magistrați care se pregăteau să pună mână pe DNA divulgau informații secrete spionului chinez Wang Yan

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2018, 11:31 Actualitate | Esenţial


Wang Yan
Foto: Tolo.ro
O notă a SRI arată cum politicieni și magistrați care se pregăteau să pună mână pe DNA divulgau informații secrete spionului chinez Wang Yan, scrie Tolo.ro. Potrivit informațiilor obținute de sursa citată un dosar clasificat arată cum cazul ”Shanghai”, contractul Cupru Min și ”Grupul anti-DNA” au în comun rețeaua de agenți chinezi coordonată de Wang Yan. Wang Yan a plătit politicieni și polițiști care turnau pentru el, împotriva intereselor României și ale UE.

Informația apare într-o notă a SRI, parte a dosarului clasificat 2170/1/2013, aflat la Înalta Curte. În acest dosar, un judecător de la ÎCCJ, un procuror și un șef de serviciu secret al poliției au fost condamnați definitiv în 2015 pentru ”furnizarea de informații”, dar nu s-a știut până azi că unul dintre beneficiari era chiar Wang Yan.

Aceste înalte autorități făceau parte dintr-un grup care dorea să pună mâna pe DNA și pe Parchetul General. Wang Yan conduce, de decenii, o rețea de spionaj chinezesc în România, o rețea cu conexiuni irezistibile, care merg de la pedofilie până la judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție, precizează tolo.ro.

Lista completă a politicienilor și magistraților care apar în dosar:

  • Marian Petrache – politician PNL, actualmente șeful Consiliului Județean Ilfov
  • Georgeta Barbălată – judecătoare la ÎCCJ. George Bălan – procuror, vicepreședinte CSM
  • Marcel Sâmpetru – procuror, membru CSM și consilier al lui George Bălan
  • Mihai Vlad – şef al Serviciului de Informaţii şi Protecţie Internă (SIPI) Ilfov
  • Cristache Rădulescu – președintele CJ Ilfov în mandatul 2008-2012, membru PNL
  • Și, anonimizat, prezentat doar drept ”cetățean român de origine chineză”, Wang Yan

Unul dintre persoanjele centrale din dosare este fostul șef al Consiliului Județean Cristache Rădulescu, care a fost membru PDL și apoi PNL. Wang Yan a fost consilierul personal al acestuia. DNA și SRI vorbesc despre fapte care au dus la ”prejudicierea gravă a bugetului de stat şi al Comunităţii Europene şi prin acţiunile de influenţă exercitate asupra decizionalilor unor instituţii publice în favoarea unui cetăţean român de origine chineză, lider al unei grupări de criminalitate organizată transfrontalieră”.

De asemenea, Vlad Mihai, șef al SIPI Ilfov, ia mită ca să ofere informații secrete, susține DNA. Beneficiarul secretelor este cuplul Cristache Rădulescu – Wang Yan, dar chinezul nu este nominalizat în rechizitoriu. ”Acţiunile abuzive ale fostului preşedinte al Consiliului Judeţean Ilfov Cristache Rădulescu, în interesul unui grup, afectează interesul public prin dezechilibre în dezvoltarea edilitară a judeţului şi degradarea structurilor necesare bunei desfăşurări a vieţii social-economice”.

Investigația realizată de Mirela Neag, Răzvan Luțac și Cătălin Tolontan, aici.



















4621 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Şi cui îi pasă? Românii nu dau doi bani (Joi, 26 aprilie 2018, 11:44)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Românii votează PSD pentru promisiuni şi apoi se miră când PSD îi fură, deşi PSD fură de când se numea PCR.

    Vi se pare că asemenea oameni au discernământul necesar pentru a înţelege gravitatea faptelor din articol?

    Nici la vot nu se duc.

    Popor de nepăsători şi proşti.
    • +3 (9 voturi)    
      Daca ar fi doar PSD? (Joi, 26 aprilie 2018, 14:32)

      bad_apples [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Daca ar fi doar cei de la PSD care fura, treaba s-ar fi rezolvat de mult timp. Problema este ca majoritatea celor din functii de conducere fura: politicieni, politisti, magistrati, cei de la servicii secrete, cei din administratie etc. Cati dintre cei care l-au votat de doua ori pe Base presedinte isi pun acum cenusa in cap? Pana la urma s-a dovedit fara tagada ca e o canalie. Dupa ce si-a terminat mandatul o dadea pe portugheza de teama sa nu fie saltat. Dar intre timp l-au reevaluat cei de la servicii si acum apare la TV tinand prelegeri pentru cei inca fraieri. Sau de CDR isi mai aminteste cineva? Sau de cei "da dreapta" de la PNL is PDL?
      Majoritatea si-a dat seama ce se intampla de fapt si ca nu exista stat - asa ca este fiecare pentru el.
    • -11 (11 voturi)    
      Tampit infumurat (Joi, 26 aprilie 2018, 14:43)

      grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Nu ti-e rusine sa vorbesti astfel despre parintii tai si despre noi ceilalti, daca ai tai or fi asa, ai mei nu! Si chiar daca ar fi votat cu psd, tot nu ai dreptul sa spui asa ceva. Psd-ul va avea mereu votanti, mereu vor exista oameni saraci si prosti si hoti sa-i fure, dar raul in tara vine de la cei ca tine care se cred cu un cap mai inalti, doar pt ca nu au votat cu psd.

