Ultimul termen al procesului în care Liviu Dragnea este judecat pentru instigare la abuz în serviciu are loc astăzi la instanţa supremă

de A.L.     HotNews.ro
Miercuri, 25 aprilie 2018, 7:01 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
​​Ultimul termen al procesului în care liderul PSD, Liviu Dragnea, este judecat pentru instigare la abuz în serviciu în legătură cu angajarea a două membre de partid la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman va avea loc miercuri la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), informează news.ro.

În 21 martie, Dragnea a fost audiat timp de aproximativ trei ore la ICCJ, unde a susţinut că este nevinovat, că a fost trimis în judecată fără nicio probă, ci doar în baza unor "bârfe spuse la un şpriţ" şi că a rămas "ţinta DNA". 

De asemenea, liderul PSD a fost confruntat cu fosta directoare a DGASPC Teleorman, Floarea Alesu, în condiţiile în care ei au dat declaraţii contradictorii în instanţă.

În 21 martie, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a stabilit pentru 25 aprilie ultimul termen al procesului în care preşedintele PSD, Liviu Dragnea, este judecat pentru instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual, alături de fosta sa soţie, Bombonica Prodana, şi de foşti angajaţi ai DGASPC Teleorman.  

Şedinţa de judecată este programată de la ora 13.00.  

Liviu Dragnea, acuzat că ar fi intervenit pentru angajarea la DGASPC Teleorman şi menţinerea în funcţie a două angajate care lucrau de fapt la PSD, a fost audiat la instanţa supremă, în 21 martie, timp de aproximativ două ore şi a susţinut că fostul director executiv al Direcţiei Floarea Alesu, dar nici altcineva, nu l-a informat vreodată că cele două angajate nu ar merge la serviciu şi că ar încasa salariul fără să muncească. El a negat, de asemenea, că ar fi discutat cu Floarea Alesu despre organigrama DGASPC, spunând că organigrama şi rectificările bugetare ale instituţiei aveau proceduri riguroase, iar competenţa era a Consiliului Director. 

Liderul PSD a mai spus că din cei aproape 2.000 de oameni angajaţi în instituţiile subordonate Consiliului Judeţean Teleorman foarte mulţi erau din cadrul PSD şi de la alte partide politice, iar atunci se întreabă firesc dacă ar fi trebuit să se intereseze de fiecare angajat membru PSD dacă merge la serviciu: "Eu mă întreb firesc - ar fi trebuit să mă interesez de fiecare angajat membru PSD dacă merge la serviciu? Eu nu merg nici acum în fiecare zi la sediul de partid. Nici atunci. Eu ajungeam la sediul de partid cam la două săptămâni. Au fost perioade în care nu ajungea niciunul câte o lună. Când noi aveam Birou Permanent judeţean însemna că veaneau toţi membrii, şoferii, primarii, consilieri judeţeni, multă lume". 

Liviu Dragnea a fost confruntat în instanţă cu fosta directoare a DGASPC Teleorman, Floarea Alesu. Ea a susţinut în faţa magistraţilor că l-a informat pe Liviu Dragnea imediat ce a aflat că cele două angajate care lucrau şi la PSD nu veneau la serviciu, la DGASPC, deşi primeau salariu, că a avut mai multe discuţii cu el despre cele două şi că liderul PSD i-ar fi spus să mai aibă răbdare pentru că situaţia se va rezolva şi să îi pună la muncă pe ceilalţi angajaţi. Liderul PSD a negat toate aceste acuzaţii, susţinând în instanţă că nu a avut nicio discuţie cu fosta directoare a DGASPC. 

La finalul procesului, Dragnea a spus că încearcă să înţeleagă de ce a fost trimis în judecată fără nicio probă, ci doar în baza unor "bârfe spuse la un şpriţ" şi a susţinut că a rămas "ţinta DNA": "Aş vrea să închei, domnule preşedinte. Aşa cum am spus de la început, am citit dosarul, rechizitoriile, declaraţiile. Încerc să înţeleg de ce am fost trimis în judecată fără nicio probă, doar pe nişte declaratii, nişte feelinguri, nişte bârfe spuse la un şpriţ. Nu am reuşit să înţeleg. Ce să mai spun, am rămas şi sunt ţinta DNA-ului".

