Liviu Iolu, fost purtător de cuvânt al Guvernului, despre memorandumul privind mutarea Ambasadei României la Ierusalim: Acest tip de documente se discută la "confidențiale", cum de a vorbit Dragnea despre el?

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2018, 13:52 Actualitate | Esenţial


Liviu Iolu
Foto: Captura YouTube
Președintele PSD Liviu Dragnea a anunțat joi, la Antena 3, că Executivul a adoptat un memorandum prin care s-a decis mutarea ambasadei României în Israel, de la Tel Aviv la Ierusalim. Cu o zi în urmă, actualul purtător de cuvânt al Guvernului, Nelu Barbu, a spus că nu a văzut un memorandum de acest fel. În acest caz apare o contradicție, însă există, totuși, o explicație. Liviu Iolu, un fost purtător de cuvânt al Guvernului, spune că acest tip de document se discută în ședința de Guvern la "confidențiale", fiind secret. Într-o astfel de situație apare întrebarea cum de a ajuns să vorbească Dragnea despre un document cu regim special?

"Întrebat despre memorandumul prin care România decide să mute ambasada din Israel la Ierusalim, purtătorul de cuvânt al Guvernului a spus că "nu a văzut" un asemenea document.

Știu procedurile, de obicei acest tip de document se discută în ședința de Guvern la "confidențiale". Asta înseamnă că are un caracter secret deocamdată.

Însă dacă memorandumul are regim "confidențial" cum de domnul Dragnea îl știa? Și cum de a vorbit despre el? Cineva încalcă orice regulă și, mai devreme sau mai târziu va trebui să plătească
", a scris Liviu Iolu pe Facebook.

Reamintim că Liviu Dragnea a vorbit joi, la Antena 3, în termeni pozitivi despre mutarea ambasadei. "Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea ambasadei. Poate părea puțin important, dar are o valoare simbolică uriașă, pentru un stat care are o influență nemaipomenit de mare în lume, în care sunt peste 500.000 de români, are o valoare foarte mare pentru administrația americană", a spus liderul PSD.

Cu o zi în urmă, după apariția pe G4media.ro a unor informații pe tema mutării ambasadei, Nelu Barbu a fost întrebat de existența memorandumului. Acesta a raspuns: Eu nu am văzut un memorandum de acest gen şi nu am de făcut niciun comentariu pe acest subiect.


Citeste mai multe despre   


















4549 vizualizari

  • -19 (31 voturi)    
    corect, la secret! (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:56)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sa nu stie lumea, ca asa e in democratii: transparenta nu e pentru catei...
    • +15 (17 voturi)    
      transparenta unde e cazul (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:40)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      unele lucruri sunt facute sa nu fie transparente. securitatea nationala e unul dintre ele. si dragnea, cu sau fara stiinta si categoric nu in folosul nostru, face aceste informatii publice, fara consultarea prealabila a nimanui si fara sa-l intereseze de efectele dezvaluirii acestor informatii. managementul informatiei de acest gen nu cade in sarcina parlamentului, cu atat mai mult in sarcina poporului. unii nu-s in stare sa pronunte cuvinte darmite sa mai priceapa toata implicatiile diplomatiei. vai de capul vostru...
      • +7 (7 voturi)    
        Eu nu inteleg... (Vineri, 20 aprilie 2018, 15:03)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        ..., de ce ne tot batem in idei, de ce presa scrie, de ce ne vaitam in scris ca merge rau, cand toti nu facem nimic altceva decat sa fim indignati. Nu se va schimba nimic, decat daca oamnii vor intelege ca protestele masive sunt singura soluitie. Din pacate PSD profita de lipsa noastra de uniune/actiune si ne calca in picioare...
      • -9 (11 voturi)    
        securitate nationala? (Vineri, 20 aprilie 2018, 15:11)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        adica mutarea se va face in secret si nimeni nu va sti unde este amabsada noastra? Ok, bine ca mi-ai spus, acum stiu si eu.
        • +3 (3 voturi)    
          luarea deciziei (Vineri, 20 aprilie 2018, 15:50)

          nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          este secreta. decizia este facuta publica de ala care e responsabil pentru treaba asta. nu vii tu neica nimeni de pe malul baltii belina sa spui ca decizia s-a luat deja si aia a caror treaba era sa ia decizia dau din umeri stiind ca tu n-ai dreptul nici macar sa comentezi pe marginea subiectului.
        • +3 (3 voturi)    
          Tu esti xxx... sau te prefaci? (Vineri, 20 aprilie 2018, 16:14)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Este vorba despre negocieri diplomatice pentru acorduri intre state, negocieri care trebuie sa ramana pana se hotarasc ambele parti ce trebuie sa dea publicitatii.
          Nu-i vorba despre pretul branzei.
    • +9 (9 voturi)    
      sluga de (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      dragnea si-a anuntat stapanii din Israel ca vrea sa faca mutarea ambasadei din Tel Aviv (cu masini de la Tel Drum?) la Ierusalim, sa stie si aia ca nenea ala rau care e presedinte nu vrea.
      Stiu si evreii ca dragnea e neputincios (o fi stiind si fatuca aia de ii e amanta?) si ca decizia ii apartine lui Johannis, dar forteaza si ei nota.
  • +22 (24 voturi)    
    Scop (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:09)

    danen [utilizator]

    Scopul lui Dragnea a fost sa il puna pe Iohannis intr-o situatie grea in relatia cu SUA si Israel si sa se erijeze el in marele actor politic global, conducatorul de facto al Romaniei.

