Inspecția Judiciară: "Laura Codruța Kovesi a avut manifestări care aduc atingere onoarei profesionale și prestigiului justiției și a încălcat dispoziții ale CCR"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:22 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Inspecția Judiciară consideră că procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a avut "manifestări care aduc atingere onoarei profesionale și prestigiului justiției" și “a încălcat dispozițiile explicite ale deciziei Curții Constituționale nr. 611 din 3 noiembrie 2017 prin refuzul de a se prezenta în fața Parlamentului României - Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru aspecte ce țin de organizarea alegerilor din anul 2009 și de scrutinul prezidențial”. Concluziile Inspecției Judiciare au fost înaintate Consiliului Superior al Magistraturii.

“Inspecția Judiciară a exercitat acțiunea disciplinară față de doamna Laura Codruța Kovesi, procuror șef al Direcției Naționale Anticorupție, pentru manifestări care aduc atingere onoarei profesionale și prestigiului justiției săvârșite în exercitarea sau în afara exercitării atribuțiilor de serviciu și nerespectarea deciziilor Curții Constituționale, abateri disciplinare prevăzute de art. 99 lit. a) și ș) din Legea nr. 303/2004”, arată instituția, într-un comunicat.

“În motivarea acțiunii s-a reținut că procurorul șef al DNA a încălcat dispozițiile explicite ale deciziei Curții Constituționale nr. 611 din 3 noiembrie 2017 prin refuzul de a se prezenta în fața Parlamentului României - Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru aspecte ce țin de organizarea alegerilor din anul 2009 și de scrutinul prezidențial și de a furniza informațiile solicitate sau de a pune la dispoziție celelalte documente sau mijloace de probă deținute, utile activității comisiei”, se mai precizează în comunicatul Inspecției Judiciare.

“Totodată, prin poziția publică a procurorului șef al DNA, manifestată ulterior Deciziei Curții Constituționale, a fost afectată onoarea profesională și prestigiul funcției de magistrat cu consecința încălcării dispozițiilor: articolul 4 alin. (1) și 90 din Legea nr. 303/2004; art.104 din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și în mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției, precum și ale articolelor 7, 17, 18 și 20 din Codul Deontologic al judecătorilor și procurorilor”, arată Inspecția Judiciară.

Inspeția Judiciară mai precizează că “acțiunea disciplinară a fost înaintată Secției pentru procurori în materie disciplinară a Consiliului Superior al Magistraturii care va decide cu privire la răspunderea procurorului în cauză”.



















5214 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Aha (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:29)

    mitg [utilizator]

    Ni se confirma zi de zi ca ij este "decat" anexa pesede.
    • +5 (9 voturi)    
      Da, cum indrazneste Kovesi sa nu fie sluga (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:00)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cand milioane de romani se inchina la PSD ca niste ticalosi ce sunt?
    • +2 (4 voturi)    
      Cum si-a dat seama Inspectia (Joi, 19 aprilie 2018, 11:56)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Judiciara cum este cu onoarea si prestigiul? ca Inspectia nu dovedeste nici una nici alta.Se baga in jocuri politice si in politica nu este nici onoare si nici prestigiu.Politicienii sunt cei mai dispretuiti oameni publici.
  • -18 (22 voturi)    
    Alooo, domn Johann este pe receptie? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:41)

    xrogo [utilizator]

    Domn Johann, va mai trebuie multe decizii ale unor institutii din Romania sa va dati seama despre calitate morala si profesionala a individei mai sus mentionate?
    • +8 (10 voturi)    
      Saiosugi (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:23)

      atobe [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Luiohan
  • +15 (21 voturi)    
    Rezista, Codruta! (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:45)

    IisusVine [utilizator]