Procesul a durat mai bine de şapte ore, Dragnea spunându-le jurnaliştilor, la ieşire, că el a spus adevărul în instanţă şi că este obosit. La sediul instanţei supreme a fost mobilizat un număr mare de jandarmi, iar în faţa instanţei supreme s-au aflat şi protestatri #rezist.  

Procesul în care liderul PSD, Liviu Dragnea, este judecat pentru instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual, alături de fosta sa soţie şi de foşti angajaţi ai DGASPC Teleorman, a fost reluat de la zero de către ICCJ în 3 octombrie 2017, când la instanţă a fost prezent şi liderul PSD. La sosirea la ICCJ, Dragnea a fost aşteptat de un grup de contestatari care au agitat cătuşe şi au strigat "La puşcărie!", iar la plecare a fost aşteptat de mai multe persoane aduse de către Codrin Ştefănescu.  

În acest dosar, preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie în 15 iulie 2016, pentru instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual, fiind acuzat alături de fosta sa soţie şi de foşti angajaţi ai DGASPC Teleorman.

Potrivit procurorilor, în perioada iulie 2006 - decembrie 2012, Liviu Dragnea, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, respectiv de preşedinte al PSD Teleorman, a determinat-o pe Floarea Alesu, la acea vreme director executiv al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman, să îşi încalce atribuţiile de serviciu prin menţinerea în funcţie şi implicit plata drepturilor salariale pentru două angajate ale aceleiaşi instituţii. "În realitate, cele două persoane şi-au desfăşurat activitatea la sediul organizaţiei judeţene Teleorman a partidului politic al cărui preşedinte era inculpatul Dragnea Nicolae Liviu, aspect cunoscut de acesta din urmă", susţine DNA.  

Fosta soţie a lui Dragnea, Bombonica Prodana, este acuzată de abuz în serviciu, alături de foşti şefii din Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman. Bombonica Prodana a fost pusă sub acuzare pentru că, în perioadele 3 martie - 1 august 2008 şi 3 iulie 2009 - 1 august 2010, nu a sancţionat două subordonate încadrate în funcţia de referent la instituţiile pe care le conducea, deşi ştia că nu s-au prezentat la serviciu şi nu au respectat prevederile contractului individual de muncă şi fişa postului.  

La cererea Bombonicăi Prodana, care a invocat o excepţie de neconstituţionalitate, instanţa supremă a sesizat Curtea Constituţională în privinţa definiţiei abuzului în serviciu. CCR a decis că impunerea unui prag valoric în ceea ce priveşte abuzul în serviciu este de competenţa Parlamentului, precizând că reglementarea valorii pagubei şi gravitatea vătămării rezultate din comiterea faptei de abuz în serviciu este necesară pentru delimitarea răspunderii penale de celelalte forme de răspundere juridică. Ministerul Justiţiei a anunţat că, urmare a deciziei CCR, infracţiunea de abuz în serviciu urmează să fie redefinită, inclusiv prin instituirea unui prag valoric.



















7528 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    La mulți ani! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 8:09)

    Marcel2 [utilizator]

    ...
    • +11 (11 voturi)    
      Mustache... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 10:59)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Marcel2

      ..., in pledoarie va spune asa: "Romania nu-si permite sa piarda un om asa de valoros". Tot teleormanul va sari sa-l apere daca este nevoie.
      • 0 (0 voturi)    
        a (Miercuri, 25 aprilie 2018, 11:32)

        adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        Nu-i chiar asa in Teleorman. Sunt de pe acolo si credeti-ma ca se fura la vot in draci in favoarea PSD. Numai ca oamenii sunt fie indolenti, fie fricosi fie interesati, de aceea au ramas comunistii la putere din 89 incoace. Daca maine il inchid pe Daddy, toti vor rasufla usurati si prin TR.
      • 0 (0 voturi)    
        cu (Miercuri, 25 aprilie 2018, 11:35)

        lula [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        furci si topoare!
  • +15 (15 voturi)    
    ultimul pe dreaqu ! (Miercuri, 25 aprilie 2018, 8:26)

    coor [utilizator]

