Inspecția Judiciară: "Laura Codruța Kovesi a avut manifestări care aduc atingere onoarei profesionale și prestigiului justiției și a încălcat dispoziții ale CCR"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:22 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Inspecția Judiciară consideră că procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a avut "manifestări care aduc atingere onoarei profesionale și prestigiului justiției" și “a încălcat dispozițiile explicite ale deciziei Curții Constituționale nr. 611 din 3 noiembrie 2017 prin refuzul de a se prezenta în fața Parlamentului României - Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru aspecte ce țin de organizarea alegerilor din anul 2009 și de scrutinul prezidențial”. Concluziile Inspecției Judiciare au fost înaintate Consiliului Superior al Magistraturii.

“Inspecția Judiciară a exercitat acțiunea disciplinară față de doamna Laura Codruța Kovesi, procuror șef al Direcției Naționale Anticorupție, pentru manifestări care aduc atingere onoarei profesionale și prestigiului justiției săvârșite în exercitarea sau în afara exercitării atribuțiilor de serviciu și nerespectarea deciziilor Curții Constituționale, abateri disciplinare prevăzute de art. 99 lit. a) și ș) din Legea nr. 303/2004”, arată instituția, într-un comunicat.

“În motivarea acțiunii s-a reținut că procurorul șef al DNA a încălcat dispozițiile explicite ale deciziei Curții Constituționale nr. 611 din 3 noiembrie 2017 prin refuzul de a se prezenta în fața Parlamentului României - Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru aspecte ce țin de organizarea alegerilor din anul 2009 și de scrutinul prezidențial și de a furniza informațiile solicitate sau de a pune la dispoziție celelalte documente sau mijloace de probă deținute, utile activității comisiei”, se mai precizează în comunicatul Inspecției Judiciare.

“Totodată, prin poziția publică a procurorului șef al DNA, manifestată ulterior Deciziei Curții Constituționale, a fost afectată onoarea profesională și prestigiul funcției de magistrat cu consecința încălcării dispozițiilor: articolul 4 alin. (1) și 90 din Legea nr. 303/2004; art.104 din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și în mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției, precum și ale articolelor 7, 17, 18 și 20 din Codul Deontologic al judecătorilor și procurorilor”, arată Inspecția Judiciară.

Inspeția Judiciară mai precizează că “acțiunea disciplinară a fost înaintată Secției pentru procurori în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii care va decide cu privire la răspunderea procurorului în cauză”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5386 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Aha (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:29)

    mitg [utilizator]

    Ni se confirma zi de zi ca ij este "decat" anexa pesede.
      #showComment#showComment
  • -18 (22 voturi)    
    Alooo, domn Johann este pe receptie? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:41)

    xrogo [utilizator]

    Domn Johann, va mai trebuie multe decizii ale unor institutii din Romania sa va dati seama despre calitate morala si profesionala a individei mai sus mentionate?
      #showComment
  • +15 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:45)

    Un Nene [anonim]

      #showComment
  • +11 (15 voturi)    
    Onoarea patata (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:54)

    buncrestin [utilizator]

    Succesele repetate in lupta contra criminalitatii organizate din interiorul statului au scandalizat functionarimea si mediul politic si au patat onoarea de fier a politrucilor infiltrati in justitie
  • -10 (12 voturi)    
    Mizilic (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:58)

    chinezu_amuzat [utilizator]

    Aaaa ... doar atat!? Mizilic!
  • +17 (23 voturi)    
    Netejoru (sluga PSD) e obsedat de Kovesi (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:58)

    Kivek [utilizator]

    Inspecția Judiciară condusa de sluga PSD NETEJORU pare ca are un singur scop: sa o atace pe Kovesi.

    in fiecare saptamana mai apare cateo stire cum ca o 'ancheteaza' pe Kovesi, ba o mustra, ba o ameninta...Netejoru asta mai are vreo 4 luni de mandat si omul e disperat sa serveasca PSD-ul
  • -18 (20 voturi)    
    Nu e adevarat... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tocmai ce ne-a zis robotul de la Cotroceni ca Doamna Kovesi nu greseste niciodata.