    Daca da acum PSD lege ca abuzul in serviciu sa nu mai fie penal, te rugam sa bati corupti in cuie pe usile de la vilele lor, cu tot cu familii.
    • +1 (7 voturi)    
      Ma nene (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:22)

      atobe [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Buna initiativa , dar din pacate o lasam sa lupte singura
      Asta e la romania : toata lumea latra, daca e de o uneala ceva, fugiti de nu va mai gaseste nimeni timp de o sapt
      Davanplm
      • +1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa, Politiei i-a luat 2 saptamani (Joi, 19 aprilie 2018, 10:30)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui atobe

        Sa gaseasca un incendiator beat, care si-a aratat fata pe toate camerele video.
        Iti dai seama ca poate fi si mai rau sau mai bine de atat?
  • +11 (15 voturi)    
    Onoarea patata (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:54)

    buncrestin [utilizator]

    Succesele repetate in lupta contra criminalitatii organizate din interiorul statului au scandalizat functionarimea si mediul politic si au patat onoarea de fier a politrucilor infiltrati in justitie
  • -10 (12 voturi)    
    Mizilic (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:58)

    chinezu_amuzat [utilizator]

    Aaaa ... doar atat!? Mizilic!
  • +17 (23 voturi)    
    Netejoru (sluga PSD) e obsedat de Kovesi (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:58)

    Kivek [utilizator]

    Inspecția Judiciară condusa de sluga PSD NETEJORU pare ca are un singur scop: sa o atace pe Kovesi.

    in fiecare saptamana mai apare cateo stire cum ca o 'ancheteaza' pe Kovesi, ba o mustra, ba o ameninta...Netejoru asta mai are vreo 4 luni de mandat si omul e disperat sa serveasca PSD-ul
  • -18 (20 voturi)    
    Nu e adevarat... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Tocmai ce ne-a zis robotul de la Cotroceni ca Doamna Kovesi nu greseste niciodata.

    Rusine Inspectia Judiciara!
    • +5 (9 voturi)    
      Tate si buci (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:24)

      atobe [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Lacrimi si muci
      Asta este gigikent
      SanesugapetotiodAta
      • 0 (4 voturi)    
        fooarte inteligent ! (Joi, 19 aprilie 2018, 12:54)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui atobe

        e din gandira prorprie si personala ?!
        ai simtz poetic, ai rima !
        • 0 (0 voturi)    
          E frumos sa sari (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:32)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          in apararea fratiorului postac.
          Bravo !
  • +11 (15 voturi)    
    Bla... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:04)

    Orpheus [utilizator]

    Bla bla bla.

    Asta e tot ce au zis.
  • +11 (13 voturi)    
    ce se intampla (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:09)

    g01an [utilizator]

    cand hotii dicteaza ce inseamna onoarea...

    mi-e lehamite. din fericire, CSM decide si va decide si pe viitor.
  • +7 (9 voturi)    
    pai cine sa o ancheteze? Dragnea? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:13)

    MirceaIo [utilizator]

    SA se duca si sa le spuna ca le pune catusele:))))
  • +9 (11 voturi)    
    bai nene (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:15)

    zicsieu [utilizator]

    concluziile astea le-au tras baietii din statul paralel. acum vine IJ si zice acelasi lucru? pfff ce mare e cercul.
  • +10 (12 voturi)    
    o fi zis (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:23)

    valli [utilizator]

    dar valorează cât o ceapă degerată ce a spus Inspecția Judiciară Prostituată.
    • -1 (3 voturi)    
      despre (Joi, 19 aprilie 2018, 9:37)

      vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui valli

      da cind a zis ca nu sunt motive sa o dea jos a valorat ceva, ce a zis ij ? sau te ai nascut ieri si rezisti ....
  • +13 (15 voturi)    
    De cand CCR da ca dispozitii ce sa faca cineva? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:34)

    LiviuX [utilizator]

    Credeam ca CCR analizeaza doar daca o lege, hotarare, dispozitie, etc., e constitutionala sau nu, invalidand-o daca nu. Dar ATAT! De cand da dispozitii ca cineva sa se duca undeva sau nu? Poate nu peste mult timp va hotara si daca sa ma duc la piata sau nu, ce sa mananc...
  • +8 (10 voturi)    
    Va mananca (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:34)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    coaja?
  • +15 (19 voturi)    
    penibila Inspectie Judiciara (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:46)

    trem [utilizator]

    O lipsa totala de inspiratie si o cautare de nod in papura care arunca Inspectia Judiciara intr-un penibil total. Bai oare nu va e rusine????

