Eliberarea condiționată, relaxată drastic: Un deținut ar putea ieși din pușcărie dacă a executat jumătate din pedeapsă (proiect)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2018, 14:32 Actualitate | Esenţial


Detinuti eliberati
Foto: Stirile ProTV
Proiectul de modificarea a Codului Penal, publicat miercuri pe site-ul Camerei Deputaților, prevede că un deținut va putea fi eliberat condiționat după ce a executat jumătate din pedeapsă, în cazul închisorii care nu depășește 10 ani. Potrivit actualului Cod Penal, un deținut poate fi eliberat condiționat dacă a executat două treimi din pedeapsă.

Cum propune Comisia specială parlamentară să relaxeze condițiile de eliberare condiționată:

„(1) Liberarea condiționată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
a)  cel  condamnat  a  executat  cel  puţin  jumătate  din  durata  pedepsei,  în  cazul închisorii care nu depășește 10 ani, sau ce puţin două treimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 15 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
c)  cel  condamnat  a  îndeplinit  integral  obligaţiile  civile  stabilite  prin  hotărârea  de condamnare,  afară  de  cazul  când  dovedeşte  că  nu  a  avut  nicio posibilitate  să  le  îndeplinească;
(2)  În  cazul  condamnatului  care  a  împlinit  vârsta  de  60  de  ani,  se  poate  dispune  liberarea  condiționată,  după  executarea  efectivă  a  cel  puțin  o  treime  din  durata pedepsei,  în  cazul  închisorii  ce  nu  depășește  10  ani,  sau  a  cel  puțin  jumătate  din durata  pedepsei,  în  cazul  închisorii  mai  mari  de  10  ani,  dacă  sunt  îndeplinite condițiile prevăzute în alin. (1) lit. b) -d).

Potrivit actualelor prevederi, o persoană poate fi eliberată condiționat dacă a executat cel puțin două treimi din pedeapsă, în cazul închisorii care nu depășește 10 ani, sau cel puțin trei sferturi din durata pedepsei,  în cazul închisorii mai mari de 10 ani.



















1316 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    pentru ca .... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 14:48)

    lula [utilizator]

    de ce nu????
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 18 aprilie 2018, 14:52)

    Teleorwoman [utilizator]

    1. Cat mai multe pt detinuti.

    2. Nici o mila pt victime.

    3. Victima sa fie obligata ca sa il reintegreze pe detinut sau sa il intretina.
    • +1 (1 vot)    
      Victime? (Miercuri, 18 aprilie 2018, 21:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Teleorwoman

      PSD ne va educa ca cei din inchisori sunt victime ai cetatenilor raufacatori care nu au altceva mai bun de facut decat sa depuna plangeri si sa-i denunte.

      Bun a violat omu' pe cienva. Si? N-are voie? OK Au inceput sa faca trafic de heroina niste prieteni. Repede vii tu si spui ca au grup intractional organizat. Nu. Sunt prieteni din copilarie. Este o diferenta. OK cineva a ucis pe cienva cu un complice, dar ei sunt prinsi dupa un an. Pai daca denunta, de ce sa ia pedeapsa mai mica? E abuz al justitiei, discriminare.

      Eu propun ca lege dupa ce un infractor a executat jumatate din pedeapsa, sa iasa, iar restul pedepsei sa fie executata de cei atacati de el si cei ce l-au denuntat. Este mai corect asa fata de toti. Daca conditiile in care a trait saraca victima recidivista sunt precare, atunci automat primeste casa celor ce l-au denuntat.