    :(
  • +25 (25 voturi)    
    La mititica (Miercuri, 25 aprilie 2018, 8:44)

    ABBV [utilizator]

    a platit din banul public ca din visteria personala, si inca e liber !!! Nesimtirea e atat de mare incat totul se face pe fata nici macar nu le mai pasa . PUSCARIE!!! Nu se poate chiar toti baronii FSN sa scape NU SE POATE!!!
    • +1 (1 vot)    
      ba se poate .. (Miercuri, 25 aprilie 2018, 15:09)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Cum dracu sa nu se poata ,chiar credeti ca au furat in draci fara concursul institutiilor platite de noi sa ne apere de HOTI ?Iaca si dovada ,dosarele lor (daca au) se judeca la misto .Puscaria ar trebui sa inceapa cu cei care " s-au facut ca nu vad ",abia atunci putem spune ca avem si justitie.Tara s-a pradat si a fost pusa pe tava strainilor si niciun tradator de tara nu s-a gasit .Constitutia luata la misto de cei pusi sa o respecte si nu patesc nimic.
  • +27 (27 voturi)    
    a (Miercuri, 25 aprilie 2018, 9:06)

    adrian67 [utilizator]

    In sfarsit. Sper sa nu inceapa si astia cu amanari ca la Ponta si Hrebenciuc.
    Daddy, te-ai pregatit? Te-ai epilat ?
    • +10 (10 voturi)    
      a (Miercuri, 25 aprilie 2018, 10:39)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Apropo, in USA unul care a furat 1,2 mil $ de la un penitenciar a luat 50 de ani. La noi fura zeci, sute de milioane si iau cu suspendare. Aia democratie, te-am prins, bugetar, demnitar furand la puscarie minim 20 de ani fara drept de eliberare conditionata. Sa-i vedem le mai da mana sa fure?
  • +20 (24 voturi)    
    Probabil se va rejudeca (Miercuri, 25 aprilie 2018, 9:32)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Jumatate din judecatori sunt corupti.
  • +30 (30 voturi)    
    mda... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    sunt curios ce tertipuri mai gaseste acu dracnea sa scape...

    oricum "susţinut că este nevinovat, că a fost trimis în judecată fără nicio probă, ci doar în baza unor "bârfe spuse la un şpriţ" şi că a rămas "ţinta DNA". " pai 90% din infractori... unii cu zeci de crime la activ au declarat ceva similar... ce e noi?!

    declaratia unui om urmarit penal valoreaza fix 0 daca acel om se disculpa...
  • +13 (13 voturi)    
    Cam prea des... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 10:02)

    Cataleya [utilizator]

    s-a dovedit ca, pt justitia romana, "ultimul termen" inseamna de fapt o noua amanare.
    Si daca termenul de astazi chiar va fi ultimul, vor avea grija sa amane sentinta de vreo 5 ori. Apoi urmeaza recursul si uite-asa, o sentinta definitiva nu cred ca se va da in acest an.
    Cum sta Valcov in guvern, cu o condamnare la 8 ani de puscarie, nici Dragnea nu cred ca-si face probleme in viitorul apropiat, chiar daca si el va primi, in prima instanta, o condamnare cu executare (ceea ce mi-e greu sa cred)
  • -3 (9 voturi)    
    Acuzatia (Miercuri, 25 aprilie 2018, 10:06)