    Sunteti de toata jena.
    • -2 (6 voturi)    
      ma draga (Joi, 19 aprilie 2018, 8:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui trem

      pai, ccr=penibil, insp. judiciara=penibil, tudorel=penibil, palavrament=penibil, iccj=penibil, asociatiile judecatoresti=penibile.

      numai kieolvesi=lauda, dna=lauda,, dna ploiesci=elita, herr klauz=excelentza ai confort.
      deci, klauz presh, kotrutza pm, lucica onea sef la csm, porotocala, min.justitiei ! coldea, back in job la secoritate.

      palavrament-nu e nevoie
      ccr- nu e nevoie
      asociatii judecatoresti-nu e nevoie
      advocati-nu e nevoie
      legile justitiei- nu e nevoie
      patide-nu e nevoie
      coduri=nu e nevoie
      cedo=nu e nevoie
      guvern-nu e nevoie

      coldea si kiolvesi hoatarasc, klauz doarme, boboru e fericit. o parte a sa, cel putin. tablagii primesc mariri de lefuri si marirea indemnizatiei pt. postari.
      e bine asa ?!
  • -6 (8 voturi)    
    reducerea (Miercuri, 18 aprilie 2018, 18:51)

    nash pandelica [utilizator]

    salariului pe trei luini cu zece la suta.:-)
    iese herru si ii spala rusinea.
  • -11 (13 voturi)    
    PARLAMENTUL (Miercuri, 18 aprilie 2018, 19:56)

    dincannes [utilizator]

    ... a cerut doamnei Kovesi ceva, iar ea nu se supune acestui for suprem roman; jos cu ea!
    A mintit spunind ca nu exista protocoale cu SRI; jos cu ea!
    Ce argumente aveti voi, cei ce votati contra acestui comentariu?
    Aveti curaj, scrieti ceva concret, nu un simplu vot anonim, las!
    Chiar va plac mincinosii?
    Spuneti: alecem raul mai mic. De unde stiti? Poate va fi inlocuita cu cineva mai corect ca ea.
    • +5 (9 voturi)    
      Iata concret: (Miercuri, 18 aprilie 2018, 22:08)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Parlamentul are atributii strict legislative. Nu poate cere cuiva sa faca sau sa nu faca ceva, Sa se duca undeva sau nu. Maine-poimaine pot sa-mi dicteze sa ma duc la piata sau nu. Deci nu pot emite mandate de arestare, aducere, asta e treaba altei puteri din stat, nu a parlamentului.
      In ce priveste protocoalele, nu a mintit, a spus ca nu exista protocoale care sa permita SRI sa faca sau sa participe la anchete penale, asta ar fi fost ilegal. Si asta, daca citesti protocoalele publicate, e adevarat. Protocoalele, asa cum exista in toata lumea, se refera la suport material, tehnic. Iarasi, nu stiu ca vreun cercetat DNA sa fi fost arestat, interogat de SRI.
      Daca nu esti de acord, prezinta te rog dovezi, din surse credibile insa.
      • 0 (4 voturi)    
        DOVEZI (Joi, 19 aprilie 2018, 9:34)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        "5. Atribuţii de control parlamentar. Funcţia de control decurge din calitatea Parlamentului de
        organ reprezentativ suprem şi de unică autoritate legislativă, având ca suport teoretic,
        principiul separaţiei puterilor în stat
        3
        . Controlul este necesar, deplin şi diferenţiat.
        Modalităţile de control parlamentar sunt:
        -controlul exercitat prin intermediul comisiilor parlamentare
        -controlul exercitat prin intermediul dărilor de seamă, a mesajelor, rapoartelor,
        programelor (de exemplu, audierea rapoartelor prezentate în faţa Parlamentului de
        Curtea de Conturi, Avocatul Poporului etc.)
        -controlul exercitat asupra activităţii Preşedintelui republicii şi a membrilor
        guvernului (control politic)
        -dreptul deputaţilor şi al senatorilor de a cere informaţii necesare
        -controlul exercitat prin rezolvarea petiţiilor cetăţenilor
        -controlul exercitat prin intermediul Avocatului Poporului"
      • 0 (4 voturi)    
        CINE A ZIS (Joi, 19 aprilie 2018, 9:49)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ... "Nu exista si nu a existat nici un protocol de colaborare SRI-DNA si nici protocol secret Coldea/Kovesi.
        Nu au existat echipe mixte SRI-procurori ori intalniri intre procurori si ofiterii de informatii in case conspirative." ?
      • -2 (4 voturi)    
        pai esti incoerent (Joi, 19 aprilie 2018, 10:38)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        in primul rand, citeste constitutia si vezi atributiile palavramentului din romania.
        apoi, zici ca palavramentu' are numai atributii strict (!) legislative, nu poa' sa'ti spuna cand da meri la piata si cand nu.
        vezi, gandeste pan' la capat, iti face o lege care spune ca lunea si joia n'ai voie la piatza. :-)
        pana una, alta, palavramentul este singurul organ ales, din ce spusesi matale. si singurul pe care numai alegatorii il pot demite.
        palavramentu' e ala care hotaraste ce are voie sa faca procurorul, secoritatea, presedintele, guvernul, palavramentu' a clocit si constitutia.
        reprezinta boboru, iar boboru isi exercita suveranitatea si puterea prin intermediul alesilor sai.