      De ce nu?
  • +7 (7 voturi)    
    Borfasii din psd isi fac legi! (Miercuri, 18 aprilie 2018, 14:53)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Eu zic sa stea acasa, unde vor ei, in Madagascar, Costa Rica sau Belgrad, dar nu aici!
  • +5 (5 voturi)    
    deviza pes (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:06)

    martel55 [utilizator]

    este totul pentur infractori....poate cand vor fi victimele agresiunilor actualii votanti psd vor reusi sa isi aduca aminte cine a incurajat infractorii
  • +7 (7 voturi)    
    a (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:09)

    adrian67 [utilizator]

    Cata grija pentru infractori ! Se asteapta sa intre multi dintre ei? Eu asa sper.
  • 0 (0 voturi)    
    Timp si bani (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:28)

    Celbland [utilizator]

    Eu zic să nu mai piardă timpul și banii cu procesele și să desființeze judecătoriile, tribunalele și curțile de apel. Cel puțin secțiile penale.

    Poate desființează și poliția, ca să nu-i mai supere pe infractori și pe alegătorii PSD ...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa facem altfel (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:39)

    buncrestin [utilizator]

    Toti oamenii cinstiti care au cazierul nepatat sa execute macar 3 luni de inchisoare, ca sa existe un tratament egal in fata legii si pentru a da un semnal puternic de echitate sociala
  • 0 (0 voturi)    
    Ma mir (Miercuri, 18 aprilie 2018, 15:55)

    billy34 [utilizator]

    ca nu i se ofera posibilitatea de a iesi inainte de a intra, cu daune compensatorii cu tot :(
  • 0 (0 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:24)

    vorbeste lumea [utilizator]

    cata prostie e-n capu' celor din fruntea trebii ... cata slugarnicie ... zici ca-s nevertebrati ...
  • 0 (0 voturi)    
    o sa fie misto in romanica... (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:24)

    liviu_ [utilizator]

    garantat o sa urce infractionaltiatea la cer...
    dar cu sefi slugi la politie si INS sub control psd nu o sa afle nimeni...

    intotdeauna alea 2/5 care de pe strada calcate de hoti o sa fie "un caz izolat"
  • +1 (1 vot)    
    Eu propun altceva. (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:25)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa intre la inchisoare victimele pentru protectie de borfasii care sunt liberi si nu pot sta la inchisoare ca li se incalca drepturile omului.
  • 0 (0 voturi)    
    Taci USR, taci, taci, taci! (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:28)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Vorbeste doar cand se estompeaza acest subiect si interzice si mancatul carnii ca da cancer! Ca sa fii o alternativa corecta la borfasi! Votati borfasi sau ametiti!
  • -1 (1 vot)    
    mania proletara (Miercuri, 18 aprilie 2018, 16:48)

    noi2013 [utilizator]

    E incredibila mania proletara si dorinta de a-i vedea pe unii sau altii in puscarie.... In afara celor care prezinta un pericol fizic si de recidiva nici nu ar trebui sa stea la puscarie... puscaria nu inseamna decat fooarte multe resurse cheltuite pentru niste indivizi care ar putea fi reeducati prin munca in folosul comunitatii, plata daunelor si plati compensatorii pentru faptele comise, impiedicarea ocuparii unor functii din care s-au infaptuit infractiunile.

    Dar romanul mandru proletar nu se gandeste niciodata la ce s-ar putea castiga, ci doar la cu sa-l infunde pe altul.... Dar daca s-ar uita mai bine in curtea sa ar gasi chiar multe incalcari de lege sau chiar mici infractiuni care sunt absolut acceptabile si pardonabile
    • 0 (0 voturi)    
      Esti confuz! (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 0:03)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Eu nu vreau sa ii vad pe unii sau altii in puscarii. Eu NU vreau sa ii vad pe cei condamnati AFARA!

      Reeducarea in primul rand incepe prin recunoasterea faptelor insa cand te uiti cum ai nostri prin Costa Rica se plang ca sunt dizidenti si condamnati politic iti dai seama ca nu ai ce sa incepi procesul de reeducare intrucat ei nu accepta faptele. Ti se pare ca Nastase sau Voiculescu sunt reeducati?!?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Auzi (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 0:05)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      "prezinta un pericol fizic" - banuiesc ca un pedofil nu intra in aceasta categorie intrucat el iubeste de fapt copiii, nu?