      Suntem pazitorii fratilor nostri, daca sunt prosti, ajuta-i sa se destepte, daca-s hoti, pedepseste-i ori invata-i sa nu fure. Dar sa te cocoti pe soclul superioritatii morale si sa cotcodacesti de acolo cat de josnic e poporul tau... doar pt esti un pic mai destept si mai bine informat... asta e dureros! Si mai ales nici macar sa nu-ti dai seama! Gaunosenia asta morala e mult mai urata! Sa-ti fie rusine!
      • +7 (9 voturi)    
        Daaa (Joi, 26 aprilie 2018, 15:46)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

        Dar duceti-va invartindu-va cu parintii vostri votanti imbecili cu toti. Ca tineti tara asta in mizerie. Da' o rostogolim sa sune frumos, ca sa nu sune urat...
        Visez la ziua in care asistatii pe mai mult de 50% din perioada intre alegeri sa isi piarda dreptul de vot. Si nu ar strica nici un examen de inteligenta minimal. Asa si-ar pierde dreptul de vot si guvernantii nostri, ce-i drept.
        • -3 (3 voturi)    
          Hm... (Joi, 26 aprilie 2018, 16:55)

          grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

          Intai... iertare, m-a cam luat valul. Dar titlul ramane.
          Ce vreau sa spun e simplu: din cauza infumurarii unora ca dumneavoastra ramane Romania asa. Iar despre duca... nici o grija!

          Prost nu sunteti, stiti ceti si scrie, dar moral... aveti un defect teribil! Macar aveti bunul simt si nu scuipati pe ceea ce nu puteti intelege!

          Doar sa urasti Psd-ul nu te face erou national, e nevoie de un pic mai mult.
  • +14 (18 voturi)    
    Si de ce au fost lasati 6 ani??? (Joi, 26 aprilie 2018, 11:58)

    HneproP$Dsicenzureaza [utilizator]

    Ii luai si le puneai piciorul pe cap de atunci! Faceai public tot, faceai scandal mare! Eu stiu ca atunci cand vine hotul la tine in casa strigi "hotul"si telefonezi si la politie si vorbesti si cu vecinii.
    La noi ce se intampla? Se divulga dupa 6 ani ca s-a intamplat????
    Exact ca acum cateva zile: l-au arestat pe Sebastian Vladescu ca a furat 20 de milioane acum 20 de ani!!!
    Pai oameni buni, arestati-i si pe aia care in secunda 2 trebuiau sa reactioneze de la autoritatile statului !
    Prin inactiune aia sunt complici la jaf/spionaj!!!
    Concluzia mea: ca DNA si SRI de atunci erau la fel de corupte ca si politicienii.
    Pai in UK l-au otravit pe spionul ala, in secunda 2 a aparut scandalul in presa. Nu dupa 20 de ani !!!! Ce efect ar fi avut daca ar fi reactionat dinozauriceste? Doar dinozaurii se pare ca aveau transmiterea nervoasa atat de inceata incat la un minut dupa ce-i mancau coada alti dinozauri isi dadeau seama ca le-a fost mancata coada si au disparut !!!
    • -2 (10 voturi)    
      alte timpuri, alti oameni (Joi, 26 aprilie 2018, 12:34)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui HneproP$Dsicenzureaza

      Concluzia mea: ca DNA si SRI de atunci erau la fel de corupte ca si politicienii.
      ......................................................
      iar a mea e ca astia de acum sunt tot asa, adica, ca politicienii de acum.
      tre' sa traiasca si ei, nu ?! :-))
      deci, peste cinspe douazeci de ani....
      rabdare.
    • +3 (3 voturi)    
      hoti zici ... (Joi, 26 aprilie 2018, 19:40)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui HneproP$Dsicenzureaza

      Gresit ! Nu a fost vorba de hoti ci pur si simplu de tradatori de tara .Punct. Ar trebui sa fie purtati in lanturi (nu cu catuse) prin multime ,toti cei care aveau OBLIGATIA sa actioneze in secunda 2 dupa ce au aflat subiectul .Si nu numai pe subiectul acesta ci mai ales pe cele prin care tara a fost data "pe tava " unor tari straine .Nemernicii in loc sa stea la inchisoare pe viata , au devenit miliardarii care ne sfideaza zilnic.
  • -7 (11 voturi)    
    hahaha (Joi, 26 aprilie 2018, 12:32)

    nash pandelica [utilizator]

    adica, un grup organizat, condus probabil de base, dracnea si motocicleanu, se lupta sa ia dna de la sri si s'o vinda lui wan kk, care s'o dea mai departe lui putina si kim. :-)

    totontan e platit tot de varan, nu'i asa ?!
    trustul intact, de care tzine si gsp, un' se face gazetarie pe atentii de la jijji. e o gazeta de lauda a echipei baciului din pipera. jumatate din gazeta e pe fcsb. curios ca tolontan n'a avut niciodata nimic despre klanu' bakalez. mare aparator al dna, alaturi trustul in insolventa, al lui vintu/gushe/coldea...
  • +5 (7 voturi)    
    PSD ne joaca la ruleta ruseasca (Joi, 26 aprilie 2018, 14:38)

    Ingwar [utilizator]

    pentru tradatorii din PSD Romania nu e tara lor, aici ei vin doar sa faca bani si sa-i puna pe conturile lor offshore, odraslele lor invata prin Cambridge si Oxford din banii nostrii, dupa ce vor absolvi universitatea copiii politicienilor corupti vor primi stafeta de la parinti si vor veni la functii caldute pregatite ca sa continua sa fure miliarde. si daca cineva le incurca sa fure(DNA, constitutia, protestele #rezist) atunci ei vor inlatura aceste obstacole prin orice metoda ca nu le pasa ce se intimpla aici, viata lor e acolo pe Maldive si Brazilia.
    • +2 (2 voturi)    
      si nu numai... (Joi, 26 aprilie 2018, 19:42)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      ..de completat Israel si Madagascar.