        dovada ceruta de mata: declaratia generalilor
        vezi ce'a recunoscut coldea la comisia palavramentului, ce'a spus generalul sef al departamentului juridic sri, despre campul tactic, ce'a recunoscut maior.

        deci, revenind la oi, coldea, maior, base, recunosc dreptul palavramentului sa'i cheme sa dea explicatii. numai cotrutza, nu.
        si nu despre dna, ci despre vremea cand era procuror general.

        si, daca tot faci referire la unde in lume, etc, iaca sa'ti spun, senatul sua l'a achemat in fatza comisiei speciale pe procurorul sef al sua, si l'a pus sa faca declaratie sub juramant.
        ba, palavramentu' sua cheama cu subpoena, ordin de aducere, in fatza sa pe orice cetatean american, n'are importanta cu ce se ocupa.
        iar in germania, ministrul justitiei l'a demis pe procurorul general al germaniei, fara ca prima menistra merkelitza sa poata a zice nu.
        deci, pa la altii, se poate.

        sa nu mai vorbim despre incalcarea repetata a constitutiei.
        la care mai face si pe proasta, ca nu stia, ca de'acu n'o sa mai faca..
        pai ce e ea, sofer, plugar, contabil ?!
        sau inalt magistrat, cu studii si 96% doftorat in drept ?!

