UPDATE Dosarul lui Liviu Dragnea, amânat pentru 15 mai / Înalta Curte cere DNA să spună dacă a cooperat cu SRI

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 aprilie 2018, 14:06 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Instanţa supremă a amânat, miercuri, pentru 15 mai judecarea dosarului în care preşedintele PSD, Liviu Dragnea, este acuzat de instigare la abuz în serviciu în legătură cu angajarea a două membre de partid la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman, anunță Agerpres.

La termenul de miercuri, magistraţii au admis o cere a avocaţilor şi au solicitat DNA să spună dacă a existat o cooperare cu SRI în instrumentarea acestui dosar.

"Încuviinţează trimiterea unei adrese la DNA. Dacă a existat o cooperare între cele două instituţii, dacă există şi alte documente aflate în custodia celor două instituţii şi, în caz afirmativ, să ne fie înaintate şi să se comunice în ce a constat, concret, această cooperare în legătură cu instrumentarea dosarului", a anunţat preşedintele completului, judecătorul Ştefan Pistol.

Instanţa a admis astfel cererea depusă de avocatul Floarei Alesu, susţinut şi de apărătorul ce o reprezintă pe Bombonica Prodana, fosta soţie a lui Dragnea.

"Am o adresă în care procurorul-şef de direcţie spune că beneficiar secundar este UM 9060 a SRI din Alexandria. Solicităm să cereţi DNA şi SRI în ce a constatat cooperarea dintre aceste instituţii în instrumentarea acestui dosar. Prevăd chestiuni care pot privi legalitatea urmăririi penale. În protocoalele de cooperare DNA - SRI se spune la articolul 2 că se creează echipe comune şi că SRI acordă procurorilor asistenţă tehnică de specialitate. Apărarea are dreptul să vă ceară eliminarea probelor care nu au fost administrate legal", a spus avocatul Floarei Alesu.

Liviu Dragnea nu s-a prezentat la proces.

Dragnea a fost trimis în judecată de DNA pentru săvârşirea, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, a infracţiunilor de instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual.

În acelaşi dosar, a fost trimisă în judecată şi fosta soţie a lui Dragnea, Bombonica Prodana, la data comiterii faptei coordonator al Complexului de servicii destinate copilului şi familiei şi şef serviciu Secretariat din DGASPC Teleorman, cu privire la săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu.

De asemenea, au fost deferiţi justiţiei Floarea Alesu - fost director general al DGASPC Teleorman; Ionel Marineci - fost şef serviciu în cadrul Complexului de servicii destinat copilului şi familiei; Olguţa Şefu - la data faptelor director executiv adjunct al DGASPC Teleorman; Valentina Mirela Marinca - la data faptelor şef al Complexului de recuperare şi coordonator al Complexului de servicii destinate copilului şi familiei; Nicuşor Gheorghe - la data faptelor şef al Serviciului Administrativ, Patrimoniu, Tehnic, Aprovizionare; Constantin Claudiu Balaban - fost şef al Complexului de servicii destinate copilului şi familiei din municipiul Alexandria; Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica - ambele funcţionare în cadrul DGASPC Teleorman; Rodica Miloş (fostă Ogrija, fostă Drăghici) - director executiv adjunct al DGASPC Teleorman.

Conform DNA, Dragnea a intervenit pentru menţinerea în funcţie şi plata drepturilor salariale pentru două angajate de la DGASPC Teleorman, deşi ştia că acestea lucrau de fapt în cadrul organizaţiei PSD Teleorman. Este vorba de Adriana Botorogeanu, încadrată din anul 2005 la DGASPC Teleorman în funcţia de inspector de specialitate în cadrul Serviciului administrativ, şi Anisa Niculina Stoica, încadrată, din anul 2006, în funcţia de referent.

Potrivit procurorilor, cele două angajate nu s-au prezentat la serviciu şi nici nu au prestat vreuna dintre activităţile înscrise în contractul lor muncă semnat cu DGASPC Teleorman, desfăşurându-şi de fapt activitatea la sediul Organizaţiei Judeţene PSD Teleorman.



















3517 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    E clar (Miercuri, 25 aprilie 2018, 14:29)

    Cataleya [utilizator]

    ""Inalta Curte, dupa deliberare, a admis solicitarea de a trimite o adresa la Parchet, in sensul daca a existat o colaborare intre SRI si DNA, daca au existat si alte documente privind acest caz, iar daca a existat o colaborare, in ce a constat aceasta, in concret", a aratat Inalta Curte."