    A310 [utilizator]

    este de-a dreptul simpatica , adica daca cineva imi spune sa comit o infractiune , si eu comit aceea fapta inseamna ca vinovat este cel care m-a sfatuit sau eu care am faptuit .
    Procurorii DNA nu au putut mai mult .
  • +10 (10 voturi)    
    haideti mai... sa nu fim copii (Miercuri, 25 aprilie 2018, 10:22)

    qwerasdf [utilizator]

    paduchele asta scapa si data asta, o sa se amane termenul, gasesc ei ceva sa traga de timp...
    • +1 (1 vot)    
      Pai, in acest sens... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 13:39)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ...lucreaza la foc automat si Parlamentul si Guvernul si toate comisiile infiintate de Dragnea, deja de aproape 2 ani de zile.
      Asta e singura lor ratiune de a exista.
      Problemele economico-sociale sunt lasate pe mana unor cucuvele semianalfabete si a unor slugi (Dancila, Olguta, Teodorovici, Iordache, Tudorel) care doar se intrunesc ca sa discute ..nimic.
      Este aproape imposibil ca Dragnea si Tariceanu sa nu scape de condamnari, daca UE si USA nu vor pune piciorul in prag. Dar sa o faca in timp util, nu dupa ce legile vor fi deja aprobate de CCR!
  • +11 (13 voturi)    
    Dragnea e linistit, are CCR in spate (Miercuri, 25 aprilie 2018, 10:29)

    barba-neagra [utilizator]

    Orice decizie vor lua judecatorii in privinta vinovatiei baronului de Teleorman ea va fi respinsa din start de CCR. Curtea Constitutiei lui Dragnea (ramane la latitudinea dvs sa alegeti genitivul sau, eventual, dativul...) a zis deja ca nu poate fi impusa nicio pedeapsa atat vreme cat nu exista un prag al abuzului in serviciu. Rusinos ca, intr-o tara care se vrea europeana, ministerul justitiei sau CCR sa hotarasca peste ce suma de bani primita spaga sau furata din avutul public un fuctionar public poate fi urmarit de justitie, nu?
    Mazeltov, dear Liviu! (signed Bibi)
  • +4 (6 voturi)    
    stim (Miercuri, 25 aprilie 2018, 11:04)

    revo [utilizator]

    ... achitat.
  • +14 (14 voturi)    
    Minciuna e natura lui (Miercuri, 25 aprilie 2018, 11:10)

    Petru108 [utilizator]

    Nu are nicio jena sa minta chiar si sub juramant.
    Nu poate altfel. Daca ii arati ca afara ploua, te priveste in ochi si iti spune ca e senin. Deja a devenit patologic.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca doamna justitie il piteste (Miercuri, 25 aprilie 2018, 11:39)

    John M. [utilizator]

    pe asta astazi, zilele celuilalt curcan de la senat sunt de asemenea numarate-mare schimbare de macaz.
  • +3 (3 voturi)    
    Problema pare sa fie... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 11:54)

    blackarrow [utilizator]

    ca nu sunt probe ! Ma intreb, la ce naiba l-au mai acuzat pe baza unor denunturi , declaratii , si nu vreo proba serioasa ,cand era clar ca banditul va nega cu nerusinare tot ?! Trebuie sa-l prinda cu ceva beton, nu susanele , ca de vinovat bag mana in foc ca e, ba chiar sunt convins ca a facut el altele de 100 de ori mai groase...
    In felul asta se da apa la moara alora de zic ca DNA face prostii ...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 25 aprilie 2018, 11:57)

    bfc [utilizator]

    Nu cred ca il vor condamna; noi ca si popor am devenit foarte lasi in fata borfasilor. Stim sa ne luam unii cu altii de gat in trafic, pe trotuar, dar cand vine vorba sa faci ceea ce este corect avem o retinere fenomenala.

    Totusi, daca il vor condamna si va ajunge in spatele gratiilor, imi iau concediu o saptamana; nu pentru ca ma bucur cand cineva pateste ceva rau, dar pentru ca ma voi bucura de speranta oferita ca merita sa mai stau in Romania.
  • -1 (3 voturi)    
    Dorinta vostra e mare pentru condamnarea (Miercuri, 25 aprilie 2018, 12:14)

    xrogo [utilizator]

    lui Dragnea, sa vedem ce zic judecatorii vizavi de probele aduse in proces de catre procurori, daca si aici se obtine o achitare e clar, DNA are procurori prosti sau incompetenti!