    Nu imi e 100% clar daca Guvernul poate sa ia decizia de mutare a ambasadei fara acordul lui Iohannis, care e seful politicii externe, dar poate mutarea e vazuta ca un act administrativ.
    • -25 (27 voturi)    
      foarte probabil! (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:15)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui danen

      iar dupa vreo 6 luni de gandire, Klaus va fi de acord, ca doar nu poate sa faca altfel decat SUA!
    • -2 (4 voturi)    
      Nazistul de Iohannis nu va accepta niciodata. (Vineri, 20 aprilie 2018, 20:28)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui danen

      Deja a primit nota din Germania sa nu accepte sub nicio forma mutarea ambasadei.

      Probabil se duce in vacanta acum... pe banii romanilor, a uitat ca romanii l-au ales presedinte nu ghid turistic.
  • +15 (21 voturi)    
    E simplu dle Iolu (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In guvernul hotiei nationale sunt doar slugile ticaloase si complicii condamnatului penal Dracnea. E bine sa site toti aliatii cum sta treaba si unde ajung informatiile confidentiale in România - la hotii si borfasii din PSD; ALDE & UDMR:
    • 0 (0 voturi)    
      Nu exista vreun jurist sa-l trimita pe infractorul (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      asta in cercetare la parchet pentru divulgarea de secrete ????
  • +13 (13 voturi)    
    l'a luat gura pe dinainte (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:19)

    nash pandelica [utilizator]

    a vrut sa'i arate lui nathan yahooo, care'i sefu in spatiul mioritic. iemanatorul marilor idei.
  • +10 (12 voturi)    
    pai incearca sa forteze mutarea (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:42)

    CVL [utilizator]

    desi daca ne amintin Iohannis nu a fost de acord.
  • +8 (8 voturi)    
    1. Dresorul sef in PSD (cunoastem toti cine este) (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:55)

    Susufler0 [utilizator]

    a dat un bici si ministrul de externe al Romaniei, flatulantul 'nea Mele nu a mai aparut exact la sedinta in care Guvernul a aprobat un Memorandum pe care, in mod normal, trebuia sa-si puna semnatura in special el.

    2. Acum, din ciclul "Sa radem cu Vasilica" :

    Intrebata de un reporter de ce a lipsit Ministrul de Externe tocmai de la aceasta sedinta si in ce masura ministrul este de acord cu incheierea Memorandumului, stupefianta Vasilica a raspuns absolut senina : "CRED ca da" !

    PS. Circul acesta acopera de fapt o drama pe care Romania o traieste in prezent, aflata fiind la cheremul unor penali care trag de sfori marionetele ce alcatuiesc "Executivul" Romaniei !
  • +7 (7 voturi)    
    Nu stiu de ce ne minunam? (Vineri, 20 aprilie 2018, 15:18)

    2016 [utilizator]

    Pai cine conduce guvernul? Sigur nu coana Dancila, ci sultanul Dragnea. Asa ca el, din postura de sef al legiuitorilor si al executivului (in justitie are doar infiltrati) face ce vrea pipota lui! La gradul lui de (in)cultura, nici nu merita sa-ti consumi neuronii, sa-l lasam pe sultan sa mai guite, cat mai poate, ca i se strange latul in jurul gatului!
  • +5 (7 voturi)    
    Cum de a vorbit Escobar despre o intentie secreta (Vineri, 20 aprilie 2018, 16:48)

    deval [utilizator]

    a guvernului ? A vrut sa arate finantatorilor , infractorilor ălora carora le ziceti consultanti , ca el isi face treaba in afacerea in care instrumentul e Romania in loc de Tel Drum !!
    Eu ii zic si Lui si Paparudelor sa se uite bine la Ilici ca tot acolo o sa-i ducem pe toti cei ce urineaza azi pe noi !!
  • -2 (4 voturi)    
    Totul se discuta in secret pe vremea securitatii. (Vineri, 20 aprilie 2018, 20:25)

    adrianhn [utilizator]

    Acum avem un guvern democratic. Mai si prezentam lumii ce discutam. Poate la el in guvern pe vremea lui Ceausescu si a lui Ciolos totul era in secret si se consultau doar cu Securitatea.

    Acum s-au schimbat lucrurile, suntem in 2018 in democratie. Sa ii zica cineva asta si lu comunistul asta.