    Urmatorul termen a fost fixat pt data de 15 Mai.

    Dragnea e ca si achitat!
    • -1 (1 vot)    
      Stie careva pe unde are traseu zilnic canalia? (Joi, 26 aprilie 2018, 13:12)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Poate rezolva careva problema mai simplu. Orice ajută: adrese, numere de mașina etc
      • -1 (1 vot)    
        Stii ca Ip-ul tau e vizibil (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 11:04)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        si poti fi identificat ? si ca ce-ai scris mai sus se incadreaza lejer intr-un articol din codul penal ? sa vedem atunci ce parere o sa ai de procurori :)
        • -1 (1 vot)    
          Si cine este "canalia"? (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 11:59)

          IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          Sa faca un pas inainte.
  • +9 (13 voturi)    
    justitie ? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 14:37)

    sareta [utilizator]

    Scarba,scarba si iar scarba ! Poate sa vem ceva noroc cu cei care au pus de fapt mana pe resursele acestei tari de hoti ordinari ...
  • +10 (16 voturi)    
    Surpriza? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 15:07)

    bfc [utilizator]

    Eu cred ca nu. Nici judecatorii nu mai stiu cum sa o intoarca pentru a-l scoate pe Pablito basma curata.
  • +11 (13 voturi)    
    a (Miercuri, 25 aprilie 2018, 15:11)

    adrian67 [utilizator]

    Au inceput cu amanari deja?
  • -11 (21 voturi)    
    Domnia si prostia se platesc, daca DNA a (Miercuri, 25 aprilie 2018, 15:33)

    xrogo [utilizator]

    colaborat cu SRI in cercetarea penala s-a zis cu acest dosar, asa-i cand faci protocoale secrete, pana la urma platesti!
    • 0 (2 voturi)    
      Este vinovat Dragnea? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 17:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Asta se judecă.Dacă au colaborat sau nu,DNA și SRI trebuie să fie subiectul altui dosar,dacă sa făcut cu încălcarea legii.Mie îmi pare un artificiu de a face scăpat un infractor.dacă Dragnea era nevinovat,demonstra și procesul se încheia.Rușine justiției pentru modul de lucru.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce vorbesti, dom'le ... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 18:20)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dar nu e normal ca un serviciu de informatii (ca de-aia ii zice "de informatii " ) sa puna umarul in anumite cauze penale ?Ce nu-ti convine, ca asa se procedeaza in toate tarile ...
  • +17 (23 voturi)    
    Difera evaluare infractiunii (Miercuri, 25 aprilie 2018, 15:58)

    Bogdan_100 [utilizator]

    in functie de cum a fost descoperita? Ciudata justitie!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai in Statele (Miercuri, 25 aprilie 2018, 17:40)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      aproximativ Unite la care se inchina tefelistii ca la sfintele moaste, scapa criminali in serie pe vicii de procedura... si n-am auzit pe nici unul din astia care venereaza tot ce vine din SU(l)A sa zicca ca justitia e ciudata acolo... :) din contra...
  • +21 (25 voturi)    
    Rahat cu perje... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 16:01)

    Cataleya [utilizator]

    La ultimul termen al procesului, avocatii mai au dreptul sa depuna sesizari si contestatii?
    Pai, daca se accepta o astfel de practica, nu mai spuneti ca e "ultimul termen".
    In 15 mai o sa vina avocatii cu noi cereri si sesizari si uite-asa ajunge Dragnea candideaza la presedintie si o sa spuneti ca dosarul se suspenda ca sa nu se creada ca e dosar politic.
    Bataie de joc.
    • +1 (1 vot)    
      cine a portocolat (Miercuri, 25 aprilie 2018, 17:33)

      george456 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ... iubeste si perjele, doar e si ele fructe
  • +17 (21 voturi)    
    aminat din nou?? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 16:40)

    Dizidentul [utilizator]

    scoateti pe Dragnea basma curata,scoateti pe Cosma basma curata,aduceti peGhita si el sa aiba o decizie de basma curata,aduceti pe Mazare,pe imaculata si doamna BIca toti sa fie curati .Atunci aveti sa vedeti pe strazile Bucurestiului si a altor orase ce nu s-a vazut de la rascoala din 1907.Nu este o amenintare este starea de nemultumire a poporului, nu se poate ca un Ghita un Dragnea sa jigneasca simtul de dreptate al poporului.