        asta este jobu' ei principal, sa apere constitutia si sa aplice legile ce decurg din ea.
        nu s'o incalce.
        daca vrea sa fie exigenta, sa fie mai inatai cu ea insasi !
        • -2 (2 voturi)    
          Citeste mai sus ce citeaza "dincannes" (Joi, 19 aprilie 2018, 15:34)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Ca, poate fara sa vrea, aduce argumente solide.
          In ce priveste ce spui tu, da, parlamentul poate asta dar DOAR daca da o lege in acest sens si trece de CCR.
          Apoi, nu am spus ca protocoalele nu exista, ci ca nu incalca legea, nu se incalca separatia puterilor pentri ca de ex. SRI nu a facut anchete penale, nu a arestat sau interogat pe nimeni, ci doar a furnizat tehnica si personalul necesar unor anchete ale procuraturii.
          In ce priveste comisiile de ancheta, iarasi citeste ce a citat "dincannes" ca a citat bine: Da, parlamentul poate face aceste comisii, dar NU SCRIE NICAIERI ca esti obligat sa te prezinti in fata lor. Poate in SUA este prevazuta undeva aceasta obligatie, dar nu stiu sa existe in Romania. Poate gresesc, asa ca daca stii, prezinta tu legea si articolul in care se spune ca ESTI OBLIGAT sa te prezinti in fata comisiei parlamentare. Asa cum am mai spus, din cate stiu parlamentul nu poate emite mandate de arestare, aducere, etc.
          Relativ la incalcarea Constitutiei, iarasi, nu am vazut pe nimeni sa spuna clar ce articol si cum a fost incalcat.
          • +1 (3 voturi)    
            CEI CE IMPIEDICA (Joi, 19 aprilie 2018, 16:36)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            ... o ancheta parlamentara legala, nu trebuie incurajati, ci destituiti, la prima ocazie !
            Presedintele nu este obligat sa explice de ce a luat o anumita decizie.
            Domnule Johannis, repet, o bila neagra de la mine!
            (Nu fac parte din nici-o gasca / partid).
            • +1 (1 vot)    
              In principiu ai dreptate (Joi, 19 aprilie 2018, 17:24)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

              Dar considerand parlamentul de la noi, nu mi se pare anormal... Si apoi, aici nu discutam pareri, chiar daca suntem de acord, ci discutam pe baza de lege. Iar legea este cea pe care ai citat-o.
    • +3 (7 voturi)    
      Unde scrie in Constitutie (Miercuri, 18 aprilie 2018, 22:25)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ca Parlamentul exercita puterea judecatoreasca ?
      • +2 (6 voturi)    
        Nu scrie încă.. (Joi, 19 aprilie 2018, 7:34)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        ... dacă mai rămâne mult la putere PCR-PSD, o să scrie.... Parlamentul va decide și cine pe cine ia în căsătorie (în caz de război, femeile vor primi puști, iar bărbații, puștoaice, vezi cazul Dragnea, el deja și-a luat în primire arma):
        • -2 (2 voturi)    
          SCRIE (Joi, 19 aprilie 2018, 9:54)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          ... la paragraful N° 5
      • -2 (2 voturi)    
        AICI: (Joi, 19 aprilie 2018, 9:53)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        5. Atribuţii de control parlamentar.
        ...
        ...
        ...
      • -2 (2 voturi)    
        da (Joi, 19 aprilie 2018, 13:45)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        scrie si ca judecatorii fac legi.
        casi si interpretarea si aplicarea diferita a legii este tot o forma de legiferare.
        alta intrebare !
  • -2 (4 voturi)    
    despre (Joi, 19 aprilie 2018, 9:34)

    vasilica_costica [utilizator]

    mai, acestia care comentati voi cu comentarii la obiect, cind ij i-a luat apararea lu lulutzasi a zis ca nu trebuie schimbata, a fost corect ? v-a multumit pe astia cu 2 incretituri pe creier ? acum tot astia cu 2 incretituri pe creier cind ij zice ca lulutza a gresit, ij nu mai este bun ? mai voi constientizati ce ziceti ? sunteti la fel ca psd, cind convine este bine, cind nu convine este dusmanii vostri, pai nu prea e corect si consecvent, sigur este faptul ca lulutza nu este nemuritoare pe post si pina la urma tot va pleca, mai acestia cu 2 circumvolutiuni pe creier, ca sa nu patineze gindurile
  • 0 (4 voturi)    
    curat juridic profesional (Joi, 19 aprilie 2018, 12:00)

    nedumeritul [utilizator]

    acuzatii generice de genul: dusman al Romaniei, prin faptele ei Codruta a facut sa creasca nemultumirea si tensiunea sociala cu consecinte criminale deci crima impotriva umanitatii, a refuzat sa mearga la convorbiri cu senatorii responsabili.
    Asta e stilul de lucru al varfurilor autoritatilor juridice din Romania ? Ti se face greata....rade toata Europa de noi.
    In curan o sa apara si bancuri pe tema asta, ca cele cu bancurile cu Bula sau Bulisor.