    Rusine Inspectia Judiciara!
      #showComment
  • +11 (15 voturi)    
    Bla... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:04)

    Orpheus [utilizator]

    Bla bla bla.

    Asta e tot ce au zis.
  • +11 (13 voturi)    
    ce se intampla (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:09)

    g01an [utilizator]

    cand hotii dicteaza ce inseamna onoarea...

    mi-e lehamite. din fericire, CSM decide si va decide si pe viitor.
  • +7 (9 voturi)    
    pai cine sa o ancheteze? Dragnea? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:13)

    MirceaIo [utilizator]

    SA se duca si sa le spuna ca le pune catusele:))))
  • +9 (11 voturi)    
    bai nene (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:15)

    zicsieu [utilizator]

    concluziile astea le-au tras baietii din statul paralel. acum vine IJ si zice acelasi lucru? pfff ce mare e cercul.
  • +10 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:23)

    doris [anonim]

      #showComment
  • +13 (15 voturi)    
    De cand CCR da ca dispozitii ce sa faca cineva? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:34)

    LiviuX [utilizator]

    Credeam ca CCR analizeaza doar daca o lege, hotarare, dispozitie, etc., e constitutionala sau nu, invalidand-o daca nu. Dar ATAT! De cand da dispozitii ca cineva sa se duca undeva sau nu? Poate nu peste mult timp va hotara si daca sa ma duc la piata sau nu, ce sa mananc...
  • +8 (10 voturi)    
    Va mananca (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:34)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    coaja?
  • +15 (19 voturi)    
    penibila Inspectie Judiciara (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:46)

    trem [utilizator]

    O lipsa totala de inspiratie si o cautare de nod in papura care arunca Inspectia Judiciara intr-un penibil total. Bai oare nu va e rusine????

    Sunteti de toata jena.
      #showComment
  • -6 (8 voturi)    
    reducerea (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:51)

    nash pandelica [utilizator]

    salariului pe trei luini cu zece la suta.:-)
    iese herru si ii spala rusinea.
  • -11 (13 voturi)    
    PARLAMENTUL (Miercuri, 18 aprilie 2018, 19:56)

    dincannes [utilizator]

    ... a cerut doamnei Kovesi ceva, iar ea nu se supune acestui for suprem roman; jos cu ea!
    A mintit spunind ca nu exista protocoale cu SRI; jos cu ea!
    Ce argumente aveti voi, cei ce votati contra acestui comentariu?
    Aveti curaj, scrieti ceva concret, nu un simplu vot anonim, las!
    Chiar va plac mincinosii?
    Spuneti: alecem raul mai mic. De unde stiti? Poate va fi inlocuita cu cineva mai corect ca ea.
      #showComment#showComment
  • -2 (4 voturi)    
    despre (Joi, 19 aprilie 2018, 9:34)

    costelo999 [utilizator]

    mai, acestia care comentati voi cu comentarii la obiect, cind ij i-a luat apararea lu lulutzasi a zis ca nu trebuie schimbata, a fost corect ? v-a multumit pe astia cu 2 incretituri pe creier ? acum tot astia cu 2 incretituri pe creier cind ij zice ca lulutza a gresit, ij nu mai este bun ? mai voi constientizati ce ziceti ? sunteti la fel ca psd, cind convine este bine, cind nu convine este dusmanii vostri, pai nu prea e corect si consecvent, sigur este faptul ca lulutza nu este nemuritoare pe post si pina la urma tot va pleca, mai acestia cu 2 circumvolutiuni pe creier, ca sa nu patineze gindurile
  • 0 (4 voturi)    
    curat juridic profesional (Joi, 19 aprilie 2018, 12:00)

    nedumeritul [utilizator]

    acuzatii generice de genul: dusman al Romaniei, prin faptele ei Codruta a facut sa creasca nemultumirea si tensiunea sociala cu consecinte criminale deci crima impotriva umanitatii, a refuzat sa mearga la convorbiri cu senatorii responsabili.
    Asta e stilul de lucru al varfurilor autoritatilor juridice din Romania ? Ti se face greata....rade toata Europa de noi.
    In curan o sa apara si bancuri pe tema asta, ca cele cu bancurile cu Bula sau Bulisor.